Ms Marvel’in 5. bölümünün adı “Time and Again” dememiz yanlış olmaz. Geddit mi? Çünkü Kamala Khan’ı son gördüğümüzde, 4. bölümün destansı uçurumunda zamanda geriye gitti. Disney Plus serisindeki bu haftanın sondan bir önceki  bölümü, iki yarıdan oluşan bir bölüm şeklinde oluştu. 

En iyi bölümünde Kamala’ya neredeyse hiç yer verilmedi. Ta ki hikayede çok önemli bir anı dramatik bir yeni perspektiften görene kadar. 

Bu bölüm, ikinici ve üçüncü bölümlerin ardından daha da önemli olduğunu gösterdi. Karakter kavisleri ve Marvel Sinematik Evreni Paskalya yumurtaları dahil olmak üzere 5. bölümün derinlemesine bir özetine geçelim.

Ms. Marvel bölüm özeti

Gösterinin altı bölümünün ilk beşi şimdi Disney’in yayın hizmetinde mevcut ve 13 Temmuz’a kadar her Çarşamba daha fazlası olacak. Çok önemli bir anda Kamala’nın sihirli bilekliği onu Hindistan ve Pakistan’ın 1947 Ağustos’unda şiddetle ayrıldığı kaotik geceye taşıdı. Ancak gösteri bu sefer tekrar 1942’ye dönüyor. Bu biraz garip bir segue ama hadi onunla başlayalım.

Tarih, eski zamanlardan kalma bir haber filmi tarafından doldurulur. Bu, insanlar 24 saat süren haber kanalları ve ünlüler tweet’lemeden önce neler olup bittiğini bu şekilde öğrenir.

Bölünmeden birkaç yıl önce, İngiliz sömürge baskısı Hindistan halkını birbirine düşman etti. İngiliz askerlerinden kaçan haydut Clandestine Aisha, Hasan’la (Bollywood ve Pakistan sinemasının megastarı Fawad Khan) karşılaşır. 

Hasan nazik bir çiftçi ve Mahatma Gandhi’nin İngiliz yönetimine karşı şiddet içermeyen direniş doktrininin takipçisidir. Çift kısa süre sonra bir kızları Sana’yı (Kamala’nın nani) karşılar. Ancak ülke yanarken kaçmak zorunda kalırlar. Ne yazık ki Aisha, Najma tarafından yönetilen boyutlararası cinler olan diğer Clandestine’lar tarafından da takip edilmektedir.

Aisha’nın adı, dolu tren istasyonunda Najma ile karşılaştığında cezbedici bir kader gibi görünen “Yaşayan O” anlamına gelir. Bu hikayenin sık sık tekrarlanan aile versiyonu, kızının hayatını kurtarırken Aisha’nın ortadan kaybolmasını içerir.

Sonrasında bileklik, Kamala’yı bu rolü yerine getirmek için bu kader ana geri getirdiği ortaya çıkar. Sana’yı babasına geri götüren, tüm çevresini getiren ve 21. yüzyıl gencini ailesi, geçmişi ve mirasıyla yakından bağlayan “yıldızların izini” yaratan aslında Kamala’ydı.

Bu, çok gerçek duyguları ve gerçekleri keşfetmek için fantezinin harika bir kullanımıdır. Dizi, normal bir adam ile boyutlar arası süper güçlü bir varlık arasındaki ilişki hakkında olabilir, ancak Sana’nın açıkladığı gibi, hala “aşık olan ve her ikisinin de tek başına yaratabileceğinden çok daha büyük bir şey yaratan iki kişinin hikayesi.

Farklı geçmişlerin kültürler arası birleşimiyle Kamala, gelecek için umudu temsil ediyor. En önemlisi, Kamala ailesini, ülkesini ve dünyayı bu tarih üzerine inşa eden olayları yaşıyor. Grenli haber filmi, çok uzaklarda ve yeni bir yüzyılda yaşayan bu geçmiş olayları şimdi bize çok uzak gösteriyor. Fakat tarih çok gerçektir ve bu kuşak travması modern dünyayı şekillendirir.

Bir cevap yazın
You May Also Like