Bilim kurgu, neredeyse bir asırdır sinema dünyasını yerinden oynatıyor ve bu film türünün zaman içerisinde ortaya nam salmış klasikler çıkarmış olması hiç de şaşırtıcı değil. Bu klasiklere göz atmaya var mısınız?

1. Başlangıç (IMDb: 8,8/10)

Film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

Leonardo diCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

2. Yıldızlararası (IMDb: 8,6/10)

Geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinen Cooper, teknik bilgisi ve becerisi oldukça yüksek bir adamdır. İki çocuğuna konforlu bir hayat sunmayı kendine amaç edinen Cooper’ın 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı derecede zekidir. Geçmişte bilimle uğraşan Cooper, eski günlerini özlemektedir. Bir gün karşısına beklenmedik bir teklif çıkan Cooper, ailesinin ve insanlığın güvenliği için bu teklifi kabul etmek zorunda kalacaktır.

Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

3. Prestij (IMDB: 8,5/10)

Hem bir sihirbazın asistanı hem arkadaş olan Robert Angier, Julia McCullough ve Alfred Borden’in arası Julia’nın bir gösteri sırasında gerçekleşen ölümünden sonra bozulur. Robert, Julia’nın ölümünden Alfred’i sorumlu tutar. Zaman içinde her ikisi de ünlü ve rakip birer sihirbaz olurlar. Robert, Alfred’in yaptığı başarılı bir hileyi çözmeye çalışınca trajik olaylar gelişir.

Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Michael Caine gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmıştır ve film, Christopher Priest’in kitabından uyarlanmıştır.

4. Sil Baştan (IMDb: 8,3/10)

Joel Barish ve sevgilisi Clementine Kruczynski güzel bir ilişki yaşamaktadır. Ancak bir gün Joel iki yıldır beraber olduğu Clementine’ın teknolojik bir deneye katıldığını ve sevgilisinin hafızasından anıların silinmeye başladığının haberini alır. Joel aşkından vazgeçme niyetinde değildir, Clementine’a eski günleri hatırlatmak için elinden geleni yapar. Tüm bunlar hiçbir işe yaramaz ve Clementine, Joel’in kim olduğunu bile unutur. Sinirlenen Joel de bu deneye katılmaya karar verir. Tüm eski anıları gözünün önünden film şeridi gibi geçip silinmeye başladığında ise bu yaptığına çok pişman olur.

Romantizm, dram ve komediyi harmanlayarak izleyiciye sunan Michael Gondry’ın yönetmenliğindeki filmde Jim Carrey ve Kate Winslet başrolleri paylaşıyor.

5. Otomatik Portakal (IMDb: 8,3/10)

A Clockwork Orange, kendisiyle aynı görüşte olanlarla kurduğu çeteye liderlik eden genç, karizmatik bir sosyopat olan Alex’in, yıkım içinde olan gelecekçi distopik İngiltere’de, “aşırı şiddet” diye adlandırdığı şeyi aramasını konu alan bir film. Ama arkadaşları ona ihanet edip, polise yakalanmasına göz yumduktan sonra, politik kazançlar için tartışmaya yol açan davranış iyileştirme yöntemlerinde kobay olarak kullanılır.

Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates, Warren Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick oturuyor.

6. V For Vendetta (IMDb: 8,2/10)

Son derece baskıcı bir toplum düzeninin hakim olduğu 2020 İngiltere’sinde halk da şiddet yanlısı bir konuma getirilmiştir. Gizemli ve maskeli bir adam olan V, bir gece belaya bulaşan Evey’i kurtarır. V, sıradan bir adam değildir. Baskıcı toplum düzeninden toplumu kurtaracak, devrimci ruhlu bir adamdır. Ayaklanma zamanının geldiğini düşünen V, Evey’i de kendine ortak edecektir.
Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry gibi isimlerin yer aldığı filmde yönetmenliği James McTeigue üstleniyor.

7. İnanılmaz Aile 2 (IMDb: 8,1/10)

Birinci filmde halkın artık rahatsız olması nedeniyle gizlenmek zorunda kalan süper kahramanlar artık kendilerini gizlemiyor ve eski konumlarına yeniden kavuşuyorlar. Ailenin küçük ferdi Jack-Jack’in süper güçlerinin gelişmesiyle beraber devam filminde odak noktası küçük süper kahramandır. Jack-Jack’in süper güçlerini kullanabilmek için eğitilmesi gerekmektedir.
24 Ağustos’ta vizyona giren filmin seslendirme kadrosunda Craig T. Nelson, Holly Hunter, Sarah Vowell gibi isimlerin yer alırken yönetmen koltuğunda ise Brad Bird oturuyor.

8. Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı (IMDb: 8,1/10)

İlk filmin çekildiği tarihten 30 yıl sonrasını konu alan Blade Runner 2049’da Los Angeles Polis Departmanı’nda görevli olan Memur K’nın Los Angeles halkını karmaşıklığa sürükleyecek olan bir sırrı ortaya çıkarması işleniyor. Oluşabilecek herhangi bir felaketin önlenmesi için de eski ödül avcısı Rick Deckard görevlendirilir.

Denis Villeneuve’un yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Jared Leto, Harrison Ford gibi isimler yer alıyor.

9. Yenilmezler (IMDb 8,1/10)

Dünya çapında büyük bir izleyici kitlesine sahip olan filmde SHIELD adıyla bilinen uluslararası barış örgütünün lideri konumundaki Nick Fury’nin tüm dünyanın güvenliğine karşı büyük bir tehdit oluşturan düşmanla karşı karşıya kalması işleniyor. Fury, dünyayı yaklaşan beladan kurtarmak için yenilmeyecek bir takım kurması gerekir, bu yüzden de süper kahramanlardan oluşan bir ekip kurar.

Sinema tarihinde yerini almış olan bu macera filminin yönetmen koltuğunda Joss Whedon otururken, filmde Scarlett Johansson, Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo ve daha birçok önemli isim yer alıyor.

10. Mad Max: Fury Road (IMDb: 8,1/10)

Hayatta kalmak artık oldukça güçleşmiştir ve dünyada bir damla su bile oldukça büyük öneme sahiptir. Max, Furiosa şehrinden ve kafayı yemiş insanlardan sürekli kaçan bir grup insana katılır. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda George Miller oturuyor.

12 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like