Hakkında en çok film yapılan meslek gruplarından biri olan polisler, filmleri daha aksiyonlu bir hale getirmeyi başarıyor. Eğer siz de polisiye filmlerin takipçisiyseniz, bu listeye göz atmalısınız!

1. Kuzuların Sessizliği (IMDb: 8,6/10)

Genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması.

Thomas Harris’in eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney, Kasi Lemmons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

2. Büyük Hesaplaşma (IMDb: 8,3/10)

Neal McCauley kovalanan usta bir soyguncu, Vincent Hanna ise kovalayan usta bir dedektif. Farklı şartlarda çok iyi dost olabilecek bu iki adam iki kere yüzleşiyor. İlkinde kahve içip sohbet ederken ikincisinde birinin ölmesi gerekiyor.

Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer, Jon Voight gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Mann oturuyor.

3. Sevginin Gücü (IMDb: 8,6/10)

New York’ta eski bir dairede üvey ailesinin yanında kötü bir hayat yaşayan 12 yaşındaki Mathilda’nın hayatı bir gün babasının bozulmuş bir polis için uyuşturucu saklaması ve sonra anlaşmazlığa düşüp tüm ailesinin öldürülmesiyle değişir. Ailesi öldürülürken market alışverişini yapan Mathilda, evde herkesin öldürüldüğünü görünce kapı komşusu Leon’un zilini çalar ve onun dairesine saklanarak hayatta kalmayı başarır. Ancak Leon da bir katildir.

Jean Reno ve Natalie Portman’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Luc Besson oturuyor.

4. Uykusuz (IMDB: 7,2/10)

17 yaşındaki bir kızın öldürülmesini araştıran dedektif Will ve Hap, Walter Finch isimli bir yazardan şüphelenip peşine düşerler. Onun peşindelerken sisler içinde bir çatışmaya girerler ve Hap ölür, Finch ise kaçar. Öfkeden deliye dönen Dormer, polis memuru Ellie ile birlikte Finch’in peşine düşer.

Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank, Martin Donovan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

5. Cehennemden Gelen (IMDb: 6,8/10)

1880’lerde Londra’da Karındeşen Jack ismiyle bir takım cinayetler işleniyor ve halk dehşete düşüyordu. Halkın ateşini söndürüp, cinayetlere son verebilecek sayılı isimlerden biri de Müfettiş Fred Abberline’dır. Fred, psişik güçlere sahiptir ve partneri Godley ile birlikte bu katili bulmaya kendini adamıştır.

Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm, Robbie Coltrane gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Albert ve Allen Hughes oturuyor.

6. Örümceğin Maskesi (IMDb: 6,3/10)

Washington Polis Departmanı’nda dedektiflik ve mahkeme psikologu olarak görev yapan Alex Cross, iki fahişe ve bir çocuğun vahşice katledilmesi davasıyla uğraşmaktadır. Gary Soneji isimli bir öğretmenin Maggie Rose Dunne isimli senatörün kızı olan öğrencisini kaçırması gündeme bomba gibi düşer. Gary, Cross’a ulaşır ve davaya onu da dahil eder. Başta davanın basit bir olay olduğunu sanan Cross, zamanla öyle olmadığını da anlar.

Morgan Freeman, Michael Wincott ve Dylan Baker gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lee Tamahori oturuyor.

7. Kemik Koleksiyoncusu (IMDb: 6,7/10)

Lincoln Rhyme, bir dedektiftir ve kendi camiasında oldukça fazla saygı gören bir adamdır. Bir gün bir saldırıcı sonucunda yaralanır ve bu saldırı sonrasında vücudunun büyük bir kısmı felç kalır. Bir yanda da 20’li yaşlarında olmasına rağmen hayattan bıkmış bir polis olan Amelia vardır. İkili karmaşık bir cinayet vakasıyla bir araya gelir.

Angelina Jolie, Denzel Washington, Queen Latifah gibi isimlerin yer aldığı 2000 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce oturuyor.

8. Köstebek (IMDB: 8,5/10)

Film, polis ve mafya arasında geçen ölümüne savaşı odaklanıyor. Mafyalar, polis teşkilatında yer alması için uzun yıllardır kendi adamlarını yetiştiriyor ve yetiştirdikleri adamlar polis teşkilatına girince de onların aracılığıyla bilgileri sızdırıyorlar. Ancak bu plan tek taraflı değildir: polisler de mafyadan bilgi sızdırmak için adam yetiştirir ve adamlarını mafyaya sokar. Ancak her iki taraf da birbirinin varlığını öğrenince bu durum köstebekler için içinden çıkılmaz bir durum haline gelir ve ölümle burun buruna gelirler.

Başrol oyuncusu Leonardo diCaprio’nun yanı sıra Jack Nicholson ve Matt Damon gibi isimlerin de oynadığı Köstebek filminin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor.

