Uyurken bir anda odanıza yabancı birinin girdiğini ve size doğru ilerlediğini düşünün… Korkmayın, bu yalnızca seri katil filmlerinde olur! Eğer siz de bu tür filmlerden hoşlanıyor ve kendinize gerilim yaşatmak istiyorsanız içeriğimize göz atmayı ihmal etmeyin.

15. Lonely Hearts – Yalnız Kalpler (IMDb: 6,5/10)


Martha Beck ve Raymond Fernandez 1950’lerde oldukça ünlenmiş iki katildir. Bu ikilinin aslında silahları oldukça basittir: Gazeteye kişisel ilan veriyor, ilana cevap veren terkedilmiş dul kadınlara ilk olarak Ray, kendisini çekici Latin aşığı olarak tanıtıyordu. Ray, tuzağına düşen kişilerin hem paralarını alıyor, hem de öldürüyordu. Ray’in hayatının dönüm noktası ise Martha ile tanışıp, ona aşık olmasıdır.
Salma Hayek, Jared Leto, John Travolta gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Todd Robinson oturuyor.

14. The Bone Collector – Kemik Koleksiyoncusu (IMDb: 6,7/10)


Lincoln Rhyme, bir dedektiftir ve kendi camiasında oldukça fazla saygı gören bir adamdır. Bir gün bir saldırıcı sonucunda yaralanır ve bu saldırı sonrasında vücudunun büyük bir kısmı felç kalır. Bir yanda da 20’li yaşlarında olmasına rağmen hayattan bıkmış bir polis olan Amelia vardır. İkili karmaşık bir cinayet vakasıyla bir araya gelir.

Angelina Jolie, Denzel Washington, Queen Latifah gibi isimlerin yer aldığı 2000 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Phillip Noyce oturuyor.

13. From Hell – Cehennemden Gelen (IMDb: 6,8/10)


1880’lerde Londra’da Karındeşen Jack ismiyle bir takım cinayetler işleniyor ve halk dehşete düşüyordu. Halkın ateşini söndürüp, cinayetlere son verebilecek sayılı isimlerden biri de Müfettiş Fred Abberline’dır. Fred, psişik güçlere sahiptir ve partneri Godley ile birlikte bu katili bulmaya kendini adamıştır.

Johnny Depp, Heather Graham, Ian Holm, Robbie Coltrane gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Albert ve Allen Hughes oturuyor.

12. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Çılgın Berberi (IMDb: 7,4/10)


İngiltere’de berberlik yapan Sweeney Todd hayatından gayet memnundur ve çok güzel bir eşi vardır. Kasabanın önde gelenlerinden birinin güzel eşinde gözü olduğu için Todd’u yersiz bir suçlama ile hapse attırır ve sürgün gönderir. Yıllar sonra intikam hırsıyla geri döner. Onu bekleyen kişi ise Bayan Lovett. Bayan Lovett ile birlikte suçluyu bulana kadar acımasız bir cellada dönüşen Şeytan berber Sweeney Todd, kasabayı güzel kek ve çörek kokuları ile sardığı için kimse ondan şüphelenmez.

Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor.

11. The Texas Chainsaw Massacre – Teksas Katliamı (IMDb: 7,5/10)


Büyük babalarının mezarını ziyaret etmek için yola çıkan iki kardeş ve yanlarında da üç arkadaşları bir anda kötü olaylarla karşılaşırlar. Teksas’ın terk edilmiş bir kasabasına yolları düşen ekibi yamyam ve psikopat bir ailenin fertleri beklemektedir.

Marilyn Burns, Edwin Neal, Allen Danziger, Paul A. Partain gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tobe Hooper oturuyor.

10. Perfume: The Story of a Murderer – Koku: Bir Katilin Hikayesi (IMDb: 7,5/10)

Koku duyuları oldukça gelişmiş olarak bir şekilde doğan Jean-Baptiste Grenouille, dünyanın en güzel parfümünü yaratıyordur. İşini oldukça başarılı bir şekilde yapan Grenouille, işini tamamlarken ve en güzel kokuyu bulmaya çalışırken bir anda işler karanlık bir yola girer.

Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Francesc Albiol gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tom Tykwer oturuyor.

