Bazı filmler vardır ki boğazımızda kocaman bir yumru hissettirir, gözümüzden istemsizce yaşlar akıtır, hıçkıra hıçkıra ağlatır, tüm kötüleri öldürme isteği uyandırır. Savaş yıllarının, fakirliğin, açlığın, yaşam mücadelesinin anlatıldığı bu filmlerden öğrenecek çok şeyimiz var. İzlerken ister istemez ağlayacağınız 30 dram filmini sizler için listeledik.

1. Canım Kardeşim (IMDB: 8,8/10)

Küçük Kahraman, ağabeyi ve ağabeyinin arkadaşı Halit, fakir ama mutlu bir hayat sürüyorlardır. Bu sefil hayattan tek istedikleri Kahraman’ın okuması ve hayat için bir amaca sahip olmasıdır. Ancak bu hayaller Kahraman’ın kan kanseri olduğunu öğrenmeleriyle yarıda kalır. Fakir bir yaşam süren Kahraman’ın en büyük isteği ise bir televizyonlarının olmasıdır. Artık ağabeyi ve ağabeyinin dostu Halit’in tek amacı Kahraman’ın son isteğini yerine getirmektir.

Yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral bulunuyor.

2. Tala Va Mes – Altın ve Bakır (IMDB: 7,6/10)

Seyyid Rıza, gece gündüz ilim öğrenip, eşi Zehra Sadat ve çocukları Emir Ali ile Atıfe’ye iyi bir hayat sunabilmek için halı dokuyarak ailesinin geçimini sağlayan bir adamdır. Rıza, eşi Zehra’nın hastalanıp felç geçirmesiyle hem çocukların, evin tüm sorumluluğunu üzerine alır, hem de derslerini ihmal etmemeye çalışır. Karısının hastalanmasıyla evin geçimi için daha fazla halı dokumaya başlar. Daha fazla halı dokuduğu için gözleri görmemeye başlar fakat ailesini üzmemek için bunu onlardan saklar.

Yönetmenliğini Homayoun Assadian’ın üstlendiği İran filminin oyuncu kadrosunda Negar Javaherian, Sahar Dolatshani, Behrouz Shoeibi, Javad Ezati gibi isimler yer alıyor.

3. The Kite Runner – Uçurtma Avcısı (IMDB: 7,6/10)

Amir ve Hassan, Amir’in babasının evinde büyüyen iki arkadaştır ve hikayeleri 1970’lerin Afganistan’ınında geçer. Amir, babasının Hassan’ı daha çok sevdiğini düşünmektedir. Çocukluklarında acı tatlı pek çok şey yaşarlar. Amir’in uçurtma yarışmasını kazanmasının ardından, Hassan arkadaşına bir uçurtma getirmek üzere gider ancak dayak yer. Bu sırada arkadaşı Amir olanları izlemektedir ancak Hassan’a yardım edemez çünkü korkmuştur. Yıllar sonra bir gün Amir; Hassan’ın oğlunun Taliban tarafından kaçırıldığını ve öldürüldüğünü öğrenir. Bu sefer dostunu yarı yolda bırakmak istememektedir ve ona borcunu ödemek için ondan geri kalan tek şeyi, oğlunu kurtarmayı aklına koyar.

Khaled Hosseini’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmeni Marc Forster iken oyuncuları ise Khalid Abdalla, Atossa Leoni, Shaun Toub’tur.

4. The Reader – Okuyucu (IMDB: 7,6/10)

Filmde 2. Dünya Savaşı’nın sonrasındaki Almanya işleniyor. Michael isimle genç, kendisiyle arasında oldukça fazla yaş farkı olan Hanna Schmitz’e aşık olur. Bu aşk karşılıksız değildir ve ikilinin herkesten gizleyerek yaşayacağı bir ilişki başlar. Ancak bu ilişki Hanna’nın bir gün ortadan kaybolmasıyla yarıda kalır. Aradan 8 yıl geçer ve Michael’ın artık bir işi vardır, savaş suçları mahkemesinde gözlemcilik yapıyordur. İşini yaptığı sıradan günlerden birinde Hanna’yı sanık sandalyesinde görür. Mahkemede Hanna’nın geçmişi ortaya dökülürken, Michael her şeyi değiştirecek bir sırrı ortaya çıkarır.

Oyuncu kadrosunda Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross gibi isimlerin bulunduğu 2009 yapımı dram filminin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor.

