1. Ana
  2. Türe Göre
  3. En İyi Biyografi Filmleri: Her Biri Müthiş Bir Hikayeye Dayanan 25 Film

En İyi Biyografi Filmleri: Her Biri Müthiş Bir Hikayeye Dayanan 25 Film

9. The Queen – Kraliçe (IMDB: 7,3/10)

İngiltere Kraliyet Ailesi’ni irdeleyen filmde halkın prensesi Diana, trafik kazasında ölmüştür ve kraliyet ailesi yaslarını Balmoral Kalesi’nin kapalı kapıları ardında, gizli olarak tutarlar. Böyle bir tutumu anlayamayan halk ise kraliçeden bir açıklama beklemektedir.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Stephen Frears yapmıştır ve Helen Mirren, James Cromwell ve Alex Jennings gibi isimler yer almıştır.

10. Boys Don’t Cry – Erkekler Ağlamaz (IMDB: 7,6/10)

Film, kendini erkek olarak hisseden yalnız bir kız olan Teena Brandon’ı anlatmaktadır. Bir gün saçlarını erkek gibi kestirerek Falls City kasabasına yerleşir ve kendini erkek olarak tanıtır. Ancak zamanla kasaba halkının dikkatini çeker ve dedikodular çıkmaya başlar. 

2000 yılında vizyona giren Erkekler Ağlamaz’ı Kimberly Peirce yönetiyor, filmde Hilary Swank, Chloe Sevigny ve Alison Folland yer alıyor.

11. 127 Hours – 127 Saat (IMDB: 7,6/10)

Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Kimseye haber vermeden Utah yakınlarında çıktığı yolculukta Aron tek başınadır ve hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak hayatta kalma mücadelesi verir.

2011 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle otururken filmin başrolünde James Franco yer alıyor.

12. La Vie En Rose – Kaldırım Serçesi (IMDB: 7,6/10)

Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Serçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayal kırıklarını ele alıyor. 

Oliver Dahan’ın yönettiği filmin başrollerinde Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu yer alıyor.

13. Milk – Süt (IMDB: 7,6/10)

Filme konu olan kişi San Francisco Şehir Meclisi’ne seçilen Harvey Milk, Amerika’da eş cinselliği saklamadan üst düzey bir kadroya yönetici olarak seçilen ilk kişidir. Ve film de Harvey Milk’in hayatını anlatmaktadır. Sean Penn’e ikinci Oscar’ını kazandıran film, aynı zamanda en özgün senaryo ödülüne de sahip oldu.

2008 yapımı filmin yönetmeni Gus Van Sant iken başrol oyuncuları ise Sean Penn, Josh Brolin, James Franco ve Emile Hirsch.

14. Lincoln (IMDB: 7,4/10)

ABD’nin 16 başkanı olan Abraham Lincoln’u Joseph Gordon-Levitt canlandırmaktadır. Filmde 1861-65 yılları arasında yaşanan ırkçı savaşa liderlik eden Lincoln’un yaşadıkları anlatılmaktadır. 

2012 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturmaktadır ve filmde Daniel Day-Lewis, Sally Field, David Strathairn gibi isimler yer almaktadır.

15. My Left Foot – Sol Ayağım (IMDB: 7,9/10)

Çocukluğunda sol ayağının beyin felcinden etkilenmediğini ve kullanabildiğini görür. Sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azminin sonucunda sadece sol ayağıyla muhteşem şiirler ve romanlar yazar ve  İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girer. Film, En İyi Film dahil olmak üzere toplam 5 dalda Oscar’a aday oldu.

Jim Sheridan’ın yönettiği film, beyin felçli olarak doğan Christy Brown’un hayatı anlatılmaktadır ve Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker ve Alison Whelan gibi isimler yer almaktadır.

16. Kızgın Boğa (IMDB: 8,2/10)

Film, orta siklet bir boksör olan Jake a Motta’nın kariyer hırsını ve bu hırsın boksörün hayatına olan etkilerini işliyor. Fakat Motta’nın bu hırsı öyle büyük ki, hem ring hayatına hem de özel hayatına yansıyor. Bu nedenle hem kariyerini hem de yakınlarını yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Boksörün yükseliş ve düşüşlü bu hikayesi ise kendi sesinden aktarılmaktadır.

