Spor aşkı olanlar için spor artık bir hobiden ziyade yaşam biçimine dönüşmüştür. Spor hayattır felsefesine sahip kişilerin Netflix abonelikleri varsa spor aşklarının somut bir şekilde dışa vurum zamanı! Netflix’ten izleyebileceğiniz spor ile ilgili en içe dokunan, samimi ve ilham verici filmleri arıyorsanız, listeye bir göz atmayı ihmal etmeyin.

15. Concussion – Doğruyu Söyle (IMDb: 7,1/10)

Yönetmen bu filmi ile Amerikan futbolu oyuncularının yaşadığı yaralanma, sakatlanma ve travmaların trajik tarafını beyaz perdeye taşımayı amaçlamıştır. Bir dergi haberinden yola çıkarak oluşturduğu öyküde, bu türden hasarların tekrarlanmasının oyuncular ve onların yaşamlarını nasıl etkilediğini vurguluyor.

Peter Landesman’ın yönettiği 2015 yapımı filmde Will Smith’in yanı sıra Alec Baldwin, Albert Brooks, Gugu Mbatha-Raw oynuyor.

14. Invictus – Yenilmez (IMDb: 7,4/10)

Filmde Nelson Mandela’nın ülkesindeki birliği sağlamak için Güney Afrika futbol takımına kaptanlık yapması işleniyor. Sporun birleştirici gücüne inanan Mandela, henüz yeni görev başına gelmiş olmasına rağmen yaptığı bu çalışmayla ülkesinde birliği sağlıyor.

Başrollerini Oscarlı oyuncular Morgan Freeman ve Matt Damon’ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Clint Eastwood yapıyor.

13. Remember the Titans – Unutulmaz Titanlar (IMDb: 7,8/10)

Amerika’da ırkçılığın yaşandığı yıllarda gerçek bir hikayeden ilham alınarak uyarlanan filmde Afro-Amerikan bir koçun hikayesi anlatılıyor. Koç, lisesindeki beyaz ve siyahi öğrencileri ile birlikte ırksal bir bütünlük sağlayarak öğrencilerini spora yönlendirir.

Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris, Ryan Hurst gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Boaz Yakin oturuyor.

12. The Blind Side – Kör Nokta (IMDb: 7,7/10)

Michael Oher’in başarı öyküsünün işlendiği Kör Nokta, Michael’ın evsiz bir adam iken daha sonrasında azim ve çalışma ile Amerikan futbolu oyuncusu olarak NFL’de yer almasını konu alıyor. Michael, her şeyi toparlaması ile birlikte ailesini ve sevdiği kadını da bir arada tutar.

Quinton Aaron, Sandra Bullock, Tim McGraw, Jae Head gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda John Lee Hancock oturuyor.

11. Karate Kid (IMDb: 6,2/10)

Detroit’te yaşarken bir anda annesinin işi nedeniyle Çin’e taşınmak zorunda kalan Dre, kültürüne tamamen yabancı olduğu ülkede arkadaş edinmede oldukça zorluk çekmiştir. İlk arkadaşı Mei Ying adında bir kızdır. Mei ve Dre, birbirlerinden hoşlanmaya başlarlar. Sınıftaki zorba Cheng, Dre’yi kendine düşman sayar ve sürekli Dre ile uğraşır. Dre kendini korumak için karate öğrenmeye çalışır. Dre’nin şansına evlerine gelen tamirci Bay Han eski bir ustadır ve bu yolda ona eşlik eder.

Jackie Chan ve Jaden Smith’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Harald Zwart oturuyor.

10. Draft Day – Karar Günü (IMDb: 6,8/10)

NFL için oyuncu seçmelerinin yapılma günü gelmiş çatmıştır. Sonny Weaver, Cleveland’ın genel menajerliğini yapmaktadır. Weaver, Cleveland için ilk oyuncu seçimini de yapacak olan kişidir. Ancak Weaver’ın seçiminin beklenmedik sonuçları olacaktır.

Kevin Costner, Chadwick Boseman, Jennifer Garner gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ivan Reitman oturuyor.

9. Coach Carter – Koç Carter (IMDb: 7,3/10)

Öğrencilerinin spordan önce eğitimini düşünen bir koç düşünün, işte o kişi Koç Carter! Öğrencilerinin eğitim hayatında başarısızlıklarını görünce her ne kadar takım için ihtiyaç duyulsa da yedek kulübesine almaya karar veren Carter, kimileri tarafından eleştirilse de kimileri tarafından da övgü ile anılır.

