Pazar sabahları TRT’de yayınlanması ile hayatımıza girmeye başlayan western filmleri, her ne kadar artık Pazar sabahları yayınlanmasa da, birçok kişi için ayrı bir sevda. Eğer siz de vahşi batıyı iliklerinize kadar hissedip, maziyi anmak istiyorsanız, en iyi western filmlerinin yer aldığı listemize bakmayı ihmal etmeyin.

1. The Good, The Bad & The Ugly – İyi, Kötü ve Çirkin (IMDb: 8,9/10)


Üç silah arkadaşı olan İyi, Kötü ve Çirkin, ortak bir amaca sahiptir ve bu amaç doğrultusunda da yolları kesişir. İyi ve Çirkin’in iyi para kazandıkları bir işleri vardır ancak bu iş riskli de bir iştir. Çirkin, aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktadır. Bir hazinenin ortaya çıkması ile Çirkin ile İyi’nin arası bozulur. Hazine için ikili debelenirken, ortaya Kötü adındaki hazine avcısı da çıkar.

Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef, Aldo Giuffrè gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sergio Leone oturuyor.

2. Django – Zincirsiz (IMDb: 8,4/10)


Köle olan Django, ödül avcısı olan Dr. King Schultz ile yolları kesişir. Schultz, Django’nun efendisini ele geçirmek istemektedir ve bu konuda Django ile anlaşma yapar. Bu amaçlarını başaran ikili, en çok aranan suçluların peşine düşmeye karar verirler. Django’nun amacı köleliği nedeniyle kaybettiği eşini bulmak ve kurtarmaktır. Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye götürecektir.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

3. For a Few Dollars More – Birkaç Dolar İçin (IMDb: 8,3/10)


Mortimer ve Monco, azılı suçluların peşine düşüp onları yakalayarak hayatlarını sürdüren iki ödül avcısıdır. İkilinin son hedefi Indio isimli bir azılı suçlunun kellesine konulan 10.000 dolardır. Ancak Mortimer için bu sefer önemli olan para değil, intikamdır. Bu yolda en büyük desteği kendisi gibi intikam peşinde koşan Albay Douglas verir.

Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volontè, Mario Brega gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sergio Leone oturuyor.

4. Unforgiven – Affedilmeyen (IMDb: 8,2/10)


Little Bill Daggett, oldukça sadist ve diktatör davranışlar sergileyen bir şeriftir. Küçük bir kasabayı egemenliği altına alan Daggett, kasabayı yaşanmaz hale getirir. Kasabada adaleti uygulamayı bıraktığında, eski bir soyguncu olan Will Munny, Daggett’e karşı sessiz kalmamayı seçer.

Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman, Richard Harris gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood oturuyor.

5. The Treasure of the Sierra Madre – Altın Hazineleri (IMDb: 8,2/10)


Fred ve dostu Curtin, zengin olmanın peşinde koşan iki adamdır. İkili, son paralarını zengin olma hayaliyle piyangoya yatırır ve birlikte çalıştıkları McClane’den de paralarını alamamaktadırlar. İkilinin arkadaşları Howard ise bir araştırmacıdır ve etraftaki tepelerde altın hazinelerinin olduğunu iddia etmektedir. Beraber tepeleri aşan üçlü, bu yolda dostlukların mı yoksa paranın mı daha önemli olduğunu görecektir.

Humphrey Bogart, Walter Huston, Tim Holt, Bruce Bennett gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Huston oturuyor.

6. Butch Cassidy and the Sundance Kid – Sonsuz Ölüm (IMDb: 8,1/10)


Butch Cassidy, bir soygun çetesinin lideridir. Cassidy, oldukça zeki ve karizmatik bir adamdır ve en yakın arkadaşı da aynı zamanda çetede yoldaşı olan Sundance Kid’dir. İki dost, tüm şehrin korkulu rüyasıdır. Butch’ın aklıyla Sundance’in güçlü yapısı birleşince ikilinin ellerinden hiç kimse kurtulamaz. Ancak şartların değişmesi ile artık ikilinin başka bir yere gitmesi gerekmektedir.

Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Roy Hill oturuyor.

7. Kovboylar ve Uzaylılar (IMDb: 6,0/10)


Gözlerini açtığında kendini Absolution isimli bir çöl kasabasında bulan bir yabancı, geçmişini hiçbir şekilde hatırlamıyordu. Geçmişiyle ilgili tek ipucu bileğindeki kelepçedir. Başta yabancıyı kasaba halkı tarafından hoş karşılanmaz. Ancak bir gün uzaylılar tarafından saldırıya uğrayınca tek kurtuluşlarının o yabancı olduğunu anlarlar.

Daniel Craig, Harrison Ford, Olivia Wilde, Abigail Spencer gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jon Favreau oturuyor.

