İzleyenlerin Yüzünüzde Kalpler Açtıracak Son Zamanların En İyi 30 Romantik Komedi Filmi

Hayat diyorum, romantik komedi tadında geçse hep. Aşk dolu, komedi dolu, toz pembe… Ama böyle şeyler sadece filmlerde olur canımın içi. Başımızın üstünde başkalarının göremediği minik kalpler oluşturan birbirinden güzel ve eğlenceli 30 romantik komedi filmini sizler için listeledik.

1. Silver Linings Playbook – Umut Işığım (IMDB: 7,8/10)

Pat Salitano, eskiden tarih öğretmenliği yapmakta olan bir adamdır ve hayatında değer verdiği her şeyi bir günde elinden kaybetmiştir. Tüm bunlarla tek başına başa çıkamaz ve mahkemenin de kararıyla birlikte rehabilitasyon merkezinde 8 ay tedavi görür. Salitano, eski hayatını, ailesini geri kazanmak istemektedir. Bunun için düzgün bir adam olmaya ve işini geri almaya çalışır. Karısı Vicky’yi geri kazanma yolunda bir yemekte karşılaştığı aile dostu Tiffany ona yardım edecektir ancak Tiffany’nin de Salitano’dan bir isteği vardır.

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell oturuyor ve oyuncu kadrosunda da Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

2. (500) Days Of Summer – Aşkın (500) Günü (IMDB: 7,7/10)

Summer, aşka ve ilişkilere inanmayan, hayatını ve anı yaşayan bir kadındır. Bir gün Tom Hansen’la tanışırlar ve Tom ilk görüşte Summer’a aşık olur. Hayatının geri kalanını Summer’la geçirmek isteyen Tom, aynı isteği Summer’da göremez. Summer her ne kadar aşka inanmasa da Tom’la birbirinden eğlenceli günler geçirirler.

Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel paylaşıyor.

3. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (IMDB: 8/10)


Phil Connors, ekrandaki haliyle gerçek hayatı birbirinden tamamen farklı olan bir hava durumu spikerdir. Ekran karşısında samimi tavırlarıyla beğenilirken aslında gerçek hayatında çok kibirli biridir. Connors bir gün Groundhog Günü etkinlikleri için Pensilvanya’nın hiç sevmediği kırsal kasabalarından birine gönderilir. İş için bir gün katlanmak zorunda olduğu bu kasabayı ve kasabanın insanlarını hiç sevmemektedir. Ancak bir günlüğüne çıktığı iş seyahati karın yağması ve yolları kapatmasıyla uzamak zorunda kalır. Daha da kötüsü Connors zaman döngüsüne takılmıştır; Groundhog Günü’nü tekrar tekrar yaşamak zorundadır.

Oyuncu kadrosunda Bill Murray, Andie MacDowell, Stephen Tobolowsky’nin yer aldığı filmin yönetmenliğini Harold Ramis yapıyor.

4. Midnight In Paris – Paris’te Gece Yarısı (IMDB: 7,7/10)

Gil ve Inez sonbaharda evlenmeyi planlayan nişanlı bir çifttir. Inez, babasının iş nedeniyle Paris’e gideceğini öğrenince o da babasıyla Paris’e gitmeye karar verir. Gezinin başında her şey çok güzel giderken özellikle Gil’in Paris sokaklarında gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar her şeyi değiştirecektir. Bu gerçek üstü maceralar Gil’in ilham perisi olur ve edebiyatçı kişiliğini ortaya çıkarır.

Efsane yönetmen Woody Allen’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen gibi isimler yer alıyor.

5. The Hangover – Felekten Bir Gece (IMDB: 7,8/10)

Filmde arkadaşlarının bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört yakın arkadaşın partiden sonraki gece hayatlarının bir anda değişmesi işleniyor. Parti gecesi zil zurna sarhoş olan dört arkadaş, sabah uyandıklarında otel odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebekle karşılaşırlar. Tüm bunların üstüne damat da ortalarda yoktur. Parti gecesiyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan dörtlü hem damadı bulup düğüne yetiştirmeli, hem de olayların nasıl bu noktaya geldiğini bulmaya çalışacaktır.

Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Todd Philips üstleniyor.

