1. Home
  2. Türe Göre
  3. İçleri Burkup Hayatın Acı Taraflarını Göz Önüne Seren En Başarılı 15 Savaş Filmi

İçleri Burkup Hayatın Acı Taraflarını Göz Önüne Seren En Başarılı 15 Savaş Filmi

Dünyanın neresinde ve hangi ülkeler arasında olursa olsun savaşlar her zaman iç acıtan olaylar olmuştur. Hayatın içinden her türlü konuyu ele alan filmler, konu savaşlar olunca da tüm gerçekleri kurgulayarak izleyiciye aktarmaya çalışıyor. Eğer siz de savaş temalı filmlerden hoşlanıyorsanız, listeye göz atmayı ihmal etmeyin!

1. Soysuzlar Çetesi (IMDb: 8,3/10)

Fransa, Alman kuşatması altındadır ve Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine şahit olmuştur. Bir şekilde kurtulur ve Paris’e gider. Yahudi Teğmen Raine, kendi askerlerini Naziler’e karşı örgütlemektedir ve amacına ulaşmak için türlü planlar kurmaktadır. Shosanna’nın sinemasında Shosanna, Teğmen raine ve Alman aktrisin yolları kesişir.

Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth, Mélanie Laurent gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino ve Eli Roth oturuyor.

2. Er Ryan’ı Kurtarmak (IMDb: 8,6/10)

Üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden annenin tek isteği son oğlu Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesidir. Bu isteği karşılık bulur ve başkanın emriyle sekiz kişilik bir birlik ne pahasına olursa olsun Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesini sağlamak için yola çıkar. Ancak yüzbaşı John Miller’ın emrinde olan bu sekiz kişilik asker biriminin bir kişinin hayatını kurtarmak için kendi hayatlarının tehlikeye atılmasının meşruluğu sorgulanır.

Steven Spielberg’in yönettiği 1998 yılında çekilen ve başyapıt sayılan filmde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns gibi isimler yer alıyor.

3. Fury (IMDb: 7,6/10)

İkinci Dünya Savaşı’nın son anlarını anlatan filmde komutan Wardaddy, komutasındaki 4 kişi ile birlikte 300 düşman askeri ile karşı karşıya gelir. Almanya’da savaşın içine düşen son Amerikan ordusu askerleri 1 gün boyunca savaşmak zorunda kalırlar. Cephaneleri de az kalan bu askerlerin tek amacı buradan canlı bir şekilde çıkmaktır.

Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Ayer oturuyor.

4. Piyanist (IMDb: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır.

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

5. Hayat Güzeldir (IMDb: 8,6/10)

İkinci Dünya Savaşı başlamadan birkaç yıl önce tanışan Guido ve güzeller güzeli öğretmeni Dora birbirlerine aşık olur ve önlerinde bulunan engellere rağmen evlenmeye karar verirler. Tüm engeller ortadan kalkıp bir de çocukları olduğunda çift çok mutlu olur. Ancak bu mutlulukları pek uzun sürmez ve İkinci Dünya Savaşı başlar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen çift, çocuklarının hayattan umudunu kesmemesi için tüm bunların bir oyun olduğunu ve eğer oyunu kazanırlarsa ona bir oyuncak tank hediye alacaklarını söylerler.

Umut dolu bu İtalyan filminin yönetmenliğini Roberto Benigni yapıyor ve Benigni oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

6. Müttefik (IMDb: 7,1/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında istihbarat subayı olan Max Vatan ve Fransız Marianne Beausejour, Kuzey Afrika’da düşman hattında savaşırken tanışırlar ve aşık olurlar. Sonrasında ise evlenirler. Evli olmalarına rağmen birbirlerinden sakladıkları sırlar gerilimin ortaya çıkmasına sebep olur.

Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Vincent Ebrahim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

7. Cennetin Krallığı (IMDb: 7,2/10)

Ailesini ve inancını kaybeden ve aslen demircilik yapan Ibelinli baba Godfrey, oğlu Balian’a şövalyeliği öğretir ve onu destansı bir yolculuğa çıkarır. Bu yolculukta bir prensese aşık olan Godfrey, Haçlılar’ın da kaderini belirleyecek kişi olacaktır.

