in

‘The Queen’s Gambit’in Yaratıcısı Scott Frank “Sam Spade” Dizisi Yapacak

The Queen’s Gambit, Ekim ayında Netflix’e geldiğinde tabiri caizse en çok konuşulan ve beğenilen dizilerden biri haline geldi. Bu başarı üzerine, filmin yaratıcısı Scott Frank birçok yeni proje hazırlamaya başladı. Bu projelerden biri de ünlü kurgusal dedektif Sam Spade’in mini bir dizi uyarlaması olacak.

Frank, The Playlist üzerinden The Watch adlı podcastin bir bölümünde yeni dizi projesini hakkında konuştu. Scott, Sam Spade ile ilgili şunları söyledi:

Sam Spade karakterinin haklarını birkaç harika yapımcı aracılığıyla aldım. Beni bir gün aradılar ve ‘Sam Space ile ilgili bir şeyler yapmak ister miydin?’ diye sordular ve bana retro geldiğini ve bir şey yapmak istemediğimi söyleyip telefonu kapattım. Fakat daha sonrasında aklıma bir fikir geldi ve Sam Spade’in 60 yaşındaki halini ve o dönemi çekmeyi düşündüm. Artık San Francisco’da değil de Fransa’nın güneyinde, küçük bir kasabada yaşayan yaşlı biri olarak hayal ettim.”

Humphrey Bogart tarafından canlandırılan Sam Spade karakteri

Frank, dizinin pilot bölümü Oz’un yaratıcısı Tom Fantana ile birlikte yazıyor ve dizinin toplamda altı bölümden oluşması planlandı. Dizide Clive Owen’ın rol alması bekleniyor. Karaktere aşina olmayan kişiler için Sam Spade, özellikle Maltese Falcon olmak üzere Dashiell Hammett’in bir romanında ve bir dizi öyküsünde yer alan özel ve ünlü bir dedektiftir. Humphrey Bogart, Mary Astor ve Peter Lorre’nin de rol aldığı John Huston’ın uyarlamasında Sam Spade karakterini gözler önüne sermişti. Bu mükemmel dedektifin yaşlı bir versiyonunu çekme düşüncesi herkesi heyecanlandırmış durumda.

Scott Frank’in Netflix’teki son dizisinin hayranları, yönetmenin dizinin yıldızı Taylor-oy ile başka bir projesinin olduğunu duyunca çok mutlu olacaklar. Sam Spade uyarlamasına ek olarak Frank, The Queen’s Gambit yıldızı Anya Taylor-Joy’un başrolde yer alacağı Vladimir Nabokov’ın Laughter in the Dark uyarlaması üzerine de çalışıyor. Bu uyarlama için şöyle söyledi: “Bu filmi, filmin içinde bir kara film olarak uyarlayacağım. Oldukça harika ve heyecan dolu olacak.” Frank ayrıca, Çernobil mini dizisinin yönetmeni Johan Renck ile birlikte, Mary Doria Russell 1996 bilim kurgu romanı The Sparrow’un uyarlaması üzerine çalışıyor. Son olarak, şimdilerde Shaker adlı romanının devamını yazıyor.

 

 

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Jeremy Irons, Lady Gaga İle Birlikte “Gucci” Filminde Rol Alacak

Alfred Molina, Spider-Man 3’te Doktor Octopus Rolüne Geri Dönecek