6. Forgetting Sarah Marshall – Aşkzede (IMDB: 7,2/10)

Ünlü bir televizyon yıldızı olan Sarah’ın asistanlığını hem sevgilisi hem de mütevazı bir müzisyen olan Peter yapmaktadır. İkilinin arasındaki ilişki bir anda biter. Peter, Sarah’tan ayrılmanın verdiği acıyla kafasını dağıtmak için Hawaii’ye gitmeye karar verir. Ancak kafasını dağıtmak için gittiği tatil mekanında Sarah’ı yeni sevgilisiyle birlikte orada görür. Kıskançlıktan çatlayan Peter, Sarah’ı kıskandırmak için resepsiyondaki kızla yakınlaşmayı planlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller otururken, oyuncu kadrosunda Jason Segel, Kristen Bell, Russell Brand, Mila Kunis gibi isimler yer alıyor.

7. City Lights – Şehir Işıkları (IMDB: 8,5/10)

Kör bir çiçek satıcısına aşık olan sokak serserisi, hayatını kurtardığı milyonerin kendisine sözler vermesine güvenerek kendisini zengin biri olarak tanıtır. Aşık olduğu kadının gözlerinin görmesi için kendisine ameliyat parası vereceğini düşünür. Fakat, gerçek öyle değildir.

Charles Chaplin’in yönettiği filmin başrolünde yine Chaplin bulunuyor.

8. Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever (IMDB: 8,2/10)

Chicagolu caz müzisyenleri Joe ve Jerry görmemeleri gereken bir katliama tanık olmuşlardır ve katliamı gerçekleştiren gangsterlardan kaçmaları gerekmektedir. Kasabayı terk eden ikili canlarını kurtarmak için gizlenmeli ve aynı zamanda yeni bir iş bulmaları gerekmektedir. Bunun için de kadın kılığına girip Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar. Kadın gibi giyinen ikilinin yeni isimleri artık Josephine ve Daphne olmuştur.

Altı dalda Oscar adayı olan filmin oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon yer alırken, yönetmen koltuğunda da Billy Wilder oturuyor.

9. 50 First Dates – 50 İlk Öpücük (IMDB: 6,8/10)

Henry Roth, Hawaii’de günü gün edip, istediği kadınlar hiç bağ kurmadan gönlünce eğlenen bir doktordur. Tüm bu kadınların yanı sıra bir gün Lucy Whitmore isimli bir kadına rastlar ve geri kalan tüm kadınları görmezden gelir. Henry ve Lucy birbirlerinden hoşlanırlar ve aralarında bir ilişki başlamak üzeredir. Ancak Lucy’nun bir sorunu vardır; kısa süreli hafıza sorunu yaşamaktadır. Öyle ki, Lucy için her gün yepyeni bir başlangıçtır, bir önceki günü hafızasından silerek yeni güne uyanmaktadır. Henry ise her gün Lucy’i kendisine aşık edebilmek için çabalayarak geçirecektir.

Peter Segal’in yönettiği filmin başrollerini Adam Sandler ve Drew Barrymore paylaşıyor.

10. Crazy, Stupid, Love – Çılgın Aptal Aşk (IMDB: 7,4/10)

Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı olan Cal, gördüğü Amerikan rüyasından karısının onu aldattığını ve ayrılmak istediğini öğrenerek uyanır. Kırkında yalnız bir adam olan Cal, barda tanıştığı çapkın Jacob’tan bekar bir hayat sürdürmenin püf noktalarını öğrenmeye başlar. Bekar hayatını sürdürürken bir yandan çocuklarıyla uğraşan Cal, kendini bir anda bir aşk üçgenini çözmeye çalışırken bulur.

Oyuncu kadrosunda Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmenliğini John Requa ve Gleen Ficarra üstleniyor.

11. Don Jon – Kalbim Sende (IMDB: 6,6/10)

Jon Martello, kadınlar konusunda oldukça takıntılı bir adam olmasının yanı sıra aynı zamanda porno bağımlılığı olan bir adamdır. Arkadaşları arasında Don Juan lakabına sahip olan Jon, kadınları elde etme konusunda çok yeteneklidir. Ancak bir gece kulübünde tanıştığı Barbara daha önce tanıştığı hiçbir kadına benzememektedir. Jon, çekiciliğinin yanı sıra aynı zamanda idealist bir kadın olan Barbara’yı elde etmek için elinden geleni yapacaktır.

2013 yapımı filmin yönetmenliğini, senaryosunun yazımını ve başrolünü üstlenen Joseph Gordon-Levitt’e Scarlet Johansson, Julianne Moore gibi isimler eşlik ediyor.