9. Sahtekar (IMDb: 7,8/10)

Christine Collins, varoş mahallelerin birinde oğluyla yaşayan ve hayatlarını sürdürebilmek için telefon operatörü olarak çalışan bir kadındır. Bir sabah her zamanki gibi işe gitmeden önce oğluyla vedalaşır ve işinin başına gider. İşten eve döndüğünde ise oğlunu evde bulamaz. Hemen polise haber verir ancak oğlundan en ufak bir iz bile bulunamaz. Aradan aylar geçer ve Christine tam umudunu kaybetmişken bir anda polis gelir ve Christine’in oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk buldukları haberini verirler. İtibarını kurtarmak isteyen bir polis memuru tarafından Christine bu çocuğu evine almak için ikna edilir ancak Christine bu çocuğun onun çocuğu olduğundan pek emin değildir.

Yönetmen koltuğunda Clint Eastwood’un oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise Angelina Jolie, John Malkovich, Michael Kelly gibi isimler yer alıyor.

10. Zindan Adası (IMDb: 8,1/10)

Polis olan Teddy Daniels ve Chuck Aule, Rachel Solandı isimli bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine Shutter Island bölgesindeki Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmaya giderler. Filmde, iki polisin bu hastaneye gittikten sonra yaşadığı esrarengiz olaylar anlatılmaktadır.

Yönetmen Martin Scorsese’in filmin başrolü olarak Leonardo diCaprio’yu seçtiği filmin oyuncu kadrosunda Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams gibi isimler de yer alıyor.

11. Operasyon: Argo (IMDb 7,7/10)

İran Devrimi’nin yaşandığı ve ülkede karmaşıklığın hakim olduğu bir hava hakim olduğu 1979 yılının 4 Kasım günü militanlar Tahran’daki Amerikan Büyük Elçilik binasına girip 52 Amerikalıyı rehin alır. Bir anlık karmaşıklıktan yararlanarak kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada Büyük Elçiliğine sığınır. Her ne kadar güvende gibi hissetseler de aslında hala yakalanma ve öldürülme tehlikeleri vardır. Onları kurtarmak için CIA ajanı Tony Mendez görevinin başındadır.

Başarılı oyuncu Ben Affleck’in hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği 2012 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Bryan Cranston, John Goodman gibi isimler yer alıyor.

12. Güçlüler Bölgesi (IMDb: 6,9/10)

Yüksek güvenlikli bir yerleşim yeri olan Garrison’da, yalnızca New York’un polisleri yaşamaktadır. Her ne kadar yüksek güvenlikli bir yerleşim yeri olsa da sorunlar yaşanabilmektedir. Halk kahramanı olarak tanınan Babbitt, gece eve dönerken kendisine silah doğrultan iki zenciyi öldürür. Fakat ölen kişilerin yanında silah bulunmadığı için zan altında kalır. Baş komiser, bu olayın çözülmesini isteyen halka Babbitt’in intihar ettiğini söyler. Fakat bu açıklama, özel araştırmacı polisleri tatmin etmez.

Yönetmenliğini James Mangold’un yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone, John Spencer, Frank Vincent, Malik Yoba gibi isimler yer alıyor.

13. Yedi (IMDb: 8,6/10)

Film, Hristiyanlık’ın 7 günahını işleyenleri kendine has yöntemlerle katleden bir seri katil ve peşine düşen iki dedektifin hikayesi anlatılıyor. Katil zanlısı kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olan bu yedi günahı işleyenler arasından seçtiği kurbanlarını kendi yöntemlerine göre öldürüyor.

Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri için önce Sylvester Stallone’a teklif götürülmüş, Stallone teklifi reddetmiş, sonrasında ise rolü reddetmenin bir hata olduğunu itiraf etmiştir. David Fincher’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Brad Pitt ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor.

14. Düzenbaz (IMDb: 7,3/10)

Usta bir dolandırıcı olan Irving Rosenfeld ve ortağı Sdney Prosser’in dolandırıcılık kariyeri başarılı bir FBI ajanı olan Richie DiMaso’nun onları yakalamasıyla biter. Hapiste çürüyüp gitmemek için tek bir şansları vardır, o da FBI için çalışmayı kabul etmek. FBI onlardan dolandırıcılık yapan kişileri ifşa etmelerini ister. İşler başta normal giderken bir anda sarpa sarmaya başlar.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Düzenbaz; dram, komedi ve gerilimi izleyiciye güzel bir şekilde yansıtıyor. Kadrosunda Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams gibi önemli isimlerin bulunduğu filmi David O. Russell yönetiyor.

15. Münih (IMDb: 7,6/10)

Olimpiyatlar için Münih’te bulunan İsrailli atletlerin kaldığı yatakhane bir grup Filistinli terörist tarafından basılır. Filistinli terörist grup iki İsrailli sporcuyu öldürür ve geri kalan dokuz İsrailli sporcuyu rehin alırlar. Polisten de rehinelerle birlikte Müzih Havalimanı’na gitmeyi talep ederler. Hükümet rehineleri kurtarmak için operasyon başlatır. Film konusuyla birçok tepki almıştır.

Eric Bana, Daniel Craig ve Ciaran Hinds’in yer aldığı 2005 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like