6 Ekim 1923’te Cumhuriyet ile beraber doğmuş olan Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Yaşar Kemal’i 28 Şubat’ta kaybettik. Osmaniye’nin Gökçeadam köyünde doğan usta yazar bakın kendisini nasıl ifade ediyor.

“Ben halk içinde yetiştim. Okuryazarlığı öğrenmeseydim, şimdi Anadolunun bir köyünde, kasabasında destan anlatıyor, türkü söylüyor olurdum. Yolumu ta çocuklukta çizmiştim. … Halkı, halk sanatlarını özümsemek, onu kaynak bellemek, temel kültür bellemek var, bir de ona öykünmek var. Bizde yerel kültür özümsenmedi, ona öykünüldü. Osmanlılar da Batıyı özümseyememiş, işin kolayına kaçıp ona öykünmüşler.”

2014’te Bilgi Üniversitesi’nde biz okurlarına önemli bir vasiyet bırakmıştır.

“Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin.
Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.
Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

Onlarca öykü, deneme, hikaye, şiir, röportaj ve şiire imza atan yazar, sadece Türkiye’de değil dünyada da adını duyurmayı başarmıştır. Bir eseri diğerinden ayırt edilmeksizin değerli olan ve her bir eserinde farklı derinlik ve anlam olan usta yazarımızın 5 eserini derledik ve kısa bilgiler eşliğinde sizlere sunduk.

0 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like