in

Türkiye Satışlarına Göre Geçtiğimiz Son Bir Yılın En Popüler 10 Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel gelişim kitapları, kişinin hayatını değiştirmesi için onu motive eden, günlük hayattaki çıkmazları için ona yol göstermeye çalışan kitaplardır. Son yıllarda kişisel gelişim kitaplarının satışlarında bir yükseliş görülmektedir. İnsanlar şehir hayatıyla birlikte çıkmaza doğru gitmektedir ve bundan kurtuluşun yolunu da bu tür kitaplarda aramaktadırlar. Eğer sizin de bu tür kitaplara ilginiz varsa, kitapyurdu.com’un satışlarına göre son bir yılda en fazla satış yapan kişisel gelişim kitaplarını derlediğimiz bu listeye göz atabilirsiniz!

1. Dirilt Kalbini – Nouman Ali Khan

Kitabın yazarı Khan, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bugünün insanlarına İslam’ın ilkelerini ve güzelliklerini anlatmak için, gençleri yakalamak için nasıl bir yol izlememiz gerektiğini işliyor. Bunu yaparken din dilinin restorasyonuna girişiyor. Khan, İslam ve Kuran hakkındaki bilgilerini karşısındaki okuyuculara keyifli bir şekilde geçiren bir yazar olarak biliniyor.

2. IKIGAI & Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı – Francesc Miralles ve Hector Garcia

Dünya listelerinde üst sıralarda bulunan bu kişisel gelişimi kitabı, okuyucusunun her gününe Ikigai ile birlikte rehber olarak anlam katmayı amaçlıyor. Japonların inancına ve kültürlerine göre her kişinin kendine ait bir ikigaisi vardır ve bu da beraberinde her şeyin bir nedeni olması anlamına çıkar. İlham verici ve rahatlatıcı bir özelliğe sahip olan bu rehber kitap sayesinde okuyucu kendisine ait ikigaiyi buluyor.

3. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Teknolojinin gelişmesi ve şehir hayatının getirdikleriyle birlikte günlük hayatta herkes birçok olay yaşıyor, birçok kişiyle iletişim kuruyor. İşte, okulda, evde, kafede yaşadığımız bir olayı kafamıza takarak kendimize yeni bir sorun yaratabiliyoruz. Günümüzde öyle bir olay var ki; artık kendinizi kötü hissettiğinizde sizi teselli edenlerden çok, daha da kötü hissetmenizi sağlayacak etmenlerle karşılaşıyorsunuz. Ufak bir mutsuzluğunuz internet ortamına girdiğinizde diğer insanların ne kadar mutlu oldukları yalanlarını içeren fotoğraf kareleriyle gittikçe büyüyor. Kitap, kişiye mutsuz olmanın bir problem olmadığını hatta her zaman pozitif olmanın bir sıkıntı olduğunu aşılamaya çalışıyor.

4. Korkma! İyi Bir Annesin – Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal

Herkesin ‘en iyi annecilik’ oynadığı bir dönemde yaşıyoruz. Öyle ki, kimine göre çocuğuna hiç televizyon izlettirmeyen anne en iyisiyken, kimine göre ise çocuğuna on sekiz aylıkken tuvalet alışkanlığını öğreten anne en iyisi. Ancak hem bir akademisyen hem de bir anne olan kitabın yazarı Kangal bu konuya farklı bir bakış açısı getiriyor. Bu kitapla birlikte annelere, anne olacaklara, çocuk sevgisiyle işi olan herkese sesleniyor ve yalnız olmadıklarını söylüyor.

5. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Kitabın yazarı olan İzgören, iş yaşamı hakkındaki görüşleriyle tanınmasına rağmen bu kitabında daha genel bir yaklaşımla, hepimizi ilgilendiren konulara değiniyor ve hayatın her alanında başarı ve mutluluğa giden yolu bulmanızı sağlayacak bir rehber oluşturmaya çalışıyor. Kitap kimi zaman sizi üzecek, kimi zaman güldürecek, kimi zaman ise hayli düşündürecek.

6. Beynine Format At – M. Barış Muslu

Muslu’nun bu kişisel gelişim kitabıyla beraber amaçladığı şey okuyucularını korkularından arındırmak, sigara bağımlılıklarından kurtarmak, kiloları vermede yardımcı olmak, hayatı zorlaştıran yanlış bilinerek yapılan inanışlara son verdirmek. Ancak bunları yaparken sadece laf salatası yapmıyor, bilimsel ve sistematik bir yöntemi uyguluyor! Tek yapmanız gereken yazarın size tavsiye ettiklerini yerine getirmek ve sonrasında da beyninize format atmak!

7. Kurallar Kitabı & Hayatınıza Yön Verecek Kurallar – Merthan Demir

Diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak bu kitapta Demir, okuyucularının hayatını değiştirecek kuralları onlarla paylaşırken madde madde gitmeyi tercih etmiş. Yazar, okuyucularına her günün güzel olamayacağını ancak bir günün mutlaka güzel olacağını ve o günü beklemeleri gerektiğini öğütlüyor. Aynı zamanda başka insanların yaralarına merhem olmadan önce ilk olarak kendi yaranızla ilgilenmeniz gerektiğini de ekliyor.

8. Dürtme – Cass R. Sunstein ve Richard H. Thaler

Hayatta doğru kararlar alabilmek için yol göstermeyi amaçlayan bu kitapta yazarlar, insanların daha sağlıklı, daha zengin ve daha özgür olmalarını sağlayarak, hayatlarını geliştirecek kararlara doğru dürtmek üzerine yeni bir bilim dalı olan seçim mimarisini nasıl uygulayabileceğimiz hakkında rehberlik yapmaya çalışıyor.

9. Sen Hiç Kendini Yaşadın mı? – Alişan Kapaklıkaya

Hayatı boyunca kenara sinmiş bir şekilde sessizce, bir korkak gibi yaşayanların anlatıldığı bu kişisel gelişim kitabında artık buna bir dur diyerek kişinin kendisini tanıması amaçlanıyor. Bu zamana kadar bu şekilde bir hayat yaşamış kişiler hep beyinlerinin emrinde yaşamışken artık beyinlerinin onların emrinde yaşamasının zamanı gelmedi mi?

10. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseyen kitabın yazarı Covey, örneklerle birlikte, aşama aşama, başarılı ve huzurlu bir hayat için değişime ayak uydurmamızı sağlayan alışkanlıkları belirliyor, değişimin getirdiği fırsatlardan yararlanmanın yollarını gösteriyor.

Written by Ayse Camurcu

Bir cevap yazın

Renklerin Anlamları ve Psikolojisi – Favori Renginiz Sizin Hakkınızda Neleri İfşa Ediyor, Öğrenin.

Üniversite Sınavına Sayılı Günler Kaldı: Sınavda Dikkat Etmeniz Gereken 15 Şey