Gerek özel hayatı gerekse filmleriyle her zaman gündemde olan Angelina Jolie, sinema tarihine adını altın harflerle kazımış bir aktris. Oyunculuk yeteneği sayesinde yer aldığı her filmde bambaşka bir karaktere bürünen Jolie, ününü Lara Croft karakteriyle kazandı ve bu karakterde gösterdiği başarısıyla birbirinden başarılı filmlerde yer alma şansını yakaladı.

1. Wanted (IMDb 6,7)

Wes, babasının mesleğini devam ettirmek istemektedir ancak bu basit bir meslek değildir; babası bir kiralık katildir! Babası gibi başarılı bir kiralık katil olabilmek için Fox ve Sloan isimli iki başarılı kiralık katilden mesleğin inceliklerini öğrenmeye çalışır. Angelina Jolie’nin dövüş sahnelerindeki başarısıyla adından bahsettiren film, aynı zamanda Red One Digital kameranın kullanıldığı ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Timur Bekmambetov’un yönetmenliğini üstlendiği 2008 yapımı filmin başrolünde Angelina Jolie yer alırken, oyuncu kadrosunda ise James McAvoy, Morgan Freeman gibi isimler yer alıyor.

2. Lara Croft: Tomb Raider (IMDb 5,8)

Lara Croft, zengin bir aileye sahip, İngiltere’nin en önemli okullarında eğitim hayatını sürdürmüş bir kızdır. Ancak Lara’nın istediği şey bu değildir ve hayatını bambaşka bir yöne çevirerek, macera odaklı bir hayatı tercih eder. Lara, çok eski bir tarihi eserin peşine düşer. Bu eser basit bir şey değildir, kimin eline geçerse dünyanın kaderi o yönde değişecektir. Lara bu tarihi eserin kötü ellere geçmesini önlemek için herkesten önce harekete geçip esere ulaşmaya çalışır.

2001 yapımı ve Angelina Jolie’nin adını gerçek anlamda duyurmasını sağlayan filmin yönetmen koltuğunda Simon West otururken, oyuncu kadrosunda ise Iain Glen, Daniel Craig gibi isimler yer alıyor.

3. Malefiz (IMDb 7,0)

Uyuyan Güzel’e farklı bir bakış açısından bakılmasını amaçlayan filmde bu kez hikayeye hikayenin kötü karakteri olan Malefiz’in bakış açısıyla bakılıyor. Malefiz, gençliğinde görkemli siyah kanatlara sahip, saf ve huzurlu hayat süren bir kadındır. Stephan isimli adamın yaşadıkları topraklardaki düzeni bozma tehdidiyle Malefiz toprakların koruyucusu olmak zorunda kalır ve zamanla bu görev ve uğradığı ihanet onu taş kalpli biri yapar.

Robert Stromberg’in yönetmenliğini üstlendiği Disney filminin oyuncu kadrosunda Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley gibi isimler yer alıyor.

4. Bay ve Bayan Smith (IMDb 6,5)

John ve Jane sıradan evli bir Amerikan çift gibi günlerini geçiriyorlardır ve aynı zamanda birbirlerinin normal işlere sahip olduklarını sanıyorlardır. Ancak bu büyünün bozulması işlerinin çakışmasıyla gerçekleşir. Aslında birer tetikçi olan karı koca birbirlerini öldürme görevini alınca bu küçük sırrı da öğrenmiş olurlar. Bu görevle birlikte aslında evliliklerinin de yalanlar üzerine kurulu olduğunu ve birbirlerini pek tanımadıklarını da fark ederler.

Angelina Jolie ve Brad Pitt ikilisinin sette tanışıp birbirine aşık olduğu filmin yönetmenliğini Doug Liman üstlenirken, oyuncu kadrosunda ikilinin yanı sıra Vince Vaughn, Adam Brody gibi isimler de yer alıyor.

5. Ajan Salt (IMDb 6,4)

Filmde federal bir ajan olan Ajan Salt’ın, CIA’ın ekibinde yer alan bir kişi tarafından tuzağa düşürülmesi işleniyor. Evelyn Salt, ülkesini korumak için her şeyi göze alabilecek kadar idealist bir ajandır. Ancak bir itirafçının yaptığı itirafla Salt’ın ajanlık kariyeri sona erer. İtirafçı, Salt’ın Rus ajanı olduğunu iddia eder. Salt, kendini temize çıkarabilmek için kaçar.

Casusluk ve gerilimi harmanlayarak izleyiciye aktaran filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Liev Schreiber ve Chiwetel Ejiofor gibi isimler yer alıyor.

6. Lara Croft Tomb Raider: Yaşamın Kaynağı (IMDb 5,5)

 

Pandora’nın Kutusu’na gitmek için gerekli malzeme bulunmuştur ancak bu malzeme zekasını kötülük için kullanan bir bilim insanı olan Jonathan Reiss’in eline düşmüştür. Jonathan, son silah olarak kutunun sırrını satmayı planlamaktadır. Lara Croft Pandora’nın Kutusu’na gidilecek malzemeyi geri alma görevinde yalnız değildir, yanında kendi eğittiği Terry Sheridan da vardır.

2003 yapımı filmin yönetmenliğini Jan de Bont üstlenirken, oyuncu kadrosunda Angelina Jolie, Gerard Butler, Djimon Hounsou yer alıyor.

7. Büyük İskender (IMDb 5,6)

Makedonya’nın efsanevi kralı Büyük İskender, tarihteki en önemli liderlerden biri olarak anılır. Tarihte bu kadar önemli bir yere sahip olmasının nedeni birçok devlet başarısına sahip olmasıdır. İskender’in cesareti, devlet yönetme becerisi ve orduları üzerindeki hakimiyeti efsanevi bir hal alır. Devlet yönetiminin yanı sıra aşk hayatıyla da dikkatleri üstüne çeker.

