Moraliniz bozuk ve mutlu olan her şey sinirinizi mi bozuyor? İnsanlardan uzaklaşıp, mutsuzluğunuzu rahatça ve doruklarına kadar yaşayabilmek için izleyebileceğiniz filmlerin listesi aşağıda sizi bekliyor!

1. Gilbert Grape’i Ne Yiyor? (IMDb: 7,8/10)

Küçük bir kasabada yaşayan Gilbert’in hayatında ilgilenmesi gereken birden fazla sorun vardır. Gilbert bir yandan obez olan annesiyle ilgilenirken, diğer yandan da otizm hastası olan kardeşiyle ilgileniyordur. Gilbert bir gün kasabasından geçen Becky ile karşılaşır ve bir anda hayata bakış açısı değişir. İkili arasında büyük bir aşk vardır ancak Gilbert’in hayatındaki sorunlar bu aşka engel olacaktır.

Johnny Depp, Leonardo diCaprio, Juliette Lewis, Mary Steenburgen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lasse Hallstrom oturuyor.

2. Eve Dönüş (IMDb: 7,6/10)

Andrew Largeman, televizyon sektöründe yer almaya çalışan bir aktördür. Ancak hayatı kolay değildir çünkü psikiyatrist babası onun üzerinde küçüklüğünden beri baskı kurmaktadır. Hatta öyle ki, hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı şekilde geçiren annesinin bu durumda olmasının nedeninin Andrew olduğuna oğlunu inandırmıştır. Bir gün annesinin ölüm haberini alan Andrew, dokuz yıl sonra kasabasına geri döner. Kasabaya uyum sağlamaya çalışan Andrew, kasabada tanıştığı Sam’le birlikte yıllardır kendisine ne kadar haksızlık ettiğini de fark etmiş olur.

Ian Holm, Natalie Portman, Denis O’Hare gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Zach Braff üstleniyor.

3. Hayalet Dünya (IMDb: 7,4/10)

Enid ve Rebecca lise çağlarında olan iki genç kızdır ve aynı zamanda iki yakın arkadaştır. Rebecca bir kafede işe girmesi ve kendi parasını kazanmaya başlamasıyla kendi evine çıkmaya karar verir. Enid ise Rebecca gibi değildir, hayatta pek bir amacı yoktur, hayattan keyif almaz ve insanların hepsinin aptal olduğunu düşünür. Enid’in hayata bakış açısının değişmesi ise bir koleksiyoner olan Seymour ile tanışması sebep olur.

Filmin yönetmen koltuğunda Terry Zwigoff otururken, oyuncu kadrosunda ise Scarlett Johansson, Thora Birch, Steve Buscemi gibi isimler yer alıyor.

4. Bir Konuşabilse… (IMDb: 7,8/10)

Bob, orta yaşlarını geçirmiş, evli ve çocukları olan Amerikalı bir aktördür. Bir iş teklifiyle reklam çekimlerini yapmak için Japonya’ya doğru yola çıkar. Tokyo’da kaldığı otelinde fotoğrafçı eşinin peşinden Tokyo’ya gelmiş olan Amerikalı bir kadın olan Charlotte ile tanışır. Hiç bilmedikleri bir kültür ve dilin konuşulduğu Japonya’da herkese yabancı olan bu iki Amerikalı yalnızlıklarının çözümünü birbirlerinde bulurlar ve hafta sonunu birlikte geçiren ikili bir anda yakınlaşır.

2004 yapımı filmin yönetmenliğini Sofia Coppola üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Scarlett Johansson, Bill Murray, Giovanni Ribisi gibi isimler yer alıyor.

5. Seni Seviyorum New York (IMDb: 6,3/10)

Film, New York’un beş ayrı bölgesinde geçiyor ve evrensel aşk temasını işliyor.

Orlando Bloom, Natalie Portman, Rachel Bilson, Hayden Christensen ve Uğur Yücel gibi birçok ünlü ve başarılı ismin yer aldığı filmin yönetmen kadrosu da oldukça geniş: kadroda Mira Nair’den Fatih Akın’a 12 farklı yönetmen var.

6. Amelie (IMDb: 8,4/10)

Amélie, her daim hayat dolu ve neşeli bir kadındır. Kendi hayatındaki mutluluğu başkalarının hayatlarını güzelleştirerek sağlayan Amelie’nin hayatta kimsesi yoktur, annesini ve babasını kaybetmiştir. Bir süre sonra kendi yalnızlığının farkına varan Amelie bir anda neşesini kaybedecek gibi olur. Ancak evinde bulduğu bir kutunun sahibini keşfetmesiyle hayatına yeni bir anlam katılır: aşık olmuştur.

Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilen filmde Amélie rolünde ise Audrey Tautou oynamaktadır. 2001 yılında vizyona giren Fransız filmi komedi ağırlıklıdır ve filmde Clotilde Mollet, Dean Baykan, Frankie Pain gibi isimler de Tautou’ya eşlik etmektedir.

