1. Ana
  2. Türe Göre
  3. İçleri Burkup Hayatın Acı Taraflarını Göz Önüne Seren En Başarılı 30 Savaş Filmi

İçleri Burkup Hayatın Acı Taraflarını Göz Önüne Seren En Başarılı 30 Savaş Filmi

Dünyanın neresinde ve hangi ülkeler arasında olursa olsun savaşlar her zaman iç acıtan olaylar olmuştur. Hayatın içinden her türlü konuyu ele alan filmler, konu savaşlar olunca da tüm gerçekleri kurgulayarak izleyiciye aktarmaya çalışıyor. Eğer siz de savaş temalı filmlerden hoşlanıyorsanız, listeye göz atmayı ihmal etmeyin!

1. Soysuzlar Çetesi (IMDb: 8,3/10)

Fransa, Alman kuşatması altındadır ve Shosanna, ailesinin canice öldürülmesine şahit olmuştur. Bir şekilde kurtulur ve Paris’e gider. Yahudi Teğmen Raine, kendi askerlerini Naziler’e karşı örgütlemektedir ve amacına ulaşmak için türlü planlar kurmaktadır. Shosanna’nın sinemasında Shosanna, Teğmen raine ve Alman aktrisin yolları kesişir.

Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth, Mélanie Laurent gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino ve Eli Roth oturuyor.

2. Er Ryan’ı Kurtarmak (IMDb: 8,6/10)

Üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden annenin tek isteği son oğlu Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesidir. Bu isteği karşılık bulur ve başkanın emriyle sekiz kişilik bir birlik ne pahasına olursa olsun Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesini sağlamak için yola çıkar. Ancak yüzbaşı John Miller’ın emrinde olan bu sekiz kişilik asker biriminin bir kişinin hayatını kurtarmak için kendi hayatlarının tehlikeye atılmasının meşruluğu sorgulanır.

Steven Spielberg’in yönettiği 1998 yılında çekilen ve başyapıt sayılan filmde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns gibi isimler yer alıyor.

3. Fury (IMDb: 7,6/10)

İkinci Dünya Savaşı’nın son anlarını anlatan filmde komutan Wardaddy, komutasındaki 4 kişi ile birlikte 300 düşman askeri ile karşı karşıya gelir. Almanya’da savaşın içine düşen son Amerikan ordusu askerleri 1 gün boyunca savaşmak zorunda kalırlar. Cephaneleri de az kalan bu askerlerin tek amacı buradan canlı bir şekilde çıkmaktır.

Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Ayer oturuyor.

4. Piyanist (IMDb: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır.

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

5. Hayat Güzeldir (IMDb: 8,6/10)

İkinci Dünya Savaşı başlamadan birkaç yıl önce tanışan Guido ve güzeller güzeli öğretmeni Dora birbirlerine aşık olur ve önlerinde bulunan engellere rağmen evlenmeye karar verirler. Tüm engeller ortadan kalkıp bir de çocukları olduğunda çift çok mutlu olur. Ancak bu mutlulukları pek uzun sürmez ve İkinci Dünya Savaşı başlar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen çift, çocuklarının hayattan umudunu kesmemesi için tüm bunların bir oyun olduğunu ve eğer oyunu kazanırlarsa ona bir oyuncak tank hediye alacaklarını söylerler.

Umut dolu bu İtalyan filminin yönetmenliğini Roberto Benigni yapıyor ve Benigni oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

6. Müttefik (IMDb: 7,1/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında istihbarat subayı olan Max Vatan ve Fransız Marianne Beausejour, Kuzey Afrika’da düşman hattında savaşırken tanışırlar ve aşık olurlar. Sonrasında ise evlenirler. Evli olmalarına rağmen birbirlerinden sakladıkları sırlar gerilimin ortaya çıkmasına sebep olur.

Brad Pitt, Marion Cotillard, Jared Harris, Vincent Ebrahim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

7. Cennetin Krallığı (IMDb: 7,2/10)

Ailesini ve inancını kaybeden ve aslen demircilik yapan Ibelinli baba Godfrey, oğlu Balian’a şövalyeliği öğretir ve onu destansı bir yolculuğa çıkarır. Bu yolculukta bir prensese aşık olan Godfrey, Haçlılar’ın da kaderini belirleyecek kişi olacaktır.

