Müzik ruh için besindir ve hepimize ait bir şey gibi görünüyor. Öte yandan müzik endüstrisi, yalnızca karanlık sanatı bilenlerin başarabileceği, kişisel bağlantıların gizemli dünyasına benziyor. Olağanüstü yetenek ve hedonistik yaşam tarzının karışımı, sevdiğimiz melodilerle sonuçlanır, ama aynı zamanda çok sık trajediye neden olur. Şu anda Netflix’te bulunan bu 20 belgesel ile müzik endüstrisine, en ilginç yıldızlarından bazılarına ve en kafa karıştırıcı gizemlere derin bir dalış yapın.

Biggie and Tupac (2002)

IMDB Puanı: 6.8 / 10

Müzik endüstrisinin en büyük gizemlerinden biri olan Nick Broomfield’in bu belgeseli, rap yıldızları Christopher “Notorious BIG” Wallace ve Tupac “2Pac” Shakur’un çözülmemiş cinayetlerine bakıyor. Cinayetlerin, vurulduğunda Tupac ile birlikte arabada bulunan Death Row Records’un başkanı Suge Knight’dan başkası tarafından planlanmadığını öne sürüyor. Bu belgesel herhangi bir somut cevap sunmasa da rapçilerin hayatlarına ve kanıtlara ilginç bir bakış.

The Black Godfather (2019)

IMDB Puanı: 7.6 / 10

Reginald Hudlin’in bu belgeseli, yıllar boyunca birlikte çalıştığı kişiler tarafından anlatılan müzik yöneticisi Clarence Avant’ın hikayesine bakıyor. Halk tarafından büyük ölçüde bilinmeyen bir hikayeyi ortaya çıkarır, ancak Avant, zamanında müzik endüstrisinin en önemli isimlerinden biriydi. Yalnızca Afrikalı Amerikalı sanatçılara yardım etmekle kalmadı, aynı zamanda politikacılara ve yöneticilere de danışmanlık yaptı.

Chasing Trane (2016)

IMDB Puanı: 7.3 / 10

John Scheinfeld’in bu Amerikan belgeseli, caz saksofoncu John Coltrane’in yaşam ve kariyerinin derinliklerine iniyor. Bu film kesinlikle harika müziğe bir saygı duruşu, ancak efsanenin hala geçerli olan müziğini yeni bir izleyiciye tanıtmanın harika bir yoludur. Denzel Washington, Coltrane’nin sesi olarak da öne çıkıyor.

FYRE: The Greatest Party That Never Happened (2019)

IMDB Puanı: 7.2 / 10

Bu belgesel, bir felaketin engellenmediği bir saygıya kadar Billy McFarland’a ve onun başarısız olduğu 2017 Fyre Festivali’ne bakıyor. Cennette bir parti olarak tasarlanan hiçbir şey plana göre gitmedi. Belgesel, felaketin tüm korkunç ayrıntılarını paylaşıyor ve zenginliğin tehlikeleri hakkında korkunç bir yorum getiriyor.

Gaga: Five Foot Two (2017)

IMDB Puanı: 7.1 / 10

Pek çok kişi Lady Gaga karakterine hayran kalıyor ve bu belgesel, beşinci stüdyo albümünü çıkarırken ve Super Bowl’daki devre arası performansına hazırlanırken şarkıcıyı takip ederken küçük bir bakış sunuyor. Yaşadığı zorlukları ünlülerin hayatıyla ve ayrıca fibromiyaljinin başlangıcından kaynaklanan ağrıya karşı verdiği mücadeleyi paylaşıyor.

George Harrison: Living in the Material World (2011)

IMDB Puanı: 8.2 / 10

Bu filmde The Beatles’tan George Harrison, Martin Scorsese muamelesi görüyor. Adamın erken yaşamını, Beatles’daki zamanını ve ayrıca Krishna Bilinci hareketinden büyük ölçüde etkilendiği Hindistan’daki seyahatlerini ortaya koyuyor. Dörtlünün daha az bilinenlerinden birinin hikayesine çok şey katan, daha önce görülmemiş çok sayıda görüntü var.

How the Beatles Changed the World (2017)

IMDB Puanı: 6.8 / 10

The Beatles’ın tüm zamanların en popüler ve etkili gruplarından biri olduğuna şüphe yok, ama bunların müzik sahnesi üzerindeki etkisi tam olarak neydi? Bu belgesel, hem Beatles’ın olduğu gibi fenomen haline gelmesine izin veren koşullara bakıyor hem de etkilerini günümüz endüstrisine doğru izliyor.

Numero Zero: The Roots of Italian Rap (2015)

IMDB Puanı: 7.8 / 10

Pek çok Amerikalının bilmediği rap, 1980’lerde ve 1990’larda İtalya’da, yalnızca müzik endüstrisini değil, İtalyan kültürünün kendisini de etkileyen bir yeraltı kültürü eşliğinde başladı. Bu belgesel, rap’in Avrupa kramponundaki yükselişini ve 2000 yılından sonra popülaritesindeki keskin düşüşü ele alıyor.

One in a Lifetimes Sessions with TLC (2018)

TLC, 1990’ların en sıcak kız gruplarından biriydi ve Destiny’s Child’ın beğenilerinin yolunu açtı. Billboard Hot 100’de dokuz ilk on hiti vardı. Ancak, meteorik yükselişleri iç çatışmalar ve ardından Lisa “Left Eye” Lopes’in ölümüyle durduruldu. Bu belgesel, hayatta kalan üyeler Tionne “T-Box” Watkins ve Rozonda “Chilli” Thomas ile grubun tarihi hakkında konuşmak için oturuyor.

