Stranger Things  son hesaplaşma için geri döndü. Hawkins ekibi Vecna ile başka bir yoğun hesaplaşmaya girerken, Eleven kendi iblisleriyle yüzleşti. Dr Brenner gerçek renklerini ortaya koyarken, Sezon 4, bölüm 2 dün itibariyle yayınlandı.

Ekstra uzun iki final bölümü 1 Temmuz Cuma günü Netflix’te başladı. Önceki sezonlar hakkında bildiğimizi düşündüğümüz şeyleri nasıl değiştirdiğine  dair spoiler dolu bir özetimiz var.

Papa’nın adı, Hawkins Laboratuarı’ndaki çocukların kendilerini tutsak eden Dr Brenner’a atıfta bulunduğu, Eleven’ın diğer babası Hopper’ın ona geri dönmek için savaştığı acımasız ironik isimden geliyor. İşte 8. bölümün olay örgüsü noktaları, paskalya yumurtaları ve karakter kavislerinin özetimiz. 

Dikkatli olun: İleride çok fazla spoiler var

İlk sezonda, Eleven olarak bilinen güçlü bir psişik genç, uğursuz bir hükümet kurulumundan kaçtı ve demogorgonlar ve Mind Flayer dahil olmak üzere canavarlarla savaşmak için yerel inekler Mike, Dustin, Lucas ve Will ile güçlerini birleştirdi.

4. sezon bölümlerinin ilk partisinde ekip, iblis Vecna’nın yerel gençleri öldürmesini durdurmaya çalıştı. Eleven, Hawkins laboratuvarının ilk psişik genci Henry Creel’i Upside Down’a attığında istemeden iblisi yarattığını öğrenirken, Dr Brenner’ın güçlerini yeniden etkinleştirmesine isteksizce izin verdi. Bu arada şerif Jim Hopper ve Joyce, acımasız bir Rus gulagında bir demogorgondan kaçmaya çalıştılar.

Stranger Thins için daha fazlası

Henry veya One olarak da bilinen Vecna, Nancy’yi Hawkins Lab’deki genç Henry Creel’in Upside Down’a gönderilmesine yol açan katliamın kabus gibi bir vizyonuyla takip ediyor. Ama iblis onun canını bağışlıyor. Ona gördüğü her şeyi Eleven’a anlatmasını söylüyor. En azından bu, çeteye Vecna’nın Upside Down’a dört kapı açmayı içeren planını anlama şansı veriyor. 

Hopper, bilimsel yöntemleri hakkında ne düşündüğünü bir kurşunla gösteriyor. Hopper’ın Demir Perde’nin arkasındaki aksiyon dolu maceralarından (ve çılgın Yuri’nin tuhaflıklarından) ne kadar zevk alsam da, şimdiden Rusya’dan çıkmalarını dilemeye başlıyorum.

Gizli yeraltı üssüne geri dönen Brenner ve Owens, güçlerini Nina tankını kaldırmak için kullanan Eleven’ı canlandırıyor. Brenner, Eleven’ın Henry Creel’i Upside Down’a attığında, onun da hafızasını silen bir komaya girdiğini açıklıyor. 

Esasen o an, hem Vecna için hem de 1. sezondan beri büyümesini izlediğimiz kayıp, korkmuş Eleven için başlangıç hikayesiydi. Artık kendi arka planını biliyor, arkadaşları için savaşmak için bir seçim yapıyor.

Sörfçü Çocuk Pizza minibüsünde Mike, kendisinin ve Eleven’ın kaderinde birlikte olup olmadıklarını sorguluyor, onun sadece Süpermen’i kapısının önünde bulan rastgele bir inek olmasından endişeleniyor. Neyse ki Will ona bir tablo ve moral konuşması yapıyor.

Bu karakterler arasındaki samimi anlar, onları bu kadar çok sevmemizi sağlıyor. Ama Steve, çok sayıda çocuktan oluşan büyük bir aile hayalleri hakkında Nancy’ye kalbini açmaya başladığı andan itibaren, kesinlikle başarabilecek mi diye endişelenmeye başlamalısınız.

Duffer Kardeşler, bu karakterlere (ve bize) nasıl işkence yapılacağını kesinlikle biliyorlar. Mike ve Will ya da Lucas ve Max ya da Dustin ve Eddie arasındaki savunmasız anlar, tanıdığımız ve sevdiğimiz bu karakterlerin güvenliğinden korkmanıza neden oluyor.

Bir yanıt yazın
You May Also Like