Kıyamet teorileri türlü türlüdür; kimisinde zombiler, kimisinde büyük afetler, kimisinde virüs salgınları… Eğer siz de kıyamet temalı filmleri izlemekten hoşlanıyorsanız, listeye göz atmayı ihmal etmeyin!

1. 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.

Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

2. 28 Hafta Sonra (IMDb: 7,0/10)

Zombi salgınının yarattığı karmaşıklık yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başlamıştır ve askerler eşliğinde insanlar boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine yeniden yerleşmeye başlamışlardır. Her ne kadar sadece belli bir bölgede güvenlik tamamen sağlandıysa da insanlar bu korkunç virüsten kurtuldukları için oldukça mutludur. Ancak virüsü hala vücudunda taşıyan bir ailenin bireyi yüzünden korkunç virüs bu güvenli bölgeyi yeniden ele geçirir.

Juan Carlos Fresnadillo’nun yönetmenliğini üstlendiği filmde Robert Carlyle, Rose Bryne, Harold Perrineau yer alıyor.

3. Ölümcül Deney (IMDb: 6,7/10)

Umbrella Corporation şirketi Hive isimli bir genetik araştırma merkezi kurar. Bu merkezde insanlığın sonuna yol açabilecek olan T virüsü bulunmaktadır ve bir gün bir hırsız virüsü ele geçirerek araştırma merkezinin içine salar. Araştırma merkeziyle başlayan bu salgın dışarıdaki insanlara da yayılmaya başlar ve kısa bir süre sonra da dünyaya yayılır. Hive’ın tüm personelleri zombiye dönüşür ve tüm bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Sistemin ve zombilerin en büyük düşmanı ise Alice olacaktır.

Serinin ilk filmi olan 2002 yapımı filmin yönetmenliğini Paul W.S Anderson üstlenirken başrolde ise Milla Johovich yer alıyor.

4. Ben Efsaneyim (IMDb: 7,2/10)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur.

5. Matrix (IMDb: 8,7/10)

Neo, bir gece uyandığında onu başka bir dünyaya götürebilecek olan tanımadığı bir kadınla tanışır. Bu kadın Trinity’dir. Neo, Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır ve gideceği bu başka dünyada onu bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski oturuyor.

6. 28 Gün Sonra (IMDb: 7,6/10)

Ölümcül bir virüs hastalıklı şempanzeler yüzünden İngiltere’ye yayılmıştır ve insanlık zor durumdadır. Yetkililer artık sadece virüsü değil, virüse yakalanan insanları da yok etmeye çalışmak zorundadır. Şehir boşaltılır ve virüs kapmamış insanlar askerler tarafından korunan güvenli bölgelere tahliye edilir.

2003 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle otururken oyuncu kadrosunda ise Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston gibi isimler yer alıyor.

7. 2012 (IMDb: 5,8/10)

Mayalılar’dan günümüze kalan takvime göre 2012’de dünyanın sonu gelecektir. İnsanlıktan çok az sayıda insan kurtulacaktır. Ancak kurtulma hakkı olanlar, zengin insanlar olacaktır. Fakat bu düzeni bozacak olan, 2012’de yaşanacak büyük afetten korunmak için hazırlanan sığınak şeklindeki gemilerden birinde çalışan bir köylü ve bilim insanıdır.

John Cusack, Thandie Newton, Chiwetel Ejiofor, Amanda Peet gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor.

8. Yarından Sonra (IMDb: 6,4/10)

Antartika’da büyük bir buzulun koptuğu fark edilir. Ancak fark edilmeyen şey, tehlikenin büyüklüğüdür. Antartika’da kopan buzul, tüm dünyayı etkileyecek bir felakete yol açacaktır. Dünya, bu olaydan sonra buzul çağına girecektir. Jack, New York’ta mahsur kalan ve donma tehdidi altındaki oğlu ve arkadaşlarını kurtarmak için  elinden geleni sonuna kadar yapmaya hazırdır.

Dennis Quaid, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum, Dash Mihok gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor.

