Oscar ödüllü Güney Koreli film yapımcısı Bong Joon Ho, Eylül ayında 78. Venedik Film Festivali için uluslararası jüri başkanlığını yapacak.

2019 yapımı Parasite filminin Oscar ödüllü yönetmeni Bong Joon Ho, Eylül 2021 tarihinde gerçekleşecek olan 78. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin ana jürisine başkanlık edecek.

Geçtiğimiz yıl Parasite filmi, yaklaşık 100 yıllık tarihte En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk yabancı dildeki film olduğunda tarih yazan Güney Koreli film yapımcısı, Altın Palmiye de dahil olmak üzere aldığı birçok önemli ödülden sonra şimdi de 78. Venedik festivalinde yedi kişilik jüriyi yönetecek.

Ünlü yönetmen yaptığı açıklamada, “Venedik Uluslararası Film Festivali uzun ve zengin bir tarih taşıyor ve bu harika sinema geleneğine dahil olmaktan dolayı onur duyuyorum” dedi. “Jüri başkanı olarak ve daha da önemlisi daimi bir sinemasever olarak festival tarafından seçilen tüm harika filmleri görmeye hazırım ve heyecanla doluyum.”

Venedik Film Festivali yönetmeni Alberto Barbera, Güney Koreli yönetmeni dünya sinemasının en özgün ve orijinal seslerinden biri olarak nitelendirdi. Sinemaya düşkün ve meraklı Bong Joon Ho’nun önyargısız bir şekilde tutkusunu festivalimizde hizmete sunmayı kabul ettiği için son derece minnettarız.”

Sosyal sorunları dram filmlerine taşımasıyla tanınan Bong, 2003 yapımı büyüleyici “Cinayet Günlüğü” filminden itibaren Kore sinemasının simgesi olmuştur. 2006’daki “The Host” filmi, Güney Kore’nin bilet satışlarında 10 milyon dolar elde eden ilk filmlerinden biri oldu.

Chris Evans, John Hurt, Tilda Swinton, Ed Harris ve Octavia Spencer’ın rol aldığı bilim kurgu filmi “Snowpiercer”, Bong’un uluslararası olarak ilk büyük çıkışını yaptı ve bu filmi 2017 yılında “Okja” takip etti. Bong ayrıca Time’ın “2020’nin En Etkili 100 İnsanı” listesinde yer aldı.

Dünyanın en eski film festivali Venedik Film Festivali, geçen yıl Avrupa’daki COVID-19 kısıtlamaları sırasında yüz yüze bir etkinlik düzenleyebildi.

78. Venedik Uluslararası Film Festivali 1-11 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Bir cevap yazın
You May Also Like