İzleyenlerine Yaşama Sevinci Vererek İyi Hissettiren Antidepresan Niteliğinde 15 Film

Her şeyin üst üste gelmesinden, insanlardan, kötü düşüncelerden bunalıp kaçışı filmlerde arıyorsanız bu listemiz tam size göre. İçinde bolca hoşgörü, dayanışma, sevgi, aşk ve komedi olan ve serotonin hormonunuzla dost olan mutluluk verici 15 filmi listeledik. İyi seyirler dileriz!

1. Patch Adams (IMDB: 8,3)

Patch Adams, çevresindeki insanları rahatsız edecek kadar iyimserdir ve hayatın herkese gösterdiği zorluklarla pek karşılaşmamış bir adamdır. Öyle ki Adams’ın iyimserliği tıp fakültesindeki hocasını bile rahatsız eder ve hocası bir gün onun bu iyimser haline kızarak ona palyaçoluk yapmasını söyler. Kızgınlıkla söylenmiş bu söz Adams’ın hoşuna gider ve tıp fakültesindeki okul kariyeriyle birlikte yürütmeye karar verir.

Robin Williams’ın başrolde oynadığı filmde yönetmenliği Tom Shadyac üstleniyor. Williams’ın dışında filmde Josef Sommer, Bob Gunton ve daha nice isim yer alıyor.

2. Amélie / Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (IMDB: 8,4)

Amélie, her daim hayat dolu ve neşeli bir kadındır. Kendi hayatındaki mutluluğu başkalarının hayatlarını güzelleştirerek sağlayan Amelie’nin hayatta kimsesi yoktur, annesini ve babasını kaybetmiştir. Bir süre sonra kendi yalnızlığının farkına varan Amelie bir anda neşesini kaybedecek gibi olur. Ancak evinde bulduğu bir kutunun sahibini keşfetmesiyle hayatına yeni bir anlam katılır: aşık olmuştur.

Jean-Pierre Jeunet tarafından yönetilen filmde Amélie rolünde ise Audrey Tautou oynamaktadır. 2001 yılında vizyona giren Fransız filmi komedi ağırlıklıdır ve filmde Clotilde Mollet, Dean Baykan, Frankie Pain gibi isimler de Tautou’ya eşlik etmektedir.

3. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım (IMDB: 7,8)

Dışarıdan bakıldığında özenilecek tarzda, modern ve uyumlu bir aile gibi görünen Hoover’lar aslında içlerinde birbirlerinden tamamen zıt karaktere sahip kişilerdir. Onları küçük bir minibüsle bir arada tutan şey ise ailenin küçük kızı Olive’in bir isteğidir.  Şişko ve akıllı bir minik olan Olive, Amerika’nın öteki yakasındaki güzellik yarışmasına katılmak ister ve ailesi Olive’in bu isteğini kırmaz. Böylece ailecek yola koyulurlar.

2007 yapımı sinema tarihine geçmiş komedi ve dram ağırlıklı filmin yönetmenliğini Jonathan Dayton ve Valerie Faris paylaşıyor. Oyuncu kadrosunda ise Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano ve daha nice önemli isim yer alıyor.

4. It’s A Wonderful Life – Şahane Hayat (IMDB: 8,6)

George Bailey özünde iyi bir iş adamıdır ancak üst üste yaşadığı kötü olaylar nedeniyle intihar etmeye karar verir. Tam köprüden atlayıp intihar etmek üzere iken koruyucu melek Clarence yanına gelir ve Bailey’i intihar düşüncesinden vazgeçirir. Ancak Clarence, Bailey’i öylece bırakmaz ve ona ne kadar önemli olduğunu görmesi için bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyun sayesinde Bailey hayatındaki insanlarla hiç tanışmamış olsaydı onların nasıl bir hayatları olacağını görme şansını bulur. Gördüğü manzara sayesinde aslında insanlara ne kadar iyiliğinin dokunduğunu fark eder.

Frank Capra’nın yönettiği ve James Stewart, Donna Reed ve Lionel Barrymore gibi isimlerin yer aldığı film, dramatik, fantastik ve komedi ağırlıklı.

5. The Sound of Music – Neşeli Günler (IMDB: 8)

Maria adındaki genç kadın hayat doludur ancak manastır hayatı onun bu enerjisini gösterebilmesi için uygun bir yer değildir. En sevdiği şey şarkı söylemek olan Maria, bu amaçla dağa gider ve bu yüzden de birçok dersini kaçırır. Bu durum baş rahibe Peggy’nin pek hoşuna gitmez ve Maria’ya ders vermek ve sorumluluk sahibi yapmak için eşini yeni kaybetmiş ve 7 çocuğu olan Kaptan Von Trapp’in yanına bakıcı olarak gönderir. Kaptanın çocukları tam bir kabustur ve gelen her bakıcının arkasına bakmadan kaçmalarına neden olurlar. Ancak Maria sevecenliği sayesinde bu çocukların bile sevgisini kazanmayı başarır.

