in

Süpermen Yönetmeni Richard Donner, Kasvetli ve Öfkeli Süper Kahraman Filmlerini İç Karartıcı Buluyor

Süpermen yönetmeni, Patty Jenkins’in 2017 Wonder Woman filminin büyük bir hayranı olduğunu çünkü yapmaya çalıştığı şey ile benzerlikler içerdiğini açıkladı.

Süpermen yönetmen Richard Donner “kasvetli ve öfkeli” süper kahraman filmlerine pek ilgi duymadığını söyledi. 90 yaşındaki yönetmen, Man of Steel’i 1978’de beyaz perdeye getirdi. Christopher Reeve başrolde yer aldı ve çizgi roman hayranları, Donner’ın uyum sağlamasına yardımcı olduğu dünyadan etkilendiler. Süpermen, takip eden tüm çizgi roman filmleri için standardı belirledi ve bugüne kadar büyük bir mihenk taşı olmaya devam ediyor.

Son zamanlarda Richard Donner ile yapılan bir röportajda süper kahraman filmlerinin mevcut durumu soruldu. Donner, “Süper kahramanları bu kadar gülünç yapan o kadar çok insan var ki, bu gerçekten iç karartıcı” dedi. “Film karakterleri karanlık, kasvetli, kendilerine ve dünyaya kızdıklarında bunu eğlenceli bulmuyorum.” Bazı çizgi roman hayranları Donner’ın söylediklerine katılırken, diğerleri en sevdikleri kahramanların daha karanlık tarafını seviyor.

Richard Donner’a ayrıca Martin Scorsese’nin çizgi roman filmleri hakkındaki düşüncelerini de soruldu. İkonik yönetmen, bu filmleri hayranlar arasında büyük bir kargaşaya neden olan “tema parkları” ile karşılaştırdı. Donner, “Sorun şu ki, sektörümüzde çoğu zaman teknik lens hazır olduğunda tamamen kötüye kullanıldığını görüyoruz. Ancak aynı zamanda, arada bir gerçekten oldukça iyi hikayeye sahip filmlerle de karşılaşıyoruz” dedi.

Zack Snyder, bazı eleştirmenler tarafından DC filmlerini çok karanlık yapmakla suçlanıyor. Yönetmen, Richard Donner ve Superman 2’de olanlara benzer şekilde Justice League’i ilk kez ele almak için kamera arkasına döndü. Donner projeden çıkarıldı ve yerine daha önce yapılanların çoğunu yeniden kullanan Richard Lester geçti. Snyder durumu sorulduğunda, Donner yönetmenin kim olduğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığını, ancak harika olduğunu düşündüğünü söyledi.

Sevdiği güncel süper kahraman filmlerine gelince, Richard Donner, Patty Jenkins’in Wonder Woman’ını gündeme getirdi. Yönetmen, 2017 filminin 1978 Superman’iyle “aynı duyguya sahip olduğunu” söylüyor. Donner, “Benim standartlarıma göre doğru yapıldığını gördüğünüzde çok tatmin edici bir film olduğu anlaşılıyor” dedi. “Onları gördüğümde çok mutlu ve gururlu hissediyorum. Yanlış yapıldığında ise büyük bir hayal kırıklığına uğruyorum.”

Donner şimdilerde serinin son bölümü olacak Lethal Weapon 5’i yönetmeyi dört gözle bekliyor.

Written by Aleyna Yiğit

Bir cevap yazın

Robert Rodriguez, Alita: Battle Angel 2’nin Disney+’ta Yayınlanma İhtimali Olduğunu Açıkladı

Netflix’te İzlenmesi Gereken En İyi 7 Yabancı Komedi Filmi