Martin Scorsese’in yönettiğimi filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci ve daha niceleri yer alıyor.

17. Sıkıysa Yakala (IMDb: 8,1/10)

Henüz yirmili yaşlarında olan Frank W. Abagnale Jr., onlarca ülke gezerek her seferinde kendini farklı bir meslekte tanıtan bir dolandırıcıdır. Oldukça zeki bir adam olan Frank, FBI ajanları tarafından aransa da her seferinde onları atlatmayı başarmaktadır.

Leonardo diCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken, Martin Sheen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

18. Sıkı Dostlar (IMDB: 8,7/10)

Henry Hill, bir gangster’dır ve Jimmy Conway ve Tommy De Vito isimli iki yol arkadaşıyla birlikte bir soygun yapma fikri vardır. Soygun yapılır ancak Henry’nin arkadaşları Jimmy ve Tommy’nin planları daha fazla paraya sahip olmaktır, bu nedenle soyguna katılan diğer kişileri öldürürler ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Ancak bu durum Henry için hiç de iyi olmamıştır ve arkadaşlarının açgözlülüğü konusunda bir şeyler yapmak zorundadır.

Yönetmen koltuğunda Martin Scorsese’in bulunduğu ve Robert De Niro ile birlikte Ray Liotta, Joe Pesci ve Paul Sorvino’nun rol aldığı muhteşem performanslarını izleyeceksiniz.

19. Spotlight (IMDb: 8,1/10)

Boston Globe gazetesinin yazarlarından oluşan Spotlight takımı, gazeteye yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron’un isteğiyle Katolik Kilisesi’ndeki taciz iddilarıyla ilgili eski defterleri deşer.
Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tom McCarthy oturuyor.

20. Para Avcısı (IMDb: 8,2/10)

Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un biyografisinin uyarlaması olan filmde Jordan Belfort, Wall Street borsasında komisyoncu ve bir yatırım firmasında CEO’dur. Kısa zamanda çok kazanan ve çok harcayan bir para makinesine dönüşür. Aynı zamanda hayatında uyuşturucu, fahişeler, kirli fanteziler de vardır. Tabii çöküşü ise uzak değildir.

Martin Scorsese’in yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Leonardo diCaprio, Jonah Hill ve Margot Robbie gibi isimler yer alıyor.

21. Umudunu Kaybetme (IMDB: 8,0/10)

İyi bir eş ve iyi bir baba olan Chris Gardner, Yaşadığı maddi sıkıntılar sebebiyle eşi tarafından terk edilir. Terk edilmenin mutsuzluğunun üstüne bir de ev sahibi tarafından da evden kovulunca oğlu Christopher ile birlikte sokaklarda yaşamaya başlarlar. Oğluna olan sevgisi hayata tutunmasını sağlar ve sevgilerine tutunarak hayatta var olmaya çalışırlar.

2006 yapımı filmin yönetmenliğini Gabriele Muccino yönetmiştir. Filmde Will Smith’e oğlu Jaden Smith eşlik etmektedir.

22. Dangal (IMDB: 9,2/10)

Güreş hayranı olan Mahavir Singh Phogat, çocuklarına da güreş sevgisini aşılamak ister. Bu amaçlı kızları Babita Kumari ve Geeta Phogat’a güreş eğitimi aldırarak büyütür. Kızlarından biri Commonwealth Oyunları’nda yarışır ve altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olur; diğeri ise gümüş madalya kazanır. Bu iki kız kardeş başarıya giden yolda sosyal şekillendirmenin de baskısı ile mücadele etmek durumunda kalır.

Nitesh Tiwari tarafından yönetilen film biyografik bir dram filmidir. Oyuncu kadrosunda ise Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh yer alıyor.

23. Neşeli Günler (IMDB: 8,0/10)

Maria adındaki genç kadın hayat doludur ancak manastır hayatı onun bu enerjisini gösterebilmesi için uygun bir yer değildir. En sevdiği şey şarkı söylemek olan Maria, bu amaçla dağa gider ve bu yüzden de birçok dersini kaçırır. Bu durum baş rahibe Peggy’nin pek hoşuna gitmez ve Maria’ya ders vermek ve sorumluluk sahibi yapmak için eşini yeni kaybetmiş ve 7 çocuğu olan Kaptan Von Trapp’in yanına bakıcı olarak gönderir. Kaptanın çocukları tam bir kabustur ve gelen her bakıcının arkasına bakmadan kaçmalarına neden olurlar. Ancak Maria sevecenliği sayesinde bu çocukların bile sevgisini kazanmayı başarır.

