Sinema sektörü her geçen gün zenginleşirken dijital platformlarında rekabeti kızışır hale geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelişini büyük bir etkinlikle kutlayan Disney+ haliyle yeni bir tartışmayı da gündeme taşıdı.

Son günlerde Netflix mi yoksa Disney Plus mı şeklinde yapılan karşılaştırmalar bizi de bu konuda konuşmaya sevk etti. Şunun altını çizmekte fayda var ki sinema biletinin almış başını gitmiş fiyatının yanında zengin içeriklerle dolu bu platformlara abonelik çok daha mantıklı. Öyleyse biraz daha konuya yakınlaşıp rekabeti hangisi önde götürüyor bakalım… 

Öncelikle göze çarpan ya da araştırılan bu platformların ücretleri diyebiliriz. Disney Türkiye’ye yeni geldiğinden olacak ki daha makul bir fiyatla karşımıza çıkıyor. Tek paketle üyelik yapabileceğiniz Disney+’ın fiyatı aylık 35 TL.

Bunları geçtikten sonra içerik olarak değerlendirmeye sıra geliyor. Bu konu elbette önemli. Sonuç olarak bir hizmet bedeli ödüyorsunuz ve karşılığını almak istersiniz. Netflix, Disney+’a göre daha fazla içeriğe sahip.

Hatta içerik olarak Disney+ çocuklar için çizgifilmler ve tv dizilerine daha yakındır. Kimileri belgesel tutkunu olduğu için iki platformu yalnızca bu kategoride kıyaslamak isteyebilir. Disney+’ta bulunan National Geografic belgesel bölümü gönülleri fethetse de Netflix’te çok sayıda orijinal belgesel olduğuda unutulmamalıdır. 

İki platform için sıklıkla sorulan sorulardan biri aynı aboneliği kaç kişinin kullanabileceği oluyor. Netflix ve Disney bu konuda aynı imkanı sağlamışlar. Bu sebeple platformları bu sorunun cevabında kıyaslayamıyoruz. 

Bu rekabetin bir kazananı bizce yok. İki platformda gayet başarılı içeriklere sahip. Ben televizyon izleyemiyorum diyenlerdenseniz ve bütçe sıkıntınız yoksa iki platformuda satın alabilirsiniz. Yine de biz illa ki birini seçecek olursa aklımızdan geçen şimdilik Netflix! 😊 

Bir yanıt yazın
You May Also Like