“Kitabı mı daha güzel, filmi mi?” sohbetlerinin baş rolü olan filmleri sizler için derledik. Hayvan Mezarlığı’ndan Uçurtma Avcısı’na 15 filmlik listemizde bazı filmleri gördüğünüzde şaşırabilir ve “İlk olarak kitabını okumalıydım” diyebilirsiniz. İyi okumalar ve iyi seyirler.

1. The Da Vinci Code – Da Vinci Şifresi (IMDB: 6,6)

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim alanında profesör olmuş Robert Langdon, iş gezisindeyken Louvre’un müdürünün ölü bulunduğunu öğrenir. Langdon ve kriptoloji uzmanı Sophie Neveu bu ölümün arkasındaki sır perdesini aralamak için araştırmalara başlar ve ipuçlarının onları şaşırtıcı bir şekilde Da Vinci’nin ünlü eseri Mona Lisa’ya götürdüğünü fark ederler. Bu gerçeğin ortaya çıkması Langdon ve Neveu için tehlike arz eder çünkü öldürülen kişi tıpkı Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

Dan Brown’ın kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ron Howard oturuyor ve oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno gibi isimler yer alıyor.

2. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı (IMDB: 7,6)

Amir ve Hassan, Amir’in babasının evinde büyüyen iki arkadaştır ve hikayeleri 1970’lerin Afganistan’ınında geçer. Amir, babasının Hassan’ı daha çok sevdiğini düşünmektedir. Çocukluklarında acı tatlı pek çok şey yaşarlar. Amir’in uçurtma yarışmasını kazanmasının ardından, Hassan arkadaşına bir uçurtma getirmek üzere gider ancak dayak yer. Bu sırada arkadaşı Amir olanları izlemektedir ancak Hassan’a yardım edemez çünkü korkmuştur. Yıllar sonra bir gün Amir; Hassan’ın oğlunun Taliban tarafından kaçırıldığını ve öldürüldüğünü öğrenir. Bu sefer dostunu yarı yolda bırakmak istememektedir ve ona borcunu ödemek için ondan geri kalan tek şeyi, oğlunu kurtarmayı aklına koyar.

Khaled Hosseini’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Marc Forster iken oyuncuları ise Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub’tur.

3. Cloud Atlas – Bulut Atlası (IMDB: 7,5)

Film, 1850’li yıllarda ve Pasifik Okyanusu’nda geçiyor. Birçok ünlü isimle çalışılan filmde her biri bambaşka zamanlardaki karakterleri canlandırıyor ve filmde geçmiş, bugün ve gelecek iç içedir.

David Mitchell’in aynı isimle yazdığı kitabından uyarlanan, Lana Wachowski, Tom Tykwer ve Lily Wachowski’nin beraber yönettiği filmde Tom Hanks’ın yanı sıra Halle Berry, Hugh Grant, Susan Sarandon ve Jim Sturgess gibi pek çok yıldız isim yer alıyor.

4. The Fault In Our Stars – Aynı Yıldızın Altında (IMDB: 7,8)

Üç yıldır tiroid kanseriyle savaşan 16 yaşındaki Hazel, kanserli hastalar için yapılan terapi seanslarında Augustus isimli yakışıklı bir gençle tanışır. Agustus’ın beyin tümörü vardır ve hastalığı ondan bacağını almıştır. Hastalıkları yüzünden yarım kalmış iki genç birbirlerine aşık olur. Ancak kısa bir süre sonra Hazel’in durumu kötüleşir. Tedavi için hastaneye yatırılan Hazel’in isteği Amsterdam’a giderek çok sevdiği yazar Peter Van Houter ile tanışmaktır. İkili birlikte bu isteği gerçekleştirmek için yola çıkarlar.

Josh Boone’un yönetmen koltuğunda oturduğu film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Filmin başrollerinde Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Willem Dafoe yer alıyor.

5. Anna Karenina (IMDB: 6,6)

Evliliği sayesinde St. Petersburg yüksek sosyetesine giren Anna Karenine’in kocası önemli bir siyasetçidir. Anna bir gün kardeşinin bozulan evliliğini düzeltmek için Moskova’ya doğru yola çıkmaya karar verir. Kardeşinin yanına giderken trende tanıştığı Kontes Vronsky’nin oğlu annesini karşılamaya gelmiştir. Anna ve garda tanıştığı Kontes’in oğlu genç subay Vronsky ile birbirlerine aşık olurlar. Artık her şey Anna için çok zordur çünkü bu aşka karşı koyamamaktadır.

