Hayatta kalma dürtüsü her insanda ve hatta her canlıda vardır diyebiliriz. Öyle ki, hayatta kalma dürtüsü filmlerde bile olsa sanki kendimiz yaşıyormuşcasına bizi gerebilir. Eğer siz de hayatta kalma gerilimini iliklerinize kadar yaşamak istiyorsanız, listedeki filmlere göz atabilirsiniz!

1. 127 Saat (IMDb: 7,6/10)

Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Kimseye haber vermeden Utah yakınlarında çıktığı yolculukta Aron tek başınadır ve hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hayatta kalma mücadelesi verir.

2011 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle otururken filmin başrolünde James Franco yer alıyor.

2. Yer Çekimi (IMDb: 7,7/10)

İlk uzay yolculuğuna çıkacak olan Dr. Ryan Stone, oldukça zeki bir tıp mühendisidir. Stone’a uzay yolculuğunda eşlik edecek isim deneyimli bir astronot olan Matt Kowalsky’dır. Başta her şey yolundadır ancak keşif yürüyüşü sırasında aksilik çıkar ve ikilinin mekikleri bir nesnenin çarpmasıyla paramparça olur. Mekiklerinin parçalanmasıyla uzayda mahsur kalan iki bilim insanı dünyaya dönebilmek ve hayatta kalabilmek için savaşmak zorundadırlar.

Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orto Ignatiussen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

3. Ben Efsaneyim (IMDb: 7,2/10)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur.

4. Diriliş (IMDb: 8,0/10)

Kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş adına çalışan deneyimli tuzakçı Hugh Glass, bir boz ayı tarafından yaralanır ve ekibi yavaşlamamak için onu ölüme terk eder. Bölgeyi herkesten iyi bilen Hugh Glass, hayatta kalmak için mücadele verir.

Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter, Domhnall Gleeson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alejandro G. Iñárritu oturuyor.

5. Vahşi Nehir (IMDb: 6,3/10)

Hayatının odak noktasında rafting sporu olan Gail, aynı zamanda bir raftin uzmanıdır. Gail bir gün ailesini de yanına alarak rafting yapmaya gider. Gail ve ailesi yolda rafting yapan ve nehrin aşağısına inmekte zorlanan iki adama rastlarlar. Adamlara yardım etmek isteyen Gail, kendisinin ve ailesinin hayatını riske attığını daha sonra fark eder.

Meryl Streep, Kevin Bacon, David Strathairn, Joseph Mazzello gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Curtis Hanson oturuyor.

6. Sully (IMDb: 7,5/10)

Tecrübeli bir pilot olan Sully, 15 Ocak 2009’da gerçekleştirdiği uçuşu sırasında kaz sürüsüne çarptığı için motorlarını kaybeder. En yakın havaalanına gidecek zamanı olmadığından yardımcısı ile birlikte, 155 yolcusunu ve mürettebatını Hudson Nehri’ne indirmek durumundadır. Her ne kadar halk tarafından kahraman ilan edilse de açılan soruşturmayla işini kaybetme riskine girer.

Clint Eastwood tarafından yönetilen ve gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney gibi isimler yer alıyor.

7. Yarından Sonra (IMDb: 6,4/10)

Antartika’da büyük bir buzulun koptuğu fark edilir. Ancak fark edilmeyen şey, tehlikenin büyüklüğüdür. Antartika’da kopan buzul, tüm dünyayı etkileyecek bir felakete yol açacaktır. Dünya, bu olaydan sonra buzul çağına girecektir. Jack, New York’ta mahsur kalan ve donma tehdidi altındaki oğlu ve arkadaşlarını kurtarmak için  elinden geleni sonuna kadar yapmaya hazırdır.

Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum, Dash Mihok gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor.

8. 2012 (IMDb: 5,8/10)

Mayalılar’dan günümüze kalan takvime göre 2012’de dünyanın sonu gelecektir. İnsanlıktan çok az sayıda insan kurtulacaktır. Ancak kurtulma hakkı olanlar, zengin insanlar olacaktır. Fakat bu düzeni bozacak olan, 2012’de yaşanacak büyük afetten korunmak için hazırlanan sığınak şeklindeki gemilerden birinde çalışan bir köylü ve bilim insanıdır.

John Cusack, Thandie Newton, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor.

