in

Kore Sinemasını Takip Edenlerin İzlemesi Gereken 10 Kore Filmi

Ülkemizde son yıllarda Kore kültürüne olan hayranlık çığ gibi büyümekte. Kore kültürünün Türk kültürüne pek yabancı olmaması nedeniyle Türk halkının Kore dizi ve filmlerine kendisini yakın hissetmesi ile bu hayranlık geniş kitlelere yayılma imkanı buldu. Eğer siz de Kore kültürünü yakından tanımak istiyorsanız, aşağıdaki filmlere göz atmanızı öneririz.

10. Gwanghae: Wangyidoen namja (IMDb: 7,8/10)

Ülkenin tepe taklak düşmemesi için zehirlenen kralın yerine halktan biri çağrılır. Halktan olan kişi, krala oldukça benzemektedir. Bu adamın görevi, kralın yerine geçmektir ve ülkeyi kurtarmaktır.

Byung-Hun Lee, Seung-ryong Ryu, Hyo-Joo Han, In-kwon Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chang-min Choo oturuyor.

9. Joint Security Area – Birleşik Güvenlik Bölgesi (IMDb: 7,8/10)

Kuzey ve Güney Kore’yi ayıran DMZ’de, bir Güney Koreli asker tarafından sözde iki Kuzey Koreli asker öldürülür. Olayın arka planını İsveç ekibi soruşturma yaparken bir anda bilinmeyen bir parti olaya katılır ve olayın örtbas edildiği bu sayede anlaşılır. Gerçeğin bu kadar komplike olmadığı ancak daha da trajik olduğu ortaya nasıl çıkacaktır?

Yeong-ae Lee, Byung-Hun Lee, Kang-ho Song, Tae-woo Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chan-wook Park oturuyor.

8. Mother  – Ana (IMDb: 7,8/10)


Sıradan bir hayata sahip olan bir anne ile oğlunun kapısını bir gün bela çalar. Anne, oğlunun bir genç kızın öldürülmesi olayında suçlanması ile yıkılır. Anne, oğlunu aklamak için katili aramaya koyulur.

Hye-ja Kim, Won Bin, Goo Jin, Je-mun Yun gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong oturuyor.

7. Frameby – Şeytanı Gördüm (IMDb: 7,8/10)


Gizli ajan görevi yapan bir adam, bir seri katilden intikam almak uğruna doğrulardan vazgeçer. Gizli ajan, seri katilden intikam almak için bir takım kimseleri yakalarken, bir takım kimseleri de salıverir.

Byung-Hun Lee, Min-sik Choi, Joon-Hyuk Lee, In-seo Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jee-won Kim oturuyor.

6. The Chaser – Ölümcül Takip (IMDb: 7,9/10)


Gözden düşen bir eski polis memuru hayatını devam ettirmek için küçük bir fahişe grubunu yönetmeye başlar. Ancak fahişe grubundan bir kadının kaybolması ile polis memuru kendisini zamana karşı yarışır vaziyette bulacaktır.

Yoon-Seok Kim, Jung-woo Ha, Yeong-hie Seo, Yoo-Jeong Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hong-jin Na oturuyor.

5. Brotherhood of War (IMDb: 8,1/10)


Kore Savaşı’na katılan iki kardeş ülkeleri için savaşmaktadır. Savaş oldukça kötü bir hal almaya başlayınca kardeşlerden büyük olan, küçük kardeşini korumak için savaş alanındaki riskli görevlerin hepsini üzerine almaya karar verir.

Dong-Gun Jang, Won Bin, Eun-ju Lee, Hyeong-jin Kong gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Je-kyu Kang oturuyor.

4. My Sassy Girl – Hırçın Sevgilim (IMDb: 8,1/10)

Bir gün genç bir adam Seoul’daki metro istasyonunda metro beklerken sarhoş ve oldukça tatlı bir kadının raylara çok yakın durduğunu görerek onu hemen geri çeker. Daha sonra kadın bu hareketini bir kez daha tekrarlar. Kadının hayatını kurtaran adamın başı kadınla belaya girecektir.

Tae-Hyun Cha, Ji-hyun Jun, In-mun Kim, Wok-suk Song gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jae-young Kwak oturuyor.

3. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (IMDb: 8,1/10)


1986’daki bir zaman diliminde geçen filmde Kore’nin küçük bir eyaletinde üç dedektifin görevi anlatılıyor. Bu üç dedektif, bilinmeyen bir azılı suçlu tarafından kaçırılıp tecavüz edilip daha sonra da öldürülen kadınların yer aldığı bir dosyayı çözmeye çalışmaktadır.

Kang-ho Song, Sang-kyung Kim, Roe-ha Kim, Jae-ho Song gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong oturuyor.

2. The Handmaiden – Hizmetçi (IMDb: 8,1/10)


Bir kadın, zengin bir Japon mirasçıya cariye olarak işe alınır. Cariyenin amacı pek de masum değildir. Japon mirasçının parasına göz koyan cariye, onu gizlice dolandırmak için oluşturulan bir komploya katılarak sahibini arkasından vuracaktır.

Min-hee Kim, Jung-woo Ha, Jin-Woong Cho, So-Ri Moon gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chan-wook Park oturuyor.

1. Old Boy – İhtiyar Delikanlı (IMDb: 8,4/10)


On beş yıl önce kaçırılan ve on beş yıldır hapsedilen Dae-su Oh serbest bırakılır. Dae-su Oh’un kendisini esir alan kişiyi bulmak için yalnızca beş günü vardır.

Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang, Dae-han Ji gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Chan-wook Park oturuyor.

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

Sinemaseverlerin 2019’da Vizyona Düşmesi için Gün Saydığı 20 Yabancı Film

Türkiye’nin İlk Kadın Ressamı Mihri Müşfik Hanım’ın Hayatı ve 15 Eseri