7. Into the Wild (IMDb: 8,1/10)

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher’ın hayattaki bir başka başarısı ise atlet olmasıdır. Ancak Christopher bir gün tüm mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlayarak elindeki rahat hayatını bir kenara iter ve yola çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarına doğru yola çıkan Christopher’ın hayatı bambaşka bir yöne gidecek ve hiç beklemediği bir son ile karşılaşacaktır.

Emile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener, Marcia Gay Harden gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sean Penn oturuyor.

8. Kaldırım Serçesi (IMDb: 7,6/10)

Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Serçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayal kırıklarını ele alıyor.

Oliver Dahan’ın yönettiği filmin başrollerinde Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu yer alıyor.

9. Aşkın (500) Günü (IMDb: 7,7/10)

Summer, aşka ve ilişkilere inanmayan, hayatını ve anı yaşayan bir kadındır. Bir gün Tom Hansen’la tanışırlar ve Tom ilk görüşte Summer’a aşık olur. Hayatının geri kalanını Summer’la geçirmek isteyen Tom, aynı isteği Summer’da göremez. Summer her ne kadar aşka inanmasa da Tom’la birbirinden eğlenceli günler geçirirler.

Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel paylaşıyor.

10. Ciddi Bir Adam (IMDb: 7,0/10)

Amerika’da bir üniversitede fizik profesörlüğü yaparak sıradan bir hayat sürdüren Larry Gopnik, bir gün karısı Judith tarafından terk edilir. Bu terk edilişin nedeni karısının Larry’nin çalıştığı üniversitede öğrenim görevlisi olan Sy Ableman’a aşık olmasıdır. Judith evden ayrılınca evde nüfus azalmaz çünkü Larry’nin kardeşi Arthur yanına taşınır. Tüm bunlar yetmezmiş gibi çocukları yönünden de şansız biridir: oğlu disiplinsizdir ve kızı da alışveriş bağımlısıdır. Aynı zamanda da kendisine sabotaj mektupları ve rüşvet teklifleri gönderilmektedir. Tüm bunların ortasında Larry ise yapayalnızdır.

Michael Stuhlbarg, Sari Lennick ve Richard Kind’in oynadığı ve yönetmenliğini Joel ve Ethan Coen kardeşlerin yaptığı film, 2009 yılına ait.

11. Ben, Earl ve Ölen Kız (IMDb: 7,8/10)

Sosyalleşme ile ilgili sorunları olan Greg Gaines, 17 yaşında bir gençtir ve lise hayatını görünmez bir tip olarak geçiriyordur. Ancak Greg’in annesi onun bu durumundan pek memnun değildir ve Greg’in kanser teşhisi konulam sınıf arkadaşı Rachel ile arkadaş olmasını istemektedir. Greg mecburen bunu kabul eder ve iki gencin arasında çok güzel bir dostluk başlar.

Jesse Andrews’un kendi romanından uyarladığı filmin yönetmeni Gomez-Rejon iken, filmin başrollerini ise Thomas Mann ile Olivia Cooke paylaşıyor.

12. Çocukluk (IMDb: 7,9/10)

Yakın zamanda boşanan Mason ve Olivia, küçük bir çocuğa sahiptir. Küçük çocukları anne ve babasının boşanma süreçlerine alışmak zorundadır. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayan yönetmen, bu süreç boyunca yaşananları beyaz perdeye aktarıyor.

Ellar Coltrane, Patricia Arquette, Ethan Hawke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Richard Linklater oturuyor.

13. Benim Aşk Pastam (IMDb: 6,7/10)

Elizabeth’in aklında kendisi ve aşk hakkında bazı sorular vardır ve bu soruların yanıtını bulabilmesinin tek yolu ruhani bir yolculuğa çıkmaktır. Elizabeth, yol boyunca hayata dair yeni bilgiler, tatmadığı duygular ve aşkın daha önce görmediği yüzüyle tanışır.

Norah Jones, Jude Law, Natalie Portman, Chad R. Davis gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Kar-Wai Wrong oturuyor.

14. Büyük Balık (IMDb: 8,0/10)

Daniel Wallace’nin kitabından uyarlanan filmde, William Bloom, babası kanser nedeniyle ölüm döşeğinde olduğu için evine döner. Gezgin bir satıcı olan ve efsanevi bir kişiliği olan babasını tanımak için yaşadıklarına dair hikayeler toplamaya başlar. Ve bu topladığı hikayeler sonucunda babasını tüm zaafları ve başarılarını görecek ve bir yap-boz’un parçası gibi her şey yerine oturacaktır.

Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup, Jessica Lange gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor.

15. La La Land (IMDb: 8,1/10)

Sebastian ve Mia kaybolmuş ve yollarını bulmaya çalışan iki kişidir. Bir gün Los Angeles trafiğinde beklerken Mia ve Sebastian’ın yolu aniden kesişir. Gerçekleştirmek için can attıkları hayalleri olan bu iki insanın en büyük ortak noktası ise sanata olan tutkularıdır.

Başrollerinde Emma Stone ve Ryan Gosling’in olduğu romantik bir müzikal olan filmin yönetmen koltuğunda ise Damien Chazelle oturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like