9. Akira (IMDb: 8,1/10)

Sene 2019’dur ve Dünya Savaşı sırasında Tokyo esrarengiz bir silahla yerle bir edilmiştir ve tüm bu olayların üstünden 30 sene geçmiştir. Yerle bir edilen Tokyo’nun yerine Neo-Tokyo kenti kurulmuştur ve teknolojik çağın tüm gereklilikleri bu kentte yerine getiriliyordur. Neo-Tokyo’da yaşayan Tetsuo ve Keneda, çeteleriyle birlikte gizli bir askeri üsse girerler. Biri yakalanır ve deneylerde denek olarak kullanılmaya başlanır. Bunun üzerine kazandığı güçleri, kendi istekleri doğrusunda kullanacaktır.
Mitsuo Iwata, Nozomu Sasaki, Mami Koyama, Tesshô Genda gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Katsuhiro Otomo oturuyor.

10. Kıyamet Günü (IMDb: 6,0/10)

İskoçya’da kendini gösteren bir virüs, tüm insanlığı yok etmiştir. Ölümcül virüsün yayılmaması için karantina altına alınan bir ülkedeki insanlar ölüme terk edilmiştir. Virüsün yayılmaması için ne kadar önlem alınırsa alınsın, virüs İngiltere’de yeniden ortaya çıkar. Yetkililer virüsü yok etmek için bir ekip hazırlar ve ekibi duvarın ardına, karantina bölgesine yolar. Ancak içerisi hiç de umulduğu gibi değildir.

Rhona Mitra, Bob Hoskins, Alexander Siddig, Caryn Peterson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Neill Marshall oturuyor.

11. Tanrının Kitabı (IMDb: 6,9/10)

Güneş patlaması sonrasında dünya kavrulur. Kavrulan dünyada sağ kalan bir grup insandır. Sağ kalan insanların hayatı, Eli isimli bir adamın insanlığı kurtaracak olan bir kitabı korumasına bağlıdır.

Denzel Washington, Mila Kunis, Ray Stevenson, Gary Oldman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Albert Hughes ve Allen Hughes oturuyor.

12. İsyan (IMDb: 7,5/10)

Dünya tarihinin en büyük savaşı olan 3. Dünya Savaşı sonlanmıştır. Ancak bu savaşın getirdiklerinden çok götürdükleri olmuştur. Savaşla birlikte faşist ve baskıcı bir sistem ortaya çıkar. İnsanların sisteme alışabilmesi için yönetimin insanları duyguları kontrol altına alması gerekmektedir. İnsanlar için ilgi uyandırılabilecek ve onlara bir umut verebilecek her şey, yasaklanmıştır.

Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson, Taye Diggs gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kurt Wimmer oturuyor.

13. Haberci (IMDb: 6,0/10)

Nükleer savaşın insanlığa etkisi oldukça fazla olmuştur ve dünya üzerindeki yaşam neredeyse sonlanmıştır. Hayatta kalan çok az insanın olduğu yeryüzünde artık teknolojik hiçbir şey kalmamıştır. Hayatta kalan insanlar ise ordu tarafından tehdit edilmektedir. Bu zulmün durması için hayatta kalan insanların içinden bir kahraman çıkması gerekmektedir.

Kevin Costner, Will Patton, Larenz Tate, Olivia Williams gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kevin Costner oturuyor.

14. Ölüler Ülkesi (IMDb: 6,2/10)

Büyük bir felaketin yaşanmasından sonra insanlar ortadan kalkmıştır. Hayatta kalmaya çalışan bir grup insan vardır ancak ölülerin kaptığı bir virüs sonrası vahşileşmesi nedeniyle hayatta kalmak eskisi gibi kolay değildir. Yüksek duvarların koruması altında yaşamaya çalışan bu bir grup hayatta kalan insanı yöneten kişi Paul Kaufman’dır. Paul ve ekibi rahatlık içinde yaşarken geri kalan insanlar ise sefalet içinde yaşamaktadır.

George A. Romero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Devon Bostick, Simon Baker, Asia Argento gibi isimler yer alıyor.

15. Son Umut (IMDb: 7,9/10)

Dünyadaki en genç insan on sekiz yaşında hayatını kaybetmiştir ve insanlık artık neslin tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bu süreçte Büyük Britanya, yönetim biçimi olarak kullandığı askeri emperyalist sisteminden ötürü kargaşaya engel olmayı başaran ve huzurunu koruyan ülke konumundadır. Bürokrat olan Theo, kaçırılır ve sevgilisi Julian da işin içindedir.

Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like