Masalsı dünyalara araladığı kapılar ile kendine hayran bırakan yönetmen Tim Burton. Fantastik dünyayı hayli seven ve bunu genellikle gotik bir tema ile işleyen, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayan başarılı yönetmen Tim Burton’ın birbirinden güzel 15 filmi…

Edward Scissorhands – Makas Eller (IMDB: 7,9/10)

Mucidi öldüğü için Edward’ın yapımı tamamlanmamıştır ve elleri, uzun ve keskin metal parçaları olarak kalır. Peg Boggs onu bulana kadar karanlıkta yaşayan Edward, topluma karışmaya başlayacaktır. Fakat elleri ona sürekli dert açacak. Hem komik hem de hüzünlü olan bu film defalarca izleseniz de sıkılmayacağınız türden.

Beetlejuice – Beter Böcek (IMDB: 7,5/10)

Barbara ve Adam Maitland genç bir evli çifttir. Geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden bu çiftin evine kız kardeşleriyle birlikte Charles ve Delia yerleşir. Artık birer hayalet olan Maitland çifti, oldukça sinir bozucu olan yeni ev sahiplerini korkutarak kaçırmayı dener. Fakat tecrübesiz hayaletler oldukları için yeterince korkunç olamazlar. Ve Beter Böcek’ten yardım isterler. Fakat ne yazık ki bunun bir bedeli vardır.

Corpse Bride – Ölü Gelin (IMDB: 7,4/10)

1800lerin sonunda Victorian kasabasında geçen filmde sosyetede adlarının geçmesini seven Van Dort ailesinden Victor ve para bulamazlarsa sokaklarda uyumak zorunda kalacak olan Everglot ailesinden Victoria nişanlıdır. Kendisini evliliğe hazır hissetmeyen Victor, korulukta bulduğu iskeletin parmağındaki yüzükle kendi kendine yüzük takma provası yaparken bir anda kendisini ölü gelin Emily ile evlenmiş bulur. Ve Ölüler Diyarı’na götürülür. Bu dünya her ne kadar eğlenceli olsa da Victor, Victoria’sına kavuşmak için elinden geleni yapar.

The Nightmare Before Christmas – Noel Gecesi Kabusu (IMDB: 8/10)

Halloween kenti kabuslardan fırlamış bir kasabayı andırır ve burada ecinniler, cinler, periler, ruhlar gibi doğa üstü canlılar yaşar. Halloween kentinin balkabağı olmaktan bıkan Jack’in yeni maceraların peşine düşer. Christmas’ı çok beğenen Jack, kendi yaşadığı yeri de buraya benzetmek için Santa Claus’u kaçırır ve onun yerine geçerek çocuklara hediye dağıtmaya başlar.

Alice In Wonderland – Alis Harikalar Diyarında (IMDB: 6,5/10)

Linda Woolverton’ın çocuk kitabından uyarlanan filmde 17 yaşındaki Alice, beyaz bir tavşanı takip edince kendini Harikalar Diyarı’nda bulur. Alice’i burada bekleyen en öenmli kişiler ise Mad Hatter ve Kırmızı Kraliçe. Johnny Deep ve Tim Burton’ı yedinci kez bir araya getiren bu filmde, “Alis Harikalar Diyarı’nda”yı Tim Burton yorumuyla izliyoruz.

0 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like