Özellikle Robert De Niro ve Leonardo diCaprio ile çektiği filmleriyle tanınan Martin Scorsese, 1970’lerden bu yana pek çok başarılı filme imza atmış bir yönetmen. Hayli de çok ödülü var kendisinin. Köstebek filmi ile En İyi Yönetmen Oscar’ı, Taksi Şoförü ile Altın Palmiye, Sıkı Dostlar ile BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü aldığı ödüllerden sadece bir kaçı. Böylesine başarılı ve sevilen yönetmenin en güzel 15 filmine göz atmaya ne dersiniz?

1. Hugo (IMDB: 7,5/10)

Film, ‘The Invention of Hugo Cabret’ isimli çocuk romanında uyarlamadır. Filmin baş karakteri Hugo, babasını müze yangını sırasında kaybetmiş, Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatleri tamir eden bir çocuktur. Babasından yadigar kalan automatonu tamir etmek için oyuncak dükkanı sahibi Georges’un dükkanından mekanik parça aşırır.

Oyuncuları arasında Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Ben Kingsley ve Sacha Baron Cohen’in bulunduğu filmin yönetmenliğini Martin Scorsese yapıyor..

2. Goodfellas – Sıkı Dostlar (IMDB: 8,7/10)

Henry Hill, bir gangster’dır ve Jimmy Conway ve Tommy De Vito isimli iki yol arkadaşıyla birlikte bir soygun yapma fikri vardır. Soygun yapılır ancak Henry’nin arkadaşları Jimmy ve Tommy’nin planları daha fazla paraya sahip olmaktır, bu nedenle soyguna katılan diğer kişileri öldürürler ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Ancak bu durum Henry için hiç de iyi olmamıştır ve arkadaşlarının açgözlülüğü konusunda bir şeyler yapmak zorundadır.

Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese’in bulunduğu ve Robert De Niro ile birlikte Ray Liotta, Joe Pesci ve Paul Sorvino’nun rol aldığı muhteşem performanslarını izleyeceksiniz.

3. The Aviator – Göklerin Hakimi (IMDB: 7,5/10)

Film, Howard Huges’in biyografik hikayesidir. Huges, havacılık ve sinema konusunda adını duyurmuş olsa da aynı zamanda aşk hayatı da kendinden söz ettiren cinstendir. Ancak Huges birçok insanın katlanamayacağı kadar kendine çok yüklenmektedir, çok hırslıdır ve azimlidir.

Martin Scorsese’nin yönettiği filmde Leonardo diCaprio, Jude Law, Kate Beckinsale, John C. Reilly ve daha nice ünlü isim rol alıyor.

4. The Departed – Köstebek (IMDB: 8,5/10)

Film, polis ve mafya arasında geçen ölümüne savaşı odaklanıyor. Mafyalar, polis teşkilatında yer alması için uzun yıllardır kendi adamlarını yetiştiriyor ve yetiştirdikleri adamlar polis teşkilatına girince de onların aracılığıyla bilgileri sızdırıyorlar. Ancak bu plan tek taraflı değildir: polisler de mafyadan bilgi sızdırmak için adam yetiştirir ve adamlarını mafyaya sokar. Ancak her iki taraf da birbirinin varlığını öğrenince bu durum köstebekler için içinden çıkılmaz bir durum haline gelir ve ölümle burun buruna gelirler.

Başrol oyuncusu Leonardo diCaprio’nun yanı sıra Jack Nicholson ve Matt Damon gibi isimlerin de oynadığı Köstebek filminin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor.

5. The King Of Comedy – Komediler Kralı (IMDB: 7,8/10)

Hala ailesiyle yaşayan bir adam olan Rupert Pupkin, bu konuda yeteneği olmasa da bir gün komedyen olacağına inanmaktadır ve idolü olan Jerry Langford’un programına çıkarsa ünlü olacağına dair bir inancı vardır. Pupkin, Langford’u saplantılı hayranı Masha’dan kurtarır ve bu sayede de Pupkin, Langford ile yakınlaşma fırsatı bulur. Langford, Pupkin’e sözler verir. Fakat Langford sandığından daha karışıktır ve karanlık yönleri de vardır.

Başrolünde Robert De Niro’nun oynadığı filmde aynı zamanda Jerry Lewis, Sandra Bernhard, Ed Herlihy gibi isimler de yer alıyor ve yönetmenliğini Martin Scorsese yapıyor.

6. Raging Bull – Kızgın Boğa (IMDB: 8,2/10)

Film, orta siklet bir boksör olan Jake a Motta’nın kariyer hırsını ve bu hırsın boksörün hayatına olan etkilerini işliyor. Fakat Motta’nın bu hırsı öyle büyük ki, hem ring hayatına hem de özel hayatına yansıyor. Bu nedenle hem kariyerini hem de yakınlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Boksörün yükseliş ve düşüşlü bu hikayesi ise kendi sesinden aktarılmaktadır.

Martin Scorsese’in yönettiğimi filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci ve daha niceleri yer alıyor.

7. Mean Streets – Arka Sokaklar (IMDB: 7,4/10)

New York’un bir mahallesinde bar sahibi olan üç ortaktan ikisi olan Tony ve Michael için gelecek parlaktır fakat Charlie için işler biraz daha karmaşıktır; o, amcası için çalışmaktadır. Amcası kendisine restaurant işletmeyi teklif ettiğinde güç sahibi olma, aşkı ve sevgilisi aracılığıyla tanıştığı Johnny Boy arasında kalır.

Martin Scorsese’nin bir diğer filmi olan Arka Sokaklar’ın başrolünde Robert De Niro’nun oynuyor, oyuncu kadrosunda ise Harvey Keitel, David Proval, Richard Romanus gibi isimler yer alıyor.

8. Casino (IMDB: 8,2/10)

Ace Rothstein’in  renkli gece hayatıyla ünlü Las Vegas’ta bir kumarhanesi vardır ve işini düzgün yapan biridir, diğer kumarhane sahipleriyle de arasını iyi tutmaya çalışır. Fakat ne yazık ki aç gözlü ve eğlence düşkünü yakın arkadaşı Nicky’yi işe aldıktan sonra işleri bozulmaya başlar. Nicky yüzünden başarılı iş hayatında çöküş dönemine geçmiş, sektördeki saygısını yitirmeye başlamıştır. Tüm sorunlar Rothstein’in aşık olmasıyla daha da zıvanadan çıkar.

Yine bir Robert De Niro başrolündeki Martin Scorsese filmi. Oyuncu kadrosunda De Niro’nun yanı sıra Sharon Stone, Joe Pesci ve Don Rickles gibi isimler de yer alıyor.

0 Shares:
1 comment
Bir cevap yazın
You May Also Like