Yönetmenliğini Joe Wright’ın üstlendiği filmi Tolstoy’un ölümsüz romanından uyarlandı. Oyuncu kadrosunda ise Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor Johnnson, Kelly Macdonald gibi isimler yer alıyor.

6. Pride And Prejudice – Aşk ve Gurur (IMDB: 7,8)

Filmde taşralı bir beyefendinin kızlarından biri olan Elizabeth Bennett ile varlıklı bir soylu olan Fitzwilliam Darcy’nin arasındaki çatışma işlenir. Varlıklı olmanın verdiği bir gurur ile Elizabeth’in ailesinin taşralı olmasının verdiği ön yargı, ikilinin arasında bir mesafe olmasına neden olur. Aynı şekilde Elizabeth’te de aynı gurur durumu söz konusudur ve Darcy’nin zenginliğinden ötürü züppe olduğu ön yargısına da sahiptir.

Jane Austin’in yazdığı kitabın yönetmenliğini Joe Wright ve başrollerini de Keira Knightley ile Matthew MacFadyen üstleniyor.

7. The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı (IMDB: 6,7)

İki kız kardeş, aynı anda krala aşık olur. İki kız kardeş birbirinden çok farklı kişiliklere sahiptir: bir kardeş babasının sözüne sadık kalırken, diğer kardeş ise daha başına buyruktur. Her ne kadar aralarına bir rekabet girmiş olsa da bu dramatik ve hırslı oyunlarla çevrili ilişkilerde, Boleyn kızları gücü ve sadakati birbirlerinde bulacaktır.

Philippa Gregory tarafından yazılan kitabın sinema uyarlamasını Justin Chadwick yönetmiştir. Natalie Portman ve Scarlett Johansson, Anne ve Mary Boleyn kız kardeşleri canlandırmaktadır.

8. One Flew Over The Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (IMDB: 8,7)

Bir sinema klasiği olan film, tutuklu olduğu cezaevinden çıkmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy’nin öyküsünü anlatmaktadır. McMurphy’nin aykırı hareketleri hapishane yönetiminin gözüne batmaya başlayınca bir akıl hastanesine götürülür ve akıl hastanesi McMurphy’nin deli olduğunu onaylar. Hapishaneden kurtulan McMurphy artık tımarhanede kalmaktadır ancak burada da aykırı hareketleriyle yönetimin dikkatini çekmektedir.

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling tarafından yazılmış olan Guguk Kuşu kitabının sinema uyarlamasını Milos Forman yönetmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda ise Michael Berryman, Dean R. Brooks, Jack Nicholson ve Louise Fletcher gibi isimler yer almıştır.

9. The Prestige – Prestij (IMDB: 8,5)

Hem bir sihirbazın asistanı hem arkadaş olan Robert Angier, Julia McCullough ve Alfred Borden’in arası Julia’nın bir gösteri sırasında gerçekleşen ölümünden sonra bozulur. Robert, Julia’nın ölümünden Alfred’i sorumlu tutar. Zaman içinde her ikisi de ünlü ve rakip birer sihirbaz olurlar. Robert, Alfred’in yaptığı başarılı bir hileyi çözmeye çalışınca trajik olaylar gelişir.

Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır ve film, Christopher Priest’in kitabından uyarlanmıştır.

10. I Am Legend – Ben Efsaneyim (IMDB: 7,2)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur. Film, Richard Matheson’ın yazdığı kitaptan uyarlanmıştır.

11. Angels And Demons – Melekler Ve Şeytanlar (IMDB: 6,7)

Harvard Üniversitesi’nde Simge-Bilim dalında profesörlük yapan Robert Langdon, çok güçlü bir gizli örgüt olan İlluminati’nin hala aktif bir örgüt olduğunu ve örgütün işlediği cinayetleri öğrenince çok şaşırır. Örgütün öldürdüğü bir isim önemli bir fizikçi olan Leonarda Vetra’dır. Vetra’nın tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Langdon, Vetra’nın hem meslektaşı, hem de kızı olan Vittoria ile İlluminati’nin izini sürmeye çalışır.