Quincy (2018)

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Bu belgesel, kızı Rashida Jones’un Alan Hicks ile birlikte yönettiği Amerikalı plak yapımcısı Quincy Jones’un hayatını ele alıyor. Belgesel, büyük adamın yaşam çalışması merceğinden, 1990’ların eğlence endüstrisine büyüleyici bir bakış sunuyor.

Reincarnated (2012)

IMDB Puanı: 6.2 / 10

Bu film efsanevi rapçi Snoop Dogg’un Jamaika’ya bir hac yolculuğuna çıktığı ve kendisini bir reggae sanatçısı olarak yeniden keşfeden hikayesini anlatıyor. Adama ve ayrıca çoğu kez yanlış anlaşılan Rastafari inancına ilginç bir bakış sağlar.

ReMastered: Devil at the Crossroads (2019)

IMDB Puanı: 7.1 / 10

Müzik endüstrisinin en büyük gizemlerinden bazılarına bakan bir seri filmden biri olan bu film, blues efsanesi Robert Johnson’a odaklanıyor. Mississippi’de bir dönüm noktasında, benzeri görülmemiş yeteneklerinden sorumlu olan şeytanla bir anlaşma yaptığı söylendi. Ama pazarlıkta ödemesi gereken bedel neydi?

ReMastered; Who Killed Jam Master Jay? (2018)

IMDB Puanı: 6.6 / 10

Bir müzik endüstrisi gizemine başka bir bakış, etkili hip hop grubu Run-DMC’de bir DJ olan Jam Master Jay’in yaşamına ve ölümüne bakar. 2002’de bilinmeyen bir saldırgan tarafından ölümcül bir şekilde vuruldu ve birçoğu bunun nedeni olduğunu öne sürüyor. 50 Cent rapçi endüstrisinin kara listeye alınmasına meydan okudu. Peki DJ’in ölümünün arkasındaki gerçek nedenler miydi?

ReMastered: Who Shot the Sheriff (2018)

IMDB Puanı: 6.9 / 10

Tüm zamanların en ünlü reggae sanatçıları olan Bob Marley, 1976’da bir suikast girişiminden kurtuldu, ancak birkaç yıl sonra kanserden öldü. Suikastın, Jamaika’daki reggae hareketinin köklerinin şiddetli siyasi olarak bastırılmasıyla bağlantılı olduğu ve CIA’yı kapsadığı düşünülüyor. Ama davadaki kanıt nedir?

Roots (2016)

Bu belgesel, izleyicilere Hint müzik endüstrisine ve Hint klasik müziğinin zengin mirasına bir bakış sunuyor. Ayrıca türün popülaritesinin neden azaldığını inceliyor ve bunun gelecekte ne anlama gelebileceği hakkında spekülasyonlar yapıyor.

This Was Tomorrow (2015)

IMDB Puanı: 6.2 / 10

Tomorrowland, birçok kişi tarafından dünyanın en iyi müzik festivali olarak kabul edilir. Pozitiflik ve çeşitlilikle parıldıyor ve birçok müzisyen, kariyerlerinin en önemli anlarına katılmayı düşünüyor. Bu, festivalin tarihine ve felsefesine pozitifliği ve sunulan kültürel deneyimlerin karışımını yakalayacak şekilde bakan, festivalin film düzenlemesidir.

Vai Anitta (2018)

IMDB Puanı: 5.4 / 10

Bu sınırlı dizi, Brezilyalı müzik hissi Anitta’yı uluslararası sahnede büyük bir başarıya ulaştırmanın eşiğinde olduğu için takip ediyor. Yıldız sevindirici ve sektöre girmenin zorluklarına ve sanatçıların bunu yapmak için ödemesi gereken bedele bir bakış sunuyor.

What We Started (2017)

IMDB Puanı: 7.5 / 10

Bu film, büyük Carl Cox ve Martin Garrix’in kariyerlerine odaklanan otuz yıllık elektronik dans müziği satın alımlarını anlatıyor. Elektronik müzik sahnesine büyüleyici bir bakış sağlar ve dünya çapında neden bu kadar hızlı büyüdüğünü açıklar.

When You’re Strange (2009)

IMDB Puanı: 7.7 / 10

Bu belgesel, ünlü Amerikan rock’ı ve the Doors 1965’teki oluşumundan, baş şarkıcı Jim Morrison’ın 1971’de aşırı dozda uyuşturucudan ölümüne kadar inceliyor. Film, çekimden önce görülmeyen birçok şeyi sunuyor ve ayrıntılara giriyor. Morrison’ın 1969’da tutuklanması ve eğitimi gibi. Grubun tüm hayranları ve rock’n roll’un altın çağına ilgi duyan gençler bu filme bayılacak.

Who the F**K is that Guy (2017)

IMDB Puanı: 6.1 / 10

Müzik endüstrisinin az bilinen yıldızlarına, yapımcılara bakan bir başka belgesel! Film, Porto Rikolu eşcinsel müzik yöneticisi Michael Alago’nun hikayesini ve Metallica, Misfits, Cyndi Lauper, Nina Simone ve John Lyndon’ı imzalayan yönetici olmaya nasıl yükseldiğini anlatıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like