Pixar filmi Inside Out’un mesajında olduğu gibi ağlamak, sadece üzgün hissetmek değil, aynı zamanda gerekli de. Ve birçok film sorunlarımızı geride bırakmanın kaçış doğasını tercih etme eğiliminde olsa da, ağlamaya değer, ilişkilendirilebilir bir hikayeyi paylaşmak çok rahatlatıcı ve tatmin edici olabilir. Kaybedilen bir aşk, trajik bir ölüm ya da yeniden bağlanmaya çalışan bir aile, Netflix’in üzüntünüzü hissettirmeye gelince çok sayıda seçeneği var.

Merak etmeyin, iyi bir ağlamaya gelince, Holokost veya iklim değişikliği üzerine iç karartıcı bir belgeselden çok insan ruhu ve kalbi üzerine bir yorum yapma havasında olduğunuzu biliyoruz. İşte bu yüzden, izledikleri şeyi gözyaşlarına boğmak için sihrini en iyi şekilde çalıştıran, ancak devam etmek için biraz daha titreyerek biraz daha fazlasını bilen bir dizi kasvetli filmi seçtik. Listenizi bu filmlerle doldurmaya hazır olun.

Alone in Berlin

II.Dünya Savaşı, oğullarının çatışmada öldürüldüğü haberini alan bir Alman çift için çok çetin bir çile olduğunu kanıtlıyor. Nazilerin kaybolduktan sonra kontrolü ele geçirmesine izin vermekten memnun olmayan çift, Alman halkını partinin egemenliğine direnmeye teşvik eden gösteriler ve mesajlar için protestolar düzenler. Bundan sonra, doğal olarak, başka bir trajedi üzerine inşa edilmiş trajik bir hikaye var.

Little Women

Louisa May Alcott’un klasik hikayesinin birçok uyarlaması olmasına rağmen, 1994 versiyonu bir all-star oyuncu kadrosunun en güçlü performanslarından bazılarını içeriyor. 19. yüzyıl Massachusetts’inde yaşayan Mart kız kardeşlerinin aynı tanıdık hikayesi. Winona Ryder, huysuz teyzesinden büyüleyici bir dil profesörüne kadar hayatındaki her türden ilginç karakterle uğraşmanın yanı sıra annesi ve kız kardeşleriyle en çok mücadele eden kız kardeşi Jo rolünde.

We The Animals

Üç erkek çocuk, günlerini çoğunlukla boş olan buzdolabına baskın yaparak, ormanda koşarak ve yerel dükkanlardan hırsızlık yaparak geçiren, duygusal olmayan ve duygusal ebeveynlerin hayatını yaşıyor. Bir çocuk, ağabeylerinin onunla alay edeceğini bildiği gerçek duygularını gizleyerek gizlice çizer. Eğer öğrenirlerse ebeveynleri onu azarlar. Onlara içki ve porno sağlayan yerel kötü çocukla biraz bağlantı arayan çocuk, iç karartıcı ve sinir bozucu bir sefalet hayatının ortasında gerçekten kendisi gibi hissettiği kendi fantezi dünyasına kaçar.

The Soloist

Robert Downey Jr., Jamie Foxx’un canlandırdığı evsiz bir keman sanatçısını keşfeden bir gazeteciyi oynuyor. Bu, Downey’nin karakteri için harika bir hikaye gibi geliyor ama bu yetenekli bireye ne kadar çok yaklaşırsa, kendisi hakkında daha çok şey öğreniyor ve mücadele eden evliliğiyle yüzleşiyor. Downey ve Foxx’un şaşırtıcı oyuncu kadrosuyla harika performanslar sunan sağlam bir dram.

The Confirmation

Clive Owen, oğlu için doğru olanı yapmaya çalışan şanssız bir marangozu oynuyor. Oğlunu kayıp aletlerini bulmak için bir maceraya götürürken kendisi ve oğlu için ne olması gerektiği hakkında daha fazla şey öğrenmeye gelir. Aletlerini bulmanın yanı sıra, daha iyi bir insan olmaya çalışırken aynı zamanda çocuğunun kilisenin onayına ulaşmasını sağlamalıdır.

Billy Elliot

Billy Elliot, İngiltere’nin kuzeyinde bir kömür madencisinin 11 yaşındaki oğludur ve aldığı boks derslerinden daha çok baleye hayran kalır. Hayali ve kendini ifade etme arzusu olan herkes için tatlı ve çekici bir film.

