Kimi izleyici romantizmden hoşlanır, kimisi ajanlı filmlerden kimisi ise bunların hepsinden bağımsız olan zombi filmlerinden hoşlanır. Dünya çapında insanların zombi gibi görünüp yürüyüşler yaptığı düşünülürse sinema izleyicileri zombi konseptini gerçekten seviyor. Eğer sizde zombi konseptli filmlerden hoşlanıyorsanız bu listeye göz atmanızı öneririz.

1. Zombilerin Şafağı (IMDb 7,9)

Kuzey Londra’yı zombilerin basmasıyla o sırada annesiyle arası açık olan ve eski kız arkadaşıyla da tekrar barışmak isteyen Shaun sevdiklerini zombilerden kurtarmaya karar verir. Shaun peşine Liz, Ed, Pete ve annesini takar ve Winchester’a ulaşmaya çalışır çünkü orada hayatta kalanların olduğuna inanıyordur. Ancak yolda daha arasını yeni düzelttiği annesi bir zombi tarafından ısırılır ve Shaun annesini dönüşmeden öldürmesi gerekir.

Zombi konseptini komediyle birleştiren filmin yönetmenliğini Edgar Wright yaparken oyuncu kadrosunda ise Simon Pegg, Nick Frost gibi isimler bulunuyor.

2. 28 Gün Sonra (IMDb 7,6)

Ölümcül bir virüs hastalıklı şempanzeler yüzünden İngiltere’ye yayılmıştır ve insanlık zor durumdadır. Yetkililer artık sadece virüsü değil, virüse yakalanan insanları da yok etmeye çalışmak zorundadır. Şehir boşaltılır ve virüs kapmamış insanlar askerler tarafından korunan güvenli bölgelere tahliye edilir.

2003 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle otururken oyuncu kadrosunda ise Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston gibi isimler yer alıyor.

3. Zombieland (IMDb 7,7)

Oldukça komik bir işleyişe sahip olan filmde Tallahassee, Columbus, Little Rock ve Wichita zombi salgınından sonra hayatta kalmayı başaran dört kişidir. Columbus’un zombi salgınından önce hiç iyi gitmeyen bir sosyal hayatı vardır, Tallahasssee tam bir alkoliktir, Little Rock ve Wichita ise birbirinin arkasını kollayan iki kız kardeştir. Bu sıra dışı dörtlü zombi saldırısından kurtulmuşlardır ve ölmeye hiç de niyetleri yoktur.

En iyi zombi-komedi filmlerinden olan Zombieland’de Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Abigail Breslin, Emma Stone gibi isimler yer alırken yönetmenliği ise Rubes Fleischer üstleniyor.

4. Dead Snow (IMDb 6,3)

Bir grup tıp öğrencisi tatili geçirmek üzere içlerinden birinin dağ evine doğru yola çıkarlar. Orada tanıştıkları bir adam geldikleri bölgenin eskiden Nazi terörüne şahitlik yaptığını anlatır. İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan bu olayın izleri hala bölgede sürmektedir ve öğrenci grubu da birer zombiye dönüşmüş olan Nazilerle karşılaşır.

Norveç yapımı komedi filminde Charlotte Frogner, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen gibi isimler yer alırken, yönetmenliği Tommy Wirkola üstleniyor.

5. Dünya Savaşı Z (IMDb 7)

Gerry Lane, iki kız çocuğu ve mutlu bir evliliğe sahip bir Birleşmiş Milletler çalışanıdır. Sıradan bir gün ailecek arabada oldukları sırada bir anda bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ederler. İnsanlar saldırgan davranıyordur. Bunlara tanıklık eden Gerry bir an önce ailesini güvenli bölgeye yerleştirir. Ancak dünya tehlikededir ve Gerry dünyayı dolaşarak insanları saldırganlaştıran bu virüse çare bulmaya çalışır.

2013’te vizyona giren ve Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Marc Foster oturuyor.

6. Ben Efsaneyim (IMDb 7,2)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur.

7. Ölümcül Deney (IMDb 6,7)

Umbrella Corporation şirketi Hive isimli bir genetik araştırma merkezi kurar. Bu merkezde insanlığın sonuna yol açabilecek olan T virüsü bulunmaktadır ve bir gün bir hırsız virüsü ele geçirerek araştırma merkezinin içine salar. Araştırma merkeziyle başlayan bu salgın dışarıdaki insanlara da yayılmaya başlar ve kısa bir süre sonra da dünyaya yayılır. Hive’ın tüm personelleri zombiye dönüşür ve tüm bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Sistemin ve zombilerin en büyük düşmanı ise Alice olacaktır.

Serinin ilk filmi olan 2002 yapımı filmin yönetmenliğini Paul W.S Anderson üstlenirken başrolde ise Milla Johovich yer alıyor.

Gönül isterdi ki zombi filmleri denince akla ilk gelmesi gereken seri olan Ölümcül Deney’in tüm filmlerini bu listede tek tek ele alma imkanımız olsun… Her ne kadar Ölümcül Deney’in her filmini tek tek ele alamasak da eğer zombi filmlerini seviyorsanız hepsini izlemenizi öneririz!

8. Sıcak Kalpler (IMDb 6,9)

Zombi filmlerine farklı bir bakış açısı getiren Sıcak Kalpler’de yaklaşık sekiz yıl önce nasıl yayıldığı artık hatırlanamayan bir zombi salgınıyla dünya değişmiştir. İnsanlar yüksek duvarların ardında yaşamak zorunda kalmıştır çünkü zombilerin sayısı hayatta kalan insanların sayısından kat kat daha fazladır. Bir zombi olan R, bir gün beslenmek için dışarı çıkar ve hayatta kalmış biri olan Julie ile karşılaşır. Julie korkup onu öldürmeye çalışır ancak R onu ısırmaya çalışmaz çünkü Julie’e aşık olmuştur. Kalbindeki aşk büyüdükçe R zamanla iyileşmeye de başlayacaktır.

