Gerilmek için ideal bir seçim olan psikolojik temalı filmler kimi zaman tam da aradığımız seçimler oluyor! Eğer siz de filmdeki her sahneyi kendiniz yaşıyormuş gibi hissedip gerilmek istiyorsanız en başarılı psikolojik filmlerin yer aldığı listemize bakmayı ihmal etmeyin.

1. Cinnet (IMDb: 8,4/10)

Stephen King’in çok satan romanından uyarlanan, 1980 yapımı filmde terk edilmiş bir otel olan Overlook Oteli’ne ailesiyle birlikte taşınan yazar Jack Torrance ve ailesini konu alıyor. Terk edilen bu otelde Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ancak ailesi küçük çocuğa inanmaz. Kar fırtınası nedeniyle dağdaki otelde mahsur kalan Jack ve ailesini Jack’in doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilmesiyle kötü anlar bekler.

Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda

2. Sapık (IMDb: 8,6/10)

1945 yılında annesini kaybeden Ed Gein’in yalnızlık hissi onu deliliğe iter. Yakındaki mezarlıktan çıkardığı yaşlı kadın cesetlerinin derilerini yüzer; dudak, meme uçları, kafatası gibi kısımlarından değişik nesneler yapmaya başlar. Yakalandığında ise yamyamlık, ölü sevicilik gibi suçları reddeder. Kronik şizofreni tanısı koyulan Gein, geri kalan hayatını ıslahevinde geçirerek 77 yaşında iken yenemediği kanser sonucu hayatını kaybeder.

nthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfred Hitchcock oturuyor.

3. Altıncı His (IMDb: 8,1/10)

Psikiyatr olan Crowe, geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübeyi dün gibi hatırlamaktadır ve bu yüzden de uzun yıllardır mesleğini yapmayı bırakmıştır. Küçük bir çocuğa yardım için doktorluğunu yapan Crowe, küçük Cole’un daha önce kimseye anlatmadığı sırlarını paylaştığı kişi olacaktır. Bu sırlar zamanla hem Cole’un, hem de Crowe’un hayatını değiştirecek nitelikte olacaktır.

Sinema tarihindeki önemli gerilim filmlerinden biri olan Altıncı His’in yönetmen koltuğunda M. Night Shyamalan otururken, oyuncu kadrosunda ise Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette gibi isimler yer alıyor.

4. Dövüş Kulübü (IMDb: 8,8/10)

Sıradan bir sigorta memuru olan Jack, uykusuzluk hastalığı için terapi grubuna gitmektedir. Tanıştığı Tyler, onu Dövüş Kulübü ile tanıştırır. Bu kulübün ilk kuralı “Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma” Bu arada Tyler, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış biridir.

1999 yılında vizyona giren ve sinema tarihi için efsaneleşmiş filmlerden biri olan Dövüş Kulübü’nün oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter gibi isimler yer alıyor.

5. Siyah Kuğu (IMDb: 8,0/10)

Önemli bir gösteri için masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin aranıyordur. Nina Beyaz Kuğu rolünde harikalar yaratıyordur ancak Siyah Kuğu’yu bir türlü ortaya çıkaramamaktadır. Nina’nın rakibi Lily Siyah Kuğu’da çok daha başarılıdır. İki yetenekli balerin arasındaki rekabet zamanla dostluğa dönüşürken Nina da kendi içindeki Siyah Kuğu’yla tanışacaktır.

Natalie Portman ve Mila Kunis’in başrollerinde yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Darren Aronofsky oturuyor.

6. Paranormal Activity (IMDb: 6,3/10)

Micah ve kız arkadaşı Katie yeni taşındıkları evden oldukça memnundur ancak bir süre sonra garip olaylar meydana gelmeye başlar, Katie’nin bir sorunu vardır. Katie küçük bir kızken uhrevi bir varlık tarafından takip edilmiştir ve o varlık bu evde Katie’nin peşine düşmüştür. Ancak Micah olayın gizemini çözmek ister ve bu yüzden evin her yerine kameralar yerleştirir. Başlarda ayak sesleri duyulması gibi basit olaylar yaşanırken çifti git gide daha kötü şeyler beklemektedir.

