in

Muhtemelen Gözünüzden Kaçan 2018 Yapımı En İyi 15 Film Listesi

2018’in bitmesine sayılı günler kala sıra 2018’in en’lerini seçmeye geldi! Bir sinemasever iseniz veya dünyadan bir haber olarak etrafta dolaşmak istemiyorsanız 2018’in en iyi filmlerinin yer aldığı listemize bakmanızı öneririz.

1. Unsane – Saplantı (IMDb: 6,4/10)

Geçmişinden kurtulmak isteyen genç bir kadın, yaşadığı şehirden ayrılır. Bir anda kendini akıl hastanesinde bulan genç kadının aklında soru işaretleri vardır; korktuğu şeyler gerçek midir yoksa bir sanı mıdır? Hiç kimsenin yardımını alamayan genç kadın, korkularıyla tek başına yüzleşmek zorundadır.

Claire Foy, Joshua Leonard, Jay Pharoah gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Steven Soderbergh oturuyor.

2. A Futile and Stupid Gesture (IMDb: 6,8/10)

National Lampoon isimli mizah dergisinin yükseldikten sonra dibe batışının işlendiği filmde aynı zamanda derginin kurucularından olan zeki ve sorunlu kişi Doug Kenney’in medya imparatoru haline gelişi ele alınıyor.

Frank Gingerich, Morgan Gingerich, Annette O’Toole gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Wain oturuyor.

3. You Were Never Really Here – Hiçbir Zaman Burada Değildin (IMDb: 6,8/10)

Mesleğinde farklı bir yola giren Joe, artık seks ticareti için kaçırılan kızları kurtarmaktadır. Ancak ticareti işletenler için Joe ve bu işle uğraşanlar büyük bir tehlikedir. Joe’nun meslektaşları bir bir ortadan kaybolmaya başladığında Joe da kendisini öldürmek isteyenlerin olduğunun farkına varır.

Joaquin Phoenix, Judith Roberts, Ekaterina Samsonov gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lynne Ramsay oturuyor.

4. Isle of Dogs – Köpek Adası (IMDb: 7,9/10)

Wes Anderson’un yönetmen koltuğuna oturduğu 2018 yapımı filmde Megasaki City’deki tüm köpeklerin bir anda şehirden uzaklaştırılmasına karar verilmesi işleniyor. Şehirdeki evcil veya sokak köpeği ayrımı yapılmadan tüm köpekler çöp döküm alanına götürülür. Ancak 12 yaşındaki Atari Kobayashi, köpeği Spots’u bırakmak niyetinde değildir. Köpeğini geri almak için yola çıkan Atari, melez köpek sürüsünün de yardımıyla köpeğini aramaya koyulur.

5. First Reformed (IMDb: 7,1/10)

Eski bir askeri papaz, oğlumun ölümü ile bambaşka bir döneme girer. Kilisenin üyelerinden biri olan Mary’nin de kocası intihar etmiştir. Papaz kilisenin şüpheli işlerini incelemeye koyulur ve Mary ile birlikte kilisenin kirli sırlarını keşfederler.

Yönetmenliğinin Paul Schrader’ın üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ethan Hawke, Amanda Seyfried, Cedric The Entertainer, Michael Gaston gibi isimler yer alıyor.

6. Hotel Artemis (IMDb: 6,1/10)

Hemşire olan Jean Thomas, aynı zamanda da silah kaçakçıları, hırsızlar, suikastçılar gibi azılı suçluları tedavi edildiği bir hastaneyi yönetir. Los Angeles sokaklarında şiddetli bir isyan çıkması sonucunca hastanede işler karışır. Hastanede bulunan hastalar arasında gerilimin artması ile hemşire suçluları tehlikeye atacak bir karar verir.

Jodie Foster, Sofia Boutella, Dave Bautista gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Drew Pearce oturuyor.

7. The Misandrists (IMDb: 4,8/10)

Filmde ataerkil düzen içerisinde kadınların eşit şartlar altında ve özgür bir hayat yaşamalarını amaçlayan feminist grubun hikayesi işleniyor. Grubun lideri olan Anne, kadınlara özel bir okul yönetiyordur. Bir gün polisten kaçmakta olan bir genç okulun bodrumunda gizlenir ancak bu gence yapılan iyilik onlar için kötülük olacaktır.

Susanne Sachße, Viva Ruiz, Kembra Pfahler gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Bruce LaBruce oturuyor.

8. Sorry to Bother You (IMDb: 7,0/10)

Tele pazarlamacı olan Cassius Green, kendisini mesleğinde yükseltecek bir anahtar bulur. Bulduğu anahtarı kullanmak Green’i dehşet verici bir evrene götürecektir.

Lakeith Stanfield, Tessa Thompson, Jermaine Fowler gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Boots Riley oturuyor.