Ridley Scoot’un yönettiği filmde Orlando Bloom’un yanı sıra Liam Neeson, Michael Sheen ve Jeremy Irons yer alıyor.

8. Müfreze (IMDb: 8,1/10)

Chris Taylor, okulunu bırakarak gönüllü olarak Vietnam Savaşı’nda yer alır. Ancak sınır cephesine atanan genç adam, hava koşullarına ve yorucu şartlara uyum sağlamakta zorluk çeker. Bir gece Vietnamlı askerlerin saldırısına uğrarlar ve birkaç askerin ölümlerine tanık olurlar. Bu olaydan sonra ne için savaştıklarını sorgulamaya başlarlar.

Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe, Keith David, Johnny Depp gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Oliver Stone oturuyor.

9. Lincoln (IMDb: 7,4/10)

ABD’nin 16 başkanı olan Abraham Lincoln’u Joseph Gordon-Levitt canlandırmaktadır. Filmde 1861-65 yılları arasında yaşanan ırkçı savaşa liderlik eden Lincoln’un yaşadıkları anlatılmaktadır.

2012 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturmaktadır ve filmde Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn gibi isimler yer almaktadır.

10. Son Samuray (IMDb: 7,7/10)

Amerikan ordusunda kıdemli bir kaptan olarak görev yapan Nathan Algren, bir anda Japonya’dan teklif alır. Nathan’dan Japonyanın ilk ordusuna askeri eğitim vermesi istenir. Japonlara modern savaş yöntemlerini öğretmeye çalışan Nathan, hala samuray kültürünü benimsediklerini fark eder. Bir gün samurayların lideri tarafından kurtulunca samuraylıkla tanışır ve oldukça etkilenir ve samuraylığı öğrenmeye karar verir.

Başrolde Tom Cruise’un olduğu 2004 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Edward Zwick oturuyor.

11. Büyük İskender (IMDb: 5,6/10)

Makedonya’nın efsanevi kralı Büyük İskender, tarihteki en önemli liderlerden biri olarak anılır. Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olmasının nedeni birçok devlet başarısına sahip olmasıdır. İskender’in cesareti, devlet yönetme becerisi ve orduları üzerindeki hakimiyeti efsanevi bir hal alır. Devlet yönetiminin yanı sıra aşk hayatıyla da dikkatleri üstüne çeker.

Biyografi filminin yönetmen koltuğunda Oliver Stone otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Colin Farrell, Val Kilmer gibi isimler yer alıyor.

12. İnce Kırmızı Hat (IMDb: 7,6/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Pasifik adalarında Japonların ilerlemelerini durdurmak için çabalayan bir grup Amerikalı asker, acı dolu savaş ortamıyla birlikte kendilerini keşfeder, değişirler ve oldukça acı çekerler.

1998 yapımı filmin yönetmenliğini Terrence Malick üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Sean Penn, Jim Caviezel, Nick Nolte ve Jared Leto gibi isimler yer alıyor.

13. Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDb: 7,8/10)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

14. Kardeşler (IMDb: 7,1/10)

Birbiriyle tamamen zıt kişiliklere sahip Yüzbaşı Sam Cahill ve Tommy Cahill iki kardeştir. Sam, lisede aşık olduğu Grace’le evlenmiş ve iki kızı olmuştur. Tommy ise zekâsı ve etkileyiciliğiyle yolunu bulan, hapisten yeni çıkmış bir serseridir. Sam, Afganistan’da göreve gittiğinde helikopterinin düştüğü haberi gelir ve aile Sam’in yasını tutmaya başlar. Sam’in yokluğunda Tommy, ailesine kol kanat germek zorunda hisseder. Fakat Sam esir düşerek hayatta kalmayı başarır ama geçirdiği ağır travmalardan sonra eve döndüğünde artık eski Sam değildir. Ailesini de bıraktığından farklı bulacaktır.

Jake Gyllenhaal, Tobey Maguire ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Jim Sheridan oturuyor.

15. Soğuk Dağ (IMDb: 7,2/10)

Amerikan ordusunda görev alan Güneyli genç asker Inman’in aklında tek bir şey vardır, o da sevdiği kadın Ada’dır. Inman ve Ada uzun zamandır birlikte olmanın hayalini kurmaktadır ancak Amerika’daki iç savaş ve daha birçok sorun ikilinin birleşmesine engel olmaktadır.

