Filmlerde kimi zaman lider, kimi zaman tanrı, kimi zaman baba figürüyle gördüğümüz Morgan Freeman, neredeyse Hollywood filmlerinde kalitenin düzeyini belirleyen isim. Hayat verdiği her karakterin hakkını veren Freeman’ın bu filmlerini izlemeden geçmemenizi öneririz!

1. Esaretin Bedeli (IMDb: 9,3/10)

Andy Dufresne ve Red kader mahkumu iki adamdır. Andy başarılı bir bankerken karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Kaldıkları Shawsank Hapishanesi her türlü kötülüğün gerçekleştiği bir hapishanedir ancak Andy yine de hayata bağlıdır ve iyimserdir. Andy’nin bu tutumu çevresindekileri de etkiler, özellikle de hapishaneden arkadaşı Red’i.

Stephen King romanından uyarlama olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

2. Yedi (IMDb: 8,6/10)

Film, Hristiyanlık’ın 7 günahını işleyenleri kendine has yöntemlerle katleden bir seri katil ve peşine düşen iki dedektifin hikayesi anlatılıyor. Katil zanlısı kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olan bu yedi günahı işleyenler arasından seçtiği kurbanlarını kendi yöntemlerine göre öldürüyor.

Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri için önce Sylvester Stallone’a teklif götürülmüş, Stallone teklifi reddetmiş, sonrasında ise rolü reddetmenin bir hata olduğunu itiraf etmiştir. David Fincher’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Brad Pitt ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor.

3. Oblivion (IMDb: 7,0/10)

İnsanlık dünyadan göç etmiştir ve Jack adında deneyimli bir asker insanoğlunun eski yerleşim yeri olan dünyaya keşif için yola çıkar. Dünyada herhangi bir canlı kalıp kalmadığına ve eskiden insanların bu gezegende nasıl yaşadıklarına bakmak için keşfe giden Jack, dünyanın uzaylılar tarafından istila edildiğini fark eder.

Filmin yönetmeni Joseph Kosinski’nin kendi çizgi romanından uyarlanan filmde Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nicolaj Coster-Waldau, Melissa Leo ve Morgan Freeman yer alıyor.

4. Milyonluk Bebek (IMDb: 8,1/10)

Frankie Dunn, hayatını dövüşçü yetiştirmeye adamış bir antrenördür. Kızından kopmanın acısını yaşayan Frankie, insanlara karşı mesafesini korumayı tercih eder. Bir gün Maggie Fitzgerald adında genç bir kadın dövüş salonuna gelir ve boks öğrenmek istediğini söyler. Hem Frankie, hem de Maggie’nin hayatı bugünden sonra değişir.

Başrollerinde Hilary Swank, Clint Eastwood ve Morgan Freeman’ın yer aldığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

5. Şimdi ya da Asla (IMDb: 7,4/10)

Kanser olduğunu öğrenen Edward Cole ve Carter Chambers hastane odalarında yatmaktadır. İkilinin hayatta sürekli erteledikleri ve yapmaya fırsat bulamadığı birçok şey de vardır. Bir liste çıkararak hep erteledikleri şeyleri yapmayı kafalarına koyan Edward ve Carter, hayatlarının en güzel yolculuğuna çıkarlar.

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı 2008 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Rob Reiner oturuyor.

6. Aman Tanrım! (IMDb: 6,7/10)

Bruce Nolan, tanınmış bir televizyon muhabiridir ve hayatı boyunca her şey istediği gibi şekillenmiştir. Ancak kötü olayların peş peşe gerçekleştiği bir gün tanrıya isyan eder. İsyanlarının sonucunda her sızlanmasında, isyanında tuhaf olaylarla karşılaşmaya başlar. Bir gün tanrıyla karşılaşır ve tanrı bu isyankar kuluna iyi bir ders vermek için tüm yetkileri ona verir.

2003 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Tom Shadyac otururken oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Jennifer Aniston, Morgan Freeman gibi önemli isimler yer alıyor.

7. Wanted (IMDb: 6,7/10)

Wes, babasının mesleğini devam ettirmek istemektedir ancak bu basit bir meslek değildir; babası bir kiralık katildir! Babası gibi başarılı bir kiralık katil olabilmek için Fox ve Sloan isimli iki başarılı kiralık katilden mesleğin inceliklerini öğrenmeye çalışır. Angelina Jolie’nin dövüş sahnelerindeki başarısıyla adından bahsettiren film, aynı zamanda Red One Digital kameranın kullanıldığı ilk film olma özelliğini de taşıyor.

Timur Bekmambetov’un yönetmenliğini üstlendiği 2008 yapımı filmin başrolünde Angelina Jolie yer alırken, oyuncu kadrosunda ise James McAvoy, Morgan Freeman gibi isimler yer alıyor.

8. Son Macera (IMDb: 6,6/10)

Sıkı dostlar olan Willie, Joe ve Al uzun yıllardır birbirlerini tanıyan üç yaşlı adamdır. Hayatları boyunca para sıkıntısı çeken bu üç arkadaşın hayatlarını rahat içinde yaşayabilmeleri için tek çareleri kıdem emekliliğidir. Ancak artık bir an önce para kazanmak ve sevdikleri insanlara da yardım etmek zorunda olan bu üç arkadaş sonunda bir garip bir plan yaparlar ve bir bankayı soymaya karar verirler.

