26 Mart 1933 yılında İtalya’da dünyaya gelen dünyaca ünlü yönetmen Tinto Brass, ressam bir dedenin torunudur. Özellikle erotik tarzda filmlerin yönetmenliğini yapan Brass, bu alanda ilerlemiş ve İtalya’nın en çok tartışılan yönetmenlerinden biri olmayı başarmıştır. Eğer siz de Brass’ın filmlerine ilgi duyuyorsanız listemize göz atmayı ihmal etmeyin.

15. La Chiave – Anahtar (IMDb: 5,5/10)

1940’ların Venedik’inde yaşayan genç bir kadın ile bir profesör 20 yıllık evliliklerinde tutkunun azaldığını fark edince bu konuda bir şeyler yapmaları gerektiğini düşünürler. Şimdi yapmaları gereken tek şey, güçlü düşünceleri, bağları ve engellerden kurtulma umuduyla ayrıntılı bir günlüğe itiraf etmektir.

Frank Finlay, Stefania Sandrelli, Franco Branciaroli, Barbara Cupisti gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

14. Monamour (IMDb: 5,5/10)


Oldukça çekici bir ev hanımı olan kadın, kocası tarafından ihmal edilmektedir. Mantua’nın ünlü edebi festivaline giden kadın, orada kocasından gizli bir şekilde skandal bir yasak ilişki yaşar.

Anna Jimskaia, Riccardo Marino, Max Parodi, Nela Lucic gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

13. Nerosubianco (IMDb: 5,6/10)

Film, ırklar arası ilişkiler, Vietnam karşıtı ifadeler ve cinselliğe karşı tepki içeren 60’ların sonlarında tam bir tabu yıkıcısı niteliğinde. Tüm bu amaçlar doğrultusunda evli bir kadın ile Afro-Amerikan bir genç yolculuğa çıkarlar.

Anita Sanders, Terry Carter, Nino Segurini, Umberto Di Grazia gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

12. Trasgredire – Kışkırtma (IMDb: 5,6/10)

Carla, Venedik’ten gelen erkek arkadaşı için Londra’da daire bakmaktadır. Carla sonunda Thames’e bakan bir daire kiralar. Ancak bu daireyi kiralarken lezbiyen ve oldukça azgın bir kadın olan emlakçı Moira ile tanışır.

Yuliya Mayarchuk, Jarno Berardi, Francesca Nunzi, Max Parodi gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

11. Col cuore in gola (IMDb: 5,7/10)

Gittiği bir gece kulübünde Jane ile tanışan Bernard, Jane’den oldukça hoşlanır. Jane’in babası araba kazasında ölmüştür ancak Jane babasının üvey annesi tarafından öldürüldüğünü düşünmektedir. Aynı akşam, gece kulübünde Jane’in üvey annesinin cesedi bulunur ancak Bernard Jane’in masum olduğuna inanır ve Jane’i de yanına alarak kaçarlar. Olayda Jane ve Bernard’a yardım edebilecek kişi Jane’in kardeşi Jerome’dir ancak onun da nerede olduğunu kimse bilmemektedir.

Jean-Louis Trintignant, Ewa Aulin, Roberto Bisacco, Charles Kohler gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

10. L’uomo Che Guarda – Röntgenci (IMDb: 5,7/10)

Bir üniversitede profesör olarak görev alan sorunlu bir adam, duygusal açıdan oldukça uzaklaştığı karısı ile ilgili bir takım düşüncelere sahiptir. Profesör, karısının yatalak babasıyla bir ilişkisi olduğu düşüncesine varır ve bu konuda takıntılı bir tavır sergiler.

Katarina Vasilissa, Francesco Casale, Cristina Garavaglia, Raffaella Offidani gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

9. Paprika (IMDb: 5,7/10)


Büyük hayaller ile köyden şehre gelen genç nişanlı çift, yuvalarını kurmak için paraya ihtiyaç duymaktadır. Bir türlü para bulamayan gençlerden kadın olan nişanlısının kendi işini kurabilmesi için bir genelevde çalışarak ona destek olmaya çalışır. Genelevde genç kıza Paprika adı verilir.