Samuel L. Jackson, Rick Gonzalez, Robert Ri’chard gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Thomas Carter oturuyor.

8. Woodlawn (IMDb: 6,5/10)

Doğuştan yetenekli siyahi bir futbol öğrencisi, lisesinin futbol takımında yer almaktadır. 1970’lerde geçen hikayede Tony hem takımına, hem de spora olan inancına rağmen siyahi olması nedeniyle sorunlar yaşıyordur ve bunlarla başa çıkmayı öğrenmek zorundadır.

Caleb Castille, Sean Astin, Jon Voight gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrew Erwin, Jon Erwin oturuyor.

7. Amateur – Amatör (IMDb: 5,9/10)

14 yaşında basketbol alanında oldukça seçkin bir hazırlık okuluna kabul edilen genç adamın mutluluğu pek de uzun sürmez. Hazırlık okuluna girişi ile birlikte amatör spor dünyasındaki hırs ve kirli rekabet ile tanışmak zorunda kalır ve bu onun hoşuna gitmez.

Michael Rainey Jr., Tekola Cornetet, Hanna Longo gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ryan Koo oturuyor.

6. Radio – Radyo (IMDb: 6,9/10)

Gelişme bozukluğu olan engelli bir adam günlük hayatında bu rahatsızlığının cefasını çekmektedir. Ancak lise futbol koçu ile arkadaşlıkları sayesinde bir anda kendi ilerlemeye gayret gösterir ve kasaba halkının da ona olan tutumları değişmeye başlar.

Cuba Gooding Jr., Ed Harris, Debra Winger gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Michael Tollin oturuyor.

5. Iverson (IMDb: 7,0/10)

Ünlü NBA oyuncusu Allen Iverson’ın basketbol tarihinde bıraktığı izler bir yana, Iverson’ın çalkantılı hayatına da değinilen filmde efsane oyuncu hakkında bilinmeyen birçok şey de gün yüzüne çıkıyor.

Allen Iverson, Tom Brokaw, Larry Brown gibi isimlerin yer aldığı biyografik filmin yönetmen koltuğunda Zatella Beatty oturuyor.

4. Driven – Yarışçı (IMDb: 4,6/10)

Bir yarış pilotu olan Joe Tanto, yaptığı bir kazadan sonra kariyerinde düşüşe geçer. Kariyerinde yeniden yükselişe geçmek başarılı bir çaylak olan Jimmy Bly ile çalışmalara başlarlar.

Sylvester Stallone, Kip Pardue, Til Schweiger gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Renny Harlin oturuyor.

3. Full Out – Tüm Engelleri Aşmak (IMDb: 6,4/10)

Genç bir olimpiyat hayalleri olan jimnastikçi Ariana Berlin, geçirdiği bir kaza nedeniyle olimpiyat hayallerine veda etmek zorunda kalır. Ancak yine de umutsuzluğa düşmeyen Berlin, bu sefer şifayı hip-hop ve üniversite sporlarında bulur.

Ana Golja, Jennifer Beals, Sarah Fisher gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Sean Cisterna oturuyor.

2. Mary Kom (IMDb: 6,8/10)

Pirinç yetiştiren fakir bir babanın kızı, hayallerinin peşinden gitmekte kararlıdır. İstediği şey olan boks kariyeri için babasının tüm itirazlarına ve toplumun kadın algısına rağmen peşinden koşmakta kararlıdır.

Priyanka Chopra, Sunil Thapa, Robin Das gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Omung Kamar oturuyor.

1. Dangal (IMDb: 9,2/10)

Güreş hayranı olan Mahavir Singh Phogat, çocuklarına da güreş sevgisini aşılamak ister. Bu amaçlı kızları Babita Kumari ve Geeta Phogat’a güreş eğitimi aldırarak büyütür. Kızlarından biri Commonwealth Oyunları’nda yarışır ve altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olur; diğeri ise gümüş madalya kazanır. Bu iki kız kardeş başarıya giden yolda sosyal şekillendirmenin de baskısı ile mücadele etmek durumunda kalır.

Nitesh Tiwari tarafından yönetilen film biyografik bir dram filmidir. Oyuncu kadrosunda ise Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh yer alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like