Günümüzün büyük sorunlarından birinin yalnızlık olduğu düşünülürse, bu listeye de bir şekilde ulaştığınıza göre sizin de bundan payınızı aldığınızı düşünüyoruz… Öyleyse, buyurun yalnızlık filmlerinin listesine!

1. Kuzuların Sessizliği (IMDb: 8,6/10)

Genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması.

Thomas Harris’in eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney, Kasi Lemmons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

2. Ejderha Dövmeli Kız (IMDb: 7,8/10)

Hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır; üstelik katil aileden biridir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğrayınca avcıyken av konumuna düşerler.

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor.

3. Başlangıç (IMDb: 8,8/10)

Film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

Leonardo diCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

4. Sil Baştan (IMDb: 8,3/10)

Joel Barish ve sevgilisi Clementine Kruczynski güzel bir ilişki yaşamaktadır. Ancak bir gün Joel iki yıldır beraber olduğu Clementine’ın teknolojik bir deneye katıldığını ve sevgilisinin hafızasından anıların silinmeye başladığının haberini alır. Joel aşkından vazgeçme niyetinde değildir, Clementine’a eski günleri hatırlatmak için elinden geleni yapar. Tüm bunlar hiçbir işe yaramaz ve Clementine, Joel’in kim olduğunu bile unutur. Sinirlenen Joel de bu deneye katılmaya karar verir. Tüm eski anıları gözünün önünden film şeridi gibi geçip silinmeye başladığında ise bu yaptığına çok pişman olur.

Romantizm, dram ve komediyi harmanlayarak izleyiciye sunan Michael Gondry’ın yönetmenliğindeki filmde Jim Carrey ve Kate Winslet başrolleri paylaşıyor.

5. Bir Konuşabilse… (IMDb: 7,8/10)

Bob, orta yaşlarını geçirmiş, evli ve çocukları olan Amerikalı bir aktördür. Bir iş teklifiyle reklam çekimlerini yapmak için Japonya’ya doğru yola çıkar. Tokyo’da kaldığı otelinde fotoğrafçı eşinin peşinden Tokyo’ya gelmiş olan Amerikalı bir kadın olan Charlotte ile tanışır. Hiç bilmedikleri bir kültür ve dilin konuşulduğu Japonya’da herkese yabancı olan bu iki Amerikalı yalnızlıklarının çözümünü birbirlerinde bulurlar ve hafta sonunu birlikte geçiren ikili bir anda yakınlaşır.

2004 yapımı filmin yönetmenliğini Sofia Coppola üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Scarlett Johansson, Bill Murray, Giovanni Ribisi gibi isimler yer alıyor.

6. Yukarı Bak (IMDb: 8,3/10)

Çocuklukta tanışan Carl ve Ellie, masum bir hikayenin başlangıcı olurlar. İki çocuk büyür, evlenir ve yaşlanırlar. Ve ne yazık ki Ellie ölür. Ellie’nin tek hayali ise dünyayı gezmekti. Bu yüzden 78 yaşındaki Carl, evini balonlara bağlayıp istediği maceraya atılır.

Edward Asner, Jordan Nagai, John Ratzenberger, Christopher Plummer gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Pete Docter ve Bob Peterson oturuyor.

7. Ben Efsaneyim (IMDb: 7,2/10)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur.

8. Amelie (IMDb: 8,4/10)

Amélie, her daim hayat dolu ve neşeli bir kadındır. Kendi hayatındaki mutluluğu başkalarının hayatlarını güzelleştirerek sağlayan Amelie’nin hayatta kimsesi yoktur, annesini ve babasını kaybetmiştir. Bir süre sonra kendi yalnızlığının farkına varan Amelie bir anda neşesini kaybedecek gibi olur. Ancak evinde bulduğu bir kutunun sahibini keşfetmesiyle hayatına yeni bir anlam katılır: aşık olmuştur.

Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilen filmde Amélie rolünde ise Audrey Tautou oynamaktadır. 2001 yılında vizyona giren Fransız filmi komedi ağırlıklıdır ve filmde Clotilde Mollet, Dean Baykan, Frankie Pain gibi isimler de Tautou’ya eşlik etmektedir.

9. Benim Aşk Pastam (IMDb: 6,7/10)

Elizabeth’in aklında kendisi ve aşk hakkında bazı sorular vardır ve bu soruların yanıtını bulabilmesinin tek yolu ruhani bir yolculuğa çıkmaktır. Elizabeth, yol boyunca hayata dair yeni bilgiler, tatmadığı duygular ve aşkın daha önce görmediği yüzüyle tanışır.

Norah Jones, Jude Law, Natalie Portman, Chad R. Davis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kar-Wai Wrong oturuyor.

10. Into the Wild (IMDb: 8,1/10)

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher’ın hayattaki bir başka başarısı ise atlet olmasıdır. Ancak Christopher bir gün tüm mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak elindeki rahat hayatını bir kenara iter ve yola çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarına doğru yola çıkan Christopher’ın hayatı bambaşka bir yöne gidecek ve hiç beklemediği bir son ile karşılaşacaktır.

Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener, Marcia Gay Harden gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sean Penn oturuyor.

11. Saksı Olmanın Faydaları (IMDb: 8,0/10)

Sosyal hayatında oldukça başarısız bir genç olan Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle adeta yıkılır. Liseye başlayan Charlie, okulda iki kardeş olan Sam ve Patrick ile arkadaş olur. Sam ve Patrick, Charlie’e genç olduğunu hatırlatıp, eğlenmeyi öğretirler.

Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Paul Rudd gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Chbosky oturuyor.

12. Umut Işığım (IMDb: 7,8/10)

Pat Salitano, eskiden tarih öğretmenliği yapmakta olan bir adamdır ve hayatında değer verdiği her şeyi bir günde elinden kaybetmiştir. Tüm bunlarla tek başına başa çıkamaz ve mahkemenin de kararıyla birlikte rehabilitasyon merkezinde 8 ay tedavi görür. Salitano, eski hayatını, ailesini geri kazanmak istemektedir. Bunun için düzgün bir adam olmaya ve işini geri almaya çalışır. Karısı Vicky’yi geri kazanma yolunda bir yemekte karşılaştığı aile dostu Tiffany ona yardım edecektir ancak Tiffany’nin de Salitano’dan bir isteği vardır.

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell oturuyor ve oyuncu kadrosunda da Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

13. Taksi Şoförü (IMDb: 8,4/10)

Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteri ile kült filmler arasında yer alan filmde, Vietnam Savaşı’nın izlerini atamayan bir asker anlatılmaktadır. Geceleri taksi şoförlüğü yapan bu asker, adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetmektedir.

Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd, Albert Brooks gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor.

14. VOL-i (IMDb: 8,4/10)

Dünyanın aşırı kirlenmesi yüzünden insanların dünyayı terk ettiği filmde, temizleme görevi sevimli robot Vol.i’ye verilir. 2009 yılında Altın Küre, En İyi Animasyon Filmi seçilen Vol.i, aynı zamanda People’s Choice Favori Aile Filmi Ödülü de kazanmıştır.

Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrew Stanton oturuyor.

15. Saatler (IMDb: 7,6/10)

Yıl 1923’tür ve yazar Virginia Woolf evinde ağır bir depresyonla başa çıkmaya çalışırken Mrs Dalloway isimli kitabını yazıyordur. Yıl 1951 olduğunda ev kadını olan Laura Brown, Mrs Dalloway kitabını okuyarak biraz olsun gerçek hayattan uzaklaşıyordur. Yıl 2001 olduğunda ise AIDS’e yakalanan eski kocasının onuruna parti düzenleyen Clarissa Vaughan ve eski kocası arasında Mrs Dalloway üzerine kurulu özel bir bağ oluşmuştur.
Meryl Streep, Nicole Kidman, Julianne Moore gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like