21. Yüzyılın En Çok Beğenilen 15 Animasyon FilmiMilenyuma girdiğimiz gün daha dün gibi aklımızda. 1900lü sayılardan 2000li sayılara geçiş anı. Büyük çoşku, heyecan, hazırlıklar… Derken 2017’ye geldik bile. 2000li yıllara dair en sevdiklerimizden biri ise birbirinden güzel, renkli, anlamlı animasyon filmleri. Yanaklarını sıkmak istediğimiz, kucağımıza alıp sevmek istediğimiz, onların dünyasında onlara eşlik etmek istediğimiz çizgi kahramanlarla 21. yüzyılın animasyonları gerçekten büyüleyici. Bu arada milenyuma dair en sevmediğimiz şey ise 2000li yıllarda doğanlar.

1) Ratatouille – Ratatuy (IMDB: 8/10)

Ustalara taş çıkaran minik fare Ratatuy’un yaptığı yemeklerle en büyük hayaline ulaşır ve aşçı olur. 2007 yılında gösterime giren film, Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” Oscar’ını kazanmıştır. Pixar stüdyolarını bir kez daha alkışlıyoruz.

2) Monsters, Inc. – Sevimli Canavarlar (IMDB: 8,1/10)

Bu canavarlar gerçekten sevimli. Hem de kendilerine ait Canavarlar Dünyası dedikleri bir dünyaları var. Kendilerinden korkan insanların çığlıklarından beslendikleri için arada bir insanların dünyasına geliyor sevimli canavarlar.

3) Lilo & Stitch – Lilo ve Stiç (IMDB: 7,2/10)

Her gece yatmadan önce arkadaşı olası için dua eden küçük kız Lilo, sevimli uzaylı Stitch ile tanışır. Ve sonrası onların sevimli yaramazlıkları… Mükemmel bir animasyon olan Lilo & Stitch, Disney’in elle çizilmiş ve boyanmış ender çizgi filmlerinden biri.

4) Mary & Max (IMDB: 8,2/10)

44 yaşındaki obez Max ile patateslerden kolye yapıp satan arkadaşsız Mary’nin mektuplaşmaları üzerine bir stop motion animasyon filmi. Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde Kristal Ödül ve Ottawa Uluslararası Animasyon Festivali’nde Birincilik Ödülü aldı.

5) Brave – Cesur (IMDB: 7,2/10)

Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un kızı olan Merinda yetenekli bir okçudur ve kendi yolunu kendisi çizmek istemektedir. Ülkenin lordlarına ait asırlık geleneğe karşı çıkar. 2013 yılının En İyi Animasyon Oscar’ını kazanan film Pixar klasiği olmaya aday.