Robert Wise tarafından yönetilen ve Julie Andrews, Christopher Plummer, Richard Haydn gibi isimlerin yer aldığı film, Maria von Trapp’ın otobiyografik romanından uyarlanmış müzikal bir filmdir.

6. Nuovu Cinema Paradiso – Cennet Sineması (IMDB: 8,5)

Sinemaya aşık olan bir çocuğun hikayesini anlatan filmde baş karakterimiz Salvatore’un zamanla sinemaya kavuşması işleniyor. Bir film göstericisi olan Alfredo ile henüz genç yaşta tanışan Salvatore, sinemayı tanıdıkça sevmeye başlar ve bu yüzden de Alfredo’dan ona sinemada iş bulmasını ister. En sonunda hayallerine kavuşur ve Alfredo’nun yanında asistan film göstericiliği yapmaya başlar. Ancak bu Salvatore ve sinema aşkı için sadece bir başlangıçtır.

İtalya’nın usta yönetmenlerinden Guiseppe Tornatore tarafından yönetilen filmde Salvatore karakterinin yaşa bağlı olarak farklı dönemlerini Marco Leonardi, Salvatore Cascio ve Jacques Perrin Salvatore canlandırmıştır.

7. A Good Year – İyi Bir Yıl (IMDB: 6,9)

Peter Mayle’in kitabından uyarlanan filmde Max Skinner isimli bir yatırım danışmanının amcasından miras kalan üzüm bağını satma işleminin süreçleri anlatılır. Skinner, amcasının mirasını satmak için Provence’e gider. Aklında satış işlerini hızlıca tamamlayıp Londra’ya, evine geri dönmek vardır ancak satış işlemleri hiç de tahmin ettiği gibi sorunsuz geçmez. Skinner’a amcasından kalan üzüm bağının kendisine ait olduğunu iddia eden bir kadın ilk başlarda canını sıksa da zamanla hayatının en güzel günlerini geçirdiğinin farkına varır.

Ridley Scott’un yönettiği 2006 yapımı filmde Russell Crowe, Albert Finney ve Marion Cotillard gibi isimler oynamaktadır.

8. Chocolat – Çikolata (IMDB: 7,3)

Minik ve kendi halinde bir Fransız kasabasında geçen filmde olaylar genç bir kadın ve kadının kızının bu kasabaya taşınmasıyla başlar. Sıradan kasabanın sıra dışı insanları olan bu iki kadın, kasabada sevimli bir çikolata dükkanı açarlar. Kasabanın yerlileri daha önce böyle zevklerden mahrum oldukları için bunu garipserler ve kasaba halkı ikiye bölünür: çikolata fabrikasına karşı olanlar ve çikolata fabrikasını destekleyenler. Bu ikilik gizli bir soğuk savaşa neden olacaktır.

Lass Hallström’un yönetmenliğini üstlendiği filmde Johnny Depp, Lena Olin ve Juliette Binoche gibi isimler yer almaktadır. 2001’de vizyona giren filmde komedi ve romantizm ön plandadır.

9. Pleasantville – Yaşamın Renkleri (IMDB: 7,5)

Pleasantville, kendi kendine yeten ve kötülüğün hiç düşünülmediği bir kasabadır. Ancak böyle bir kasabanın varlığı ancak televizyon dizilerinde olabilir dediğinizi duyar gibiyiz, Pleasantville de bir televizyon dizisindeki kasabadır. Hayatındaki en büyük zevki Pleasantville’i izlemek olan David olan, dizinin tam bir hayranıdır. Bir gün evlerine gelen bir televizyon tamircisi evde esrarengiz bir kumanda bırakır. Bu kumandayı kurcalayan David, ablası Jennifer’ı da yanına alarak Pleasantville’e girer.

Gary Ross’un yönettiği 1999 yapımı filmin oyuncu kadrosunda Tobey Maguire, Jeff Daniels ve Joan Allen gibi isimler yer alıyor.

10. Flipped – İlk Aşk (IMDB: 7,7)

Bryce Loski ve Julie Baker ikinci sınıfta tanışmıştır. Bryce, Julie’nin ilk aşkı olmuş olsa da kızlardan çekinen Bryce için Julie’nin ısrarı can sıkıcıdır. Altı yıl sonra sekizinci sınıfa başladıklarında hala aynı okuldadırlar ve aralarında birçok fakrlılık bulunmasına rağmen romantik bir ilişki başlar.