5. The Pianist – Piyanist (IMDB: 8,5/10)

Polonya’nın en parlak konser piyanistlerinden biri olan Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında Nazi işgaliyle sosyal yaşamın neredeyse bittiği bir dönemde yaşıyor. En sefil durumlara düşen piyanist, halkla birlikte kahramanca mücadelesini sürdürmeye çalışır. Sürüldüğü esir kampından bir Alman subayı sayesinde kurtulur ve bu olayla birlikte yeniden umudunu kazanır.

Roman Polanski’nin yönettiği filmde Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard gibi isimler yer alıyor.

6. Life is Beautiful – Hayat Güzeldir (IMDB: 8,6/10)

İkinci Dünya Savaşı başlamadan birkaç yıl önce tanışan Guido ve güzeller güzeli öğretmeni Dora birbirlerine aşık olur ve önlerinde bulunan engellere rağmen evlenmeye karar verirler. Tüm engeller ortadan kalkıp bir de çocukları olduğunda çift çok mutlu olur. Ancak bu mutlulukları pek uzun sürmez ve İkinci Dünya Savaşı başlar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürülen çift, çocuklarının hayattan umudunu kesmemesi için tüm bunların bir oyun olduğunu ve eğer oyunu kazanırlarsa ona bir oyuncak tank hediye alacaklarını söylerler.

Umut dolu bu İtalyan filminin yönetmenliğini Roberto Benigni yapıyor ve Benigni oyuncu kadrosunda da yer alıyor.

7. Titanic – Titanik (IMDB: 7,7/10)

Teknolojinin ilerlemesine güvenen halk hiç bir şeyin imkansız olmadığını düşünmeye başlar. Ve Titanic isimli dev transatlantik yola çıkar. Yolcuların arasında Avrupa’da geçirdiği birkaç yıldan sonra ülkesine dönmek için gemiye binen Jack ve ressam nişanlısı ile Philadelphia’ya giden Rose da vardır. Aralarında sınıf farkı olan genç ressam Jack ve zengin sınıftan Rose, sınıf farkını umursamaz ve birbirine aşık olur. Yola çıkılmasından dört buçuk gün sonra Titanic iki saat kırk dakika boyunca batar ve sulara gömülür.

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden sayılan Titanic’in yönetmenliğini usta isim James Cameron üstleniyor. Filmin başrolünde ise usta isimler Kate Winslet ve Leonardo diCaprio bulunuyor.

8. Hugo (IMDB: 7,6/10)

Film, ‘The Invention of Hugo Cabret’ isimli çocuk romanında uyarlamadır. Filmin baş karakteri Hugo, babasını müze yangını sırasında kaybetmiş, Paris tren istasyonunun duvarları arasında gizlice yaşayan ve saatleri tamir eden bir çocuktur. Babasından yadigar kalan automatonu tamir etmek için oyuncak dükkanı sahibi Georges’un dükkanından mekanik parça aşırır.

Oyuncuları arasında Asa Butterfield, Chloë Grace Moretz, Ben Kingsley ve Sacha Baron Cohen’in bulunduğu filmin yönetmenliğini Martin Scorsese yapıyor..

9. Lo Impossible – Kıyamet Günü (IMDB: 7,6/10)

Maria, Henry ve üç çocukları gayet mutlu bir ailedir ve kış tatillerini güzel geçirmek için Tayland’a gitmeye karar verirler. Christmas kutlamalarına katılıp, gönlünce eğlenen aile bir sonraki gün havuzda keyif yaparken bir anda büyük bir sallantıyla irkilirler. Tsunaminin geldiğini geç fark eden Henry ve Maria’nın kaçacakları hiçbir yer yoktur. Kendi canlarını unutup çocuklarının canını kurtarmaya çalışan ikili için artık her şey çok zor olacaktır.

Gerçek hikayeden alınan filmin yönetmen koltuğunda Juan Antonio Bayona oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland bulunuyor.

10. Kız Kardeşim Mommo (IMDB: 7,7/10)

Kardeşi Ayşe için hem ağabey, hem anne, hem baba, hem bilge olan 9 yaşında bir çocuk… Annesiz iki çocuğun hikayesinin anlatıldığı film, sürpriz bir sonun yanı sıra insanı ne kadar üzse de aslında gerçek bir hikayeden alındı.

59. Berlin Film Festivali’nde gösterilen iki Türk filminin arasında olan filmin yönetmenliğini Atalay Taşdiken üstleniyor. Mehmet Çiğdem, Mehmet Bülbül, Ali Bakır da oyuncu kadrosunda yer alıyor.

