1940 doğumlu başarılı oyuncu Al Pacino’yu, baş rollerini Robert De Niro ile paylaştığı The Godfather (Baba) filminden hepimiz tanırız, biliriz, severiz. Michael Corleone rolüyle hepimizi kendine hayran bıraktı. Genellikle suç, polisiye ve gerilim filmleriyle gönlümüze taht kuran Al Pacino, birbirinden değerli ödüller de kazandı. Karizmatik oyuncu Al Pacino’nun en güzel 15 filmine gelin beraber bakalım.

1) The Godfather – Baba (IMDB: 9,2/10)

Baba film serisinin ilki olan bu film her şeyin başlangıcı. Sicilya’dan gelip Amerika’da yerleşme çabaları veren Corleone ailesi, kendilerine kaba kuvvet uygulayan ve haraç isteyen kimliği belirsiz kişilere kaba kuvvet uygulayınca tahmin edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulurlar kendilerini. Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu olurlar.

2) Carlito’s Way – Carlito’nun Yolu (IMDB: 7,9/10)

Carlito hapishaneden çıkmıştır. Eski sevgilisine ulaşmak ve onunla beraber kendine yeni bir hayat kurmak istemektedir. Fakat eski hayatının izleri onu takip eder.

3) The Godfather II – Baba II (IMDB: 9,1/10)

Amerika’ya yeni gelen Vito Corleone, New York’taki yerel mafya liderlerinden birini öldürür ve tüm çevresi tarafından saygınlık kazanır.

4) Scarface – Yaralı Yüz (IMDB: 8,3/10)

Amerika’ya göç etme hakkı tanınan binlerce Kübalı göçmenin içinde azılı suçlular da vardır. Bunlardan biri de Tony Montana. Miami’ye vardığında kendini ülkenin uyuşturucu babalarından birinin yanında bulur. Fakat onun hedefleri daha yüksektir.

5) Dog Day Afternoon – Köpeklerin Günü (IMDB: 8,1/10)

Brooklyn Bankası’nı soymaya karar veren birinci sınıf dolandırıcı Sonny ve Sal, tüm kasaların boş olduğunu görünce şoka girerler. Bankanın etrafını polisler sarınca da mecburen içerideki insanları rehin alırlar. Sonrasında ise ikili için sürpriz olaylar gelişir. Al Pacino bu filminde BAFTA En İyi Aktör ödülüne layık görülmüştür.

7 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın
You May Also Like