in

Bilim Kurgu Yazarı ve Akademisyen “James E. Gunn” 97 yaşında Vefat Etti

Ünlü bilim kurgu yazarı, akademisyen ve Hugo Ödülü sahibi James E. Gunn, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir üniversite sözcüsü yaptığı bir açıklamada Gunn’ın, Çarşamba sabahı Kansas Üniversitesi’nde on yıllarca ders verdiği Kansas’ta, doğal nedenlerden öldüğünü söyledi.

Gunn, kariyerine 1949’da ucuz dergiler için kısa öyküler yazarak başladı ve 1955’te “Star Bridge”den başlayarak düzinelerce kitap yazdıÖlümsüzlüğün sırrını keşfeden bir grup hakkındaki 1962 kısa öyküsü “The Immortals”ı, 1969’da ABC filmi ve 1970-71’de bir dizi haline getirildi.

Kurguya ek olarak Gunn, antolojilerin editörü ve akademik çalışmaların yazarı olarak biliniyordu. Ünlü yazar Isaac Asimov’un bilim kurgu türüne katkılarının araştırılması olan, 1983 yapımı Isaac Asimov: The Foundations of Science Fiction ile Hugo Ödülü kazandı.

James E. Gunn, 1923’te Missouri, Kansas City’de doğdu.

Gunn, II.Dünya Savaşı sırasında üç yıl donanmada görev yaptı ve sonrasında, 1955’te öğretmen olarak ilk dersini verdiği verdiği Kansas Üniversitesi’nden gazetecilik alanında lisans ve İngilizce yüksek lisans derecesi almaya devam etti.

1969’da, büyük bir üniversitede bilim kurgu üzerine ilk derslerden birini verdi ve bu türü ciddi bir akademik konu olarak ele alma konusunda öncü oldu. 2014 yılında kendisi ve eşinin adını taşıyan James E. ve Jane F.Gunn Bilim Kurgu Profesörlüğü için 1.5 milyon dolarlık bağış yaptı.

Gunn, son yıllarında da yazmaya devam etti. 2017’de Transformation adlı romanını yayınladı. Son kısa öyküsünü ise bu ay yayına sundu.

Gunn , 2017’de “Yazmanın gerçekten zor bir iş olduğunu sık sık belirtirim” dedi. “Çoğu zaman daktilomun veya bilgisayarımın önüne otururdum ve gerçekten el işi yaparak çim biçmeyi, kafamdan fikirleri çıkarmaya çalışmaya tercih edeceğimi hissettim. Ama aynı zamanda orada oturup kavramları uygun bir dile çevirmenin de benim için biçilmiş bir kaftan olduğu hissi var. İnsanlara, daha önce olmayan bir şeyi yaratabildiğimde, her gün burada Dünya’daki yerimi kazandığımı hissettiğimi söyledim ve bunun karşılığında bunlardan bazıları insanları etkileyen hikayeler oldu.”

 

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Hintli Süperstar Rajinikanth’ın “Annaatthe” Filmi Çekimleri COVID-19 Nedeniyle Durduruldu

Warner Bros.’un ‘The Color Purple’ Müzikali ve ‘Mad Max: Fury Road’ Ön Filmi 2023’te Gösterime Girecek