11. The Pursuit Of Happiness – Umudunu Kaybetme (IMDB: 7,9/10)

İyi bir eş ve iyi bir baba olan Chris Gardner, Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle eşi tarafından terk edilir. Terk edilmenin mutsuzluğunun üstüne bir de ev sahibi tarafından da evden kovulunca oğlu Christopher ile birlikte sokaklarda yaşamaya başlarlar. Oğluna olan sevgisi hayata tutunmasını sağlar ve sevgilerine tutunarak hayatta var olmaya çalışırlar.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino yönetmiştir. Filmde Will Smith’e oğlu Jaden Smith eşlik etmektedir.

12. Rain Man – Yağmur Adam (IMDB: (8/10)

Bencil bir şehir çocuğu olan Charlie, babasının ölüm haberini alınca cenazesine gider ve cenazeden sonra miras işlemleriyle ilgilenmeyi, babasından kalan 3 milyon doları almayı düşünmektedir. Ancak babasının 49 model Buick Roadmaster hariç tüm mirasını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı otistik bir dahi olan abisinin bulunduğu vakfa bıraktığını öğrenir. Abisinden paranın bir kısmını almak için bu vakfı ziyaret ettiğinde ise buranın engellilerle ilgilenen bir vakıf olduğunu görür. Abisinin zekasından dolayı hayrete düşen Charlie, onun bu hünerlerini Las Vegas kumarhanelerinde kullanmak ister. Çıktıkları bu yolculukta Charlie hem abisini hem de kendini tanıma fırsatı bulur.

 Dustin Hoffman ve Tom Cruise’un başrollerini paylaştığı 4 Oscar ödülü alan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapıyor.

13. Turtles Can Fly – Kaplumbağalar Da Uçar (IMDB: 8/10)

Filmde işlenen duygusal hikaye Türkiye-İran sınırında bulunan bir Kürt mülteci kampında geçer. 13 yaşında bir çocuk olan Soran mayın toplar. 14 yaşındaki Agrin ise bir annedir. Soran, Agrin’e aşık olur ama bu durum Agrin’in ağabeyi Henkov’u rahatsız eder. Henkov da mayına bastığı için kolunu kaybetmiş ama gelecekten haber verebilme yeteneği olan biridir. 

Bahman Ghobadi’nin yönettiği filmde Soran Ebrahim ve Avaz Latif başrolleri paylaşıyor.

14. Hotel Rwanda – Hotel Ruanda (IMDB: 8,2/10)

Rwanda halkı Tutsiler ve Hutular olarak ikiye bölünmüş durumdadır ve herkesin gözü önünde soykırım gerçekleşir. Bu film de bin küsur insanın hayatını kurtarmaya çalışan Paul Rusesabagine’in hikayesi anlatılmaktadır. Rusesabagine, Kigali’de pahalı bir otelin yöneticisidir ve onun için ırk ayrımı yapmak doğru değildir. 

Yönetmenliğini Terry George’un üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Joaquin Phoenix, Nick Nolte gibi isimler yer alıyor.

15. Cinderella Man – Külkedisi Adam (IMDB: 8/10)

Filmde Cindirella Man lakabıyla tanına ünlü boksör James J. Braddock’un hayatı, ailesiyle beraber ABD Ekonomik Kriz’i döneminde yaşadığı sıkıntılar ve verdiği mücadele anlatılmaktadır. Ailesine bakma sorumluluğu olan Jim, aynı zamanda en büyük tutkusu olan boksu da bırakmak istememektedir ancak ailesine bakabilmek için bırakmak zorunda kalacaktır. Tam hayallerinden vazgeçecekken eski bir boks şampiyonu olan Max’le dövüşür ve her şey bir anda değişir.

İrlanda asıllı boksör James Braddock’ın hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Ron Howard yapıyor ve oyuncu kadrosunda da Russell Crowe, Renee Zellweger, Paul Giamitti yer alıyor.

16. Yıldızlararası (IMDb: 8,6/10)

Geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinen Cooper, teknik bilgisi ve becerisi oldukça yüksek bir adamdır. İki çocuğuna konforlu bir hayat sunmayı kendine amaç edinen Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı derecede zekidir. Geçmişte bilimle uğraşan Cooper, eski günlerini özlemektedir. Bir gün karşısına beklenmedik bir teklif çıkan Cooper, ailesinin ve insanlığın güvenliği için bu teklifi kabul etmek zorunda kalacaktır.

