Hayat diyorum, romantik komedi tadında geçse hep. Aşk dolu, komedi dolu, toz pembe… Ama böyle şeyler sadece filmlerde olur canımın içi. Başımızın üstünde başkalarının göremediği minik kalpler oluşturan birbirinden güzel ve eğlenceli 30 romantik komedi filmini sizler için listeledik.

1. Silver Linings Playbook – Umut Işığım (IMDB: 7,8/10)

Pat Salitano, eskiden tarih öğretmenliği yapmakta olan bir adamdır ve hayatında değer verdiği her şeyi bir günde elinden kaybetmiştir. Tüm bunlarla tek başına başa çıkamaz ve mahkemenin de kararıyla birlikte rehabilitasyon merkezinde 8 ay tedavi görür. Salitano, eski hayatını, ailesini geri kazanmak istemektedir. Bunun için düzgün bir adam olmaya ve işini geri almaya çalışır. Karısı Vicky’yi geri kazanma yolunda bir yemekte karşılaştığı aile dostu Tiffany ona yardım edecektir ancak Tiffany’nin de Salitano’dan bir isteği vardır.

2013 yapımı filmin yönetmen koltuğunda David O. Russell oturuyor ve oyuncu kadrosunda da Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Robert De Niro gibi isimler yer alıyor.

2. (500) Days Of Summer – Aşkın (500) Günü (IMDB: 7,7/10)

Summer, aşka ve ilişkilere inanmayan, hayatını ve anı yaşayan bir kadındır. Bir gün Tom Hansen’la tanışırlar ve Tom ilk görüşte Summer’a aşık olur. Hayatının geri kalanını Summer’la geçirmek isteyen Tom, aynı isteği Summer’da göremez. Summer her ne kadar aşka inanmasa da Tom’la birbirinden eğlenceli günler geçirirler.

Yönetmen koltuğunda Marc Webb’in oturduğu filmin başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel paylaşıyor.

3. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü (IMDB: 8/10)


Phil Connors, ekrandaki haliyle gerçek hayatı birbirinden tamamen farklı olan bir hava durumu spikerdir. Ekran karşısında samimi tavırlarıyla beğenilirken aslında gerçek hayatında çok kibirli biridir. Connors bir gün Groundhog Günü etkinlikleri için Pensilvanya’nın hiç sevmediği kırsal kasabalarından birine gönderilir. İş için bir gün katlanmak zorunda olduğu bu kasabayı ve kasabanın insanlarını hiç sevmemektedir. Ancak bir günlüğüne çıktığı iş seyahati karın yağması ve yolları kapatmasıyla uzamak zorunda kalır. Daha da kötüsü Connors zaman döngüsüne takılmıştır; Groundhog Günü’nü tekrar tekrar yaşamak zorundadır.

Oyuncu kadrosunda Bill Murray, Andie MacDowell, Stephen Tobolowsky’nin yer aldığı filmin yönetmenliğini Harold Ramis yapıyor.

4. Midnight In Paris – Paris’te Gece Yarısı (IMDB: 7,7/10)

Gil ve Inez sonbaharda evlenmeyi planlayan nişanlı bir çifttir. Inez, babasının iş nedeniyle Paris’e gideceğini öğrenince o da babasıyla Paris’e gitmeye karar verir. Gezinin başında her şey çok güzel giderken özellikle Gil’in Paris sokaklarında gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar her şeyi değiştirecektir. Bu gerçek üstü maceralar Gil’in ilham perisi olur ve edebiyatçı kişiliğini ortaya çıkarır.

Efsane yönetmen Woody Allen’ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmde Owen Wilson, Rachel McAdams, Michael Sheen gibi isimler yer alıyor.

5. The Hangover – Felekten Bir Gece (IMDB: 7,8/10)

Filmde arkadaşlarının bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört yakın arkadaşın partiden sonraki gece hayatlarının bir anda değişmesi işleniyor. Parti gecesi zil zurna sarhoş olan dört arkadaş, sabah uyandıklarında otel odalarında bir kaplan, tavuklar ve dolapta ağlayan altı aylık bir bebekle karşılaşırlar. Tüm bunların üstüne damat da ortalarda yoktur. Parti gecesiyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan dörtlü hem damadı bulup düğüne yetiştirmeli, hem de olayların nasıl bu noktaya geldiğini bulmaya çalışacaktır.

Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Justin Bartha’nın yer aldığı filmin yönetmenliğini Todd Philips üstleniyor.

6. Forgetting Sarah Marshall – Aşkzede (IMDB: 7,2/10)

Ünlü bir televizyon yıldızı olan Sarah’ın asistanlığını hem sevgilisi hem de mütevazı bir müzisyen olan Peter yapmaktadır. İkilinin arasındaki ilişki bir anda biter. Peter, Sarah’tan ayrılmanın verdiği acıyla kafasını dağıtmak için Hawaii’ye gitmeye karar verir. Ancak kafasını dağıtmak için gittiği tatil mekanında Sarah’ı yeni sevgilisiyle birlikte orada görür. Kıskançlıktan çatlayan Peter, Sarah’ı kıskandırmak için resepsiyondaki kızla yakınlaşmayı planlar.

Filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller otururken, oyuncu kadrosunda Jason Segel, Kristen Bell, Russell Brand, Mila Kunis gibi isimler yer alıyor.

7. City Lights – Şehir Işıkları (IMDB: 8,5/10)

Kör bir çiçek satıcısına aşık olan sokak serserisi, hayatını kurtardığı milyonerin kendisine sözler vermesine güvenerek kendisini zengin biri olarak tanıtır. Aşık olduğu kadının gözlerinin görmesi için kendisine ameliyat parası vereceğini düşünür. Fakat, gerçek öyle değildir.

Charles Chaplin’in yönettiği filmin başrolünde yine Chaplin bulunuyor.

8. Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever (IMDB: 8,2/10)

Chicagolu caz müzisyenleri Joe ve Jerry görmemeleri gereken bir katliama tanık olmuşlardır ve katliamı gerçekleştiren gangsterlardan kaçmaları gerekmektedir. Kasabayı terk eden ikili canlarını kurtarmak için gizlenmeli ve aynı zamanda yeni bir iş bulmaları gerekmektedir. Bunun için de kadın kılığına girip Miami’de kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar. Kadın gibi giyinen ikilinin yeni isimleri artık Josephine ve Daphne olmuştur.

Altı dalda Oscar adayı olan filmin oyuncu kadrosunda Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon yer alırken, yönetmen koltuğunda da Billy Wilder oturuyor.

9. 50 First Dates – 50 İlk Öpücük (IMDB: 6,8/10)

Henry Roth, Hawaii’de günü gün edip, istediği kadınlar hiç bağ kurmadan gönlünce eğlenen bir doktordur. Tüm bu kadınların yanı sıra bir gün Lucy Whitmore isimli bir kadına rastlar ve geri kalan tüm kadınları görmezden gelir. Henry ve Lucy birbirlerinden hoşlanırlar ve aralarında bir ilişki başlamak üzeredir. Ancak Lucy’nun bir sorunu vardır; kısa süreli hafıza sorunu yaşamaktadır. Öyle ki, Lucy için her gün yepyeni bir başlangıçtır, bir önceki günü hafızasından silerek yeni güne uyanmaktadır. Henry ise her gün Lucy’i kendisine aşık edebilmek için çabalayarak geçirecektir.

Peter Segal’in yönettiği filmin başrollerini Adam Sandler ve Drew Barrymore paylaşıyor.

10. Crazy, Stupid, Love – Çılgın Aptal Aşk (IMDB: 7,4/10)

Dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı olan Cal, gördüğü Amerikan rüyasından karısının onu aldattığını ve ayrılmak istediğini öğrenerek uyanır. Kırkında yalnız bir adam olan Cal, barda tanıştığı çapkın Jacob’tan bekar bir hayat sürdürmenin püf noktalarını öğrenmeye başlar. Bekar hayatını sürdürürken bir yandan çocuklarıyla uğraşan Cal, kendini bir anda bir aşk üçgenini çözmeye çalışırken bulur.

Oyuncu kadrosunda Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore, Emma Stone gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmenliğini John Requa ve Gleen Ficarra üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like