12. Garden State – Eve Dönüş (IMDB: 7,6/10)

Andrew Largeman, televizyon sektöründe yer almaya çalışan bir aktördür. Ancak hayatı kolay değildir çünkü psikiyatrist babası onun üzerinde küçüklüğünden beri baskı kurmaktadır. Hatta öyle ki, hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı şekilde geçiren annesinin bu durumda olmasının nedeninin Andrew olduğuna oğlunu inandırmıştır. Bir gün annesinin ölüm haberini alan Andrew, dokuz yıl sonra kasabasına geri döner. Kasabaya uyum sağlamaya çalışan Andrew, kasabada tanıştığı Sam’le birlikte yıllardır kendisine ne kadar haksızlık ettiğini de fark etmiş olur.

Ian Holm, Natalie Portman, Denis O’Hare gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Zach Braff üstleniyor.

13. Nick And Norah’s Infinite Playlist – Aşk Listesi (IMDB: 6,7/10)

Eski kız arkadaşı Tris’e hala sırılsıklam aşık olan Nick, ayrılıklarının üzerinden 3 hafta 2 gün ve 23 saat geçmesine rağmen Tris’in yeni bir sevgili bulmasına yıkılır. Tris’in onunla dalga geçememesi için o gece barda gördüğü bir kız olan Norah’tan beş dakikalığına sevgilisi olmasını rica eder. Norah ve Nick sevgili rolü yaparken Norah’ın kız arkadaşı sarhoş olup ortadan kaybolunca ikilinin sakin başlayan gecesi eğlenceli bir maceraya sürüklenir.

Michael Cera, Kat Dennings, Alexis Dziena’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Peter Sollett üstleniyor.

14. The Five Year Engagement – Uzatmalı Nişanlım (IMDB: 6,2/10)

Tom ve Violet birbirlerini çok seven genç bir çifttir. Tom’un evlenme teklifi etmesiyle sonunda nişanlanan Tom ve Violet’in düğünleri Violet’in işi gereği başka bir eyalete tayini çıkması nedeniyle 2 yıl kadar ertelenir. Fakat daha sonra başka sebeplerden dolayı sürekli ertelenecektir.

Komedi ve romantizmi bir arada izleyiciye sunan filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller yer alırken, oyuncu kadrosunda ise Jason Segel, Emily Blunt, Chris Pratt gibi isimler var.

15. Four Weddings And A Funeral – Dört Nikah Bir Cenaze (IMDB: 7,1/10)

Kadınlarla sadece gönlünü eğlendiren Charles, arkadaşının düğününde Carrie’ye aşık olur. Daha sonra ikili şans eseri üç nikah ve bir cenazede de karşılaşırlar fakat bir türlü duygularını birbirlerine itiraf edemezler. Birbirlerine bir türlü açılamayan ikili başkalarıyla nişanlansalar bile birbirlerine olan ilgileri devam etmektedir.

1994 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Mike Newell oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Hugh Grant, Andie MacDowell, Simon Callow gibi isimler yer alıyor.

16. İlişki Durumu: Karışık (IMDb: 6,6/10)

Jane’in üç yetişkin çocuğu, kaliteli bir restoranı ve on yıl önce boşanmaya karar verdiği avukat eski kocası Jake’le dostça bir ilişkisi vardır. Jake’in Agness’le evlenmesiyle Jane ikinci kadın durumuna düşer. Jane’in mutfağını değiştirmek için işe giren mimar Adam, bu olayların ortasında kalır. O sırada eşinden yeni boşanmış olan Adam da Jane’e aşık olmaya başlar ve bir aşk üçgeni başlar.

Romantik komedi filminin oyuncu kadrosunda Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini ise Nancy Meyers üstleniyor.

17. 17 Yeniden (IMDb: 6,4/10)

1989’da lise son sınıftayken okulun en popüler çocuğu olan Mike O’Donnell, basket takımının en iyi oyuncusudur ve üniversite bursu garantidir. Ancak sevgilisi Scaret’in hamile olduğunu öğrenmesiyle tüm bunları elinin tersiyle iter ve Scarlet’le evlenir. Aradan 20 yıl geçtikten sonra Scarlet ile evlilikleri bitmek üzeredir ve Mike’ın kariyeri de mahvolmuştur. Bunları düzeltmesi için Mike’a bir şans verilir ve 17 yaşına geri döner. 17 yaşında görünse de 30 yaşındaki tavırları ile geçmişteki başarısını yakalaması pek imkanlı görünmüyordur.
Zac Efron, Matthew Perry, Leslie Mann gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Burr Steers oturuyor.