Rob Reiner tarafından yönetilmiş film, Wendelin Van Draanen’in aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Madeline Carroll, Callan McAuliffe, Aidan Quinn ve Penelope Ann Miller gibi isimler yer alıyor.

11. Spanglish (IMDB: 6,4)

Flor, hayatında en çok önem verdiği kişi olan kızına iyi bir hayat sunabilmek için Meksika’dan Los Angeles’a gider ve burada John ve Deborah Clasky’nin evlerinde yardımcı olarak çalışmaya başlar. Para sorununu çözen kadının önünde çözmesi gereken sorunlar vardır; bunlardan biri de dil problemidir. Dil problemlerini çözmeye çalışırken bir yandan da Clasky’lerin hayat tarzlarına alışmaya çalışmaktadır.

Komedi ve romantizm temalı filmin yönetmenliğini James L. Brooks yapıyor. Oyuncu kadrosunda ise Adam Sandler, Tea Leoni, Paz Vega gibi isimler yer alıyor.

12. Singin’ In The Rain – Yağmur Altında (IMDB: 8,4)

Beyaz perdenin aranın yüzü haline gelen aktör Don Lockwood, kariyerinin zirve noktasındadır. Ancak onun istediği başka bir şey vardır: aktörleri birer birer reddeden Kathy Selden. Selden’in Lockwood’u reddetmesiyle Lockwood’un kendine olan güveni kırılır. Kendine güveni kırılması Selden’a aşık olmasına engel olmaz. Fakat aralarında bir engel daha vardır; seksi ve bencil bir kadın olan Lina Lamont, Don’u kendisi için istemektedir.

Sinema tarihinde klasikler arasında yer alan film, Stanley Donen ve Gene Kelly tarafından yönetilmiştir ve Jean Hagen, Gene Kelly, Debbie Reynolds, Donald O’Connor gibi isimler yer almıştır.

13. October Sky – Ekim Düşü (IMDB: 7,8)

Jim ve Homer, herkesin babaları gibi madenci olmasının istendiği bir kasabada yaşayan fakat babaları madenci olmasına rağmen çok farklı hayallere sahip iki kardeştir. Jim, bir futbol bursu kazanmıştır ve Homer da roketlere ve nasıl yapıldıklarına ilgi duymaktadır. Ancak bir yandan da babaları, oğullarının kendisi gibi kontrolör olmasını istemektedir. 

Joe Johnston tarafından yönetilen film, gerçek bir öyküden beyaz perdeye aktarılmıştır. Oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dem gibi isimlerin bulunduğu film, 2000 yılında seyirciyle buluşmuştur.

14. Freedom Writers – Özgürlük Yazarları (IMDB: 7,5)

İdealist genç öğretmen Erin Gruwell, Wilson Lisesi’ne tayin olur. Büyük bir heyecanla görevinin olduğu okula giden Gruwell’in okuldaki ilk günü öğrencilerin saldırgan davranışları nedeniyle hayal kırıklığıyla sonuçlanır. Ancak idealist öğretmen bu gençlerden umudunu kaybetmez ve onlarla iletişim kurabilmek için her yolu dener. Her yolu deneyip başarısız olduktan sonra sınıfa müziği ve Anne Frank’ın romanını getirir. Daha sonra öğrencilerinden kendi hayat öykülerini yazmalarını ister. Ve tüm bu hikayelerden bir kitap oluştururlar. 

Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden Richard LaGravenese’in yönetmenliğiyle uyarlanmıştır.

15. Roman Holiday – Roma Tatili (IMDB: 8,1)

Kraliyet dayatmalarına karşı gelerek Avrupa’yı tek başına keşfe çıkan modern zaman prensesi, Roma’ya vardığında yaşadığı hayattan sıkıldığını fark eder. Sakinleştirici alıp şehri turlamaya inen prenses, hayatı sevdiği yönleriyle keşfetmeye başlar. Sakinleştiricinin etkisiyle sokakta uyuyakalan prensesi gazeteci kimliğini saklayarak ilginç haberler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteci olan Joe bulur. Ve ikili birbirine aşık olur.

William Wyler tarafından yönetilen film, Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Filmde aynı zamanda Gregory Peck, Hepburn’e eşlik eder.

Bonus: Hababam Sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli romanında uyarlanan küçük büyük hepimizin çok sevdiği Hababam Sınıfı, bu listede olmazsa olmazdı tabii ki. Kemal Sunal’dan Adile Naşit’, Münir Özkul’dan Halit Akçatepe ve Tarık Akan’a çok sayıda değerli isimlerden oluşan oyuncu kadrosuna sahip filmi her izlediğimizde ilk kez izliyormuşçasına gülmemiz boşuna değil.