in

IMDB Puanına Göre Listelenmiş En İyi 12 Dizi

Şimdiye kadar yapılmış en iyi diziler listesi sayesinde gözden kaçırdığınız ya da bir türlü izlemeye fırsat bulamadığınız dizileri bulabileceksiniz. En iyi diziler aksiyon, aşk, macera ya da komedi gibi farklı türlerden oluşuyorlar ve üstün bir seyir keyfi yaratıyorlar.

En iyi diziler yabancı ağırlıkta olduğu için listenin çoğunu yabancı diziler oluşturuyor. Ancak konularıyla çok ilgi çeken bu diziler şimdiye kadar dizi severlerden yüksek puanlar alarak harika bir seyir keyfi yaratıyorlar. En iyi diziler imdb listesine göre belirlendiği gibi aynı zamanda izleyici yorumları da göz önünde tutularak hazırlanıyor. Liste sayesinde sizin de çok hoşunuza gidecek ya da ilgi alanlarınıza hitap edecek dizileri bulabileceksiniz.

[powerkit_toc title=”En iyi diziler” depth=”2″ min_count=”4″ min_characters=”1000″ btn_hide=”false”]

Band of Brothers (2001) IMDb: 9,4

En iyi diziler arasında Band of Brothers listenin başında kendisine yer buluyor. Şimdiye kadar II. Dünya Savaşı’nı anlatan diziler ve filmler arasında yapılmış en başarılı yapımlardan birisi olarak kabul edilen dizi 10 bölümden oluşuyor. II. Dünya Savaşı esnasında farklı cephelerde savaşan Amerikan askerlerini konu edinen dizinin her bölümünde farklı cepheler konu ediniyor. Hem müzikleri hem de çekim kalitesi ile birlikte savaşın atmosferini başarıyla yansıtan bu dizi o dönemi yaşayan askerlerin anılarına dayandığı için belgesel özelliği de taşıyor.

Breaking Bad (2008) – IMDb: 9,4

Şimdiye kadar yapılmış en iyi diziler arasında yıllardır üst sıralarda bulunan Breaking Bad, Walter White ismindeki bir kimya öğretmeninin yaşamının nasıl değiştiğine odaklanıyor. Kanser olduğunu öğrenen White, yaşamını kökten değiştirecek bir karar alarak uyuşturucu üretmeye başlar. Yanında da okul yıllarından tanıdığı Jesse Pinkman bulunmaktadır. Bu iki karakteri zıt olan karakterin uyuşturucu üretmeleri ise hiç kolay olmayacaktır. Müzikleri, oyunculukları ve çekim tekniklerinin yanında senaryosuyla da son derece özel bir dizi olan yapım her bölümünde ayrı bir seyir keyfi yaratıyor.

Chernobyl (2019) – IMDb: 9,4

Chernobyl dizisi 1986 yılında Sovyetler Birliği’ne bağlı bulunan Ukrayna’da patlayan nükleer santral Çernobil’e odaklanıyor. Patlama anında ve sonrasında neler olduğunu aktaran mini dizi yaşanan trajik kazanın gün yüzüne çıkarılması için çalışma yapanların da karşılaştıkları sorunları irdeliyor. Olayın nasıl geliştiğini ve sonrasında neler yapıldığını Batılı kaynaklara dayandırarak aktaran dizi aynı zamanda konuyla ilgili bir belgesel içeriği de taşıyor.

The Wire (2002) – IMDb: 9,3

Suç ve aksiyon dizileri arasında şimdiye kadar yapılmış en gerçekçi ve detaylısı olarak görülen The Wire anlatımı ile birlikte izleyicilere her zaman gerilim veriyor. Sadece suçlu ve polis kovalamacası olmayan yapım her bölümünde suç, adalet, cinayet gibi konular üzerine odaklanıyor. Gerçekçi aktarımı sayesinde de karakterlerden çok anlatı çok daha ön plana çıkmış bulunuyor.

Game of Thrones (2011) – IMDb: 9,3

Özellikle son zamanların en çok konuşulan diziler arasında kendisine yer bulmuş olan yapım kurgusal bir dünyaya izleyicilerini yola çıkarıyor ama bu kurgusal krallıkta her şey tüm gerçekçiliği ile gözler önüne seriliyor. Her şeye hükmedecek olan Demir Taht’a oturma mücadelesi ile başlayan ve daha sonra yalan ile gerçeğin birbirine girerek birbirleriyle asla uzlaşmaz düşmanlar yaratan yapım iddialı sahneleri ve gerçekçi savaşları ile birlikte izleyiciler için özel bir deneyim yaratıyor.

Rick and Morty (2013) – IMDb: 9,2

Özellikle en iyi animasyon diziler arasında üst sıralarda yer alan Rick and Morty bilim kurgu ve animasyonun nasıl harmanlanacağını gösteriyor. Yeryüzünde yaşayan en zeki insan olan Rick ve torunu Morty’nin maceralarını konu edinen dizide her şey birbirine karışıyor. Bir anda paralel evrenler, farklı gezegenler ve canlılar anlatıya dahil oluyorlar. Tüm bunlar ise eşsiz bir mizah anlayışı ile izleyiciye gösteriliyor.