18. Ödül Peşinde (IMDb: 5,5/10)

Ödül avcısı olan Milo Boyd, kefaletini ödemeyen eski karısı Nicole Hurley’i takip etmesi işi verilince büyük bir zevkle işi kabul eder. Milo, eski karısı ve bir muhabir olan Nicole’ün üzerinde zahmetsizce para kazanacağını sanmaktadır. Ancak işler hiç de istediği gibi gitmez. İkili bir anda kendilerinin ve birbirlerinin canlarını kurtarmaya çalışırken bulur.

Jennifer Aniston ve Gerard Butler’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Andy Tennant üstleniyor.

19. The Kissing Booth (IMDb: 6,3/10)

Daha önce hiç öpüşmemiş bir genç kız olan Elle Evans, ilk öpücüğünü lisenin bahar festivalinde gerçekleştirilen bir oyun sayesinde elde eder. Elle için bu bir oyundan ötedir, çünkü hoşlandığı çocuk olan Noah ile öpüşmüştür. Öpücüğün sonrasında Elle ve Noah arasında yakınlaşma olur. Ancak bir sorun vardır: Noah, Elle’nin en yakın arkadaşının abisidir! Elle aşkını mı, arkadaşını mı seçecektir?

Vince Marcello’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Joey King, Joel Courtney, Jacob Elordi gibi isimler yer alıyor.

20. Set It Up (IMDb: 6,5/10)

Patronlarının omuzlarındaki tüm yükü hafifleten iki asistan, her ne kadar patronlarından daha fazla çalışsalar da ondan daha az para kazanıyorlardır ve bu durum asistanları rahatsız etmeye başlar. Patronlarından kurtulmak için patronlarını biriyle tanıştırıp, o kişiyle sevgili yapma planını uygularlar.
Zoey Deutch, Glen Powell, Lucy Liu, Taye Diggs gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Claire Scanlon oturuyor.

21. Teklif (IMDb: 6,7/10)

Kitapları düzenleme işini yaparak hayatını geçindiren Margaret, bir gün hiç beklemediği bir haber alır. Margaret, sınır dışı edilmek üzeredir! Sınır dışı edilip ülkesi Kanada’ya geri gönderilmek istemeyen Margaret, yetkililere bin bir zorluk yaşattığı eski asistanı Andrew ile nişanlı olduğunu bildirir. Ancak Andrew’un bu yalana ortak olmak için birkaç koşulu vardır. Koşula göre Margaret, Andrew’un ailesiyle tanışmak için onunla Alaska’ya gelecektir.
Sandra Bullock, Ryan Reynolds, Mary Steenburgen, Craig T. Nelson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Anne Fletcher oturuyor.

22. Tatil (IMDb: 6,9/10)

Gazetede köşe yazarı olan Iris Simpkins, meslektaşı olan Jasper Bloom’dan oldukça hoşlanıyordur. Yılbaşı yaklaşırken Jasper’ın nişanlandığını duyan Iris, Jasper’ın nişanlandığı kişinin de meslektaşları olduğunu öğrenince ikinci kez yıkılır. Diğer yandan kendisini aldatan sevgilisinden yeni ayrılan Amanda Woods vardır. Amanda ve Iris’in yolları bir şekilde kesişir ve iki kadın yaşadıkları evleri takas etmeye karar verirler.
Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law, Jack Black gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Nancy Meyers oturuyor.

23. Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir? (IMDb: 6,4/10)

Hayatını kadınlar üzerine kurmuş bir çapkın olan Benjamin, çapkınlığı nedeniyle başladığı her ilişkiye en fazla birkaç gün devam edebilmektedir. Patronuyla iddiaya giren Benjamin, yeni ilişkisinin 10 günden daha uzun süreceğini söyler. Her ne kadar zor olsa da, bu iddiayı kazanmak zorundadır.
Kate Hudson, Matthew McConaughey, Adam Goldberg, Kathryn Hahn gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Donald Petrie oturuyor.