9. 28 Hafta Sonra (IMDb: 7,0/10)

Zombi salgınının yarattığı karmaşıklık yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başlamıştır ve askerler eşliğinde insanlar boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine yeniden yerleşmeye başlamışlardır. Her ne kadar sadece belli bir bölgede güvenlik tamamen sağlandıysa da insanlar bu korkunç virüsten kurtuldukları için oldukça mutludur. Ancak virüsü hala vücudunda taşıyan bir ailenin bireyi yüzünden korkunç virüs bu güvenli bölgeyi yeniden ele geçirir.

Juan Carlos Fresnadillo’nun yönetmenliğini üstlendiği filmde Robert Carlyle, Rose Bryne, Harold Perrineau yer alıyor.

10. Pi’nin Yaşamı (IMDb: 7,9/10)

Hindistan’dan Kanada’ya gitmekte olan bir yük gemisi, içindeki tüm canlılarla birlikte batar. Batan gemiden bir sandalla hayatta kalmayı başaran 16 yaşındaki Hintli Pi’nin yanında sadece bir sırtlan, orangutan, kırık bacaklı bir zebra ve bir Bengal kaplanı kalmıştır. Pi’nin ailesi de batan gemide kalmıştır. Sandalda baş başa kaldığı hayvanlara yem olmamak için onlarla dostluk kuran Pi, hayatta kalmak için elinden geleni yapacaktır.

Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain, Tabu gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ang Lee oturuyor.

11. Into the Wild (IMDb: 8,1/10)

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher’ın hayattaki bir başka başarısı ise atlet olmasıdır. Ancak Christopher bir gün tüm mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak elindeki rahat hayatını bir kenara iter ve yola çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarına doğru yola çıkan Christopher’ın hayatı bambaşka bir yöne gidecek ve hiç beklemediği bir son ile karşılaşacaktır.

Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener, Marcia Gay Harden gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sean Penn oturuyor.

12. Gri Kurt (IMDb: 6,8/10)

Alaska’da petrol sondajında çalışan bir ekip, uçaklarının düşmesiyle birlikte Alaska’nın ıssız ve vahşi yüzüyle karşı karşıya kalır. Ekibin başındaki isim olan Ottway, ekibini vahşi doğada yer alan aç kurtlardan korumak zorunda kalmıştır. Uçağın düşmesi sonrasında ölümcül yaralar alan ekip, aynı zamanda hem dondurucu hava koşullarına, hem de vahşi hayata karşı direnmek zorundadır.

Liam Neeson, Dermot Mulroney, Frank Grillo, Dallas Roberts gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joe Carnahan oturuyor.

13. Yol (IMDb: 7,3/10)

Amerika’da kıyamet sonrası gibi gergin bir ortam etkindir. Bir baba ve oğlu hayatta kalabilmek için Amerika’nın kıyılarına doğru gitmeyi kafalarına koyarlar. Baba ve oğlun iki sorunu vardır: korkunç hava koşulları ve yollarda karşılarına çıkan haydutlar. Haydutlar için ellerinde sadece bir tüfek bulunan baba oğul, oldukça dikkatli olmak zorundadır.

Viggo Mortensen, Charlize Theron, Kodi Smit-McPhee, Robert Duvall gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Hillcoat oturuyor.

14. Marslı (IMDb: 8,0/10)

Bir görev nedeniyle Mars’a gitmek zorunda kalan astronot ekibinin içinde Mark Watney de vardır. Kopan şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak Mars’ta bırakılan Mark, pes etmeye hiç niyetli değildir. Elindeki sınırlı imkanlarla ekibine sinyaller göndermeye çalışmanın yanı sıra, aynı zamanda hayatını da devam ettirmek için gerekli olan şeyleri yapmaya çalışır.

Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

15. Kaptan Phillips (IMDb: 7,8/10)

Gerçek bir olaydan ilham alınarak yapılan film, 2009 yılının Nisan ayında geçiyor. MV Marsk Alabama isimli Amerikan kargo gemisi Somali kıyılarında iken bir korsan gemisinin saldırısına uğrar. Amerikan kargo gemisinin kaptanı Richard Phillips, tayfasını kurtarabilmek için kendini rehin olarak korsanlara verir. Kaptan Phillips, hem kendini hem de tayfasını kurtarmak için elinden geleni ardına koymayacaktır.

Tom Hanks, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman, Catherine Keener gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Paul GreenGrass oturuyor.

36 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like