The Sopranos (1999) – IMDb: 9,2

Mafya dizileri arasında şimdiye kadar yapılmış en iyi yapım olan The Sopranos Amerika’da İtalyan mafyasının ilişkilerinin ve mafya ilişkilerinin devlet ile de nasıl bağlantılı olduğunu gözler önüne seriyor. Soprano ailesinin başına gelenlerinin aktarıldığı dizi şimdiye kadar pek çok ödül kazandı ve popüler kültürde de bolca referans yapılan bir özelliğe kavuştu. Dizi aynı zamanda daha sonraki yapımlara da pek çok açıdan ilham vermiştir.

Sherlock (2010) – IMDb: 9,1

İzlenmesi gereken diziler arasında yer alan Sherlock, günümüzde Sherlock Holmes yaşasaydı ne olurdu sorusuna yanıt veriyor. Şimdiye kadar hiç alışık olunmayan bir Holmes portresi çizen dizide modern teknolojik imkânlardan yararlanılıyor. Cep telefonlarından internete kadar günümüz imkânlarının fazlasıyla kullanıldığı dizi de en önemli noktayı ise Sherlock’un şaşkınlık veren zekası oluşturuyor ve böylece izleyiciler harika bir polisiye deneyimi yaşıyorlar.

Friends (1994) – IMDb: 8,9

İzlenmesi gereken komedi dizileri arasında yer alan Friends her bölümünde izleyiciye sıcak, samimi ve komik bir ortam sunarak özel bir seyir keyfi yaratıyor. New York’ta yaşayan altı arkadaşı konu edinen yapım her bölümde karakterlerin başlarına gelenlerin aktarılması ve espriyle işlenmesi ile ayrı bir seyir keyfine dönüşüyor. Öyle ki dizi kendisine özgü pek çok hayran kitlesi oluşturmuş ve şimdiye kadar en çok izlenen diziler arasında yer almıştır.

Narcos (2015) – IMDb: 8,8

Ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın yaşamına odaklanan dizi Escobar’ın nasıl yükseldiğini ve onun peşine düşen polislerin nasıl hareket ettiğini gerilim ve aksiyon dolu bir şekilde izleyiciye gösteriyor. Ünlü uyuşturucu kartelinin adım adım nasıl yükselmiş olduğunu aktaran yapım, uyuşturucu şebekesi ile mücadele veren özel ajanların da neler yaşadıklarının bir yansıması olarak izleniyor.

Better Call Saul (2015) – IMDb: 8,7

Breaking Bad’in spin-off’u yani öncesinde yaşananları konu edinen Better Call Saul, ünlü avukat Saul Goodman’in yaşamına odaklanıyor. İdealist birisiyken ve hukukun iyi tarafında yer alırken nasıl karar değiştirerek karanlık tarafa geçtiğinin adım adım işlendiği dizi her ne kadar Breaking Bad’in ana karakterlerini içermese de yan karakterler ile birlikte ayrı bir dizi değeri taşıyor ve çekim teknikleri, müzikleri ve senaryosu ile birlikte eşsiz bir dizi keyfi yaratıyor.

Dexter (2006) – IMDb: 8,6

Mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında yer alan Dexter, alışılmış karakterlerin dışına çıkıyor ve bir seri katil olan Dexter Morgan’ın yaşamını ekranlara taşıyor. Dexter öldürmeye karşı koyamayan birisidir ancak tek kriteri sadece kötüleri öldürmektir. Fakat bu durum bile kabul görmeyeceği için dürtülerini herkesten gizlemek zorundadır. Fakat zamanla karşısına başta aşk olmak üzere mücadele etmesi gerekecek pek çok duygu durumu çıkacak ve Dexter onlar ile mücadele ederken çok zorlanacaktır. 

Prison Break (2005) – IMDb: 8,3

Hapishaneden kaçış dizileri arasında şimdiye kadar yapılmış en iyi yapım olarak bilinen Prison Break, haksız bir şekilde hapse düşmüş olan karakterin hapishaneden nasıl kaçacağına yönelik yaptığı detaylı planlar üzerine odaklanıyor. Yapmış olduğu planın başarıya ulaşması çok zorken zaman da üstelik kendi aleyhine işlemektedir. Ancak ölümcül cezadan kurtulmak için büyük bir çaba göstermesi gerekecektir aksi halde geriye dönüş mümkün olmayacaktır.

Written by Selin Akcay

İstanbul Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Selin, şu anda global bir kozmetik firmasında içerik editörü olarak çalışıyor.

Bir cevap yazın

‘Parasite’ Yönetmeni Bong Joon Ho, 78. Venedik Film Festivali’nde Jüri Başkanı Olacak

Her Öğrencinin Bilmesi Gereken 15 Yararlı İnternet Sitesi