Listopia’nın aracılığıyla verilen okuyucu oylarıyla hazırlanan bu listede birbirinden değerli romanlar yer alıyor. Aşk temalı romanlardan, ütopik temalı eserlere kadar her çeşidin bulunduğu listede yer alan romanlar sizi gerçek dünyadan alıp, bir süreliğine kendi dünyalarına misafir ediyor ve tarifsiz bir duygu yaşamanıza yardımcı oluyor.

1. Aşk ve Gurur – Jane Austen

Kitapta Taşralı bir beyefendinin kızlarından biri olan Elizabeth Bennett ile varlıklı bir soylu olan Fitzwilliam Darcy’nin arasındaki çatışma işlenir. Varlıklı olmanın verdiği bir gurur ile Elizabeth’in ailesinin taşralı olmasının verdiği ön yargı, ikilinin arasında bir mesafe olmasına neden olur. Aynı şekilde Elizabeth’te de aynı gurur durumu söz konusudur ve Darcy’nin zenginliğinden ötürü züppe olduğu ön yargısına da sahiptir.

2. 1984 – George Orwell

İlk adı Avrupa’daki Son Adam olan kitabın adını Orwell’ın yayıncısı pazarlama stratejisiyle 1984 olarak değiştirmiştir. Kitapta 2. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter devlet biçimlerinin eleştirileri yapılır. Romanda oluşturulan ütopik dünyada üç yönetim şekli vardır. Bunlardan biri olan Okyanusya, düşünmeden ve sorgulamadan itaat eden  ve Büyük Birader adında birine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir. Toplumdaki her insanın hareketleri, düşünceleri ve davranışları devlet tarafından izlenmektedir.

3. Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Malikanesinde görkemli bir hayat geçiren Jay Gatsby, kitabın yazarının Caz Çağı diye adlandırdığı ruhu, heyecanı ve şiddeti tüm gerçekliği ve yoğunluğuyla taşır. Ancak tüm bu görkemli hayatın içinde eksik bir şey vardır. Gatsby’nin Daisy Buchanan’a duyduğu aşkın ve Gatsby’nin kelimelere sığmayan hayallerinin somutlaştığı an, Daisy’i öptüğü anı, geri getirmek ister. Romanda umut etme, hayal kırıklıkları, yanılsama ve aşk duyguları başarılı bir şekilde harmanlanarak okuyucuya sunulur.

4. Jane Eyre – Charlotte Bronte

Babasının öldüğünü zanneden Jane Eyre, mutsuz bir çocukluk geçirmiştir ve kendisine adete köle gibi davranan halası tarafından çok disiplinli, yatılı bir okula gönderilir. On yıl boyunca bu katı okulda eğitim görüp mezun olduktan sonra öğretmen olarak yatılı okulda kalmaya devam eder, bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikanesinde çocuklara dadılık yapmaya başlar. Malikanede Bay Rochester’la karşılaşan Eyre, dostluklarının ardından ona aşık olduğunu fark eder ancak mutluluğu Rochester’ın karanlık sırrıyla birlikte yerle bir olacaktır.

5. Suç ve Ceza – Dostoyevski

Fakir bir genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen maddi imkansızlıklardan dolayı hukuk fakültesindeki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalır. Aklı bir takım düşüncelerle meşgul olan Raskolnikov, insanların para sıkıntısı çekmesine anlam veremez ve yaşlı ve zengin bir tefeciyi öldürmeye karar verir. Tefeciyi öldürdükten sonra kimsenin bu cinayete tanık olmamasına rağmen içine korku dolar, Sonya’ya ve polise suçunu itiraf eder ve cezasını çeker.

6. Huckleberry Finn’in Serüvenleri – Mark Twain

Kitapta, ilk kitapta başlangıcı verilen Tom Sawyer ve Huckleberry’nin serüvenleri devam ediyor. Douglas’ın evlatlık çocuğu olan yaramaz Huckleberry’nin düzenli bir hayatı vardır. Günün birinde ayyaş babası çıkıp gelince bu düzeni bozulur. Babasının istediği, oğlu Huckleberry ve arkadaşı Tom Sawyer’ın bulduğu hazineden ellerine geçen paradır. Huckleberry babasından kaçar ve bir adaya sığınır. Bu adada köle olarak çalıştırıldığı evden kaçan Zenci Jim’le tanışır. Bu ikili birlikte uzaklara gitmeye karar verirler ve haydutlarla başları belaya girer, yardımlarına Tom Sawyer yetişir.

10 Shares:
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like