2013 yapımı komedi ve romantik tarzdaki zombi filminin yönetmen koltuğunda Jonathan Levine otururken filmde Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Analeigh Tipton yer alıyor.

9. 28 Hafta Sonra (IMDb 7)

Zombi salgınının yarattığı karmaşıklık yavaş yavaş kontrol altına alınmaya başlamıştır ve askerler eşliğinde insanlar boşaltmak zorunda kaldıkları evlerine yeniden yerleşmeye başlamışlardır. Her ne kadar sadece belli bir bölgede güvenlik tamamen sağlandıysa da insanlar bu korkunç virüsten kurtuldukları için oldukça mutludur. Ancak virüsü hala vücudunda taşıyan bir ailenin bireyi yüzünden korkunç virüs bu güvenli bölgeyi yeniden ele geçirir.

Juan Carlos Fresnadillo’nun yönetmenliğini üstlendiği filmde Robert Carlyle, Rose Bryne, Harold Perrineau yer alıyor.

10. Ada: Zombilerin Düğünü (IMDb 5,2)

Yakın arkadaşlarının düğününe gitmek için Büyükada’ya doğru yola çıkan beş arkadaş, bu mutlu günde her şeyi bir el kamerasıyla kaydetmektedir. Ancak bu güzel gece bir anda insanların garip bir şekilde saldırganlaşmaya başlamasıyla mahvolur. Grup bir yandan adadan kaçabilmek için mücadele ederken, diğer yandan mahsur kalan arkadaşlarını kurtarmak için çabalayacaklar.

Türklerin de zombi konseptiyle çektikleri bir film olunca eklemeden geçmeyelim dedik. Filmin yönetmenliğini Murat Emir Eren, Talip Ertürk yaparken, oyuncuların arasında Taner Birsel, Rüya Önal, Esra Ruşan ve daha birçok isim bulunuyor.

11. Ölüler Ülkesi (IMDb 6,2)

Büyük bir felaketin yaşanmasından sonra insanlar ortadan kalkmıştır. Hayatta kalmaya çalışan bir grup insan vardır ancak ölülerin kaptığı bir virüs sonrası vahşileşmesi nedeniyle hayatta kalmak eskisi gibi kolay değildir. Yüksek duvarların koruması altında yaşamaya çalışan bu bir grup hayatta kalan insanı yöneten kişi Paul Kaufman’dır. Paul ve ekibi rahatlık içinde yaşarken geri kalan insanlar ise sefalet içinde yaşamaktadır.

George A. Romero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Devon Bostick, Simon Baker, Asia Argento gibi isimler yer alıyor.

12. Pontypool: Öldüren Kelimeler (IMDb 6,6)

Grant Mazy bir radyocudur ancak pek başarılı bir radyocu değildir ve nerede işe başlarsa başlasın bir süre sonra işten kovulmaktadır. Bir gün Pontypool kasabasında bulunan tek kilisenin bodrum katında yayın yapan CLSY Radyo’da sabah programı yapmaya başlar. Sıkıcı ve tek düze bir hayata sahip olan Pontypool sakinlerinin hayatı bir gün değişir. Dört bir yandan insanların acayip cümleler kurarak korkunç olaylar gerçekleştirdiği yönünde söylentiler yayılır.

2008 yapımı filmde Stephen McHattie, Lisa Houle, Georgina Reilly gibi isimler yer alırken, yönetmenliğini ise Bruce McDonald üstleniyor.

13. Ölülerin Günlüğü (IMDb 5,7)

Korku filmi çekmek için ormanlık araziye giden bir grup sinema öğrencisinin hayatları bir anda zehir olur. Gençler ormanlık alanda bir anda gerçek zombilerle karşılaşırlar. Ancak filmi çekme istekleri zombileri görünce daha da  artar.

Yine George A. Romero’nun yönetmen koltuğunda oturduğu 2008 yapımı korku filminde Michelle Morgan, Joshua Close, Shawn Roberts gibi isimler yer alıyor.

14. REC 2 (IMDb 6,5)

Yönetmen koltuğuna Paco Plaza ve Jaume Balaguero’nun oturduğu filmde televizyon muhabiri olan Angela’nın bir haber için gittiği evde yaşadığı paranormal olaylar anlatılmaktadır. Angela, itfaiyecileri anlatan bir program hazırladığı sırada gelen ihbarla birlikte olay yerine heyecanla gider. İhbarda yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiği söylenmiştir ancak eve vardıklarında olayların hiç de öyle olmadığını görürler.

15. Severed (IMDb 4,7)

Ulusal ormancılık şirketleri genetik deneylerle ormanların uzak bölümlerinde verimi arttırma çalışmaları yapmaktadır ancak bu deneylerden biri amacından sapar ve bu deneylerde yer alan bir grup insan bir anda zombiye dönüşürler. Ormancılık şirketinin başkanı konuyla ilgili bilgi edinmesi için oğlu Tyler’ı bölgeye gönderir.

2005 yapımı filmin yönetmenliğini Carl Bessai üstlenirken, oyuncu kadrosunda ise Sarah Lind, J.R Bourne, Paul Campbell ve Julian Christopher gibi isimler yer alıyor.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like