Titanik ile gönlümüzü fetheden, 90’larda tüm genç kızların kalbini çalan ama bir türlü Oscar’ı çalamayan gözbebeğimiz: Leonardo diCaprio. Henüz izlemediyseniz, sizi kendisinin en iyi 21 filmi ile tanıştıralım.

1. Inception (Başlangıç – 2010)

inception-film-
2010 yapımı bu film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

2. The Departed (Köstebek – 2006)

the-departed-2
Bir köstebek ile bir sivil polisin birbirlerini açığa çıkarma uğraşlarını ele alan Martin Scorsese filminde DiCaprio, Matt Damon ile birlikte başrolleri paylaşıyor.  DiCaprio’nun bu rolü için Oscar adaylığı almamasının sebebinin, filmde yer alan diğer erkek oyuncuları gölgede bırakmamak adına Warner Bros’tan herhangi bir tanıtım istememesinden kaynaklandığı söyleniyor.

3. Django Unchained (Zincirsiz – 2012)

django-unchained-3
Eski bir köle, Alman bir kelle avcısının da yardımı ile karısını hain bir tarla sahibinin elinden kurtarmayı amaçlıyor. Quentin Tarantino’nun yazıp yönettiği filmin çekimleri sırasında DiCaprio karakterinin sıklıkla kullandığı ırkçıl söylemlerden rahatsız olup çekimlere ara vermek istemiş, onu sakinleştiren ise Samuel L. Jackson olmuştur.

4. Shutter Island (Zindan Adası – 2010)

shutter-island-4
Akıl hastanesinden kaçan ve kaybolan bir katilin peşine düşen polis şefinin hikayesini anlatan film, Martin Scorsese’nin bugüne dek en çok hasılat getiren filmi olarak bilinir.

5. Blood Diamond (Kanlı Elmas – 2006)

bood-diamond-5
Bir balıkçı, bir kaçakçı ve bir iş adamı, paha biçilemez bir elması elde etmek için birbirleriyle yarışıyorlar. 5 Oscar adaylığı olan filmde Leonardo diCaprio’nun annesi ve anneannesi de figüran olarak oynamıştır.

6. Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala – 2002)

catch-me-6
Leonardo diCaprio’nun gençlik yıllarına ait olan filmde, Tom Hanks ile baş rolde oynuyor. Kariyerinin en parlak dönemine girdiği sıralarda çekilen filmde, milyarlarca dolarlık dolandırıcılık yapmış olan Frank Abagnale Jr.’ın gerçek hikayesi anlatılıyor. Abagnale ‘e göre, filmin yüzde 80’i gerçeği yansıtıyor.

7. What’s Eating Gilbert Grape (Gilbert’in Hayalleri – 1993)

gilbert-grape-7
Kardeşi ve annesine bakmakla yükümlü olan ve zamansızca aşık olan Gilbert’ın hikayesini anlatan filmde Johnny Depp’e  eşlik eden Leonardo diCaprio henüz 19 yaşında ve kariyerinin başında. Akli dengesi yerinde olmayan bir genci canlandıran DiCaprio, rolü üstlenebilmek ve benimsemek adına birkaç gün akıl hastanesinde kalmış.

8. Titanic (1997)

titanic-8
Zengin bir iş adamı ile evlenmek üzere olan 17 yaşındaki bir aristokrat kızın fakir bir sanatçı ile lüks bir gemide tanışarak aşık olmalarını ele alan film, toplamda 11 Oscar kazandı. Gelmiş geçmiş en popüler filmler listesinde üst sıralarda bulunan Titanic’in yapımcı şirketi Paramount, film vizyondayken film bantları kullanılmayacak duruma geldiği için çoğu sinema salonuna yeni film bandı yollamak zorunda kalmış.

9. Gangs of New York (New York Çeteleri – 2002)

gnag-ny-9
Babasının katilinin intikamı için New York’un Five Points bölgesine geri dönen bir adamın hikayesini ele alan film, Martin Scorsese imzalı. Filmin 10 Oscar adaylığı bulunuyor. Dövüş sahnelerinden birinde Leonardo diCaprio, yanlışlıkla rol arkadaşı Daniel Day-Lewis’in burnunu kırmış.

10. The Aviator (Göklerin Hakimi – 2004)

aviator-10
Ünlü pilot Howard Hughes’un kariyer hikayesini anlatan film, 5 Oscar ödülüne sahip. Yine bir Martin Scorsese yapımı olan filmin sadece kostüm bütçesi 2 milyon dolar.

11. Revolutionary Road (Hayallerin Peşinde – 2008)

rev-road-11
1950’lerin ortasında Connecticut’ta yaşayan genç bir çiftin iki çocuklarını yetiştirirken bir yandan kişisel problemleri ile savaştığı dramada Leonardo diCaprio, Titanic’ten  11 yıl sonra Kate Winslet ile tekrar baş rolü paylaşıyor. Pek çok eleştirmen, bu filmi aslında Jack’in ölmediği bir Titanic senaryosunun devamı olarak ele alıyor.

12. The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby – 2013)

great-gatsby-12
Milyoner komşusunun yaşamını anı olarak anlatan bir gazinin ağzından anlatılan film, 2 Oscar ödüllü. Leonardo diCaprio, bu rolü özellikle oynamak istemiş ve böylesine tahmin edilemez bir karakterin ikonik olduğunu düşünmüş.

13. Body of Lies (Yalanlar Üstüne – 2008)

body-of-lies
2008 yapımı Ridley Scott yönetmenliğindeki filmde Leonardo diCaprio, güçlü bir terörist liderin peşine düşen CIA ajanını oynuyor.  Filmin senaryosu İngiltere, Irak, Ürdün, Hollanda ve Türkiye de dahil olmak üzere 9 farklı ülkede geçiyor ancak çekimler yalnızca ABD’de ve Fas’ta gerçekleşmiş.

Bir yanıt yazın
You May Also Like