Hala İzlemeyenler İçin Tüm Zamanların En Başarılı 10 Brad Pitt Filmi

İnsanı hayrete düşüren yakışıklılığı, Altın Küre kazandıran oyunculuk performansı ve imrenilesi aile yaşantısı ile hepimizin gönlünün bir köşesinde taht kurmuş bir adam: Brad Pitt.brad-pitt-face-1 Kadınlar içlerindeki ergen kıza yenik düşerek kendisini gizlemedikleri bir hayranlıkla izlerken, erkekler ego savunmasına geçerek “O kadar da yakışıklı değil bence…” diye homurdanadursun; biz Brad Pitt’in kariyeri boyunca oynadığı en iyi 10 filmi sıralayalım.

1. A River Runs Through It – 1992 (Bizi Ayıran Nehir)

Norman Maclean’in romanından uyarlanarak Robert Redford tarafından sinemaya uyarlanan film, Montana’da yaşayan bir ailenin balık avlamaya olan tutkusunu ve avlama etrafında şekillenen hayatlarını ele alıyor . En iyi sinematografi Oscar’ını alan filmde Brad Pitt, papaz babanın iki oğlundan biri olan Paul Maclean’i canlandırıyor. Pitt’in bu filmde oyunculuğu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

2. Moneyball – 2011 (Kazanma Sanatı)

2011 yapımı spor-drama filminde kısıtlı kaynak ile bir beyzbol takımı oluşturmaya çalışan Billy Beane’in hikayesi anlatılıyor. Brad Pitt, bu filmde hem başrolü, hem de yapımcılığı üstleniyor.

3. Interview with the Vampire – 1994 (Vampirle Görüşme)

Bir vampirin sıradışı hayat hikayesini anlatan filmde Tom Cruise ve Antonio Banderas ile başrolü paylaşan Brad Pitt, 2011’de verdiği bir röportajda hem kostümlerin rahatsızlığından, hem de Tom Cruise ile yaşadığı anlaşmazlıklardan dolayı çekimler sırasında oldukça sıkıntılı bir süreçten geçtiğini ve neredeyse filmden tamamen çekilmek istediğini itiraf etti.

4. Legends of the Fall – 1994 (İhtiras Rüzgarları)

Inglourious Basterds filmindeki karakterine oldukça benzer bir rolde gördüğümüz Brad Pitt, bu filmde babasının yaşamından ve 19. yüzyılın doğası, savaşı, tarihi ve aşkından etkilenen üç kardeşten birini oynuyor. Pitt, bu role kadar daha önce hiç ata binmemişti.

5. Inglourious Basterds – 2009 (Soysuzlar Çetesi)

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi hakimiyetindeki Fransa’da geçen film, senaryosu üzerinde neredeyse 10 yıl kadar çalışmış olan Quentin Tarantino imzalı. Tarantino’nun Pitt’i filmde oynaması için ikna etmesi ise tam bir gece sürdü ve ikili gecenin sonunda 5 şişe şarap bitirdi.

6. Twelve Monkeys – 1995 (12 Maymun)

Geleceği görebiliyor olmanın bir ödül değil, aslında bir ceza olduğu temeli üzerine kurulu olan Cassandra Kompleksi etrafında şekillenen senaryosu ile Oscar’a aday olan filmin Brad Pitt açısından oldukça ilginç bir hikayesi var. Yönetmen Terry Gilliam, Pitt’in oynadığı karakterin getirdiği sinirli ve hızlı konuşma tarzını beceremeyeceğini düşündüğü için onu diksiyon kursuna yollamış, ancak sonuç alamayınca çareyi Pitt’in sigaralarına el koymakta bulmuş. Pitt’in filmdeki üstün performansı da bu şekilde ortaya çıkmış.

7. True Romance – 1993 (Çılgın Romantik)

Senaryosu, yönetmenliği, müzikleri, kısacası her karesi buram buram Quentin Tarantino kokan 1993 yapımı filmde, karakteri Floyd’un koltuktan ayrılmayan bir uyuşturucu bağımlısı olması fikri Brad Pitt’e aitti.

8. Snatch – 2000 (Kapışma)

Hem gerilim, hem aksiyon, hem de komedi kategorilerinde tanımlanabilecek, acemi boks organizatörlerinin başından geçen olaylar zincirini trajikomik bir dille anlatan 2000 yapımı filmde Brad Pitt, konuşma tarzı güçlükle anlaşılan bir karakteri canlandırıyor. Bu durum, sinema kritikleri tarafından olumlu olduğu kadar olumsuz eleştiriye de tabi tutulmuştu.

9. Se7en – 1995 (Yedi)

1995 yapımı David Fincher filminde Hristiyanlık’ın 7 günahını işleyenleri kendine has yöntemlerle katleden bir seri katil ve peşine düşen iki dedektifin hikayesi anlatılıyor. Brad Pitt’in canlandırdığı Mills karakteri için önce Sylvester Stallone’a teklif götürülmüş, Stallone teklifi reddetmiş, sonrasında ise rolü reddetmenin bir hata olduğunu itiraf etmiştir.

10. Fight Club – 1999 (Dövüş Kulübü)

Dövüş kulübünün ilk kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.