İzleyenlerin Yüzünüzde Kalpler Açtıracak Son Zamanların En İyi 15 Romantik Komedi Filmi

Hayat diyorum, romantik komedi tadında geçse hep. Aşk dolu, komedi dolu, toz pembe… Ama böyle şeyler sadece filmlerde olur canımın içi. Başımızın üstünde başkalarının göremediği minik kalpler oluşturan birbirinden güzel ve eğlenceli 15 romantik komedi filmini sizler için listeledik.

1. Silver Linings Playbook – Umut Işığım (IMDB: 7,8/10)

Pat Salitano, eskiden tarih öğretmenliği yapmakta olan bir adamdır ve hayatında değer verdiği her şeyi bir günde elinden kaybetmiştir. Tüm bunlarla tek başına başa çıkamaz ve mahkemenin de kararıyla birlikte rehabilitasyon merkezinde 8 ay tedavi görür. Salitano, eski hayatını, ailesini geri kazanmak istemektedir. Bunun için düzgün bir adam olmaya ve işini geri almaya çalışır. Karısı Vicky’yi geri kazanma yolunda bir yemekte karşılaştığı aile dostu Tiffany ona yardım edecektir ancak Tiffany’nin de Salitano’dan bir isteği vardır.

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell oturuyor ve oyuncu kadrosunda da Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

2. (500) Days Of Summer – Aşkın (500) Günü (IMDB: 7,7/10)

Summer, aşka ve ilişkilere inanmayan, hayatını ve anı yaşayan bir kadındır. Bir gün Tom Hansen’la tanışırlar ve Tom ilk görüşte Summer’a aşık olur. Hayatının geri kalanını Summer’la geçirmek isteyen Tom, aynı isteği Summer’da göremez. Summer her ne kadar aşka inanmasa da Tom’la birbirinden eğlenceli günler geçirirler.

Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel paylaşıyor.

3. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (IMDB: 8/10)


Phil Connors, ekrandaki haliyle gerçek hayatı birbirinden tamamen farklı olan bir hava durumu spikerdir. Ekran karşısında samimi tavırlarıyla beğenilirken aslında gerçek hayatında çok kibirli biridir. Connors bir gün Groundhog Günü etkinlikleri için Pensilvanya’nın hiç sevmediği kırsal kasabalarından birine gönderilir. İş için bir gün katlanmak zorunda olduğu bu kasabayı ve kasabanın insanlarını hiç sevmemektedir. Ancak bir günlüğüne çıktığı iş seyahati karın yağması ve yolları kapatmasıyla uzamak zorunda kalır. Daha da kötüsü Connors zaman döngüsüne takılmıştır; Groundhog Günü’nü tekrar tekrar yaşamak zorundadır.

Oyuncu kadrosunda Bill Murray, Andie MacDowell, Stephen Tobolowsky’nin yer aldığı filmin yönetmenliğini Harold Ramis yapıyor.

4. Midnight In Paris – Paris’te Gece Yarısı (IMDB: 7,7/10)

Gil ve Inez sonbaharda evlenmeyi planlayan nişanlı bir çifttir. Inez, babasının iş nedeniyle Paris’e gideceğini öğrenince o da babasıyla Paris’e gitmeye karar verir. Gezinin başında her şey çok güzel giderken özellikle Gil’in Paris sokaklarında gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar her şeyi değiştirecektir. Bu gerçek üstü maceralar Gil’in ilham perisi olur ve edebiyatçı kişiliğini ortaya çıkarır.

Efsane yönetmen Woody Allen’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen gibi isimler yer alıyor.

5. The Hangover – Felekten Bir Gece (IMDB: 7,8/10)

Filmde arkadaşlarının bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört yakın arkadaşın partiden sonraki gece hayatlarının bir anda değişmesi işleniyor. Parti gecesi zil zurna sarhoş olan dört arkadaş, sabah uyandıklarında otel odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebekle karşılaşırlar. Tüm bunların üstüne damat da ortalarda yoktur. Parti gecesiyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan dörtlü hem damadı bulup düğüne yetiştirmeli, hem de olayların nasıl bu noktaya geldiğini bulmaya çalışacaktır.

Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Todd Philips üstleniyor.

6. Forgetting Sarah Marshall – Aşkzede (IMDB: 7,2/10)

Ünlü bir televizyon yıldızı olan Sarah’ın asistanlığını hem sevgilisi hem de mütevazı bir müzisyen olan Peter yapmaktadır. İkilinin arasındaki ilişki bir anda biter. Peter, Sarah’tan ayrılmanın verdiği acıyla kafasını dağıtmak için Hawaii’ye gitmeye karar verir. Ancak kafasını dağıtmak için gittiği tatil mekanında Sarah’ı yeni sevgilisiyle birlikte orada görür. Kıskançlıktan çatlayan Peter, Sarah’ı kıskandırmak için resepsiyondaki kızla yakınlaşmayı planlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller otururken, oyuncu kadrosunda Jason Segel, Kristen Bell, Russell Brand, Mila Kunis gibi isimler yer alıyor.

7. City Lights – Şehir Işıkları (IMDB: 8,5/10)

Kör bir çiçek satıcısına aşık olan sokak serserisi, hayatını kurtardığı milyonerin kendisine sözler vermesine güvenerek kendisini zengin biri olarak tanıtır. Aşık olduğu kadının gözlerinin görmesi için kendisine ameliyat parası vereceğini düşünür. Fakat, gerçek öyle değildir.

Charles Chaplin’in yönettiği filmin başrolünde yine Chaplin bulunuyor.

8. Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever (IMDB: 8,2/10)

Chicagolu caz müzisyenleri Joe ve Jerry görmemeleri gereken bir katliama tanık olmuşlardır ve katliamı gerçekleştiren gangsterlardan kaçmaları gerekmektedir. Kasabayı terk eden ikili canlarını kurtarmak için gizlenmeli ve aynı zamanda yeni bir iş bulmaları gerekmektedir. Bunun için de kadın kılığına girip Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar. Kadın gibi giyinen ikilinin yeni isimleri artık Josephine ve Daphne olmuştur.

Altı dalda Oscar adayı olan filmin oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon yer alırken, yönetmen koltuğunda da Billy Wilder oturuyor.

9. 50 First Dates – 50 İlk Öpücük (IMDB: 6,8/10)

Henry Roth, Hawaii’de günü gün edip, istediği kadınlar hiç bağ kurmadan gönlünce eğlenen bir doktordur. Tüm bu kadınların yanı sıra bir gün Lucy Whitmore isimli bir kadına rastlar ve geri kalan tüm kadınları görmezden gelir. Henry ve Lucy birbirlerinden hoşlanırlar ve aralarında bir ilişki başlamak üzeredir. Ancak Lucy’nun bir sorunu vardır; kısa süreli hafıza sorunu yaşamaktadır. Öyle ki, Lucy için her gün yepyeni bir başlangıçtır, bir önceki günü hafızasından silerek yeni güne uyanmaktadır. Henry ise her gün Lucy’i kendisine aşık edebilmek için çabalayarak geçirecektir.

Peter Segal’in yönettiği filmin başrollerini Adam Sandler ve Drew Barrymore paylaşıyor.

10. Crazy, Stupid, Love – Çılgın Aptal Aşk (IMDB: 7,4/10)

Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı olan Cal, gördüğü Amerikan rüyasından karısının onu aldattığını ve ayrılmak istediğini öğrenerek uyanır. Kırkında yalnız bir adam olan Cal, barda tanıştığı çapkın Jacob’tan bekar bir hayat sürdürmenin püf noktalarını öğrenmeye başlar. Bekar hayatını sürdürürken bir yandan çocuklarıyla uğraşan Cal, kendini bir anda bir aşk üçgenini çözmeye çalışırken bulur.

Oyuncu kadrosunda Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmenliğini John Requa ve Gleen Ficarra üstleniyor.

