Bilim kurgu, neredeyse bir asırdır sinema dünyasını yerinden oynatıyor ve bu film türünün zaman içerisinde ortaya nam salmış klasikler çıkarmış olması hiç de şaşırtıcı değil. Bu klasiklere göz atmaya var mısınız?

1. Başlangıç (IMDb: 8,8/10)

Film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

Leonardo diCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

2. Yıldızlararası (IMDb: 8,6/10)

Geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinen Cooper, teknik bilgisi ve becerisi oldukça yüksek bir adamdır. İki çocuğuna konforlu bir hayat sunmayı kendine amaç edinen Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı derecede zekidir. Geçmişte bilimle uğraşan Cooper, eski günlerini özlemektedir. Bir gün karşısına beklenmedik bir teklif çıkan Cooper, ailesinin ve insanlığın güvenliği için bu teklifi kabul etmek zorunda kalacaktır.

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

3. Prestij (IMDB: 8,5/10)

Hem bir sihirbazın asistanı hem arkadaş olan Robert Angier, Julia McCullough ve Alfred Borden’in arası Julia’nın bir gösteri sırasında gerçekleşen ölümünden sonra bozulur. Robert, Julia’nın ölümünden Alfred’i sorumlu tutar. Zaman içinde her ikisi de ünlü ve rakip birer sihirbaz olurlar. Robert, Alfred’in yaptığı başarılı bir hileyi çözmeye çalışınca trajik olaylar gelişir.

Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır ve film, Christopher Priest’in kitabından uyarlanmıştır.

4. Sil Baştan (IMDb: 8,3/10)

Joel Barish ve sevgilisi Clementine Kruczynski güzel bir ilişki yaşamaktadır. Ancak bir gün Joel iki yıldır beraber olduğu Clementine’ın teknolojik bir deneye katıldığını ve sevgilisinin hafızasından anıların silinmeye başladığının haberini alır. Joel aşkından vazgeçme niyetinde değildir, Clementine’a eski günleri hatırlatmak için elinden geleni yapar. Tüm bunlar hiçbir işe yaramaz ve Clementine, Joel’in kim olduğunu bile unutur. Sinirlenen Joel de bu deneye katılmaya karar verir. Tüm eski anıları gözünün önünden film şeridi gibi geçip silinmeye başladığında ise bu yaptığına çok pişman olur.

Romantizm, dram ve komediyi harmanlayarak izleyiciye sunan Michael Gondry’ın yönetmenliğindeki filmde Jim Carrey ve Kate Winslet başrolleri paylaşıyor.

5. Otomatik Portakal (IMDb: 8,3/10)

A Clockwork Orange, kendisiyle aynı görüşte olanlarla kurduğu çeteye liderlik eden genç, karizmatik bir sosyopat olan Alex’in, yıkım içinde olan gelecekçi distopik İngiltere’de, “aşırı şiddet” diye adlandırdığı şeyi aramasını konu alan bir film. Ama arkadaşları ona ihanet edip, polise yakalanmasına göz yumduktan sonra, politik kazançlar için tartışmaya yol açan davranış iyileştirme yöntemlerinde kobay olarak kullanılır.

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates, Warren Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

6. V For Vendetta (IMDb: 8,2/10)

Son derece baskıcı bir toplum düzeninin hakim olduğu 2020 İngiltere’sinde halk da şiddet yanlısı bir konuma getirilmiştir. Gizemli ve maskeli bir adam olan V, bir gece belaya bulaşan Evey’i kurtarır. V, sıradan bir adam değildir. Baskıcı toplum düzeninden toplumu kurtaracak, devrimci ruhlu bir adamdır. Ayaklanma zamanının geldiğini düşünen V, Evey’i de kendine ortak edecektir.

Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmenliği James McTeigue üstleniyor.

7. İnanılmaz Aile 2 (IMDb: 8,1/10)

Birinci filmde halkın artık rahatsız olması nedeniyle gizlenmek zorunda kalan süper kahramanlar artık kendilerini gizlemiyor ve eski konumlarına yeniden kavuşuyorlar. Ailenin küçük ferdi Jack-Jack’in süper güçlerinin gelişmesiyle beraber devam filminde odak noktası küçük süper kahramandır. Jack-Jack’in süper güçlerini kullanabilmek için eğitilmesi gerekmektedir.

24 Ağustos’ta vizyona giren filmin seslendirme kadrosunda Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell gibi isimlerin yer alırken yönetmen koltuğunda ise Brad Bird oturuyor.

8. Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (IMDb: 8,1/10)

İlk filmin çekildiği tarihten 30 yıl sonrasını konu alan Blade Runner 2049’da Los Angeles Polis Departmanı’nda görevli olan Memur K’nın Los Angeles halkını karmaşıklığa sürükleyecek olan bir sırrı ortaya çıkarması işleniyor. Oluşabilecek herhangi bir felaketin önlenmesi için de eski ödül avcısı Rick Deckard görevlendirilir.

Denis Villeneuve’un yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Jared Leto, Harrison Ford gibi isimler yer alıyor.

9. Yenilmezler (IMDb 8,1/10)

Dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine sahip olan filmde SHIELD adıyla bilinen uluslararası barış örgütünün lideri konumundaki Nick Fury’nin tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalması işleniyor. Fury, dünyayı yaklaşan beladan kurtarmak için yenilmeyecek bir takım kurması gerekir, bu yüzden de süper kahramanlardan oluşan bir ekip kurar.

Sinema tarihinde yerini almış olan bu macera filminin yönetmen koltuğunda Joss Whedon otururken, filmde Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo ve daha birçok önemli isim yer alıyor.

10. Mad Max: Fury Road (IMDb: 8,1/10)

Hayatta kalmak artık oldukça güçleşmiştir ve dünyada bir damla su bile oldukça büyük öneme sahiptir. Max, Furiosa şehrinden ve kafayı yemiş insanlardan sürekli kaçan bir grup insana katılır. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.
Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Miller oturuyor.

11. Truman Show (IMDb 8,1/10)

Herkesin mutlu ve sorunsuz bir kasabada yaşayan Truman Burbank’in hayatı imrenilcek tarzdadır. Güzeller güzeli bir eşe ve mükemmel bir hayata sahip olan Truman, bir gün yolda yürürken öldüğünü sandığı babasını görür. İlk başta bu kişinin babası olup olmadığından emin olamaz ancak içine artık bir şüphe düşmüştür. Babasını birkaç kez daha gören Truman, bir şeyleri keşfetmeye başladıkça hayatının yalanlar üzerine kurulu olduğunu anlamaya başlar.

1998 yapımı filmin yönetmenliğini Peter Weir üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone yer alıyor.

12. Köpek Adası (IMDb: 8,0/10)

Wes Anderson’un yönetmen koltuğuna oturduğu 2018 yapımı filmde Megasaki City’deki tüm köpeklerin bir anda şehirden uzaklaştırılmasına karar verilmesi işleniyor. Şehirdeki evcil veya sokak köpeği ayrımı yapılmadan tüm köpekler çöp döküm alanına götürülür. Ancak 12 yaşındaki Atari Kobayashi, köpeği Spots’u bırakmak niyetinde değildir. Köpeğini geri almak için yola çıkan Atari, melez köpek sürüsünün de yardımıyla köpeğini aramaya koyulur.
Bryan Cranston, Koyu Rankin, Edward Norton, Bob Balaban gibi isimlerin seslendirme kadrosunda bulunduğu animasyon filmin yönetmen koltuğunda Wes Anderson oturuyor.

13. Matrix (IMDb: 8,7/10)

Neo, bir gece uyandığında onu başka bir dünyaya götürebilecek olan tanımadığı bir kadınla tanışır. Bu kadın Trinity’dir. Neo, Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır ve gideceği bu başka dünyada onu bularak Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir.

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Lana ve Lilly Wachowski oturuyor.

14. Metropolis (IMDb: 8,3/10)

Duke Red, dünyanın yönetmenin hayaliyle yanıp tutuşan kötü kalpli bir adamdır. Duke, her şeyi kontrolü altına aldıktan sonra tek bir tuşa basarak dünyadaki tüm makineleri çalışmaz duruma getirmeyi düşünmektedir. Duke bir yandan da ölen kızının yerine koyabileceği kusursuz bir robot olan Tima’yı sipariş eder. Ancak Duke’un oğlu bu haberi aldığında hiç mutlu olmaz ve kıskançlık krizine girer.
Brigitte Helm, Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Fritz Lang oturuyor.

15. Galaksinin Koruyucuları (IMDb: 8,1/10)

Star-Lord lakaplı maceracı kişilik Peter Quill, esrarengiz bir küreyi çalarak kötü bir adam olan Ronan’la başını derde sokar. Ronan’ın düşündüğü tek bir şey vardı; ne pahasına olursa olsun küreyi ele geçirecektir. Öyle ki Ronan’ın bu isteği tüm evreni tehdit edecek durumdadır. Star Lord, kendini bir anda evreni kurtarmak isteyen bir ekibin içinde bulur.
Filmin yönetmenliğini James Gunn üstlenirken başrol ve seslendirme kadrosunda Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Zoe Saldana gibi isimler bulunuyor.