Biyografi filminin yönetmen koltuğunda Oliver Stone otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Colin Farrell, Val Kilmer gibi isimler yer alıyor.

8. Sahtekar (IMDb 7,8)

Christine Collins, varoş mahallelerin birinde oğluyla yaşayan ve hayatlarını sürdürebilmek için telefon operatörü olarak çalışan bir kadındır. Bir sabah her zamanki gibi işe gitmeden önce oğluyla vedalaşır ve işinin başına gider. İşten eve döndüğünde ise oğlunu evde bulamaz. Hemen polise haber verir ancak oğlundan en ufak bir iz bile bulunamaz. Aradan aylar geçer ve Christine tam umudunu kaybetmişken bir anda polis gelir ve Christine’in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk buldukları haberini verirler. İtibarını kurtarmak isteyen bir polis memuru tarafından Christine bu çocuğu evine almak için ikna edilir ancak Christine bu çocuğun onun çocuğu olduğundan pek emin değildir.

Yönetmen koltuğunda Clint Eastwood’un oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, John Malkovich, Michael Kelly gibi isimler yer alıyor.

9. Turist (IMDb 6,0)

Frank, aşk acısı çeken bir serüvencidir ve aşk acısını atlatmak için İtalya’ya doğru yol alır, İtalya’nın onun aşk acısına iyi geleceğini düşünür. Dünyalar güzeli Elise ile Frank’ın yolları bir şekilde kesişir ve Frank’ın tüm kafayı dinleme planları alt üst olur. Frank her ne kadar tesadüf sansa da, Elise’in onunla yollarının kesişmesi aslında tesadüf değildir.
2010 yapımı filmin yönetmenliğini Florian Henckel von Donnersmarck üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Johnny Depp, Timothy Dalton gibi isimler yer alıyor.

10. Hayatın Benim (IMDb 6,2)

Illeana Scott, uzman bir analist olmasının yanı sıra aynı zamanda güzelliğiyle herkesin dikkatini çeken bir kadındır. Ayrıca Scott’ın uzman olduğu bir diğer konu bir türlü sırrı çözülemeyen cinayet davalarını çözmesidir. Montreal’in başı bir seri katille beladadır ve polisler bu cinayetleri ne önleyebilmekte ne de katilin izini sürebilmektedir. Yetkililer cinayetleri çözmesi için Scott’ı Montreal’a çağırır. Bu kez karşı karşıya olduğu katil, öldürdüğü kurbanlarının kimliklerini çalmakta ve onların hayatlarını yaşamaktadır.

Polisiye bir gerilim filmi olan Hayatın Benim’in yönetmen koltuğunda D. J. Caruso otururken, oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, Ethan Hawke, Kiefer Sutherland gibi isimler yer alıyor.

11. Aklım Karıştı (IMDb 7,4)

Susanna Kaysen, intihar girişiminde bulunmuş ve kişilik bölünmesi yaşayan genç bir yazar adayıdır. Yaşanılan kötü olaylardan sonra psikolojik tedavi görmek için Claymoore adlı psikiyatri kliniğine yatırılır. Film, Jolie’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandırmıştı.

1999 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Winona Ryder, Elisabeth Moss, Angelina Jolie gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise James Mangold oturuyor.

12. Gia (IMDb 7,0)

Biyografi filmi olan Gia’da, Amerika’nın ilk top modeli olan Gia Marie Carangi’nin 17. yaşından itibaren hayatında gelişen olaylar işleniyor.

Michael Cristofer’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Angelina Jolie, Elizabeth Mitchell, Eric Michael Cole gibi isimler yer alıyor.

13. Kemik Koleksiyoncusu (IMDb 6,7)

Lincoln Rhyme, bir dedektiftir ve kendi camiasında oldukça fazla saygı gören bir adamdır. Bir gün bir saldırıcı sonucunda yaralanır ve bu saldırı sonrasında vücudunun büyük bir kısmı felç kalır. Bir yanda da 20’li yaşlarında olmasına rağmen hayattan bıkmış bir polis olan Amelia vardır. İkili karmaşık bir cinayet vakasıyla bir araya gelir.

Angelina Jolie, Denzel Washington, Queen Latifah gibi isimlerin yer aldığı 2000 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce oturuyor.

14. 60 Saniye (IMDb 6,5)

Randall Raines, uzun zamandır suç işlemekten elini ayağını çekmiş bir  araba hırsızıdır. Bir gün bir arkadaşı ona gelir ve kardeşinin hayatını kurtarmak için ondan yardımını ister. Kardeşi kurtarmak için Randall eski işine geri dönmek zorundadır, bir gecede elli araba çalması gerekmektedir.

Dominic Sena’nın yönetmenliğini üstlendiği filmde Angelina Jolie, Nicolas Cage, Robert Duvall gibi isimler yer alıyor.

15. Hayatın Kıyısında (IMDb 5,3)

1970’lerin Fransa’sında geçen filmde evlilikleri pek de iyi gitmeyen Roland ve Vanessa, evliliklerinin düzelmesi umuduyla yaz döneminde bir otele yerleşirler. Yazar olan Roland bir şeyler yazmak istemektedir ancak ilham perileri ona uğramıyordur. Oteldeki günleri onların aleyhine doğru ilerlese de bir gün yan odalarına yerleşen yeni evli Lea ve François çifti ikilinin evliliklerine bakış açılarını değiştirir.

Angelina Jolie’nin yönetmenliğini yaptığı filmde eski eşi Brad Pitt ile birlikte başrolleri paylaşıyorlar.

Bir yanıt yazın
You May Also Like