Stephen King’in hem en üretken ve yetenekli yazarlardan biri hem de gerilim ve korkuda başarılı olduğu konusunda çok az insan hemfikir olmayacak. Birçoğu filme çevrilmiş 60’tan fazla romanı ve 200 kısa öyküsü yayınlandı.

İşte sadece korku filmlerini dahil ettiğimiz en iyi 15 Stephen King filmi listemiz!

Carrie (1976)

Hikaye, zorba bir anne tarafından aşağı tutulan ve okulda zorbalığa uğrayan Sissy Spacek’in canlandırdığı 16 yaşındaki bir kıza odaklanıyor. Kısa süre sonra telekinetik güçleri olduğunu ve bu tedaviye katlanması gerekmediğini keşfeder. Ünlü balo domuzunun kan sahnesiyle tanınır.

Salem’s Lot (1979)

Bu mini dizi televizyon uyarlaması, yeniden yapılmış olandan farklı ve yakında yeni bir film versiyonu geliyor. Hikaye, oradaki perili eski bir ev hakkında kitap yazmak için memleketine dönen bir yazara odaklanıyor. Araştırmasına başlarken, hem evde hem de kasabada pazarlık ettiğinden fazlasını keşfeder, çünkü evin sakinlerinin çoğu vampire dönüşüyor. Bu orijinal versiyonda David Soul ve James Mason rol alıyor.

The Shining (1980)

Giriş ve yeniden yapım gerektirmeyen bir film olan Jack Nicholson, ailesini kış için terk edilmiş bir otelde yaşamaya götüren ve bekçi olarak çalışıp kitabını yazmayı amaçlayan bir yazar olarak rol alıyor. İzolasyon çabucak yazara ulaşır ve sonuçta otelde yalnız olmadıklarını farkeder. Bu muhtemelen şimdiye kadar yapılmış en etkili korku filmlerinden biridir.

Children of the Corn (1984)

Linda Hamilton ve Peter Horton’un canlandırdığı ülke çapında araba kullanan bir çift, kendilerini herkesin mücadele ettiği bir bölgede gelişen garip küçük bir kasabada bulur. Kısa süre sonra bunun, kasabanın insan kurban etmeyi talep eden kötü niyetli bir varlığa tapmasından kaynaklandığını keşfederler. Varlık, kasabanın çocuklarının kontrolünü ele geçirdiğinde işler daha da kötüye gider.

Pet Semetary (1989)

Korkunç devam filmlerine rağmen, bu orijinali epeyce tercih ediliyor. Bir aile, bir sırrı olan küçük bir kasabaya taşınır. Kasabanın yakınında, gömülü olan şeylerin hayata döndüğü bazı kutsal alanlar var. Ailenin kedisi öldüğünde, kaybının acısını çocuklarını kurtarmak için oraya gömerler. Ancak ailenin oğlu öldüğünde işler karışır.

It (1990)

Tim Curry, büyük bir kişisel bedel karşılığında onu yok etmek için bir araya gelen bir grup çocuğa musallat olan korkunç palyaço Pennywise’ı canlandırır. Otuz yıl sonra canavar yeniden ortaya çıkar ve grup onu yok etmek için tekrar bir araya gelir. Yine bu listede bulunan 2017 versiyonunu görmeden önce orijinali izleyin!

Misery (1990)

King’in önde gelen karakterlerinin çoğunun yazar olması şüpheli mi? Bu filmde James Caan, Kathy Bates’in oynadığı psikotik bir hayran tarafından esir tutulan ve onun için hikayeler yazmasını sağlamak isteyen yazarı oynuyor ve yazıyor. Bu, (şimdiye kadar) Oscar alan tek Stephen King filmi ve King’in en kötü kabusuna dayanıyor gibi görünüyor.

Apt Pupil (1998)

Brad Renfro, mahallesinde yaşayan kaçak bir Nazi’yi keşfeden bir genci canlandırıyor. Çocuk hızla Nazizme takıntılı hale gelir ve mükemmel Ian McKellen’ın canlandırdığı Alman ile yüzleşerek hikayelerini paylaşmasını ister. Bu dehşetleri yeniden yaşamak, her birinde nefret ve zulmü alevlendiriyor ve geçmişin hikayeleri bugün onların hayatlarını istila etmeye başlıyor.

Dreamcatcher (2003)

King’in küçümsenen filmlerinden biridir. Thomas Jane, Jason Lee, Damian Lewis ve Timothy Olyphant, asalak uzaylıların istilasıyla karşılaşan bir grup arkadaşını canlandırıyor. Bu, bir canavar filmine inen psikolojik bir gerilim. Herkes için olmasa da türün hayranlarına hitap edecek.

Secret Window (2004)

Bir başka otobiyografik kabus. Johnny Depp, boşanma sürecinden geçen, yazma engelinden muzdarip ve eserlerini çaldığını iddia eden biri tarafından izlenen bir yazarı canlandırıyor. Ama her şey göründüğü gibi değil ve Depp’in karakteri göründüğü kadar masum bir kurban olmayabilir.

1408 (2007)

John Cusack ve Samuel L. Jackson, New York’taki bir otelde perili olduğu iddia edilen 1408 numaralı odayı araştıran bir yazarla ilgili bu uyarlamada başrolde. Başlangıçta şüpheci olan yazar kısa süre sonra kendisini tuhaflıkla karşılaşırken bulur. Ancak bu normal bir musallat olmaktan daha fazlasıdır ve yazar kısa süre sonra özgür irade duygusunun sınandığını fark eder.

The Dark Tower (2017)

Korkudan çok fantezi olan filmde, Matthew McConaughey ve Idris Elba başrolde. Genç bir çocuk, paralel bir evrende var olan karanlık bir kulenin vizyonlarına musallat olur. Bu vizyonları kuleye bağlı olduğu için aldığı ortaya çıktı ve şimdi karanlık bir güç onu kuleyi yıkmak ve Cehennemin kapılarını açmak için kullanmak istiyor.

It (2017)

Klasik korku yıldızı Bill Skarsgard’ın, kötü niyetli palyaço ile karşılaşmalarından daha karanlık sırlarla boğuşan yeni bir arkadaş grubunu dehşete düşüren Pennywise rolünü canlandıran bu yeniden yapımı. Kısaca sinemalara gelen ikinci bölümle birlikte, bu mutlaka izlenmeli.

1922 (2017)

Şu anda Netflix’te mevcut olan Thomas Jane’in 1922’de işlediği bir suçu itiraf etmek için otele giden bir adamı canlandırdığı bu film, The Shining’de görülenden farklı olmayan bir zihinsel gerilemenin hikayesini ve eylemlerinin korkunç sonuçlarını anlatıyor. Bu, fare fobisi olan herkes için özel bir korku yaratacaktır.

Doctor Sleep (2019)

Ewan McGregor’un başrolde olduğu bu film, kısa bir süre sinemalarda yer alan The Shining’in devamı niteliğindedir. Birkaç on yıl sonra geçen filmde McGregor, ilk filmde karşılaştığımız psişik çocuğu, yeteneği ve çocukluk travmasıyla mücadele ederken bir yetişkin olarak oynuyor. Benzer yeteneklere sahip genç bir kızla karşılaştığında, onun şeytanlarıyla savaşmasına yardım etmesi gerekir.

Bir yanıt yazın
You May Also Like