16. Azınlık Raporu (IMDb: 7,7/10)

Dedektif John Anderton psişik güçleri sayesinde cinayetler daha işlenmeden olayları görerek suçluları yakalayabilmektedir. Bir gün işler tersine döner ve Anderton katil zanlılarını yakalamak için çalışırken bir anda kendisi katil zanlısı olur. Her şeyiyle kusursuz bulup inandığı sistem Anderton’ı yanıltmıştır.
Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farell gibi isimler yer alıyor.

17. Avatar (IMDb: 7,8/10)

Yarı felçli olan Jake Sully, Pandora isimli bir gezegendeki Na’vi halkıyla birlikte olmak için göreve gider. Na’vi halkının görünüşü oldukça farkldır; iri yarı olan Na’viler, aynı zamanda mavidirler. Askeri bir şirket, Na’vilerin kaynaklarından faydalanmak ve orayı sömürebilmek için Avatar adında bir program geliştirirler. Bu program sayesinde dünyalı insanlar Na’viler gibi görünebilmektedir. Jake, Na’viler gibi olur ve onların prensesi Neytiri ile karşılaşınca askeri şirketin sömürge olayının farkına varır. Jake safını değiştirerek, Na’vileri dünyalılardan korumaya çalışır.

Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

18. Terminatör 2: Mahşer Günü (IMDb: 8,5/10)

2009 yılında Synet robotları, Sarah Connor’ı öldürme görevinde başarısız olmuşlardır. T-1000 adındaki yeni üretilen robotlar, geçmişe dönme yeteneğine sahiptir. Bu robotlar geçmişe giderek Sarah’ın oğlu John Connor’ı öldürmeye programlanırlar. Ancak diğer bir robot olan T-800, John’u T-1000’den kurtarmak için programlanmıştır. T-800, T-1000’den önce John’u bulmalıdır.

Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda James Cameron oturuyor.

19. Geleceğe Dönüş (IMDb: 8,5/10)

Zamanda yolculuk yapmak için bir araba geliştiren Dr. Brown, geliştirdiği makineyi ilk olarak genç bir adam olan Marty üzerinde dener. Doktor, Marty’i geleceğe göndereceği yerde yanlışlıkla geçmişe gönderir. Geçmişe giden Marty, yaptığı bir şeyin sonucu olarak kendi kaderini değiştirir. Marty, kendi doğumunu bile etkileyecek olan bu hatasını bir an önce düzeltmek zorundadır.

Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturuyor.

20. Yer Çekimi (IMDb: 7,7/10)

İlk uzay yolculuğuna çıkacak olan Dr. Ryan Stone, oldukça zeki bir tıp mühendisidir. Stone’a uzay yolculuğunda eşlik edecek isim deneyimli bir astronot olan Matt Kowalsky’dır. Başta her şey yolundadır ancak keşif yürüyüşü sırasında aksilik çıkar ve ikilinin mekikleri bir nesnenin çarpmasıyla paramparça olur. Mekiklerinin parçalanmasıyla uzayda mahsur kalan iki bilim insanı dünyaya dönebilmek ve hayatta kalabilmek için savaşmak zorundadırlar.

Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris, Orto Ignatiussen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

21. E.T. (IMDb: 7,9/10)

Bir grup meraklı uzaylı, meraklarını dindirmek için dünyaya gelirler. Dünyayı gezdikten sonra gruptan bir kişiyi yanlarına almayı unutarak evlerine geri dönerler. Evinden 3 milyon yıl uzakta olan bu uzaylıyı 10 yaşında Elliot isimli bir çocuk bulur ve eve götürmeye karar verir. İkilinin arasında sıkı bir bağ kurulacaktır.

Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

22. Öldüren Sis (IMDb: 7,2/10)

Fırtına sonrası kasabayı bir anda sis kaplar. Ancak bu sis, sıradan bir sis değildir. Sisin içinde yaşayan yaratıklar, insanları yemektedir. Bir süpermarkette kapana kısılan bir grup insan, saatler ilerledikçe fikir ayrılığı yaşamaya başlar. Muhafazakar olan kesim, beklemeleri gerektiğini söyleyerek dua ederken, diğer grup ise isyan ederek dışarı çıkarlar.

Stephen King’in romanından uyarlanan filmin oyuncu kadrosunda Thomas Jane, Marcia Gay Harden, Laurie Holden, Andre Braugher gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Frank Darabont oturuyor.

