Scott Fitzgerald’ın zamansız romanı The Great Gatsby’nin yeni bir TV mini dizisi uyarlaması, Vikings yaratıcısı Michael Hirst’ten gelecek.

The Great Gatsby’nin bir uyarlaması, Vikinglerin yaratıcısı Michael Hirst’ten TV’ye doğru yola çıktı. İlk olarak 1925’te yayınlanan F. Scott Fitzgerald’ın Amerika caz çağı ve sınıf ayrımı incelemesi bugün bile uyarlamalara ilham vermeye devam ediyor. Roman, aldığı beğeni ve ödüllerle şimdiye kadar İngiliz dilinde yazılmış en büyük kitaplardan biri olarak kabul ediliyor.

Fitzgerald’ın yazar olarak geçirdiği süre, 44 yaşında kalp krizi sonucu ölümünden dolayı kısa sürse de, mirası sağlam bir şekilde yaşadı. Fitzgerald’ın çalışması ve stili, tanınmış olduğu kadar gelmekte olan, sayısız yazar için ilham kaynağı olmuştur ve The Great Gatsby, Fitzgerald’ın en tanınmış eseri olmaya devam etmektedir. Romanın yıllar geçtikçe TV ve beyaz ekran için çok sayıda uyarlaması yapıldı.  Muhtemelen romanın en ünlü uyarlaması, Baz Luhrmann’ın Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı 2013 yapımı filmidir. Ancak bugüne kadar gerçek bir etki yaratacak bir TV uyarlaması olmamıştır.

Vikings yaratıcısı Hirst’in duyurduğu mini dizi uyarlaması sayesinde güzel bir uyarlamanın geleceği düşünülüyor. Uyarlama doğrudan yapılmayacak, Hirst bunun yerine 1920’lerde New York’un Siyahi topluluğuna ve aynı zamanda dönemi etkileyen müziğe (caz) odaklanmayı seçecek. Hirst, dizinin senaryosunu yazmanın yanı sıra ayrıca yönetici yapımcı olacak. Söylenilenlere göre, Hirst ve ortak yapımcılar diziyi birinci sınıf bir kanala veya akış hizmetine satmayı düşünüyorlar.

Serinin hangi ağ veya akış hizmetinde yayınlanacağı projenin ne kadar iyi performans göstereceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu noktada, Gatsby o kadar çok farklı şekilde uyarlandı ki, yeni bir mini dizinin önemli ölçüde ilgi çekmesi gerekecek.

Hirst, Amerika kendini bir kez daha yeniden keşfetmeye çalışırken, bu zamansız hikayeye yeni bir bakış açısıyla bakmak, ünlü ve ikonik karakterlerini modern mercekle keşfetmek için mükemmel bir an olduğunu söyledi.

Hirst’in The Great Gatsby’deki yeni yorumunun nasıl olacağını söylemek için henüz çok erken. Fakat Hirst’in geçmiş projelerindeki başarılarına dayanarak birçok kişi tarafından bilinen bir hikayeden güzel bir iş çıkarabileceğini düşünülüyor. Yeni mini dizinin ne tür yaratıcı kararlar aldığını zaman gösterecek, ancak şimdiye kadar heyecan verici bir şeyin gerçekten de yolda olduğu görülüyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like