11. Operasyon: Argo (IMDb 7,7/10)

İran Devrimi’nin yaşandığı ve ülkede karmaşıklığın hakim olduğu bir hava hakim olduğu 1979 yılının 4 Kasım günü militanlar Tahran’daki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalıyı rehin alır. Bir anlık karmaşıklıktan yararlanarak kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada Büyük Elçiliğine sığınır. Her ne kadar güvende gibi hissetseler de aslında hala yakalanma ve öldürülme tehlikeleri vardır. Onları kurtarmak için CIA ajanı Tony Mendez görevinin başındadır.

Başarılı oyuncu Ben Affleck’in hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği 2012 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Bryan Cranston, John Goodman gibi isimler yer alıyor.

12.  Başkalarının Hayatı (IMDb 8,4/10)

İktidardaki gücünü kaybetmek istemeyen yönetim bu amaçla istihbarat servisini kullanır. İstihbarat biriminde çalışan yüzbaşı Gerd Wiesler, bakan tarafından bir sanatçıyı takip etme görevine atanır. Gerd’in takip ettiği sanatçı bir tiyatro yazarıdır ancak Gerd zamanla sanatçının aslında kötü amaçlı bir eylemi olmadığını fark eder ve bir anda ikili arasında gizli bir dostluk kurulur.

2007 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Florian Henckel von Donnersmarck otururken, oyuncu kadrosunda ise Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Martina Gedecek gibi isimler yer alıyor.

13. İhanet (IMDb 7,0/10)

25 yıl FBI için ajanlık görevinde bulunan Robert Hanssen casusluk iddialarıyla tutuklanır. Olaydan iki ay önce ise bir bilgisayar uzmanı olan Eric O’Neill, Hanssen’in yazmanı olarak görevlendirilir. O’Neill’in görevi, Hanssen’in cinsel alışkanlıklarına odaklanıp araştırma yapmaktır.

Bill Ray’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Ryan Phillippe, Chris Cooper, Laura Linney gibi isimler yer alıyor.

14. Çaylak (IMDb 6,6/10)

MIT’i birincilikle bitiren James Clayton, zeki bir öğrencidir. Zekası herkesi etkiler ve etkilediği kişiler arasında kıdemli bir CIA ajanı olan Walter Burke de vardır. Burke, Clayton’ı ekibine almaya karar verir. Ancak Clayton bu fikre başlarda sıcak bakmamıştır çünkü hayata atılmak istemektedir.

Al Pacino, Colin Farrell, Bridget Moynahan’ın yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Roger Donaldson yer alıyor.

15. Syriana (IMDb 6,9/10)

Bob Barnes son derece tecrübeli bir CIA ajanıdır ve emekliliğine kısa bir süre kalmıştır. Sakin bir hayat için hazırlıklarını sürdürürken vatanı için son bir göreve daha katılması gerekmektedir. Prens Nasir, İran’daki doğal gaz çıkarma hakkını Amerikan firmalarından çeker ve bu hakkı Çinlilere verir. Bu Amerikalılar için hiç hoş bir durum değildir. Barnes’in son görevi ise Nasir’in suikastini planlamaktadır.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Stephen Gaghan üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise George Clooney, Matt Damon, Jeffrey Wright yer alıyor.

16. Görevimiz Tehlike (IMDb: 7,1/10)

Gizli servis ekibinin lideri olan Ethan Hunt, ekibiyle Prag’da gerçekleştirdiği bir operasyonda başarısız olur ve operasyondan döndüklerinde ihanet suçlamalarıyla karşı karşıya kalır. Her ne kadar suçlu olmasa da kaçmak zorunda kalır. Kendini temize çıkarabilmek için gerçek köstebeği bulması gerektiğini de bilmektedir. Hunt, köstebeği bulabilmek için ekibinden güvendiği kişilerle CIA’nın bilgisayar sistemine girmelidir.

Brian De Palma’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Jean Reno, Henry Czerny yer alıyor.

17. Görevimiz Tehlike 5 (IMDb: 7,4/10)

Ethan Hunt ve ekibi birçok zorluk ve düşmanla başa çıksa da bu seferki karşılarındaki düşman onları oldukça zorlayacağa benziyor. IMF’i ortadan kaldırıp aynı zamanda uluslararası dolandırıcılık yapan Sendika’nın faaliyetlerini durdurmayı planlayan ekip, düşmanlarının başlıca hedefi haline gelir.

Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Regg gibi isimlerin yer aldığı 2015 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Christopher McQuarrie oturuyor.

18. Akıllı Ol (IMDb: 6,5/10)

Amerika’nın önemli bir casus teşkilatı olan Control bir saldırıya uğrar. Saldırı sonrası Control’un kumanda merkezi zarar görür ve tüm ajanların kimlikleri bir anda ifşa olur. Durumu çözmesi için Maxwell Smart’a terfi verilir. Maxwell’in bu işte ortağı Ajan 99 olacaktır.

Steve Carell ve Anne Hathaway’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Peter Segal oturuyor.

19. Ajan Salt (IMDb 6,4/10)

Filmde federal bir ajan olan Ajan Salt’ın, CIA’ın ekibinde yer alan bir kişi tarafından tuzağa düşürülmesi işleniyor. Evelyn Salt, ülkesini korumak için her şeyi göze alabilecek kadar idealist bir ajandır. Ancak bir itirafçının yaptığı itirafla Salt’ın ajanlık kariyeri sona erer. İtirafçı, Salt’ın Rus ajanı olduğunu iddia eder. Salt, kendini temize çıkarabilmek için kaçar.

Casusluk ve gerilimi harmanlayarak izleyiciye aktaran filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Liev Schreiber ve Chiwetel Ejiofor gibi isimler yer alıyor.

20. Aramızda Casus Var (IMDB: 7,0/10)

CIA ajanı Ozzie Cox, alkolik olduğu gerekçesiyle işinden kovulur. Ancak Cox görevinden atılmayı yedirememiştir ve bu yüzden bir intikam düşünür. İntikamını almak için tüm gizli bilgileri bir cd’ye kaydeder. İntikam için işler tıkırında ilerlerken Cox’un boşanmak üzere olduğu karısı Katie bu cd’yi çalar ve spor salonunda unutur. Spor salonu çalışanları bu cd’yi bulur ve Cox’a şantaj yapmaya başlar. Olaylar hayli karışır.

Brad Pitt, George Clooney, John Malkovich’in başrollerinde yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Coen kardeşler oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like