8. River of No Return – Dönüşü Olmayan Nehir (IMDb: 6,7/10)


Hapisten yeni çıkan Matt, oğlu Mark ile birlikte çiftlikte yaşamaktadır. Bir gün iki tanrı misafiri kapılarını çalar. Bu kişiler Harry Weston ve karısı Kay’dir. Harry bir kumarbazken, Kay ise salon şarkıcısıdır. Karı koca çiftliğin yakınındaki nehirde rafting yaparken kontrolü kaybetmişlerdir. Matt onlara yardım eder ancak Harry bir süre sonra Matt’in atını çalarak kaçar.

Otto Preminger’in yönetmenliğini üstlendiği filmde Robert Mitchum, Marilyn Monroe, Rory Calhoun gibi isimler yer alıyor.

9. The Revenant – Diriliş (IMDb: 8,0/10)


Kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş adına çalışan deneyimli tuzakçı Hugh Glass, bir boz ayı tarafından yaralanır ve ekibi yavaşlamamak için onu ölüme terk eder. Bölgeyi herkesten iyi bilen Hugh Glass, hayatta kalmak için mücadele verir.

Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter, Domhnall Gleeson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alejandro G. Iñárritu oturuyor.

10. Tombstone (IMDb: 7,8/10)

Arizona’da yer alan Tombstone kasabası, birden bire zenginleşmiştir. Merhametsiz haydutların insanları vahşice katlettiği kasabada hüküm sürdüğü günler, Wyatt Earp’ın kasabaya gelmesiyle sona erer. Halk, Earp’ı kasabayı koruması için zorlar. Earp, erkek kardeşleri Morgan, Virgil ve gruba sonradan katılan Doc Holiday ile birlikte kasabayı korumaya çalışır.

Kurt Russell, Val Kilmer, Sam Elliott, Bill Paxton gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George P. Cosmatos ve Kevin Jarre oturuyor.

11. The Hateful Eight (IMDb: 7,8/10)


Bir posta arabası, Wyoming kasabasından geçmektedir.  Yolcular, cellat John Ruth ve yakaladığı kaçak Daisy Domergue, Domergue’nun adalete teslim edilmesi için Red Rock kasabasına doğru yol almaktadır. Yoğun tipi nedeniyle yollarını kaybeden yolcular, konaklama yerine sığınırlar. Fırtına, dağdaki konaklama yerini etkisi altına alırken, sekiz gezginimiz, Red Rock’a hiç varamayabileceklerini öğrenir.

Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Quentin Tarantino oturuyor.

12. 3:10 to Yuma – 3:10 Yuma Treni (IMDb: 7,7/10)


Evans, azılı bir suçlu olan Wade’i yakalanması ile birlikte ve onu 3:10’da kalkacak ve Yuma’ya doğru yola çıkacak olan tren ile götürüp adalete teslim etmeyi kabul eder. Evans, bu kanun kaçağı ile birlikte yola çıktığında bir şekilde ona saygı duyacak noktaya varır.

Russell Crowe, Christian Bale, Ben Foster, Logan Lerman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Mangold oturuyor.

13. Dead Man – Ölüm Adam (IMDb: 7,7/10)


William Blake, son derece sıradan bir hayat yaşamakta olan bir gençtir. Hayatına renk katmak isteyen Blake, yaşamakta olduğu hayatı bırakarak, bilmediği bir yerde yeni bir hayata başlamayı düşünmektedir. Karşılaştığı ‘Hiç Kimse’ adındaki Amerikan yerlisi, Blake’in aynı isimdeki, ölmüş bir şair olan William Blake olduğuna inanır. İkili birlikte yolculuğa atılır ve bu yolculuk Blake’i bambaşka bir insana dönüştürecektir.

Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover, Lance Henriksen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jim Jarmusch oturuyor.

14. True Grit – İz Peşinde (IMDb: 7,6/10)


Charles Portis’in romanından uyarlanan filmde bir intikam ve kahramanlık öyküsü anlatılıyor. Mattie Ross, 14 yaşında olmasına rağmen öldürülen babası için adalet aramakta olan genç bir kızdır. Babasını öldüren Tom Chaney’den alacağı intikamın yeminini eden Ross, doğru zamanı beklemektedir. Bu amaçla ülkenin en acımasız askeri olarak bilinen sarhoş ve sorumsuz Rooster Cogburn’ü kiralar.

Jeff Bridges, Matt Damon, Hailee Steinfeld, Josh Brolin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Ethan ve Joel Coen kardeşler oturuyor.

15. Jeremiah Johnson (IMDb: 7,6/10)

Meksika Savaşı’nda yer almış bir asker olan Jeremiah Johnson, askerlik kariyerinden emekli olmuştur ve artık Batı’ya doğru giderek yalnız bir şekilde huzuru bulmak istemektedir. Jeremiah, dağda karşılatığı ilk kış mevsiminde bir hayli zor şartlar altına kalır. Jeremiah ne yalnızlığın keyfine varmayı başarabilirse de medeniyetten uzaklaşmayı başaramaz.

Robert Redford, Will Geer, Delle Bolton, Josh Albee gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sydney Pollack oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like