in

Obi Wan Kenobi Macerasının Ardından Işın Kılıcı Çözüme Kavuştu

Obi Wan Kenobi Macerasının Ardından Işın Kılıcı Çözüme Kavuştu

Işın kılıçları, 1977’de Luke Skywalker’ın Jedi ustası Obi-Wan Kenobi tarafından kendisine emanet edilen mavi bıçağı ilk kez ateşlediğinde, Yeni Bir Umut filminden bu yana her Star Wars filminde yer alan sinema ikonları arasında sayıldı. Mavi renk keyfi olarak yapılmamıştı.

Darth Vader ve İmparatorluk Engizisyoncularının Obi-Wan’ı avlarken kullandığı kırmızı ışınlar The Mandalorian’da  görülen siyah beyaz olanlara kadar tüm ışın kılıcı renklerinin arkasında bir hikaye var.

George Lucas’ın efsanesindeki her filmin prodüksiyonu sırasında, ışın kılıcı aslında beyazdı. Efekt sihirbazları daha sonra rotoskop adı verilen bir teknik kullanarak onlara renk verdi.  Bu da rengini bir karakterin ahlaki duruşuna etki etti. Bunu ilişkilendirmeye karar veren konsept sanatçısı ise Ralph McQuarrie’ydi.

O zamandan bu yana geçen on yıllarda, tam bir renk gökkuşağı gördük. Birçoğu, Disney’in Nisan 2014’ten önce çıkan romanların, çizgi romanların, video oyunlarının , yan filmlerin ve TV dizilerinin kanon olmayan efsaneler sürekliliğine emanet edildi.

Evrende, bir ışın kılıcının rengi, yapımında kullanılan kyber kristali tarafından belirlenir. Animasyon dizisi The Clone Wars’ın beşinci sezonundan bir bölüm olan The Gathering, bu kuvvet uyumlu kristalleri elde etme arayışının bir Jedi geçiş ayini olduğunu ortaya çıkardı. Kristaller kendilerini değerli sahiplerine sunduğu söyleniyor.

Written by Sena Konakçı

Bir cevap yazın

Stranger Things 4. Sezon, Finalini Yaptı Tüm Bilinmesi Gerekenler (Spoiler İçerir)

Stranger Things 4. Sezon Finalini Yaptı: Tüm Bilinmesi Gerekenler (Spoiler İçerir)

For All Makind: Apple TV+ Kullananlar Çok Şey Kaçırır!