Korku filmi izlemeye karar verdiniz ancak hangi korku filmini izleyeceğiniz konusunda henüz karar alamadıysanız, aşağıda listelediğimiz 30 film size fikir verme konusunda yardımcı olabilir. Japon, Çin ve Kore korku filmlerinin yanı sırada Avrupa ve Amerika çekimi filmlerinde yer aldığı listeden seçeceğiniz filmi yalnız başınıza izlemenizi tavsiye etmeyiz.

 

1. Şeytan (The Exorcist)

Gizemli bir varlık tarafından ele geçirilen kızı için iki rahipten yardım isteyen bir annenin dramını anlatan 1973 yapımı film, en iyi senaryo dahil olmak üzere 2 Oscar ödüllü ve gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri listesinde ilk sıralarda.

 

2. Garez (The Ju-On / The Grudge)

Tokyo’da yaşayan Amerikalı bir hemşire, gizemli bir doğaüstü güce maruz kalıyor. Bu güç, insanı akıl almaz bir öfke girdabına soktuktan hemen sonra canını alıyor. Sarah Michelle Gellar’ın başrollerde oynadığı 2004 yapımı film, Takashi Shimizu imzalı.
Ju-On-The-Grudge-2004-f

 

3. Halka Üçlemesi (The Ring Üçlemesi)

İzlendikten sonra 1 hafta içinde izleyen kişiyi öldüre n bir kaseti araştıran bir gazetecinin hikayesini anlatan üçleme, korku filmi denince akla ilk gelen filmlerden. IMDB verilerine göre üçlemenin 2002 yapımı ilk filmi, tarihin en yüksek gişe yapan korku filmi.
the-ring

 

4. 1408

John Cusack ve Samuel L. Jackson’ın başrollerde olduğu 2007 yapımı film, Dolphin Otel’in 1408 numaralı odasına yerleşen, paranormal aktiviteler üzerine çalışan bir adamın başına gelenler üzerinde yoğunlaşıyor. Stephen King’in kaleminden esinlenen yapımı izlerken 13 sayısına çokça değinme yapındığına dikkat edebilirsiniz.
1408-movie

 

5. Karanlık Sırlar (A Tale Of Two Sisters)

Aile içerisindeki ölümleri konu alan Kore yapımı filmünlü bir Kore masalından esinlenmiş. Farklı bir kültürde korku yapımı anlayışını merak edenler için ideal bir film.
A Tale Of Two Sisters

 

6. Shutter

Trajik bir kazanın akabinde bastırdıkları fotoğraflarda hayalet benzeri garip imgeler keşfeden yeni evli bir çift, bu durumu araştırmaya karar verdiklerinde henüz çözülmemiş gizemler ile karşılaşıyor. Tokyo’da çekilen filmde Joshua Jackson ve Rachael Taylor başrolleri paylaşıyor.
shutter-unrated

 

7. Korku Seansı (The Conjuring)

2013 yapımı filmde iki paranormal bilimci, çiftlik evlerindeki karanlık bir varlıktan kurtulmaya çalışan bir aileye yardımcı oluyor. Filmin Filipinler seanslarının bazılarında sinemalar, izleyicileri kutsamaları için Katolik rahipler tutmak zorunda kaldı.
the-conjuring

 

8. Blair Cadısı (Blair Witch Project)

1999 yapımı film, yerel bir efsane olan Blair Cadısı ile ilgili bir belgesel hazırlamak amacı ile Maryland’e giden ve ortadan kaybolan 3 öğrencinin başına gelenleri çözümlüyor. Başrollerde oynayan Heather Donahue’nin performansı o kadar etkileyiciydi ki annesi, filmin yayınlanmasının akabinde insanlardan baş sağlığı mektupları aldı.
the-blair-witch-project

 

9. Cinnet (The Shining)

Stephen King’in çok satan romanından uyarlanan, başrollerinde Jack Nicholson’ın olduğu 1980 yapımı filmde terkedilmiş bir otele giden bir ailenin başına gelen ruhani olaylar ele alınıyor. Filmin vizyonda olduğu dönemde Nicholson da dahil olmak üzere başroldeki oyuncular, filmin başarısının yalnızca yönetmen Stanley Kubrick’ bağlı olduğunun düşünülmesinden ve oyuncuların hakkının verilmemesinden oldukça rahatsız olmuşlardı.
the-shining-movie

 

10. Rosemary’nin Bebeği (Rosemary’s Baby)

1968 yapımı filmde şüpheli komşular ve olaylarla çevrili olan bir daireye taşınan genç bir çiftin korku dolu hikayesi beyaz perdeye taşınıyor. 2014 yılında yanı zamanda mini-dizisi de çekilen filmde Mia Farrow, bir sahnede gerçekten çiğ ciğer yiyor.
rosemarys-baby

15 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like