11. Don Jon – Kalbim Sende (IMDB: 6,6/10)

Jon Martello, kadınlar konusunda oldukça takıntılı bir adam olmasının yanı sıra aynı zamanda porno bağımlılığı olan bir adamdır. Arkadaşları arasında Don Juan lakabına sahip olan Jon, kadınları elde etme konusunda çok yeteneklidir. Ancak bir gece kulübünde tanıştığı Barbara daha önce tanıştığı hiçbir kadına benzememektedir. Jon, çekiciliğinin yanı sıra aynı zamanda idealist bir kadın olan Barbara’yı elde etmek için elinden geleni yapacaktır.

2013 yapımı filmin yönetmenliğini, senaryosunun yazımını ve başrolünü üstlenen Joseph Gordon-Levitt’e Scarlet Johansson, Julianne Moore gibi isimler eşlik ediyor.

12. Garden State – Eve Dönüş (IMDB: 7,6/10)

Andrew Largeman, televizyon sektöründe yer almaya çalışan bir aktördür. Ancak hayatı kolay değildir çünkü psikiyatrist babası onun üzerinde küçüklüğünden beri baskı kurmaktadır. Hatta öyle ki, hayatını tekerlekli sandalyeye bağlı şekilde geçiren annesinin bu durumda olmasının nedeninin Andrew olduğuna oğlunu inandırmıştır. Bir gün annesinin ölüm haberini alan Andrew, dokuz yıl sonra kasabasına geri döner. Kasabaya uyum sağlamaya çalışan Andrew, kasabada tanıştığı Sam’le birlikte yıllardır kendisine ne kadar haksızlık ettiğini de fark etmiş olur.

Ian Holm, Natalie Portman, Denis O’Hare gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenliğini Zach Braff üstleniyor.

13. Nick And Norah’s Infinite Playlist – Aşk Listesi (IMDB: 6,7/10)

Eski kız arkadaşı Tris’e hala sırılsıklam aşık olan Nick, ayrılıklarının üzerinden 3 hafta 2 gün ve 23 saat geçmesine rağmen Tris’in yeni bir sevgili bulmasına yıkılır. Tris’in onunla dalga geçememesi için o gece barda gördüğü bir kız olan Norah’tan beş dakikalığına sevgilisi olmasını rica eder. Norah ve Nick sevgili rolü yaparken Norah’ın kız arkadaşı sarhoş olup ortadan kaybolunca ikilinin sakin başlayan gecesi eğlenceli bir maceraya sürüklenir.

Michael Cera, Kat Dennings, Alexis Dziena’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Peter Sollett üstleniyor.

14. The Five Year Engagement – Uzatmalı Nişanlım (IMDB: 6,2/10)

Tom ve Violet birbirlerini çok seven genç bir çifttir. Tom’un evlenme teklifi etmesiyle sonunda nişanlanan Tom ve Violet’in düğünleri Violet’in işi gereği başka bir eyalete tayini çıkması nedeniyle 2 yıl kadar ertelenir. Fakat daha sonra başka sebeplerden dolayı sürekli ertelenecektir.

Komedi ve romantizmi bir arada izleyiciye sunan filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller yer alırken, oyuncu kadrosunda ise Jason Segel, Emily Blunt, Chris Pratt gibi isimler var.

15. Four Weddings And A Funeral – Dört Nikah Bir Cenaze (IMDB: 7,1/10)

Kadınlarla sadece gönlünü eğlendiren Charles, arkadaşının düğününde Carrie’ye aşık olur. Daha sonra ikili şans eseri üç nikah ve bir cenazede de karşılaşırlar fakat bir türlü duygularını birbirlerine itiraf edemezler. Birbirlerine bir türlü açılamayan ikili başkalarıyla nişanlansalar bile birbirlerine olan ilgileri devam etmektedir.

1994 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Mike Newell oturuyor. Oyuncu kadrosunda ise Hugh Grant, Andie MacDowell, Simon Callow gibi isimler yer alıyor.

Hayatınızın tuzu biberi olsun en romantik ve sevdiğinizle karşılıklı güleceğiniz anlar. Film tadında bir hayat dileriz. İyi seyirler…