Bir filmde birçok duygu yaşanabilir; korku, üzüntü, gerilim, özlem… Tüm bunların bir arada yaşandığı, bazen sevinç ve çoğunlukla da hüzünün etkin olduğu birbirinden acımasız ve duygu yüklü hapishane filmleri arıyorsanız en iyilerin yer aldığı listemize göz atabilirsininiz.

1. Kiss of the Spider Woman – Örümcek Kadının Öpücüğü (IMDb: 7,4/10)


Manuel Puig’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan filmde Güney Amerika ülkelerinin birinde yaşanan hapishane dostluğu ele alınıyor. Ancak bu hapishane dostluğu diğerleri gibi değildir! Aynı hücreye kapatılan bir devrimci ile bir eşcinsel arasında geçen bu dostluk, diğerlerine hiç benzemez.

William Hurt, Raul Julia, Sônia Braga, José Lewgoy gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hector Babenco oturuyor.

2. Kongen av Bastoy – Şeytan Adasının Kralı (IMDb: 7,5/10)

Gerçek bir hikayeden esinlenerek hazırlanan filmde olaylar Norveç’in Bostoy adasındaki bir ıslah evinde geçiyor. Genç suçluların tutulduğu ve hapishanede müdür ve gardiyanlar oldukça vahşidir. Genç suçlulara birçok işkence uygulayan müdür ve gardiyanlar, aynı zamanda çocukları ucuz iş gücü niyetiyle çalıştırmaktadırlar. 17 yaşındaki Erling daha fazla susmaya niyetli değildir. Sesini çıkarmaya başlayan Erling, hapishanede bir isyanın da başlamasını sağlayacaktır.

Benjamin Helstad, Trond Nilssen, Stellan Skarsgård, Kristoffer Joner gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Marius Holst oturuyor.

3. Felon – Suç Çıkmazı (IMDb: 7,5/10)

Ailesiyle oldukça mutlu ve sıradan bir hayat süren Wade Porter’ın evine bir gün hırsız girer. Ailesini korumak için hırsızı öldürmek zorunda kalan Wade’e hapis cezası verilir. Güvenliğin üst düzeyde olduğu bu hapishanede diğer mahkumlar arasında hayat kalabilmenin yanı sıra müdür ve gardiyanların kötü muamelesinden de sağ çıkmaya çalışacaktır.

Stephen Dorff, Marisol Nichols, Vincent Miller, Anne Archer gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ric Roman Waugh oturuyor.

4. Dead Man Walking – Ölüm Yolunda (IMDb: 7,5/10)

Ölüm cezası verilen mahkum, idam edileceği günü bekliyordur. Bir gün şevkatli bir rahibe olan Helen’e bu mahkumdan mektup gelir. Mahkumun idam edilmesine kadar geçen süre boyunca rahibe, sadece mahkumla değil onun kurbanlarıyla da yakınlaşarak empati kurar. Ancak tüm bunlar yüzünden rahibe objektif tarafını yitirir ve mahkuma sempati beslemeye başlayarak kendini kötü hisseder.

Susan Sarandon, Sean Penn, Robert Prosky, Raymond J. Barry gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Robbins oturuyor.

5. Carandiru (IMDb: 7,6/10)

Sao Paulo’da yer alan ceza evi Carandiru adıyla bilinmektedir. Hapishane içinde iki mahkum arasında bir sıkıntı yaşanır ve gerginlik gittikçe artar. Mahkumlar arasından Nigger isimli kişi bu olayda hakim görevindedir. Tüm bunlar yaşanırken bir doktor gönüllü olarak burada çalışmaya başlar ve burada yaşanılanlara şahitlik yapar.
Enrique Diaz, Wagner Moura, Caio Blat, Luiz Carlos Vasconcelos gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hector Babenco oturuyor.

6. Escape from Alcatraz – Alcatraz’dan Kaçış (IMDb: 7,6/10)

Gerçek bir hikayeden ilham alınarak hazırlanan filmde firar edilmesi imkansız gözüyle bakılan Alcatraz Ada Hapishanesi’nden üç suçlunun kaçmayı başarması anlatılıyor. J. Campbell Bruce’un kitabından uyarlanan filmde birçok şaşırtıcı sahne bulunuyor.

Clint Eastwood, Patrick McGoohan, Roberts Blossom, Jack Thibeau gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Donald Siegel oturuyor.

7. Hunger – Açlık (IMDb: 7,6/10)


Bir hapishanede battaniye yıkamamak için çıkarılan bir eylemin sonucunda mahkumlar altı hafta sürecek olan açlık grevlerine başlarlar. Sands isimli mahkumun önderliğinde mahkumların direnişi sürerken, Sands vücudunu ve limitinin sonlarını mücadele için kullanır. Mahkumların yanı sıra gardiyanlar için de hapishane katlanılması oldukça zor bir yerdir.

Stuart Graham, Laine Megaw, Brian Milligan, Liam McMahon gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steve McQueen oturuyor.

