Mimiklerini kullanmada en başarılı aktörlerden biri olan Jim Carrey ve filmleri üzerinden yıllar geçse bile ilk günkü gibi ilgiyle izleniyor. Her ne kadar Carrey’i kamera karşısında eskisi gibi aktif göremesek de eski filmlerini izleyerek bile günlük Jim Carrey dozunu alabiliyoruz. Eğer siz de bizim gibi Carrey’nin işlerinin hayranıysanız, en popüler filmlerinin yer aldığı bu listeye göz atmayı unutmayın.

1. Hayvan Dedektifi (IMDb 6,9)

Ace Ventura, kaybolmuş ihbarı verilen evcil hayvanları bulup sahiplerine geri kavuşturan bir özel dedektiftir. Ventura’nın bu seferki görevi Miami Dolphins futbol takımının maskotu olan balina Snowflake’i bulmaktır. Snowflake, ligin final maçı olan Superbowl’a kısa bir zaman kala bir anda ortadan kaybolur. Ventura balinanın yanında bir de futbol takımının en önemli oyuncularından birini de bulmak zorundadır.

Tom Shadyac’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Courteney Cox ve Sean Young gibi isimler yer alıyor.

2. Maske (IMDb 6,9)

Stanley Ipkiss, normal bir hayata sahip olan, iyi kalpli sıradan bir bankada memurluk yapan bir adamdır. Bir gün antika bir maske bulur ve bu maskeyı takmasıyla Ipkiss’in bir anda inanılmaz güçleri olur ve yeşil bir yaratığa dönüşür! Ancak bir anda başı belaya girer ve yanlışlıkla bir mafyanın lideri olan Dorian Tyrel’in hedefi haline gelir.

Chuck Russell’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Greene gibi isimler yer alıyor.

3. Truman Show (IMDb 8,1)

Herkesin mutlu ve sorunsuz bir kasabada yaşayan Truman Burbank’in hayatı imrenilcek tarzdadır. Güzeller güzeli bir eşe ve mükemmel bir hayata sahip olan Truman, bir gün yolda yürürken öldüğünü sandığı babasını görür. İlk başta bu kişinin babası olup olmadığından emin olamaz ancak içine artık bir şüphe düşmüştür. Babasını birkaç kez daha gören Truman, bir şeyleri keşfetmeye başladıkça hayatının yalanlar üzerine kurulu olduğunu anlamaya başlar.

1998 yapımı filmin yönetmenliğini Peter Weir üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone yer alıyor.

4. Salak ile Avanak (IMDb 7,3)

Llyod Christmas ve Harry Dunne, hiçbir işte dikiş tutturamayan, birbirinden avanak iki arkadaştır. Llyod bir gün limuzin şoförlüğünü yaptığı zengin bir kadın olan Mary Swanson’ı havalimanına götürür ve yolda Mary’e aşık olur. Mary uçağına biner ve yola çıktıktan sonra Llyod Mary’nin havalimanında çantasını unuttuğunu fark eder. Mary’nin ondan hoşlanmasını sağlamak için çantayı ona ulaştırmayı kafasına koyar. Llyod, arkadaşı Harry’nin köpek işi için köpek şeklinde tasarladığı kamyonuyla Mary’i bulmak için yola çıkar. Bilmedikleri şey ise çantanın parayla dolu olduğu ve Mary’nin onu havaalanında kaçırılan kocasının hayatını kurtarmak için fidye olarak bıraktığıdır.

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini yaptığı komedi filminin başrollerini iki başarılı aktris olan Jim Carrey ve Jeff Daniels paylaşıyor.

5. Yalancı Yalancı (IMDb 6,9)

Fletcher Reede, 5 yaşında Max isimli bir çocuğa sahip bekar bir savunma avukatıdır. Reede’in söylediklerinin çoğu yalandır. Öyle ki, oğlunun partisine gitmek yerine patronu Miranda’yla vakit geçirmeyi tercih eder ve oğluna bu konuda da yalan söyler. Max, partisinde pastadaki mumları üflerken babasının bir daha yalan söyleyememesini diler ve dileği işe yarar. Ancak Reede için bu hiç iyi olmamıştır.

Jim Carrey, Maura Tierney, Swoosie Kurtz ve Jennifer Tilly gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tom Shadyac oturuyor.

6. Sil Baştan (IMDb 8,3)

Joel Barish ve sevgilisi Clementine Kruczynski güzel bir ilişki yaşamaktadır. Ancak bir gün Joel iki yıldır beraber olduğu Clementine’ın teknolojik bir deneye katıldığını ve sevgilisinin hafızasından anıların silinmeye başladığının haberini alır. Joel aşkından vazgeçme niyetinde değildir, Clementine’a eski günleri hatırlatmak için elinden geleni yapar. Tüm bunlar hiçbir işe yaramaz ve Clementine, Joel’in kim olduğunu bile unutur. Sinirlenen Joel de bu deneye katılmaya karar verir. Tüm eski anıları gözünün önünden film şeridi gibi geçip silinmeye başladığında ise bu yaptığına çok pişman olur.

Romantizm, dram ve komediyi harmanlayarak izleyiciye sunan Michael Gondry’ın yönetmenliğindeki filmde Jim Carrey ve Kate Winslet başrolleri paylaşıyor.

