Dijital izleme platformu Netflix, son yapımlarında farklı bir stratejiye gitti. Şirket, dizilerde bir sezon içinde bölüm vermek yerine birinci ve ikinci kısım oluşturmayı tercih etti. Rakiplerininde aynı yöntemi uygulamasının ardından Netflix, böyle bir adım atmak istedi.

Netflix yıllardır artan rekabetle karşı karşıya kaldı. Daha yakın zamanda, her iki uzmanın da değişim çağrısı yapmasına ve Netflix’in kendisinin birkaç önemli konuda rotasını tersine çevirmesine neden olan pandeminin ardından yavaşlayan büyüme ile karşı karşıya kaldı.

Yıllardır Netflix, reklamları tanıtmama konusunda kararlıydı. Ancak son haftalarda rapor verildi, bunun nedeni yakında değişiklik olmasına bağlandı. Belki de insanların önerdiği en büyük ikinci değişiklik, Netflix’i haritaya ilk sıraya koyan bölüm modelinden vazgeçmesiydi.

Bu yılın başlarında, tıkınırcasına haftalık gitmenin artılarını ve eksilerini tarttık. Profesyoneller için, bunun izleyiciliği nasıl sürdürdüğünü ve belirli bir süre boyunca başlık için konuşmaları nasıl sürdürdüğünü ve karmaşayı nasıl azalttığını not ettik.

Tıkanmanın olumsuz tarafında, Netflix’in kadrosunun bunu desteklemediğini gördük. Bu da daha büyük şovların tüm oksijeni emecekleri için daha küçük şovların herhangi bir izleyici bulmasına izin vermeyeceği anlamına geliyor. Sonuç olarak Netflix’in kullanıcı arayüzünün olacağı sonucu çıktı.

Netflix, sezon içinde bölümlere ayırıyor

Stranger Things ile bugün olduğumuz yere geliyoruz. Stranger Things 4. sezon bölünmesi diziyi daha da çekici kılıyor. Vol 1 ve Vol 2 olarak da adlandırılan bölümler daha fazla kitleyi çekebiliyor.

Tüm bunları iki yönlü yayınların Netflix için yeni olmadığı gerçeğiyle uyarmalıyız.

Özellikle son bir yılda yayın yöntemini kullanan çok sayıda dizi gördük. Ozark en son 2022’nin başlarında dördüncü sezonunu böldü. Aynı şekilde Lucifer beşinci sezonunu ikiye böldü ve Money Heist’de son sezonunu ayırdı.

Disney Plus, bölünmelerin iyi örneği oldu

Disney+ dizileri iki kısıma ayırmayı en iyi şekilde yapıyor. Sadece bölmekle kalmayıp ivmeyi sürdürmekle sürdürüyor. Aynı zamanda iki yarı arasındaki gösterilerin yaşamasına ve nefes almasına izin vereceğini anlıyoruz.

Google Trends’e bakarsak (izleyicilik değil, ilgi/talep göstermektir), Marvel’in son çıkan üç sürümünden, Loki, Hawkeye ve Moon Knight’tan iki belirgin artış olduğunu anlayabiliyoruz.

Bir cevap yazın
You May Also Like