Jude Law, Nicole Kidman, Renee Zellweger gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Anthony Minghella oturuyor.

16. Braveheart – Cesur Yürek (IMDb: 8,4/10)

Yaşanan büyük acılar sonrası memleketi olan İskoçya’ya geri dönen William Wallece’ın amacı artık sakin bir hayat sürdürmek ve çiftçilik yapmaktır. Bir gün çocukluk aşkı olan kadınla karşılaşan William, bu aşkın onu bambaşka bir ruh haline sokacağından habersizdir. İngiliz askerlerinin çocukluk aşkı olan kadın Murron’a tecavüz etmeye çalışması William’ın hayatını tamamıyla değiştirir. William, aşkını kurtarır ancak bundan sonra yaşanacaklar pek de iyi olmayacaktır.

Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGoohan, Angus Macfadyen gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda Mel Gibson oturuyor.

17. Kıyamet – Apocalypse Now (IMDb: 8,5/10)

Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi Vietnam’da Amerikan birliklerine isyan etmekte olan vahşi orman kabilesinin tanrısı ilan edilen Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir. Willard, görevi gereğince Kurtz’ün izini sürmeye başlar. Ancak Willard zamanla takip ettiği Kurtz’e benzemeye başlayacaktır.

Joseph Conrad’ın “Karanlığın Kalbinde” kitabından uyarlanan filmde Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Frederic Forrest gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Francis Ford Coppola oturuyor.

18. Savaş Vadisi – Hacksaw Ridge (IMDb: 8,1/10)

Medic Desmond T. Doss, Amerikan ordusunda görev alan bir askerdir ve Okinawa Savaşı’nda görev yaparken insanları öldürmeyi reddetmiştir. Silahını bir kez bile ateşlemeden 75’e yakın kişinin hayatını kurtaran bu kahraman, Amerikan tarihinin ilk Onur Madalyası’na layık görülen vicdani retçisi olur.

Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Luke Bracey, Teresa Palmer ve Rachel Griffiths gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Mel Gibson oturuyor.

19. Keskin Nişancı – American Sniper (IMDb: 7,3/10)

Silah arkadaşlarını korumak için Irak’a gönderilen Chris Kyle, cesur bir askerdir. Savaş alanında keskin nişancılığı ile nam salan Chris, Amerikan askerleri arasında bir efsane gibidir. Ancak düşmanlar tarafından namı duyulunca hedef tahtası haline gelecektir.

Bradley Cooper, Sienna Miller, Kyle Gallner, Cole Konis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood oturuyor.

20. Kefaret – Atonement (IMDb: 7,8/10)

1930’larda geçen filmde on üç yaşındaki Briony Tallis’in ablası Cecilia ile hizmetçilerinin oğlu Robbie’nin gizli bir şekilde cilveleşmesine tanık olmasıyla olaylar başlar. Briony, küçük yaşta yaşadığı bu tramvayı üzerinden atamaz ve bir daha hiç düzelmeyecek kadar trajik bir şekilde kaderleri birbirlerine bağlanan bu üç insan da, hak etmedikleri bir kefaretin farklı şekillerde kurbanı olacaklardır.

Keira Knightley, James McAvoy, Brenda Blethyn, Saoirse Ronan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joe Wright oturuyor.

21. Full Metal Jacket (IMDb: 8,3/10)

Bir grup acemi asker, kendilerini ne gibi zorlukların beklediğinden habersiz bir şekilde eğitime tabi tutulmak için üstlerinin önünde dikilirler. Ancak askerliğin ne denli zorlu olacağını öğrenmek için savaşa gitmeden, eğitimde görecekleri zorluklar onları yetiştirecektir.

Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio, Adam Baldwin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

22. The Imitation Game: Enigma (IMDb: 8,0/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmde, savaşın en yoğun dönemleri işlenmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Bu şifreli yazışmalar İngilizlere büyük kayıplar yaşattığı ortadadır. Devlet,  ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar.

Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode, Allen Leech gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Morten Tyldum oturuyor.

23. Avcı – The Deer Hunter (IMDb: 8,1/10)

Vietnam Savaşı sonrasında her şeyin iyi olacağına inanan bir kaç arkadaşın sivil yaşama ayak uydurma çabalarının anlatıldığı film, savaş karşıtı bir filmdir.

