Işın kılıçları, 1977’de Luke Skywalker’ın Jedi ustası Obi-Wan Kenobi tarafından kendisine emanet edilen mavi bıçağı ilk kez ateşlediğinde, Yeni Bir Umut filminden bu yana her Star Wars filminde yer alan sinema ikonları arasında sayıldı. Mavi renk keyfi olarak yapılmamıştı.

Darth Vader ve İmparatorluk Engizisyoncularının Obi-Wan’ı avlarken kullandığı kırmızı ışınlar The Mandalorian’da  görülen siyah beyaz olanlara kadar tüm ışın kılıcı renklerinin arkasında bir hikaye var.

George Lucas’ın efsanesindeki her filmin prodüksiyonu sırasında, ışın kılıcı aslında beyazdı. Efekt sihirbazları daha sonra rotoskop adı verilen bir teknik kullanarak onlara renk verdi.  Bu da rengini bir karakterin ahlaki duruşuna etki etti. Bunu ilişkilendirmeye karar veren konsept sanatçısı ise Ralph McQuarrie’ydi.

O zamandan bu yana geçen on yıllarda, tam bir renk gökkuşağı gördük. Birçoğu, Disney’in Nisan 2014’ten önce çıkan romanların, çizgi romanların, video oyunlarının , yan filmlerin ve TV dizilerinin kanon olmayan efsaneler sürekliliğine emanet edildi.

Evrende, bir ışın kılıcının rengi, yapımında kullanılan kyber kristali tarafından belirlenir. Animasyon dizisi The Clone Wars’ın beşinci sezonundan bir bölüm olan The Gathering, bu kuvvet uyumlu kristalleri elde etme arayışının bir Jedi geçiş ayini olduğunu ortaya çıkardı. Kristaller kendilerini değerli sahiplerine sunduğu söyleniyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like
Read More

Netflix mi Disney Plus mı?

Sinema sektörü her geçen gün zenginleşirken dijital platformlarında rekabeti kızışır hale geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelişini büyük bir…