Dan Brown’ın çok okunan kitaplarından olan Melekler ve Şeytanlar, Ron Howard yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmde Tom Hanks, Ewan McGregor, Stellan Skarsgard gibi isimlerin yer almıştır.

12. The Boy In The Striped Pajamas – Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDB: 7,8)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

13. Forrest Gump (IMDB: 8,8)

Filme adını veren Forrest Gump, zeka seviyesi nedeniyle okullara alınmayan biridir. Jenny isimli bir kıza aşık olur ve hayatı boyunca bu aşkın etkisinden çıkamaz. Aşkının yanı sıra tamamen şans eseri birçok ünlü isimle tanışır, Vietnam Savaşı’na katılır ve Amerikan tarihinin önemli olaylarına da bizzat tanıklık etme fırsatını bulur.

Tom Hanks’in adını en çok duyurduğu ve en başarılı filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis otururken, Gary Sinise, Robin Wright, Mykelti Williamson gibi isimler filmde yer aldı. Film, Winston Groom tarafından yazılan kitaptan uyarlandı.

14. Godfather – Baba (IMDB: 9,2)

Sicilya’dan Amerika’ya göç eden Corleone ailesi, kimliği belirsiz bir takım kişinin saldırısına uğrayınca zamanla kaba kuvvet kullanmaya başlarlar ve tahmin edemeyecekleri şekilde bir konuma yükselirler.

Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eserin filminde Marlon Brando, Al Pacino, James Caan gibi isimler yer almıştır.

15. Pet Sematary – Hayvan Mezarlığı (IMDB: 6,6)

Birçok kişi için taşınmak yeni bir hayatın başlangıcı niteliğindedir ancak Creed ailesinin yeni taşındıkları ev, onların sonu olacaktır. Creed ailesi, yeniden canlanma gücü olan gizemli Hayvan Mezarlığı’nın yanına taşındıklarından habersizdir.

Stephen King’in aynı isimli kitabından beyaz perdeye aktarılan filmin yönetmenliğini Mary Lambert yapmıştır. Yazar Stephen King’in de oyuncular arasında yer aldığı filmde aynı zamanda Dale Midkiff, Fred Gwynne, Denise Crosby gibi isimler de yer almıştır.

16. Esaretin Bedeli (IMDb: 9,3/10)

Andy Dufresne ve Red kader mahkumu iki adamdır. Andy başarılı bir bankerken karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Kaldıkları Shawsank Hapishanesi her türlü kötülüğün gerçekleştiği bir hapishanedir ancak Andy yine de hayata bağlıdır ve iyimserdir. Andy’nin bu tutumu çevresindekileri de etkiler, özellikle de hapishaneden arkadaşı Red’i.

Stephen King romanından uyarlama olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

17. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (IMDB: 8,8/10)

Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Yüzüklerin sonuncusunu amcası, Frodo’ya hediye eder. Büyücü Gandalf’tan bu yüzüğün nelere sebep olabileceğini öğrenen Frodo, yüzüğü yok etmek için Mordor’a götürmek zorundadır. Yüzüğü yok etmek için kendini feda etmeyi göze alan bir ekip kurulur. Orta Dünya’nın kaderi, bu ekibin elindedir.

J. R. R. Tolkien’in romanından uyarlanan 2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi olan filmini Peter Jackson yönetirken oyuncuları arasında Elijah Wood, Sean Astin ve lan McKellen gibi isimleri görüyoruz.

18. İhtiyarlara Yer Yok (IMDB: 8,1/10)

Llewelyn Moss’un başı yolda bulduğu başıboş bir çanta sebebiyle derde girer. Kendini uyuşturucu olaylarının içinde bulan Moss’un peşinde artık bir kiralık katil olan Anton Chigurh vardır.

Cormac McCarthy’nin romanından ilham alınarak yapılan filmin Tommy Lee Jones, Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı No Country For Old Men’in yönetmenliğini Coen kardeşler üstleniyor.

19. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (IMDB: 8,9/10)

Kralın Dönüşü filminde kötü karakter Sauron’un orduları büyürken, Frodo ve arkadaşı Sam, yüzüğün lanetini önlemek için varmaya çalıştıkları Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Düşman olan insan, elf ve cüce orduları yüzüğü yok etmek ve iyilik adına savaşmak için bir araya gelmişlerdir. Artık Orta Dünya’nın kaderi belli olmak üzeredir.

J.R.R. Tolkien’in üç kitaplık eserinden uyarlanan serinin son filmidir ve yönetmen koltuğunda yine Peter Jackson oturur.

20. Schindler’in Listesi (IMDB: 8,9)

Film, bir Alman iş adamının hayatını konu alıyor. Klasikler arasında olan filmde, Alman iş adamı Oskar Schindler 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması sayesinde 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarması anlatılıyor. Film 1994’te 12 dalda Oscar adayı olup, 7’sini kazanmayı başardı.

Thomas Keneally’nin eserinden ilham alınarak hazırlanan, Steven Spielberg’in yönettiği filmde Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall gibi isimler yer alıyor.

21. Duyguların Rengi (IMDb: 8,1/10)

Eugenia Phelan, kariyer mi çocuk mu ikileminde kalmış ve ailesinin çocuk yapması konusunda baskı gösterdiği bir kadındır. Ancak Eugenia ailesine boyun eğmez ve hayali olan yazarlığa ulaşmak için yerel bir gazetede küçük bir köşede yazmaya başlar. Bu köşede ev işlerinde yapılacak püf noktalara yer veren Eugenia, en yakın arkadaşının hizmetçisi Aibileen’dan da yardım ister.

Kathryn Stockett’in eserinden ilham alınarak hazırlanan başrollerini Emma Stone, Viola Davis ve Octavia Spencer paylaşırken, yönetmenliğini ise Tate Taylor üstleniyor.

22. Kuzuların Sessizliği (The Silence Of The Lambs)

Genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması.

Thomas Harris’in eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney, Kasi Lemmons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

23. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (IMDB: 6,7)

Fakir bir hayat süren Charlie de diğer çocuklar gibi Willy Wonka’nın yıllardır kapalı olan çikolata fabrikasını merak etmektedir. Bir gün Willy Wonka, 5 tane çikolatanın altına bilet sakladığını ve bu biletleri bulanların çikolata fabrikasına girme hakkına sahip olacağını duyurur. Çikolata alacak kadar bile parası olmayan Charlie, fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır.

Roald Dahl’ın eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Freddie Highmore, David Kelly gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Tim Burton oturuyor.

24. Yaralı Yüz (IMDB: 8,3/10)

Amerika’ya göç etme hakkı tanınan binlerce Kübalı göçmenin içinde azılı suçlular da vardır. Bunlardan biri de Tony Montana’dır. Tony, Miami’ye vardığında kendini ülkenin uyuşturucu babalarından birinin yanında bulur. Fakat onun hedefleri daha yüksektir.

Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer, Mary Elizabeth Mastrantonio gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Brian De Palma oturuyor.

25. Truva (IMDB: 7,2/10)

Truvalı Prens Paris ile Prenses Helen’in aşkı bir imparatorluğun çöküşüne yol açar. Paris, Helen’i, kocası Menelaus’u terk etmesi için ikna eder. Helen’in Paris ile kaçtığını öğrenen Menelaus, kardeşi Agamemnon’un yardımı ile 50.000 asker taşıyan 1000 gemi ile asla yenilmeyen Truvalılar’a savaş açar.

Lindsay Clarke’ın eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom, Julian Glover gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Wolfgang Petersen oturuyor.

26. Sefiller (IMDb: 7,6/10)

Hapisten çıkan Jean Valjean, yeni ve temiz bir hayat kurmayı planlamaktadır. Fantine isimli bir sokak kadınının kızı olan Cosette ile ilgilenmeyi kabul eden Valjean, kendi hayatını değiştirirken aynı zamanda Cosette’in de hayatını değiştirecektir.

 Victor Hugo’nun ölümsüz eserinden ilham alınarak hazırlanan filmin yönetmen koltuğunda Tom Hooper otururken, filmin oyuncu kadrosunda ise Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter ve Amanda Seyfried gibi isimler yer alıyor.