Dances With Wolves

Kevin Costner, savaş ve değişen taraflarla ilgili filmler için çok ikonik bir şablon haline gelen bu İç Savaş masalında başrolde ve yönetmenlik yapıyor. Costner, kendisini kısa süre sonra Kuzey Amerika’nın Lakota kabilesinden hoşlanırken bulan bir askeri canlandırıyor. Ancak Birlik askerleri kabileyi tehdit ettiğinde, Costner kendini eski hayatını bir kenara iter ve yeni evinin yanında trajik bir hesaplaşmada bulur.

Roma

Alfonso Cuaron’un Romanları, rolleri Children of Men ve Gravity’yi içeren, zaten başarılı olan yönetmenin en insani şaheseri olabilir. İspanya’da geçen Cleo, büyük bir ailenin hizmetçisidir ve onlarla iyi bir ilişkisi olduğunu keşfeder. Ancak bunların hepsi, ön planda bir hamilelik ve arka planda şiddetli bir devrimle çökebilir.

Private Life

Private Life (Özel Hayat), hala gebe kalmaya çalışan orta yaşlı çift için geçmesi zor bir film. Paul Giamatti ve Kathryn Hahn, çocuk sahibi olmayı zor ve pahalı bir çile olarak gören çifti canlandırıyor. Ancak, geniş ailelerinden birinin uygun bir yumurta vericisi olabileceğini keşfettiklerinde, büyük bir üzüntü ve gariplik yaşanır.

Dumplin’

Rüyası olan her tombul kadına ilham veren Dumplin ‘, ana etkisi Dolly Parton’a olan aşkıyla büyüyen şişko kız Willowdean Dickson’ı konu alıyor. Bir güzellik kraliçesi olma hayali var ama bunun için yargıç annesi (Jennifer Aniston) ile rekabet etmesi ve belki de Luke Benward’ın canlandırdığı tatlı aşkının kalbini kazanması gerekecek. Kendini biraz farklı hisseden ve eski Dolly’yi seven herkes için ilham verici ve sevimli bir zafer ve gözyaşı filmi.

The Kindergarten Teacher

Maggie Gyllenhaal, dünyanın sanatı değersizleştirdiğini düşünen bir anaokulu öğretmenini oynuyor. Ta ki öğrencilerinden birinin, herkes tarafından fark edilmeden ve beslenmeyen bir şiir dahisi olduğunu keşfedene kadar. Gyllenhaal, bu çocuğun yaratıcılığını, kendisini değersizleştirdiğini hissettiği bir dünyada, trajik bir şekilde yasayı çiğnemeye istekli olduğu noktaya kadar korumak için mücadele eder.

Mudbound

En İyi Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilen Netflix’in orijinal dönem eseri Mudbound, Güney’deki ırkçılığa yurtdışındaki savaş ve yurtiçinde çiftçiliğin zorlukları arasında çok yönlü bir bakış açısı getiriyor. Trajedi ve aşkla dolu bu dram, Carey Mulligan, Jason Clarke, Jason Mitchell, Mary J. Blige, Rob Morgan ve Jonathan Banks gibi isimlerin rol aldığı fantastik bir dizi. Bağnazlık döneminde insanlığın en kötüsünü ve aynı zamanda tüm nefret ve zorluklar arasında şanslı azınlığın bulduğu aşkı sergilemekten korkmuyor.

Like Father

Kristen Bell, işe o kadar odaklanmış bir işkoliği oynuyor ki, nişanlısını rahatsız ediyor ve sunakta bırakılıyor. Yıllardır konuşmadığı babasının oynadığı Kelsey Grammer ile balayı yolculuğuna çıkar. Bir çiftin baba ve kızıyla gezintiye çıkması yeterince utanç verici, ancak ikisi yeniden bağlantı kurar ve neden bu kadar uzak olduklarının acı gerçeklerini ortaya çıkarır.

Bridge to Terabithia

Çocuk filmleri üzüntüden esirgenmez çünkü çocuklar da tüm duyguları deneyimlemeyi hak eder. Katherine Paterson’ın klasik çocuk romanına dayanan Bridge to Terabithia, birlikte kendi fantezi dünyalarını yaratan 12 yaşındaki komşuları Jesse Aarons ve Leslie Burke’ü konu alıyor. Yaşanacak gözyaşı dolu bir keşif var ve sizi spoiler vermeyeceğiz ama bu filmi izleyerek büyüyen herkes bahsettiğimiz şok edici anı biliyor.