Debora Caprioglio, Stéphane Ferrara, Martine Brochard, Stéphane Bonnet gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

8. L’urlo (IMDb: 5,8/10)

Düğünden kaçmış bir kaçak gelin ile ne ettiği bilinmeyen bir serserinin yolları kesişir ve bu garip ikili 60’ların pop kültürünü, cinselliğini ve politikasını yansıtan gerçeküstü bir yolculuğa çıkarlar.

Tina Aumont, Gigi Proietti, Nino Segurini, Germano Longo gibi isimlerin bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

7. Il disco volante (IMDb: 5,9/10)

Polis müfettişi işinden bıkmış durumdadır. Görevi gereği bir olayı farklı görgü tanıklarından dinlemek zorundadır.

Alberto Sordi, Monica Vitti, Eleonora Rossi Drago, Silvana Mangano gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

6. Yankee (IMDb: 5,9/10)


Yankee lakaplı adam, New Mexico’ya doğru doğru yola çıkar. Bu yolculuğun nedeni New Mexico’nun yöneticiliğini elinde bulunduran Grand Cougar isimli adamı öldürmektir. Bu kasaba oldukça ıssızdır ve yok olmaya yüz tutmuştur. Bu iki adam arasında egemenlik için savaş başlaması da uzun sürmeyecektir.

Philippe Leroy, Adolfo Celi, Jacques Herlin, Tomás Torres gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

5. Il nostro messia (IMDb: 6,2/10)


Roma’da yaşamakta olan beş genç kız, diğer genç kızlarla aynı hayat tarzına sahip değildir. Bu beş kız, tehlikeli koşullar altında yaşamanın yanı sıra, oyuncular için de ortak bir arzu paylaşmaktadır.

Veronica Barbatano, Tinto Brass, Maria Rita Cardella, Rosalinda Celentano gibi isimlerin yer aldığı drama türündeki filmin yönetmen koltuğunda Claudio Serughetti oturuyor.

4. Chi lavora è perduto (IMDb: 6,4/10)


Bonifacio 27 yaşında bir adamdır ve Venedik çevresinde dolaşmaktadır. Bonifacio’nun bir karar vermesi gerekmektedir; teklif edilen işi kabul mu etmelidir yoksa etmemeli midir? Bonifacio bu kararı verirken geçmiş yaşamından da yardım almaya çalışır.

Sady Rebbot, Pascale Audret, Nando Angelini, Andreina Carli gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

3. Istintobrass (IMDb: 6,5/10)


İtalyan sinemasının en çok tartışılan, orijinal ve özgün bir yapıya sahip olan Tinto Brass’ı anlatan biyografik belgeselde tüm zamanların en çok sansürlenen yönetmenine farklı açılardan bakma fırsatı sağlanıyor.

Tinto Brass, Helen Mirren, Ken Adam, Franco Nero gibi isimlerin yer aldığı belgeselin yönetmen koltuğunda Massimiliano Zanin oturuyor.

2. La Vacanza (IMDb: 7,1/10)

Filmde deliler hastanesinde yatmakta olan bir kadının dışarıda normal bir şekilde hayat sürüp süremeyeceğini gösteren bir Ortaçağ tiyatrosu olarak karşımıza çıkıyor. Kadına ailesi hiç ilgi göstermiyor ve hatta borçlarının karşılığı olarak alacaklılarına kızlarını satıyorlar. Ancak kadın alacaklıdan kaçmayı başararak yasak bölgeye doğru gidiyor. Bölgede adama yaşadıklarını anlatıyor ve adam kadına yardımcı olmak amaçlı onu yanına kabul ediyor.

Vanessa Redgrave, Franco Nero, Leopoldo Trieste, Corin Redgrave gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

1. Dropout (IMDb: 7,4/10)

İngiliz bir bankacının karısı olan Mary’nin hayatı İtalyan bir göçmen olan Bruno ile tanışması ile değişir. Bu tanışma sonrası deyim yerindeyse Mary’nin gözü açılır ve Bruno ile bir yolculuğa çıkarlar. Bruno ve Mary yolculukları sırasında toplumun gerçekleri ile de tanışırlar.

Franco Nero, Vanessa Redgrave, Gigi Proietti, Frank Windsor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tinto Brass oturuyor.

2 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like