Morgan Freeman, Michael Caine ve Alan Arkin’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Zach Braff üstleniyor.

9. Kara Şövalye (IMDb: 9,0/10)

Joker’in yeniden ortaya çıkışıyla birlikte Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Havey Dent kol kola vererek Gotham Sokakları’nı Joker’den ve yapacağı kötülüklerden korumak zorunda kalır. Ancak Joker eskisinden çok daha güçlü ve akıllıdır. Joker’le savaşmanın yanı sıra Batman aynı zamanda kendi içinde de bir savaş vermektedir; suçlular konusunda halka yardım mı ediyordur, yoksa onların başını daha mı çok belaya sokuyordur?

Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart ve Morgan Freeman gibi isimler yer alıyor.

10. Sihirbazlar Çetesi (IMDb: 7,3/10)

Dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan Four Horsemen ekibi bu sefer sahne almak için deği, bir soygun için birleşir. Soygun işinde tam bir profesyonel olan Four Horsemen ekibi, soygun yaptığı kişilerin banka hesaplarını birbirlerine katarak soygun yaptıkları kişileri dumura uğratmada tam bir usta. Ancak bu ekibin işleri FBI ajanı Dylan’ın peşlerine düşmesiyle sekteye uğrayacaktır.
Morgan Freeman, Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo ve Woody Harrelson gibi isimlerin yer aldığı fimin yönetmenliğini Louis Letterrier üstleniyor.

11. Yenilmez (IMDb: 7,4/10)

Filmde Nelson Mandela’nın ülkesindeki birliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımına kaptanlık yapması işleniyor. Sporun birleştirici gücüne inanan Mandela, henüz yeni görev başına gelmiş olmasına rağmen yaptığı bu çalışmayla ülkesinde birliği sağlıyor.

Başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman ve Matt Damon’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

12. Örümceğin Maskesi (IMDb: 6,3/10)

Washington Polis Departmanı’nda dedektiflik ve mahkeme psikologu olarak görev yapan Alex Cross, iki fahişe ve bir çocuğun vahşice katledilmesi davasıyla uğraşmaktadır. Gary Soneji isimli bir öğretmenin Maggie Rose Dunne isimli senatörün kızı olan öğrencisini kaçırması gündeme bomba gibi düşer. Gary, Cross’a ulaşır ve davaya onu da dahil eder. Başta davanın basit bir olay olduğunu sanan Cross, zamanla öyle olmadığını da anlar.

Morgan Freeman, Michael Wincott ve Dylan Baker gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lee Tamahori oturuyor.

13. Kızları Öp (IMDb: 6,6/10)

Adli psikolog ve dedektif olan Alex Cross’un yeğeni bir anda kaybolur. Polislerin yanı sıra kendi başına da araştırmalara başlayan Cross, tek kurbanın yeğeni olmadığını öğrenir. Cross, Kaybolan diğer kişileri de bulmak için daha önce şüpheliyle bizzat görüşmüş olan Kate McTiernan ile çalışır.

Gary Fleder’in yönetmenliğini üstlendiği 1997 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Ashley Judd, Jay O. Sanders gibi isimler yer alıyor.

14. Last Vegas (IMDb: 6,6/10)

Çocukluktan beri çok yakın arkadaşlar olan Billy, Paddy, Archie ve Sam, Billy’nin 30 yıldır birlikte olduğu sevgilisiyle evlenmeye karar verdiğinde bekarlığa veda partisi için Las Vegas’ın yolunu tutar. Yaşlarının adamı olmayan bu dört yakın arkadaş Las Vegas’ın büyüsüne kapılır ve eğlence başlar.

Başroldeki dörtlüde Michael Douglas, Robert De Niro, Morgan Freeman ve Kevin Kline yer alırken, yönetmenliği ise Jon Turteltaub üstleniyor.

15. Kod Adı: Olympus (IMDb: 6,5/10)

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olarak çalışan Mike Banning, gizli bir güvenlik ajanıdır. Bir gün Amerikan Başkan’ı ve eşi davete giderken yolda kaza geçirirler. Banning’in ikisinden birini kurtarma şansı vardır ve o da Başkan’ı seçer. Ancak bu tercihi yüzünden bir anda görevinden alınarak masa başı bir işe atanır. Bir zaman sonra işler yolunda gitmez ve Başkan teröristler tarafından Beyaz Saray’da rehin alınmıştır. Bu işi çözebilecek tek kişi de Banning’tir.

Gerard Butler, Aaron Eckhart ve Morgan Freeman gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Antoine Fuqua oturuyor.

16. Lucy  (IMDb: 6,4/10)

Eğlenceyi seven bir kadın olan Lucy’nin bir gece eğlenmek için gittiği mekanda hayatı değişir. Mekanda tanıştığı Richard yüzünden kendisini bir anda Tayvan’ın en tehlikeli uyuşturucu baronlarının birinin içine düşmüş bulur. Uyuşturucu tacirleri Lucy’nin içine kuryelik yapması için yeni bir tür olan uyuşturucuyu yerleştirir. Ancak bu uyuşturucu bir şekilde Lucy’nin kanına karışır. Lucy uyuşturucunun etkisiyle bir anda bambaşka yetenekler kazanır.

2014 yapımı başarılı aksiyon ve bilim kurgu filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson otururken, filmin oyuncu kadrosunda Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Luc Besson gibi isimler yer alıyor.

1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like