Robert De Niro, Christopher Walken, John Cazale, John Savage gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Cimino oturuyor.

24. Yalanlar Üstüne – Body of Lies (IMDb: 7,1/10)

Roger, deneyimli eski bir gazetecidir ve çok önemli bir görevi vardır. Görevi için El Kaide terör örgütünün yöneticilerinden birinin ismini bulması gerekmektedir. Ancak Roger bir ajan değil, gazetecidir bu yüzden CIA ile yapacağı iş birliğiyle hiç alışık olmadığı, görmediği vahşi şeylerle karşılaşacaktır.

Leonardo diCaprio, Russell Crowe ve Mark Strong gibi önemli isimlerin bulunduğu casusluk filminin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

25. Ruanda Oteli (IMDb: 8,2/10)

Rwanda halkı Tutsiler ve Hutular olarak ikiye bölünmüş durumdadır ve herkesin gözü önünde soykırım gerçekleşir. Bu film de bin küsur insanın hayatını kurtarmaya çalışan Paul Rusesabagine’in hikayesi anlatılmaktadır. Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir otelin yöneticisidir ve onun için ırk ayrımı yapmak doğru değildir.

Yönetmenliğini Terry George’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Joaquin Phoenix, Nick Nolte gibi isimler yer alıyor.

26. Son Umut – Water Diviner (IMDb: 7,1/10)

Çanakkale Savaşı’na üç oğlunu gönderen Avustralyalı çiftçi Connor, oğullarından uzun süre haber alamayınca Türkiye’ye gitmek zorunda kalır. Türkiye’de oğullarının izlerini arayan Connor, İstanbul’da başlayıp Çanakkale’ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan ve Cemal olacaktır.

Russell Crowe, Olga Kurylenko, Jai Courtney, Isabel Lucas, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Russell Crowe oturuyor.

27.  Kaplumbağalar Da Uçar – Turtles Can Fly (IMDb: 8/10)

Filmde işlenen duygusal hikaye Türkiye-İran sınırında bulunan bir Kürt mülteci kampında geçer. 13 yaşında bir çocuk olan Soran mayın toplar. 14 yaşındaki Agrin ise bir annedir. Soran, Agrin’e aşık olur ama bu durum Agrin’in ağabeyi Henkov’u rahatsız eder. Henkov da mayına bastığı için kolunu kaybetmiş ama gelecekten haber verebilme yeteneği olan biridir.

Bahman Ghobadi’nin yönettiği filmde Soran Ebrahim ve Avaz Latif başrolleri paylaşıyor.

28. Barry Lyndon (IMDb: 8,1/10)

Tartışmalı bir at pazarlığı sırasında babası öldürülen Redmond Barry’nin annesi tüm hayatını oğluna adar. Kuzeni Nora’ya aşık olan Barry, kuzeninde karşılık göremez. Ailesi Nora’yı İngiliz ve zengin bir kaptan olan John Quin ile evlendirmeye karar verir ancak Barry bunu kabullenemez ve karşılaştıkları bir düelloda Quin’i öldürür. Yeni bir hayat sürmek için kasabadan kaçar, kendini acımasız bir savaşın tam ortasında buluverir.

Filmde Ryan O’Neal, Marisa Berenson, Patrick Magee, Hardy Krüger gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Stanley Kubrick oturuyor.

29. Kazablanka – Casablanca (IMDb: 8,5/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka şehrinde Hitler’den kaçmakta olan Avrupalılar yer almaktadır. Rick Blaine, Kazablanka’nın en işlek ve popüler barının işletmeciliğini yapar. Bir gün eski aşkı Ilsa, direniş lideri kocası Victor Laszlo ile birlikte gelir. Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişi olacaktır.

Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid, Claude Rains gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Kurtiz oturuyor.

30. Son Mohikan – The Last of the Mohicans (IMDb: 7,8/10)

Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirme amacında olan İngiliz ve Fransız askerleri, var güçleriyle savaşmaktadırlar. Ancak Kızılderililer bu savaşın ortasında kalırlar. Yerleşimcilerden Cora ve kız kardeşi Alice, savaşın ortasından Şahingöz isimli bir kızılderili tarafından kurtulurlar. Şahingöz de aslında bir yerleşimcidir fakat ailesi ölünce son Mohikanlar tarafından büyütülmüştür.

James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan filmde Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means, Eric Schweig gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Michael Mann oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>