7. Aman Tanrım! (IMDb 6,7)

Bruce Nolan, tanınmış bir televizyon muhabiridir ve hayatı boyunca her şey istediği gibi şekillenmiştir. Ancak kötü olayların peş peşe gerçekleştiği bir gün tanrıya isyan eder. İsyanlarının sonucunda her sızlanmasında, isyanında tuhaf olaylarla karşılaşmaya başlar. Bir gün tanrıyla karşılaşır ve tanrı bu isyankar kuluna iyi bir ders vermek için tüm yetkileri ona verir.

2003 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Tom Shadyac otururken oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Jennifer Aniston, Morgan Freeman gibi önemli isimler yer alıyor.

8. Bay Evet (IMDb 6,8)

Her şeye hayır demeye alışmış bir adam olan Carl Allen, çevresindekilerin bu durumdan rahatsız olması üzerine ona her şeye evet demesini sağlayacak bir değişimi programına katılır. Ancak her şeye evet demesi zamanla onun aleyhine sonuçlar doğurmaya başlayacaktır.

Romantik komedi filmin yönetmenliğini Peyton Reed üstlenirken filmin başrollerinde ise Jim Carrey ve Zooey Deschanel yer alıyor.

9. Babamın Penguenleri (IMDb 6,0)

Tom Popper’ın hayatı eşinden boşanmasıyla birlikte bir anda rutine döner. Rutinin kırılma noktası ise Popper’in babasından miras kalan altı pengueni olur. Penguenleri hayvanat bahçesine vermeyi düşünen Popper, çocuklarının penguenleri sevmesiyle evini bir kış parkına çevirmeye karar verir. Başta her şey yolunda giderken penguenlerin hayvanat bahçesine verilme kararıyla Popper ailesini tekrar hayal kırıklığına uğratır.

Tam bir aile filmi olan Babamın Penguenleri’nin yönetmen koltuğunda Mark Waters otururken, filmde ise Jim Carrey, Carla Gugino, Ophelia Lovibond gibi isimler yer alıyor.

10. Baş Belası (IMDb 6,1)

Steven kız arkadaşının onu birlikte yaşadıkları evden kovmasıyla bir anda evsiz kalır ve kendi evine çıkma zorunluluğu olur. Steven yeni evinde tüm işleri hallederken kabloları da bağlatmak için birini çağırır. İş için çağırdığı kablocu pek de sıradan bir adam olmayan Chip’tir. Chip oldukça fantastik bir kişidir. Bu kablocu Steven’ın peşine takılır ve Steven her ne kadar kurtulmak istese de Chip’ten kurtulmak artık imkansız bir hale dönüşmüştür.

Ben Stiller’in yönetmenliğini yaptığı filmde Jim Carrey, Matthew Broderick ve Diane Baker gibi isimler yer alıyor.

11. Aydaki Adam (IMDb 7,4)

Andy Kaufman türünün son örneği denebilcek tarzda bir komedyendir. Andy bir gün Amerika’nın ünlü şov programı olan Saturday Night Live’da rol alma fırsatı bulur. Bu şansı iyi değerlendirirse kendini herkese gösterme imkanını da elde edecektir. Öyle de olur; Andy performansıyla George Shapiro isimli bir menajerin ilgisini çeker.

Milos Forman’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Jim Carrey, Danny DeVito, Courtney Love gibi isimler yer alıyor.

12. 23 Numara (IMDb 6,4)

Walter Sparrow, yaş gününde karısını almaya gecikince karısı Agatha da bir kitapçıya girer. Agatha bu kiptaçıda kırmızı kapağıyla dikkat çeken bir kitap bulur. Numeroloji ile ilgili bir cinayet gizeminin işlendiği kitapta her şey 23 sayısının üzerinden döner. Kitabı okuyan Walter da kendi hayatında 23 sayısının yerini bulmaya çalışır.

Jim Carrey denince akla her ne kadar komedi gelse de 23 Numara bu algıyı yıkıyor ve yönetmenliğini Joel Schumacher’in üstlendiği film gerilim tarzıyla izleyicilerin beğenisini topluyor.

13. Majestik (IMDb 6,9)

1951 yılındaki Amerika’da geçen filmde, ülke çapında kendi fikrinden olmayanların aşağılandığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde yaşayan bir Hollywood film yazarı komünist olmakla suçlanır. Bu yazar bir gün bir trafik kazası geçirir ve bu kazayla hem bilincini hem de hafızasını kaybeder. Kendine geldiğinde ise yepyeni bir kişi olur.

Jim Carrey, Martin Landau, Laurie Holden gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Frank Darabont oturuyor.

14. Ben, Kendim ve Sevgilim

Charlie Bailygates, Rhode Island polis teşkilatında uzun zamandır çalışan ve herkes tarafından çok sevilen bir polis memurudur. Ancak bir anda kişilik bölünmesi problemleri yaşar ve bu problem Charlie’nin tüm hayatını etkiler.

2000 yapımı filmin yönetmenliğini Peter Farrelly üstlenirken oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Renee Zellweger, Chris Cooper gibi isimler yer alıyor.

15. Dick ve Jane İş Başında (IMDb 6,1)

Dick Harper, uzun yıllar boyunca istediği noktaya ulaşmak için çalışır ve sonunda bunu başarır. Ancak tam istediği noktaya ulaştığı sırada şirketi batar ve işsiz kalır.  Dick hızla sahip olduğu şeyleri yitirir; Arabalar, lüks evler ve tabi ki zengin insanlarla çevrili olan sosyal çevresi…

Jim Carrey ve Tea Leoni’nin başrollerini paylaştığı Dick ve Jane İş Başında’nın yönetmenliğini Dean Paristot üstleniyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like