Blue Jay

Jim ve Amanda lisede yakın arkadaşlardı ama son yirmi yıldır mesafeliler. Ancak daha sonra markette karşılaşıyorlar ve her iki ailedeki yeni gelişmelerden sonra yeniden bağlantı kuruyorlar. Geçmişi o kadar çok sevmekle ilgili tatlı ama aynı zamanda derin bir hüzünlü aşk, kahve ve şekerlemelerin arasında acıtıyor.

The Innocents

Lou de Laâge, 1945 kışında hamile kadınlara yardım etmeye çalışan Polonyalı bir doktoru canlandırıyor. Kendini bir dizi hamilelikle uğraşan bir manastırda birkaç kadına yardım ederken buluyor. Yönetmen Anne Fontaine’den (Coco Before Chanel), kışkırtıcı bir inanç ve keder draması olarak trajik ve tüyler ürpertici bir hikaye.

Million Dollar Baby

Hilary Swank, eski zamanlayıcı Clint Eastwood ve Morgan Freeman tarafından şampiyon gibi eğitilmek üzere alınan amatör bir boksörü oynuyor. Ve sıralarında yükseldikçe hikayesi ilham verici olmaya başlar. Ama sonra trajedi başlar ve film, boksla ilgili şimdiye kadar yapılmış en üzücü filmlerden biri olarak karanlık bir dönüş yapar.

The Theory of Everything

Eddie Redmayne’in başrolünü Hawking olarak oynadığı bu biyografik filmde, ünlü bilim adamı ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatı hassas bir şekilde ele alınıyor. Film, onu kolejdeki kaygısız günlerinden sakat hastalığının hareketliliğini ve sesini iddia ettiği zamana kadar takip ediyor, ancak yıllar boyunca üretken olmaya devam eden uzay ve zaman teorilerini değil. Film aynı zamanda sorunlu ilişkilerini de açıklıyor, ancak nihayetinde kasvetli bir şekilde tatlı bir notla bitiyor.

Seven Pounds

Will Smith, vücudunu bağışçıya ihtiyacı olanlara bağışlamak isteyen bir adamı oynuyor. Kısa süre sonra kalp hastalığı olan genç bir kadına aşık olur ve aralarındaki ilişki, onu iyi işler dolu bir hayata götüren derin trajik geçmişini açmasına yardımcı olur. Ufukta ölümü gördüklerinde geride bırakabileceklerini düşünenler için hüzünlü bir film.

Into the Forest

Ellen Page ve Evan Rachel Wood, dünyanın sonu gelirken babalarının ölümünün ardından ağlayarak devam etmeye çalışırken kendilerini bulurlar. Malzemeleri tükendiğinde, kendilerini savunmak zorunda kalıyorlar ve onları kurtarmaya kimse gelmeden devam etmekte zorlanıyorlar. Kıyamet sonrası drama açısına sahip olsa da, Armageddon karşısında hayatta kalma girişimlerinde iki başrolden kaç gözyaşı aktığı göz önüne alındığında büyük bir trajedi yaratıyor.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Jim Carrey, Kate Winslet’in oynadığı eski sevgilisini unutmaya o kadar çok çalışan bir adamı oynuyor ki, kadını zihninden silmek için tıbbi bir prosedür talep ediyor. Ancak önceki aşkına dair anılarını silerken, kendisinin farkına varır ve prosedürün ortasında bunun bir hata olduğunu anlar ve bu anılara tutunmak için mücadele eder. Yönetmen Michel Gondry’den çok gerçeküstü bir film. Aynı zamanda ayrılıkların asla kolay olmadığı hakkında derin dokunaklı bir film.

Hostiles

Düşmanlar, eski batıda bir ailenin trajik ve sansürlenmemiş bir yıkımıyla başlar ve ölümle yüzleşmek konusunda daha kasvetli ve sessiz bir tonla devam eder. Rosalee Quaid, yerleşimci evi Yerli Amerikalılar tarafından saldırıya uğradığında hayatta kalan tek kişidir. Yorgun ve isteksiz Kaptan Joseph Blocker, onu bir Cheyenne savaş şefine eşlik etme görevine götürür. Trajik şiddet sahneleri ve göz yaşartıcı gerçekliklerle dolu olan Hostiles, tozlu ovalara dökülen gözyaşları ile oldukça düşünceli bir Western.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like