Robert Wise tarafından yönetilen ve Julie Andrews, Christopher Plummer, Richard Haydn gibi isimlerin yer aldığı film, Maria von Trapp’ın otobiyografik romanından uyarlanmış müzikal bir filmdir.

24. Lion (IMDb: 8,1/10)

Abisinin yanına dönmesini beklerken bir trenin vagonunda uyuyan kalan 5 yaşındaki Hintli Saroo, trenin hareket etmesiyle evinden kilometrelerce uzağa gider. Küçüktür ve evinden oldukça uzaktadır. Calcutta’da duran trenle Saroo’nun hayatı bir anda değişir. Avustralyalı bir çift Saroo’yu evlat edinir ve ona güzel bir hayat sunarlar. Büyüdükçe Saroo’nun gerçek ailesini bulma isteği saplantıya dönüşür.

Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Garth Davis oturuyor.

25. Sully (IMDB: 7,5/10)

Tecrübeli bir pilot olan Sully, 15 Ocak 2009’da gerçekleştirdiği uçuşu sırasında kaz sürüsüne çarptığı için motorlarını kaybeder. En yakın havaalanına gidecek zamanı olmadığından yardımcısı ile birlikte, 155 yolcusunu ve mürettebatını Hudson Nehri’ne indirmek durumundadır. Her ne kadar halk tarafından kahraman ilan edilse de açılan soruşturmayla işini kaybetme riskine girer.

Clint Eastwood tarafından yönetilen ve gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney gibi isimler yer alıyor.

26. Kazanma Sanatı (IMDb: 7,6/10)

Billy Beane, kısıtlı bütçe ile Oaklond A beysbol takımını yoktan var eder ve zengin kulüplere meydan okuyacak hale getirir. Beysbolun inançlarını baştan aşağı sarsarak kendi kurallarıyla yeniden yazan Billy’nin kuralları kabul görmese de o, inancını ve azmini kaybetmeden bildiği yolda ilerlemeye devam eder.

Brad Pitt, Robin Wright, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Bennett Miller oturuyor.

27. Yenilmez (IMDb: 7,4/10)

Filmde Nelson Mandela’nın ülkesindeki birliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımına kaptanlık yapması işleniyor. Sporun birleştirici gücüne inanan Mandela, henüz yeni görev başına gelmiş olmasına rağmen yaptığı bu çalışmayla ülkesinde birliği sağlıyor.

Başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman ve Matt Damon’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

28. Ed Wood (IMDB: 7,9/10)

Kimilerine göre başarılı bir yönetmen, kimilerine göre oldukça keyifli filmlere imza atmış olan, kimilerine göre de şahsına münhasır bir yönetmen olan Ed Wood’un ayrıntılı yaşam hikayesinin anlatıldığı bir film.

Johnny Depp, Martin Landau, Sarah Jessica Parker, Patricia Arquette gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tim Burton oturuyor.

29. Mr. Banks (IMDB: 7,5/10)

Filmde, Walt Disney’in klasiklerinden biri olan ‘Mary Poppins’in ortaya çıkış hikayesi ve kamera arkası anlatılıyor. Walt Disney’i canlandıran kişi ise tabii ki Tom Hanks!

John Lee Hancock’un yönettiği filmde Tom Hanks’in yanı sıra Emma Thompson, Paul Giamatti yer alıyor.

30. Sınırsızlar Kulübü (IMDb: 8,0/10)

Ron Woodroof isimli HIV taşıyıcısı olan, uyuşturucu bağımlısı bir adamın hayatından esinlenerek kurgulanan filmde, Ron’a 30 günlük ömrünün kaldığı söylenir. Öleceği güne hızla yaklaşan Ron, yasal onaylı tek ilaç yerine doğal ilaçlara başvurmaya karar verir. Doğal ilaçlar yasal değildir ancak Ron’da işe yaramaya başlamışlardır. Ancak Ron’un yasal olmayan bu ilaçlara başvurduğunu öğrenen ilaç firmaları ona savaş açar.

Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Jean-Marc Vallee yapıyor.

Önceki sayfa..Sayfa 2 / 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>