27. Yeşil Yol (IMDB: 8,5)

Paul Edgecomb’un işi hapishanededir ve mesleği de idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. İki küçük kızı öldürmekten suçlanan oldukça iri yarı olan Coffey, aslında çok duygusal biridir ve birtakım doğa üstü güçleri vardır. Bunu fark eden gardiyan Paul, onunla yaklaştıkça mucizelerin olabildiğine inanmaya başlar.

Frank Darabont’un yönetmenliğini üstlenip, Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks’in başrolde olduğu film oldukça etkileyici bir baş yapıt olma özelliğinin yanı sıra, Stephen King romanından uyarlama.

28. Zor Ölüm (IMDb: 8,2/10)

New York Polis Departmanı’nda dedektif olarak görev alan John McClane, Noel gecesi evlilikleri pek iyi gitmediği için karısı Holly’le arasını düzeltmek amacıyla Los Angeles’a gelir. Karısı çalıştığı şirketin yılbaşı partisi için Nakatomi Plaza’dadır. John partiye katılmak için plazaya gider ve kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu sırada Alman teröristler binayı kuşatır ve içerideki insanları rehin alır. Plazada rehin alınmayan tek kişi John’dır ve eşiyle, eşinin iş arkadaşlarını kurtarması gerekmektedir.

Bruce Willis, Bonnie Bedelia ve Reginald Veljohnson gibi isimlerin yer aldığı film, Willis’in dünya çapında tanınmasını sağlamıştır, Roderick Thorp’un eserinden ilham alınmıştır ve yönetmen koltuğunda John McTiernan oturmuştur.

29. Harry Potter ve Felsefe Taşı (IMDb: 7,6/10)

Harry Potter efsanesinin birinci kitabı olan Felsefe Taşı’nda olayların nasıl başladığı işlenir. Harry Potter, sıradan bir çocuk olduğunu sanarken doğum gününde bir baykuşun getirdiği mektupla hayatı değişir ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük okuluna kabul edildiği bildirilir. Birbirinden garip maceralar yaşarken yanında en iyi arkadaşları olacak Ron ve Hermione da ona eşlik ederler.

J. K. Rowling’in çok satan romanından ilham alınan filmin Daniel Radcliffe, Rupert Grint ve Emma Watson başrollerini paylaşırken, yönetmen koltuğunda ise Chris Columbus oturuyor.

30. Siyah Giyen Adamlar (IMDB: 7,3)

Siyah giyen adamlar olarak nitelendirilen K ve J, gizlilik içinde çalışan gayri-resmi hükumet kurumu için çalışan kişilerdir. K ve J, dünyaya diğer gezegenlerden gelen misafirlerin hayatını gözler. Hep siyah giyinirler ve amaçları dünyayı, pisliklerden temizlemektir ve bunu yaparken hafıza silme aleti, lazerli tabancalar gibi son teknoloji ürünlerini kullanırlar.

1997 yılında tamamlanan ve Lowell Cunningham’ın eserinden ilham alınan filmin yönetmenliğini Barry Sonnenfeld yaparken başrollerde Will Smith ve Tommy Lee Jones yer alıyor.

31. Tehlikeli İlişkiler – Dangerous Liaisons (IMDb: 7,6/10)

Oldukça sıkıcı ve düz bir hayat yaşamakta olan aristokrat sınıf, türlü oyunlar oynayarak hayatlarını renklendirmeye çalışmaktadır. Marquise de Merteul’un planı, eskiden birlikte olduğu adam ile birliktelik yaşayan kuzeninin kızı Cecile’e oyun oynamaktır. Bakire olan kızı baştan çıkarması için Vincomte de Valmont’u ikna etmeye çalışır. Film bir roman uyarlamasıdır.

Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Swoosie Kurtz, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Frears oturuyor.

32. Dracula (IMDb: 7,5/10)

Bram Stoker’ın romanından uyarlanan filmde genç bir avukat olan Jonathan Harker, görev için küçük ve gizemli bir kasabaya gelir. Burada Drakula, Harker’ın nişanlısı Mina’nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Mina’nın yakın arkadaşı Lucy’i ele geçiren Drakula’ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.

Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins, Keanu Reeves gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Francis Ford Coppola oturuyor.