9. Puzzle (IMDb: 6,8/10)

Hayatının monotonlaşmasından sıkılan bir anne, ev işleri yapmaktan rahatsız olmasa da her gün yapmaktan bıkmıştır. Puzzle yapmaya başlayan genç kadın, puzzle yapmaya başlayınca hayatı hareketlenir. Hayatının odak noktası puzzle olan kadın, yarışmalara katılmak ister. Bu amaçla puzzle ustası olarak bilinen Irrfan Khan ile tanışır.

Kelly Macdonald, Irrfan Khan, David Denman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Marc Turtletaub oturuyor.

10. We the Animals – Biz Hayvanlar (IMDb: 6,9/10)

Ebeveynlerinin aşk ve nefret ilişkileri arasında kalan üç erkek kardeşin duygu dolu yaşamları işleniyor. Büyüme aşamasında olan üç kardeş, dengesiz babalarının hareketlerine rağmen çocukluklarını yaşamaya çalışmaktadır.

Sheila Vand, Raúl Castillo, Evan Rosado gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jeremiah Zagar oturuyor.

11. Blaze (IMDb: 6,9/10)

Filmde Merle Haggard ve Willie Nelson gibi isimleri etkileyen ünlü şarkı sözü yazarı Blaze Foley’in hayatını konu alıyor. Üç farklı zamanın anlatıldığı filmde, sanatçının geçmişinin, bugününün ve geleceğinin yeniden tasarlanan versiyonları örgüden geçirilerek bir araya getiriliyor.

Ben Dickey, Alia Shawkat, Charlie Sexton gibi oyuncuların yer aldığı filmin yönetmen koltuğuna Ethan Hawke oturuyor.

12. Mandy (IMDb: 6,7/10)

Ormandaki küçük kulübelerinde mutlu bir hayat süren Red ve Mandy, korkunç bir tarikat liderinin Mandy’e takıntılı olmasıyla kötü günler yaşar. Tarikat üyeleri bir gün eve baskın yaparak Mandy’i kaçırırlar. Amaçları Mandy’nin bedenine ve ruhuna sahip olmaktır. Red’in bundan sonra tek amacı tarikat liderini ve üyelerini yakalayarak tüm bunların bedelini ödetmektir.

Nicolas Cage, Andrea Riseborough, Linus Roache gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Panos Cosmatos oturuyor.

13. Private Life (IMDb: 7,2/10)

Evlilik süreçleri boyunca stresli günler geçiren Richard ve Rachel, çocuk sahibi olmak istemektedir ancak yaşları ilerledikçe bu durum daha da zorlaşmaktadır. Tüp bebek girişimleri başarısızlıkla sonuçlanan çiftin paraları da bitmiştir. Tam o sırada üvey yeğenleri Sadie, Bard Koleji’ni yarıda bırakıp çiftin yerleşir. İkili Sadie’nin gelişi ile birlikte hem çocuk sahibi olma umutlarına hem de birbirlerine yeniden tutunabilmeye başlar.

Kathryn Hahn, Paul Giamatti, Gabrielle Reid gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tamara Jenkins oturuyor.

14. Suspiria (IMDb: 7,3/10)

1977 yılının Berlin’inde geçen filmde Susie Bannion isimli genç kadın dünyaca ünlü dans okulu Markos Tanz Company’e katılır. Susie okula başladığında okulun diğer bir üyesi olan Jessica isimli kadın ortadan kaybolur. Dans konusunda oldukça başarılı bir şekilde ilerleyen Susie, Sara adında bir arkadaş edinir. Sara ve Susie zamanla okulun karanlık sırlarını öğrenmeye başlar.

Dakota Johnson, Tilda Swinton, Doris Hick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Luca Guadagnino oturuyor.

15. Cam – Kamera (IMDb: 6,0/10)

Alice, canlı yayın yaparak para kazanan bir genç kızdır. Popüler olup daha fazla para kazanmak için her şeyi yapmaya başlayan genç kız hayatını adadığı bu işe bir gün ulaşamaz. Hesabının çalındığını fark eden Alice, bu olayla birlikte depresyona girer. Alice’i hayata döndürecek tek şey hesabını geri almaktır.

Madeline Brewer, Patch Darragh, Melora Walters gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Daniel Goldhaber oturuyor.

Kaynak: https://summary.org/best-movies-2018/

Written by Selin Akcay

İstanbul Üniversitesi'nde Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Selin, şu anda global bir kozmetik firmasında içerik editörü olarak çalışıyor.

Bir cevap yazın

Netflix, Friends’in Telif Hakkını Satın Almak için 100 Milyon Dolar Ödedi

Tutsaklığın Yaşattığı Çaresizliği En İyi Aktaran 15 Hapishane Filmi