24. İyi Olan Kazansın (IMDb: 6,3/10)

CIA’da üst düzey iki ajan, aynı zamanda da iyi iki dosttur. İki ajanın dostluğu aynı kadına aşık olmalarıyla bir anda bozulur. Aşık oldukları kadın olan Lauren, iki ajan arasında karar vermek için ikisiyle birden çıkmaya başlayınca, ajanlar Lauren’e kendilerini ispatlamak için birbirleriyle savaşırlar.
Reese Witherspoon, Chris Pine, Tom Hardy, Til Schweiger gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda McG oturuyor.

25. Aşka Yolculuk (IMDb: 6,5/10)

Dört yıldır birlikte olan Anna Brady ve Jeremy arasında hala evlilik konusu geçmemektedir. Bu durumdan sıkılan Anna, kadınların erkeklere 29 Şubat tarihinde evlilik teklifi yapmasına izin veren eski bir İrlanda geleneğini keşfeder. Sevgilisine evlilik teklifi etmek için onun yanına doğru yola çıkan Anna’nın başına bir sürü bela gelecektir.

Amy Adams, Matthew Goode, Adam Scott, John Lithgow gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Ananda Tucker oturuyor.

26. Kadın Aklı Erkek Aklı (IMDb: 6,5/10)

Sabah programı yapımcısı olan Abby Richter’ın, abartılı bir tip olan Mike program sunmaya başlayınca keyfi kaçar. Abby ve Mike birbirleriyle bir anlaşma yaparlar: Abby yeni tanıştığı bir adamla ilişkisinin düzgün gitmesi için Mike’tan yardım alacaktır, eğer sonuç istenildiği gibi olmazsa Mike işi bırakacaktır. Ancak işler Mike’ın umduğu gibi gitmez ve bir anda Abby’e aşık olur.

Katherine Heigl, Gerard Butler, Bree Turner, Eric Winter gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Robert Luketic oturuyor.

27. Gelinlerin Savaşı (IMDb: 5,5/10)

En büyük hayalleri gelinlik giymek olan Liv ve Emma adındaki iki kadın, sonunda evlilik hazırlıklarına başlamışlardır. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayan iki kadın, mekan görevlilerinin yaptığı bir hata yüzünden büyük bir sorunla karşılaşır; iki kadının düğün günleri aynı tarihe alınmıştır! İki kadın da vazgeçme taraftarı değildir ve düğünleri için savaşmaktan çekinmeyeceklerdir.
Kate Hudson, Anne Hathaway, Candice Bergen, Bryan Greenberg gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Gary Winick oturuyor.

28. B Planı (IMDb: 5,3/10)

Artık annelik duygusunu tatmak isteyen Zoe, baba adayını bulmak için arayışa başlar. Stan isimli bir adamla tanışan Zoe, Stan’ın baba olmak için doğru kişi olacağını düşünür. Ancak Zoe hamile kaldıktan sonra Stan’dan bu müjdeyi saklamaya karar verip, çocuğu babasız büyütmeyi düşünür.

Jennifer Lopez, Alex O’Loughlin, Michaela Watkins, Eric Christian Olsen gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alan Poul oturuyor.

29. Bir Alışverişkoliğin İtirafları (IMDb: 5,9/10)

Rebecca Bloomwood, hayatın anlamını alışveriş yapmakta bulan bir kadındır. Hayatındaki en büyük amacı bir moda dergisinde çalışmak olan Rebecca, sonunda amacına ulaşır ve bir finans dergisinde az parayla çok alışveriş yapmanın tüyolarını okurlarıyla paylaşmaya başlar.
Isla Fisher, Hugh Dancy, Krysten Ritter, Joan Cusack gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda P.J. Hogan oturuyor.

30. Gelin Benim Olacak (IMDb: 5,9/10)

Sürekli başka kadınlarla çık-ayrıl döngüsünden bıkan Tom, en yakın arkadaşı olan Hannah’a platonik olarak aşık olduğunu fark eder. On yıllık arkadaşlıkları boyunca aralarında hiçbir sıcaklık olmayan iki yakın arkadaş, Tom’un duygularının değişmesiyle bambaşka bir hal alır. Ancak Tom bu düşüncelere sahipken, Hannah nişanlanır ve Tom’u da düğününde şeref konuğu olması için çağırır.

Patrick Dempsey, Michelle Monaghan, Kevin McKidd, Kadeem Hardison gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Paul Weiland oturuyor.