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

17. Forrest Gump (IMDB: 8,8)

Filme adını veren Forrest Gump, zeka seviyesi nedeniyle okullara alınmayan biridir. Jenny isimli bir kıza aşık olur ve hayatı boyunca bu aşkın etkisinden çıkamaz. Aşkının yanı sıra tamamen şans eseri birçok ünlü isimle tanışır, Vietnam Savaşı’na katılır ve Amerikan tarihinin önemli olaylarına da bizzat tanıklık etme fırsatını bulur.

Tom Hanks’in adını en çok duyurduğu ve en başarılı filmlerinden biri olan Forrest Gump’ın yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis otururken, Gary Sinise, Robin Wright, Mykelti Williamson gibi isimler filmde yer aldı.

18. Duyguların Rengi (IMDb: 8,1/10)

Eugenia Phelan, kariyer mi çocuk mu ikileminde kalmış ve ailesinin çocuk yapması konusunda baskı gösterdiği bir kadındır. Ancak Eugenia ailesine boyun eğmez ve hayali olan yazarlığa ulaşmak için yerel bir gazetede küçük bir köşede yazmaya başlar. Bu köşede ev işlerinde yapılacak püf noktalara yer veren Eugenia, en yakın arkadaşının hizmetçisi Aibileen’dan da yardım ister.

Başrollerini Emma Stone, Viola Davis ve Octavia Spencer paylaştığı filmin yönetmenliğini ise Tate Taylor üstleniyor.

19. Er Ryan’ı Kurtarmak (IMDB: 8,6)

Üç çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybeden annenin tek isteği son oğlu Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesidir. Bu isteği karşılık bulur ve başkanın emriyle sekiz kişilik bir birlik ne pahasına olursa olsun Er Ryan’ın savaştan sağ dönmesini sağlamak için yola çıkar. Ancak yüzbaşı John Miller’ın emrinde olan bu sekiz kişilik asker biriminin bir kişinin hayatını kurtarmak için kendi hayatlarının tehlikeye atılmasının meşruluğu sorgulanır.

Steven Spielberg’in yönettiği 1998 yılında çekilen ve başyapıt sayılan filmde Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns gibi isimler yer alıyor.

20. Saksı Olmanın Faydaları (IMDb: 8,0/10)

Sosyal hayatında oldukça başarısız bir genç olan Charlie, en yakın arkadaşının intihara teşebbüs etmesiyle adeta yıkılır. Liseye başlayan Charlie, okulda iki kardeş olan Sam ve Patrick ile arkadaş olur. Sam ve Patrick, Charlie’e genç olduğunu hatırlatıp, eğlenmeyi öğretirler.
Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Paul Rudd gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stephen Chbosky oturuyor.

21. Dünyalar Savaşı (IMDb: 6,5/10)

İşleri bir türlü yolunda gitmeyen Ray Ferrier aynı zamanda ailesine de bakmak zorundadır. New Jersey’de sıradan bir evde yaşayan Ray’in hayatı bir gün uzaylıların dünyayı ele geçirmesiyle değişir. Ray kendisini, kızını ve geri kalan ailesini uzaylılardan korumak zorundadır.

H.G.Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg otururken, oyuncu kadrosunda ise Tom Cruise, Dakota Fanning, Ty Simpkins gibi isimler yer alıyor.

22. Umudunu Kaybetme (IMDB: 8,0/10)

İyi bir eş ve iyi bir baba olan Chris Gardner, Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle eşi tarafından terk edilir. Terk edilmenin mutsuzluğunun üstüne bir de ev sahibi tarafından da evden kovulunca oğlu Christopher ile birlikte sokaklarda yaşamaya başlarlar. Oğluna olan sevgisi hayata tutunmasını sağlar ve sevgilerine tutunarak hayatta var olmaya çalışırlar.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino yönetmiştir. Filmde Will Smith’e oğlu Jaden Smith eşlik etmektedir.

23. Çizgili Pijamalı Çocuk (IMDB: 7,8)

Babasının görevi dolayısıyla Polonya’ya gelen Bruno, toplama kampına ait tel örgülerin ardındaki bir çocukla dost olur. Bruno’nun annesi ise hem kendisi, hem de çocuğu için endişelidir; çünkü Bruno’ların evi, Naziler tarafından öldürülen bir buçuk milyon Yahudi’nin toplandığı kampın bitişiğindedir.