23. Yapay Zeka (IMDb: 7,1/10)

11 yaşında olan David, her ne kadar diğer insanlar gibi görünse de aslında yapay zekaya sahip  bir robottur. Çocuğu olmayan ailelere verilen bir oyuncaktan ibaret olan David, bunun farkına vardığında gerçekliğine kavuşmak ister ve bunun için tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar.

Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor.

24. Mad Max: Fury Road (IMDb: 8,1/10)

Hayatta kalmak artık oldukça güçleşmiştir ve dünyada bir damla su bile oldukça büyük öneme sahiptir. Max, Furiosa şehrinden ve kafayı yemiş insanlardan sürekli kaçan bir grup insana katılır. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.
Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Miller oturuyor.

25. 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.

Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

26. Yaratık (IMDb: 8,5/10)

Nostromo isimli uzay gemisi, uzaydaki görevini tamamlamıştır ve Dünya’ya geri dönüyordur. Dünya yolundayken bir yardım çağrısı alır ve çağrıya kayıtsız kalmayarak hiç bilmedikleri bir gezegene iniş yaparlar. Ancak bu çağrı yardım çağrısı değil, bir uyarı sinyalidir. Bunu geç fark eden ekip bilinmeyen bir yaşam formuyla karşılaştıklarında olağan dışı bir tecrübeye, ürkütücü bir maceraya atılırlar.

Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt, Veronica Cartwright gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

27. Yıldız Savaşları (IMDb: 8,6/10)

Senato üyesi olan Prenses Leila, Yıldız Kruvazörü olan Korvet ile birlikte aynı gemidedir. Bu gemide aynı zamanda casusların kaçırdığı Lord Vader de yer almaktadır. Sevimli droid R2-D2 ve ortağı C3-PO ise Tatooine gezegeninde, tesadüfler eseri Luke Skywalker isimli genç pilot adayına satılırlar. Droidlerin amacı yüklü olan mesajı Obi Wan Kenobi isimli yaşlı bir keşişe iletmektir.

Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Alec Guinness gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Lucas oturuyor.

28. Yaşam Şifresi (IMDb: 7,5/10)

Hızlı trende giderken bir anda gözlerini açan Yüzbaşı Colter Stevens, trene nasıl geldiğini ve neden geldiğini bilmiyordur. Uyandığında karşısında Christina isimli tanımadığı bir kadın vardır. Christina onu tanıyor gibidir. Colter tuvalete gittiğinde ise aynada tanımadığı bir yüzle karşılaşır. Cüzdanına baktığında ise bir sınıf öğretmeni olan Sean Fentress’in kimliğini görür. Bu sırada trende bir anda büyük bir patlama yaşanır. Colter her seferinde tekrar canlanıp, bombayla tekrar ölmektedir. Colter’ın bombacının kimliğini bulması için 8 dakikası vardır.

Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Duncan Jones oturuyor.

29. Brezilya (IMDb: 8,0/10)

Terry Gilliam’ın kendine has tarzı distopya türündeki filmlerine çok iyi yansıyor fakat Brazil genelde Gilliam’ın kariyerindeki en iyi filmi olarak anılır ve distopya türünde en sağlam hikayelerden biri olarak kabul edilir. Filmde geleceğin tuhaf ve gereksiz derecede karmaşık, olağandışı dünyasındayız. Devlet memuru Sam Lowrey, etrafını saran bu bürokrasi ve teknoloji cenderesinden bunalmış bir istatistikçidir. Kaçışı ve sükûneti, kendisini her şeyden izole ettiği hayallerde bulur. Rüyalarında devamlı olarak aynı kadını kurtardığını görür. Sam’in yaşadığı gerçek dünyayı ise, her şeyi görüp kontrol eden bir bilgisayar idare etmektedir. Jill Layton isimli genç kadın terörist olmakla suçlandığında, düzenli olarak hata kontrolleri yapmakta olan Sam bunda bir yanlışlık olduğunu fark eder ve Jill ile tanıştığında onun rüyalarında kurtarıp durduğu kız olduğunu anlar.

Jonathan Pryce, Kim Greist, Robert De Niro gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Terry Gilliam oturuyor.

30. 5. Güç (IMDb: 7,7/10)

Günümüzü unutun, 2200’lü yıllara gidiyoruz! Kötülerin ve kötülüğün dünyayı ele geçirmesine engel olmak için çözümler aranmaktadır. Leeloo, dünyayı kötülükten kurtarmak için yaratılan bir yaratıktır. Leeloo’nun amacı beşinci elementi bulmaktır. Bu arayışında ona bir taksi şoförü olan Korben Dallas yardım eder.

1997 yapımı filmin başrollerini Bruce Willis, Milla Jovovich ve Gary Oldman’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Luc Besson oturuyor.