9. Saw – Testere (IMDb: 7,6/10)

Birbirini tanımayan iki adam bir anda bir deponun tuvaletinde uyanırlar. Hayatta hataları olmuş olan bu iki adamın hayatta kalmayı hak etmeleri gerekmektedir. Kimliği belli olmayan bir katil tarafından oyuna katılmak zorunda kalan iki adam, ünlü seri katilin ilk kurbanları olacaklardır.

Cary Elwes, Leigh Whannell, Danny Glover, Ken Leung gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Wan oturuyor.

8. American Psycho – Amerikan Sapığı (IMDb: 7,6/10)


Aileden zengin bir adam olan Patrick Bateman, yakışıklılığı sayesinde hem sosyal yaşamında hem de iş yaşamında oldukça avantajlıdır. Sıradan bir hayata sahipmiş gibi görünen Bateman’ın aslında karanlık bir tarafı da vardır. Bateman, insanları sebepsiz yere öldürmekten hoşlanan ve öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklayan bir akıl hastasıdır.

2001’de vizyona giren filmin oyuncu kadrosunda Christian Bale, Jared Leto, Willem Dafeo gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Mary Harron oturuyor.

7. Frameby – Şeytanı Gördüm (IMDb: 7,8/10)


Gizli ajan görevi yapan bir adam, bir seri katilden intikam almak uğruna doğrulardan vazgeçer. Gizli ajan, seri katilden intikam almak için bir takım kimseleri yakalarken, bir takım kimseleri de salıverir.

Byung-Hun Lee, Min-sik Choi, Joon-Hyuk Lee, In-seo Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Jee-won Kim oturuyor.

6. The Girl With the Dragon Tattoo – Ejderha Dövmeli Kız (IMDb: 7,8/10)


Hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, kırk yıl önce ortadan kaybolan Harriet Vanger’in izini sürerken bir dizi cinayeti açığa çıkarır; üstelik katil aileden biridir. Ancak Vanger hanedanının gazabına uğrayınca avcıyken av konumuna düşerler.

Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David Fincher oturuyor.

5. The Chaser – Ölümcül Takip (IMDb: 7,9/10)


Gözden düşen bir eski polis memuru hayatını devam ettirmek için küçük bir fahişe grubunu yönetmeye başlar. Ancak fahişe grubundan bir kadının kaybolması ile polis memuru kendisini zamana karşı yarışır vaziyette bulacaktır.

Yoon-Seok Kim, Jung-woo Ha, Yeong-hie Seo, Yoo-Jeong Kim gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Hong-jin Na oturuyor.

4. Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (IMDb: 8,1/10)


1986’daki bir zaman diliminde geçen filmde Kore’nin küçük bir eyaletinde üç dedektifin görevi anlatılıyor. Bu üç dedektif, bilinmeyen bir azılı suçlu tarafından kaçırılıp tecavüz edilip daha sonra da öldürülen kadınların yer aldığı bir dosyayı çözmeye çalışmaktadır.

Kang-ho Song, Sang-kyung Kim, Roe-ha Kim, Jae-ho Song gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Joon-ho Bong oturuyor.

3. M Eine Stadt Sucht Einen Mörder – Bir Şehir Katilini Arıyor (IMDb: 8,3/10)


Almanya’da bir çocuk katilinin ortaya çıkması ile halkın huzuru kaçar. Bu çocuk katilini polis yakalayamamaktadır ve halkın huzurunu daha fazla kaçmaması için tüm çabalarını göstermektedirler. Ancak bu çocuk katilinin ortaya çıkışı ve yakalanamayışı diğer suçlular için de bir sebep olur ve onlar da insan avına katılırlar.

Peter Lorre, Ellen Widmann, Inge Landgut, Otto Wernicke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Fritz Lang oturuyor.

2. Se7en – Yedi (IMDb: 8,6/10)

Film, Hıristiyanlık’ın 7 günahını işleyenleri kendine has yöntemlerle katleden bir seri katil ve peşine düşen iki dedektifin hikayesi anlatılıyor. Katil zanlısı kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olan bu yedi günahı işleyenler arasından seçtiği kurbanlarını kendi yöntemlerine göre öldürüyor.

Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri için önce Sylvester Stallone’a teklif götürülmüş, Stallone teklifi reddetmiş, sonrasında ise rolü reddetmenin bir hata olduğunu itiraf etmiştir. David Fincher’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Brad Pitt ve Morgan Freeman başrolleri paylaşıyor.

1. The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği (IMDb: 8,6/10)

Genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması.

Thomas Harris’in eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney, Kasi Lemmons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like