Ridley Scoot’un yönettiği filmde Orlando Bloom’un yanı sıra Liam Neeson, Michael Sheen ve Jeremy Irons yer alıyor.

8. Müfreze (IMDb: 8,1/10)

Chris Taylor, okulunu bırakarak gönüllü olarak Vietnam Savaşı’nda yer alır. Ancak sınır cephesine atanan genç adam, hava koşullarına ve yorucu şartlara uyum sağlamakta zorluk çeker. Bir gece Vietnamlı askerlerin saldırısına uğrarlar ve birkaç askerin ölümlerine tanık olurlar. Bu olaydan sonra ne için savaştıklarını sorgulamaya başlarlar.

Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe, Keith David, Johnny Depp gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturuyor.

9. Lincoln (IMDb: 7,4/10)

ABD’nin 16 başkanı olan Abraham Lincoln’u Joseph Gordon-Levitt canlandırmaktadır. Filmde 1861-65 yılları arasında yaşanan ırkçı savaşa liderlik eden Lincoln’un yaşadıkları anlatılmaktadır.

2012 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturmaktadır ve filmde Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn gibi isimler yer almaktadır.

10. Son Samuray (IMDb: 7,7/10)

Amerikan ordusunda kıdemli bir kaptan olarak görev yapan Nathan Algren, bir anda Japonya’dan teklif alır. Nathan’dan Japonyanın ilk ordusuna askeri eğitim vermesi istenir. Japonlara modern savaş yöntemlerini öğretmeye çalışan Nathan, hala samuray kültürünü benimsediklerini fark eder. Bir gün samurayların lideri tarafından kurtulunca samuraylıkla tanışır ve oldukça etkilenir ve samuraylığı öğrenmeye karar verir.

Başrolde Tom Cruise’un olduğu 2004 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturuyor.

11. Büyük İskender (IMDb: 5,6/10)

Makedonya’nın efsanevi kralı Büyük İskender, tarihteki en önemli liderlerden biri olarak anılır. Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olmasının nedeni birçok devlet başarısına sahip olmasıdır. İskender’in cesareti, devlet yönetme becerisi ve orduları üzerindeki hakimiyeti efsanevi bir hal alır. Devlet yönetiminin yanı sıra aşk hayatıyla da dikkatleri üstüne çeker.

Biyografi filminin yönetmen koltuğunda Oliver Stone otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Colin Farrell, Val Kilmer gibi isimler yer alıyor.

12. İnce Kırmızı Hat (IMDb: 7,6/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durdurmak için çabalayan bir grup Amerikalı asker, acı dolu savaş ortamıyla birlikte kendilerini keşfeder, değişirler ve oldukça acı çekerler.

1998 yapımı filmin yönetmenliğini Terrence Malick üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Sean Penn, Jim Caviezel, Nick Nolte ve Jared Leto gibi isimler yer alıyor.

13. Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDb: 7,8/10)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

14. Kardeşler (IMDb: 7,1/10)

Birbiriyle tamamen zıt kişiliklere sahip Yüzbaşı Sam Cahill ve Tommy Cahill iki kardeştir. Sam, lisede aşık olduğu Grace’le evlenmiş ve iki kızı olmuştur. Tommy ise zekâsı ve etkileyiciliğiyle yolunu bulan, hapisten yeni çıkmış bir serseridir. Sam, Afganistan’da göreve gittiğinde helikopterinin düştüğü haberi gelir ve aile Sam’in yasını tutmaya başlar. Sam’in yokluğunda Tommy, ailesine kol kanat germek zorunda hisseder. Fakat Sam esir düşerek hayatta kalmayı başarır ama geçirdiği ağır travmalardan sonra eve döndüğünde artık eski Sam değildir. Ailesini de bıraktığından farklı bulacaktır.

Jake Gyllenhaal, Tobey Maguire ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Jim Sheridan oturuyor.

15. Soğuk Dağ (IMDb: 7,2/10)

Amerikan ordusunda görev alan Güneyli genç asker Inman’in aklında tek bir şey vardır, o da sevdiği kadın Ada’dır. Inman ve Ada uzun zamandır birlikte olmanın hayalini kurmaktadır ancak Amerika’daki iç savaş ve daha birçok sorun ikilinin birleşmesine engel olmaktadır.

Jude Law, Nicole Kidman, Renee Zellweger gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Anthony Minghella oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>