33. Kıyamet – Apocalypse Now (IMDb: 8,5/10)

Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi Vietnam’da Amerikan birliklerine isyan etmekte olan vahşi orman kabilesinin tanrısı ilan edilen Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir. Willard, görevi gereğince Kurtz’ün izini sürmeye başlar. Ancak Willard zamanla takip ettiği Kurtz’e benzemeye başlayacaktır.

Joseph Conrad’ın “Karanlığın Kalbinde” kitabından uyarlanan filmde Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall, Frederic Forrest gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Francis Ford Coppola oturuyor.

34. Son Mohikan – The Last of the Mohicans (IMDb: 7,8/10)

Kuzey Amerika’nın kontrolünü ele geçirme amacında olan İngiliz ve Fransız askerleri, var güçleriyle savaşmaktadırlar. Ancak Kızılderililer bu savaşın ortasında kalırlar. Yerleşimcilerden Cora ve kız kardeşi Alice, savaşın ortasından Şahingöz isimli bir kızılderili tarafından kurtulurlar. Şahingöz de aslında bir yerleşimcidir fakat ailesi ölünce son Mohikanlar tarafından büyütülmüştür.

James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan filmde Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means, Eric Schweig gibi isimler yer alırken yönetmen koltuğunda ise Michael Mann oturuyor.

35. Kiss of the Spider Woman – Örümcek Kadının Öpücüğü (IMDb: 7,4/10)

Manuel Puig’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan filmde Güney Amerika ülkelerinin birinde yaşanan hapishane dostluğu ele alınıyor. Ancak bu hapishane dostluğu diğerleri gibi değildir! Aynı hücreye kapatılan bir devrimci ile bir eşcinsel arasında geçen bu dostluk, diğerlerine hiç benzemez.

William Hurt, Raul Julia, Sônia Braga, José Lewgoy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hector Babenco oturuyor.

36. Escape from Alcatraz – Alcatraz’dan Kaçış (IMDb: 7,6/10)

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak hazırlanan filmde firar edilmesi imkansız gözüyle bakılan Alcatraz Ada Hapishanesi’nden üç suçlunun kaçmayı başarması anlatılıyor. J. Campbell Bruce’un kitabından uyarlanan filmde birçok şaşırtıcı sahne bulunuyor.

Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom, Jack Thibeau gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Donald Siegel oturuyor.

37. Ben, Earl ve Ölen Kız (IMDb: 7,8/10)

Sosyalleşme ile ilgili sorunları olan Greg Gaines, 17 yaşında bir gençtir ve lise hayatını görünmez bir tip olarak geçiriyordur. Ancak Greg’in annesi onun bu durumundan pek memnun değildir ve Greg’in kanser teşhisi konulam sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaş olmasını istemektedir. Greg mecburen bunu kabul eder ve iki gencin arasında çok güzel bir dostluk başlar.

Jesse Andrews’un kendi romanından uyarladığı filmin yönetmeni Gomez-Rejon iken, filmin başrollerini ise Thomas Mann ile Olivia Cooke paylaşıyor.

38. Büyük Balık (IMDb: 8,0/10)

Daniel Wallace’nin kitabından uyarlanan filmde, William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için evine döner. Gezgin bir satıcı olan ve efsanevi bir kişiliği olan babasını tanımak için yaşadıklarına dair hikayeler toplamaya başlar. Ve bu topladığı hikayeler sonucunda babasını tüm zaafları ve başarılarını görecek ve bir yap-boz’un parçası gibi her şey yerine oturacaktır.

Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor.

39. Cinnet (IMDb: 8,4/10)

Stephen King’in çok satan romanından uyarlanan, 1980 yapımı filmde terk edilmiş bir otel olan Overlook Oteli’ne ailesiyle birlikte taşınan yazar Jack Torrance ve ailesini konu alıyor. Terk edilen bu otelde Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ancak ailesi küçük çocuğa inanmaz. Kar fırtınası nedeniyle dağdaki otelde mahsur kalan Jack ve ailesini Jack’in doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilmesiyle kötü anlar bekler.

Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

40. Öldüren Sis (IMDb: 7,2/10)

Fırtına sonrası kasabayı bir anda sis kaplar. Ancak bu sis, sıradan bir sis değildir. Sisin içinde yaşayan yaratıklar, insanları yemektedir. Bir süpermarkette kapana kısılan bir grup insan, saatler ilerledikçe fikir ayrılığı yaşamaya başlar. Muhafazakar olan kesim, beklemeleri gerektiğini söyleyerek dua ederken, diğer grup ise isyan ederek dışarı çıkarlar.

Stephen King’in romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

41. Halk Düşmanları (IMDb: 7,0/10)

Bryan Burrough’un Halk Düşmanları: Amerika’nın En Büyük Suç Dalgası ve FBI’ın Doğuşu adlı kitabından uyarlanan filmde Amerika’nın Büyük Bunalım yıllarında yaşanan ünlü suçlularla henüz yeni oluşmaya başlayan FBI birliği arasında kovalamacalar ve yaşananlar işleniyor.
Christian Bale, Johnny Depp, Christian Stolte, Jason Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Mann oturuyor.

42. Değişen Dünyanın İnsanları (IMDb: 7,3/10)

Ray Bradbury’nin aynı isimli romanından uyarlanmış olan Fahrenheit 451, Fransız Yeni Akım yönetmeni François Truffaut’u ünlü etmiş, ilk renkli ve tek İngilizce filmi olmuştur. Film, halk okuyup da yeni fikirler edinmesin diye tüm kitapları yakmakla görevlendirilmiş itfaiyecilerden birinin genç bir öğretmen ile tanışması ve öğretmenin ona kitapları sevdirmesinden sonra itfaiyecinin dünyayı daha farklı görmeye başlayarak artık yaşamından tatmin olmamaya başlamasını anlatıyor.

Oskar Werner, Julie Christie, Cyril Cusack gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda François Truffaut oturuyor.

43. Otomatik Portakal (IMDb: 8,3/10)

Tüm zamanların en çok tartışılan filmlerinden biri olan Stanley Kubrick’in Anthony Burgess’in romanından uyarladığı ve yıllar boyunca eleştirildikten sonra günümüzün en iyi distopya filmlerinden biri olarak görülen A Clockwork Orange, kendisiyle aynı görüşte olanlarla kurduğu çeteye liderlik eden genç, karizmatik bir sosyopat olan Alex’in, yıkım içinde olan gelecekçi distopik İngiltere’de, “aşırı şiddet” diye adlandırdığı şeyi aramasını konu alan bir film. Ama arkadaşları ona ihanet edip, polise yakalanmasına göz yumduktan sonra, politik kazançlar için tartışmaya yol açan davranış iyileştirme yöntemlerinde kobay olarak kullanılır. A Clockwork Orange’da Kubrick’in diğer filmleri gibi tüm eleştirilere rağmen yavaş yavaş kült filmler arasında yerini almayı başardı.

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

44. Son Umut (IMDb: 7,9/10)

21. yüzyılda çekilmiş olsa da listeye dahil etmek istedik bu distopik filmi. Eğer son yıllardaki popüler kültürdeki distopya filmlerinin başlangıcını ararsanız anahtar kelimeniz Alfonso Cuarón’un 2006 yapımı bilimkurgusu Children of Men olmalıdır. Cuarón’un gelişmiş bakış açısı ve ödüllü sinematografisi ile yönetilmiş Children of Men, büyük bir kıtlık yüzünden insan ırkının yok olma sınırına gelişini anlatıyor. P.D James’in romanından uyarlanmış olan filmde, 2027 yılındayız ve 20 yıldır süren kuraklık sonunda dünya çapında oluşan kaosta hala ayakta kalmayı başaran tek devlet İngiltere’dir. Ama memur Theo Faron ile Dünya’daki tek hamile kadın olan Batı Afrikalı mültecinin yolları kesiştiğinde, Theo istemeyerek de olsa hamile kadının gitmeye çalıştığı yere kadar koruyucusu olma görevini üstlenerek, tek devlete, her çirkinliği yapabilecek politik gruplara ve karşılarına çıkan her şeyle savaşmak zorunda kalmıştır.

Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

45. Açlık Oyunları (IMDb: 7,2/10)

Aynı isimli kitaptan uyarlanan filmde Kuzey Amerika’da yaşanan kıtlık sonucu bir başkent ve 12 eyaletten oluşan Panem adındaki ülke oluşur. Başkentte zengin kısım yer alırken, eyaletlerde kıtlıkla uğraşan halk yer alır. Başkent halkını eğlendirmek için Açlık Oyunları düzenlenmektedir ve Açlık Oyunları için eyaletlerden fakir halk seçilir. Seçilen kişiler hayatta kalmak için seçilen diğer kişileri öldürmek zorundadır, sona bir kişi kalacaktır. Katniss isimli genç kız, kız kardeşinin Açlık Oyunları’na seçilmesiyle gönüllü olarak onun yerine geçer. Düzene boyun eğmeyi düşünmeyen Katniss, herkesi düşündürecek hareketler sergiler.

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Gary Ross oturuyor.

46. Akira (IMDb: 8,1/10)

Japon animasyonunun kilometre taşı olan, Katsuhiro Otomo’nun 1988 yapımı distopik siperpunk (teknolojinin yüksek fakat yaşam şartlarının düşük olduğu birDünya tasvir eden bilimkurgu alt türü) bir film olan Akira, türünün en iyilerinden. Otomo’nun aynı isimli mangasından uyarlanmış Akira, 2019 yılının Tokyo’sunda genç motorsikletçi Tetsuo Shima ve motorsiklet çetesinin lideri Shotaro Kenada’nın kötü bir tuzağa düşürülmesini konu alıyor. Genel hikaye Tetsuo’nun psişik güçlerini keşfetmesi ve başka bir mahkum ve aynı güçlere sahip olan Akira’yı kurtarma çabalarını anlatıyor. Akira’nın animasyonu 30 yıl sonra bile bizi etkilemeye devam ediyor ve Otomo’nun yeniden inşa edilmiş “Neo-Tokyo”su uzaktan güzel gözüküyor fakat en alt sınıfta yok olmak en rahatsız edici gelecek görüşlerinden biri.

Mitsuo Iwata, Nozomu Sasaki, Mami Koyama gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı animasyon filmin yönetmen koltuğunda Katsuhiro Otomo oturuyor.

47. Chapter 27 (IMDb: 5,7/10)

Filmde bir dönemin efsanelerinden olan The Beatles’ın solisti John Lennon’ın hayranı olmanın yanı sıra aynı zamanda onun katili olarak da kayıtlara geçen Mark David Chapman’in cinayete kadarki süreci işleniyor.

Jack Jones’un “Let Me Take You Down” adlı kitabından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda J.P. Schaefer otururken, oyuncu kadrosunda ise Chuck Cooper, Victor Verhaeghe, Robert Gerard Larkin, Lindsay Lohan, Jared Leto gibi isimler yer alıyor.

48. Scott Pilgrim Dünyaya Karşı (IMDb: 7,5/10)

Çizgi roman uyarlaması olan filmde Scott Pilgrim’in sevgililik olaylarıyla yaşadığı zorlu mücadele komik bir dille işlenir. Scott, güzel bir kız arkadaş edinebilmek için öncelikle eski sevgilileri olan yedi kızı dövmesi gerekmektedir.

Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin, Anna Kendrick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Edgar Wright oturuyor.

49. Skor Peşinde (IMDb: 6,5/10)

Ergenliğinin doruklarında olan Ian Lafferty, artık 18 yaşındadır ve artık bir kadınla birlikte olmak için can atıyordur. Ian, internetten bir kadınla tanışır ve onunla birlikte olabilmek için en iyi arkadaşları olan Lance ve Felicia ile yollara dökülürler.

Andy Behrens’in All the Way romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Sean Anders otururken, oyuncu kadrosunda ise Josh Zuckerman, Clark Duke, Amanda Crew, James Marsden yer alıyor.

50. Dünyalar Savaşı (IMDb: 6,5/10)

İşleri bir türlü yolunda gitmeyen Ray Ferrier aynı zamanda ailesine de bakmak zorundadır. New Jersey’de sıradan bir evde yaşayan Ray’in hayatı bir gün uzaylıların dünyayı ele geçirmesiyle değişir. Ray kendisini, kızını ve geri kalan ailesini uzaylılardan korumak zorundadır.

H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg otururken, oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Dakota Fanning, Ty Simpkins gibi isimler yer alıyor.
1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like