Katie Featherston, Micah Sloat, Mark Fredrichs, Amber Armstrong gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Oren Peli oturuyor.

7. İhtiyarlara Yer Yok (IMDb: 8,1/10)

Llewelyn Moss’un başı yolda bulduğu başıboş bir çanta sebebiyle derde girer. Kendini uyuşturucu olaylarının içinde bulan Moss’un peşinde artık bir kiralık katil olan Anton Chigurh vardır.

Cormac McCarthy’nin romanından ilham alınarak yapılan filmin Tommy Lee Jones, Javier Bardem gibi isimlerin yer aldığı No Country For Old Men’in yönetmenliğini Coen kardeşler üstleniyor.

8. Başlangıç (IMDb: 8,8/10)

Film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

Leonardo diCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

9. Otomatik Portakal (IMDb: 8,3/10)

A Clockwork Orange, kendisiyle aynı görüşte olanlarla kurduğu çeteye liderlik eden genç, karizmatik bir sosyopat olan Alex’in, yıkım içinde olan gelecekçi distopik İngiltere’de, “aşırı şiddet” diye adlandırdığı şeyi aramasını konu alan bir film. Ama arkadaşları ona ihanet edip, polise yakalanmasına göz yumduktan sonra, politik kazançlar için tartışmaya yol açan davranış iyileştirme yöntemlerinde kobay olarak kullanılır.

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates, Warren Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

10. 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.

Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

11. Matrix (IMDb: 8,7/10)

Neo, bir gece uyandığında onu başka bir dünyaya götürebilecek olan tanımadığı bir kadınla tanışır. Bu kadın Trinity’dir. Neo, Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır ve gideceği bu başka dünyada onu bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski oturuyor.

12. Kuzuların Sessizliği (IMDb: 8,6/10)

Genç bir FBI ajanının bir seri katili yakalamak adına gözetim altında tutulan başka bir katilden yardım alması üzerine kurulu bir hikayeden yola çıkıyor. Film ile ilgili en ilginç noktalardan biri, Anthony Hopkins’in karakterinin psikopat özellikleri gereği film çekimleri boyunca bir kere bile göz kırpmamış olması.

Thomas Harris’in eserinden ilham alınan filmin oyuncu kadrosunda Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney, Kasi Lemmons gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jonathan Demme oturuyor.

13. Yeşil Yol (IMDb: 8,5/10)

Paul Edgecomb’un işi hapishanededir ve mesleği de idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. İki küçük kızı öldürmekten suçlanan oldukça iri yarı olan Coffey, aslında çok duygusal biridir ve birtakım doğa üstü güçleri vardır. Bunu fark eden gardiyan Paul, onunla yaklaştıkça mucizelerin olabildiğine inanmaya başlar.

Frank Darabont’un yönetmenliğini üstlenip, Michael Clarke Duncan ve Tom Hanks’in başrolde olduğu film oldukça etkileyici bir baş yapıt.

14. Diğerleri (IMDb: 7,6/10)

İkinci Dünya Savaşı sırasında eşini kaybeden Grave, çocuklarıyla beraber yaşamaktadır. Ancak Grave ve çocuklarının yaşadığı ev, çocukların güneş alerjisi olması nedeniyle çok karanlıktır. Grace’in kızı olan Anne, Victor isimli bir hayali arkadaşa sahiptir. Bir gün oluşan sis yüzünden evin dünyanın geriye kalanıyla olan irtibatı tamamen kesilir. Grace ve çocukları, bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber yalnız kalmışlardır.

Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alejandro Amenabar oturuyor.

15. Azınlık Raporu (IMDb: 7,7/10)

Dedektif John Anderton psişik güçleri sayesinde cinayetler daha işlenmeden olayları görerek suçluları yakalayabilmektedir. Bir gün işler tersine döner ve Anderton katil zanlılarını yakalamak için çalışırken bir anda kendisi katil zanlısı olur. Her şeyiyle kusursuz bulup inandığı sistem Anderton’ı yanıltmıştır.
Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farell gibi isimler yer alıyor.
0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like