8. Das Experiment – Deney (IMDb: 7,7/10)

İnsanların dürtülerinin ölçülmesi için bir deney yapılmasına karar verilir. Deneye göre 8 kişi gardiyan, 12 kişi tutuklu olarak yalancı bir hapishaneye konulurlar. Olay çok basittir, mahkum olacak kişiler mahkum rolünde, gardiyan olacaklar ise gardiyan rolünü oynayacaklardır. Başarılı başlayan deney devamında ciddi bir hal alır ve deneyin kontrolünü kaybederler.

Moritz Bleibtreu, Christian Berkel, Oliver Stokowski, Wotan Wilke Möhring gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturuyor.

9. Celda 211 – Hücre 211 (IMDb: 7,7/10)

İşe bir gün erken gelen Juan, gardiyan olma yolunda ilerliyordur. Meslektaşları ona hapishaneyi gezdirirken kafasına tavandan düşen bir parçanın çarpmasıyla Juan bayılır. Juan’ı ayılana kadar kalması için 211 numaralı boş hücreye koyan gardiyanlar onu orada bırakır. Bu sırada hapishanede bir ayaklanma çıkar ve Juan’ın yapabileceği tek şey mahkum rolü oynamaktır.

Luis Tosar, Alberto Ammann, Antonio Resines, Manuel Morón gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Daniel Monzon oturuyor.

10. A Prophet – Yeraltı Peygamberi (IMDb: 7,9/10)

19 yaşını bitirmek üzere olan Malik Djabena, altı yıllık cezasını çekmek için Fransa’da bir hapishaneye atılır. Yaşının ilerlemesine rağmen hala okuma yazma bilmeyen Malik, diğer mahkumlara göre de oldukça zayıf görünmektedir. Hapishanede kendine verilen görevleri yerine getirdikçe hapishanede nüfuz sahibi olmaya başlayan Malik, bulunduğu ortamda yavaş yavaş yükselip kendi planlarını yapmaya başlayacaktır.

Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif, Reda Kateb gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jacques Audiard oturuyor.

11. Bound by Honor (IMDb: 8,0/10)

Amerikalı yazar Jimmy Santiago Baca’nın kendi hayat hikayesinden esinlenerek kurguladığı filmde Meksikalı iki kardeş olan Paco ve Cruz ile kuzenleri Miklo’nun 70’lerde Los Angeles’ta katıldıkları sokak çetesinin hayatlarında yarattığı büyük değişimleri anlatılıyor. Çetenin şiddet uygulamayı zorunlu kılan birtakım işlerine bulaştıktan ve bu vesileyle hapishaneyle tanıştıktan sonra, tepeden tırnağa değişen karakterlerin her biri farklı yollara sapıyor, bağları sadece geçmişte olanla kalıyor.

Damian Chapa, Jesse Borrego, Benjamin Bratt, Enrique Castillo gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Taylor Hackford oturuyor.

12. Papillon – Kelebek (IMDb: 8,0/10)

Kelebek lakaplı Henri Charriere, işlemediği bir cinayet suçuyla karşı karşıyadır. Olayla alakası olmadığını ispatlayamadığı için mahkum edilir ve Fransa’nın en kötü hapishanelerinden biri olan Şeytan Adası’ndaki hapishaneye gönderilir. Yolculuk esnasında tanıştığı Louis Dega isimli bir mahkumla Kelebek arasında zamanla sadakate dayalı içten bir dostluk geliştirecektir.

Steve McQueen, Dustin Hoffman, Victor Jory, Don Gordon gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Franklin J. Schaffner oturuyor.

13. The Great Escape – Büyük Firar (IMDb: 8,2/10)

İkinci Dünya Savaşı’nda esir düşen bir grup asker, esir kalmaya niyetli değildir ve bu yüzden de kaçma planları oluştururlar. Filmin birinci bölümünde askerlerin kaçış planları anlatılırken, ikinci bölümde ise kaçmaya çalışmaları işlenir.

Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough, Charles Bronson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Sturges oturuyor.

14. The Green Mile – Yeşil Yol (IMDb: 8,5/10)

Paul Edgecomb’un işi hapishanededir ve mesleği de idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. İki küçük kızı öldürmekten suçlanan oldukça iri yarı olan Coffey, aslında çok duygusal biridir ve birtakım doğa üstü güçleri vardır. Bunu fark eden gardiyan Paul, onunla yaklaştıkça mucizelerin olabildiğine inanmaya başlar.

Frank Darabont’un yönetmenliğini üstlenip, Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks’in başrolde olduğu film oldukça etkileyici bir baş yapıt.

15. Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli (IMDb: 9,3/10)

Andy Dufresne ve Red kader mahkumu iki adamdır. Andy başarılı bir bankerken karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Kaldıkları Shawsank Hapishanesi her türlü kötülüğün gerçekleştiği bir hapishanedir ancak Andy yine de hayata bağlıdır ve iyimserdir. Andy’nin bu tutumu çevresindekileri de etkiler, özellikle de hapishaneden arkadaşı Red’i.

Stephen King romanından uyarlama olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like