John Boyne’nin aynı isimli kitabından uyarlanan filmin yönetmenliğini Mark Herman yapmıştır ve oyuncu kadrosunda Asa Butterfield, Vera Farmiga, David Thewlis gibi isimler yer almıştır.

24. Şimdi ya da Asla (IMDb: 7,4/10)

Kanser olduğunu öğrenen Edward Cole ve Carter Chambers hastane odalarında yatmaktadır. İkilinin hayatta sürekli erteledikleri ve yapmaya fırsat bulamadığı birçok şey de vardır. Bir liste çıkararak hep erteledikleri şeyleri yapmayı kafalarına koyan Edward ve Carter, hayatlarının en güzel yolculuğuna çıkarlar.

Jack Nicholson ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı 2008 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Rob Reiner oturuyor.

25. Marley ve Ben (IMDb: 7,1/10)

Çiçeği burnunda bir çift olan John ve Jenny, çocuk yapmak yerine bir köpeği evlat edinmeye karar verirler. Bob Marley sevdası olan çift, yeni yavrularına Marley adını verirler. Marley oldukça hızlı büyümüştür ancak sahiplerinin sözünü hiç dinlememektedir. Evin altını üstüne getirmeye başlayan Marley, aynı zamanda oldukça da sevimli bir köpektir.

Owen Wilson ve Jennifer Aniston’ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda David Frankel oturuyor.

26. Yeni Bir Yaşam (IMDb: 7,5/10)

Bir mimar olan George Monroe, kendi hayatını da baştan inşa etmek istemektedir. George’un en büyük hayali tüm sevdikleriyle beraber yaşayabilmektir. Bu hayalini gerçekleştirmek için kocaman bir ev yapmaya karar verir. Karısı George’un bu fikrini desteklese de bir süre sonra onu terk eder. George’un destekçileri oğlu, komşularının kızı ve eski karısı olacaktır.

Hayden Christensen, Kevin Kline, Kristin Scott Thomas, Jena Malone gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Irwin Winkler  oturuyor.

27. Aşk, Şimdi! (IMDb: 7,2/10)

Genç bir kadın olan Tessa’ya lösemi teşhisi konmuştur. Doktorlar, dört yıl kemoterapi tedavisi gören Tessa’dan umudu kesmişler ve iyileşemeyeceğini söylemişlerdir. Son günlerini acı çekerek geçirmek istemeyen Tessa, ölmeden önce yapmak istediklerini bir liste yapar ve işe koyulur.
Dakota Fanning, Josef Altin, Jeremy Irvine, Paddy Considine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ol Parker oturuyor.

28. İyi Kızlar (IMDb: 6,0/10)

Lise öğrencisi iki yakın arkadaş olan Lilly ve Gerri, iyi kızlar olarak nitelendirilmekten sıkılmışlardır ve yaz gelmeden önce ilk cinsel deneyimlerini yaşayarak üzerilerindeki iyi kız imajını yıkmak isterler. Bu amaç uğrunda tanıştıkları iki genç adam, ikilinin hayatlarında olumsuz etkiler bırakacaktır.

Dakota Fanning, Elizabeth Olsen, Sterling Jones, Lenny Platt gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Naomi Foner oturuyor.

29. Kız Kardeşimin Hikayesi (IMDb: 7,4/10)

Sara ve Brian Fitzgerald, kızları Kate’in lösemi olduğunu öğrenince yıkılırlar. Kızlarına donör bulamayınca bir çocuk daha doğururlar. Anna doğar doğmaz ablası için kullanılmaya başlanır. Yıllar geçtikten sonra artık Anna’dan Kate’e kemik iliği nakli yapılması gerekmektedir. 11 yaşındaysa, Kate’in böbrek nakline de ihtiyacı vardır. Anna, ailesine onu kullandıkları için dava açar.
Cameron Diaz, Abigail Breslin, Alec Baldwin, Walter Raney gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Nick Cassavetes oturuyor.

30. Son Şarkı (IMDb: 5,9/10)

Problemli bir ergenlik yaşayan genç bir kız, annesinin zoruyla babasının yanına gönderilir. Babasıyla hiçbir ortak nokta bulamazlar ve denemeye de hiç niyeti yoktur. Babası büyük uğraş sonucunda kızıyla ortak noktasının müzik olduğunu fark eder. Kızıyla arasını düzeltirken, aynı zamanda kızı da gerçek aşkı bulacaktır.

Miley Cyrus, Liam Hemsworth, Greg Kinnear, Bobby Coleman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Julie Anne Robinson oturuyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like