ANetflix’in ortaya çıkışı ile film izlemek çok daha kolaylaştı. İstediğiniz filmlere oldukça kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlayan Netflix’te birbirinden farklı kategoride filmler bulunuyor. Bu kategorilerden biri de bilim kurgu filmleri. İzleyeni film süresi boyunca alıp başka diyarlara götüren bu filmler çoğu sinemasever için bir filmden çok daha fazlası. Eğer siz de bilim kurgu filmlerinden hoşlanıyorsanız, Netflix hesabınızdan kolaylıkla izleyebileceğiniz en başarılı 15 bilim kurgu filmi için listeye göz atabilirsiniz.

15. 12 Monkeys – 12 Maymun (IMDb: 8,0/10)

Beş milyar insanın ölümüne yol açan tehlikeli virüs, yayılırsa tüm insanlığı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüsten kurtulmayı başaran az sayıdaki insan grupları yer altında kurulan güvenli barınaklarda hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Virüsten kurtulmak için bir zaman makinesi icat edilir ve makineyi ilk kullanan eski bir mahkum olan James Cole olur. Yedi yıl öncesine dönen Cole, kendini bir akıl hastanesinde bulur. Ancak buradaki insanlara gelecekten geldiğini söylediğinde akıl hastası damgası yer.

Bruce Willis, Madeleine Stowe ve Brad Pitt’in başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Terry Gilliam üstleniyor.

14. Children of Men – Son Umut (IMDb: 7,9/10)

Children of Men, büyük bir kıtlık yüzünden insan ırkının yok olma sınırına gelişini anlatıyor. P.D James’in romanından uyarlanmış olan filmde, 2027 yılındayız ve 20 yıldır süren kuraklık sonunda dünya çapında oluşan kaosta hala ayakta kalmayı başaran tek devlet İngiltere’dir. Ama memur Theo Faron ile Dünya’daki tek hamile kadın olan Batı Afrikalı mültecinin yolları kesiştiğinde, Theo istemeyerek de olsa hamile kadının gitmeye çalıştığı yere kadar koruyucusu olma görevini üstlenerek, tek devlete, her çirkinliği yapabilecek politik gruplara ve karşılarına çıkan her şeyle savaşmak zorunda kalmıştır.

Julianne Moore, Clive Owen, Chiwetel Ejiofor gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alfonso Cuaron oturuyor.

13. I Am Legend – Ben Efsaneyim (IMDb: 7,2/10)

Tehlikeli bir virüs herkesi öldürmüş ve hayatta kalan tek kişi ise bilim insanı Robert Neville’dir. Olaylar başladığında eşi ve kızını güvenli bölgeye göndermek için bindirdiği helikopter düşünce olayların geri kalanında köpeğiyle beraber yalnız kalır. Yalnız kaldığı süre boyunca her gün sıkı bir şekilde virüsün etkilerini tersine çevirmek için çalışır. Üç yıl boyunca yaydığı radyo dalgaları ile canlı birini arayan Neville’in hareketleri aslında izlenmektedir.

Frances Lawrence’nin yönettiği filmde Will Smith, bu sefer de kızı Willow Smith ile rol arkadaşı olmuştur.

12. Inception – Başlangıç (IMDb: 8,8/10)

Film, rüya paylaşımı teknolojisi sayesinde kurumsal sırları çalabilen bi hırsızın zengin bir yöneticinin zihnine bir fikir yerleştirme çabalarını anlatıyor. Film ile ilgili ilginç bir bilgi ise ana karakterlerin isimlerinin baş harflerini topladığınız zaman (Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito), ortaya “Dreams”, yani “Rüyalar” kelimesi çıkıyor.

Leonardo diCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Ken Watanabe gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Christopher Nolan oturuyor.

11. Star Wars: The Force Awakens – Star Wars 7: Güç Uyanıyor (IMDb: 8,0/10)

Rey ve Finn, İlk Düzen’den kaçmış ve hayatta kalmaya çalışmaktadırlar. İkili hayatta kalmaya çalışmanın yanı sıra droid BB-8’e verilen gizli görevi de yerine getirmeye çalışmalıdır.

Efsane serinin yedinci filminde Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac gibi isimler yer alırken, yönetmen koltuğunda ise J.J Abrams oturuyor.

10. WALL-e – VOL-i (IMDb: 8,4/10)

Dünyanın aşırı kirlenmesi yüzünden insanların dünyayı terk ettiği filmde, temizleme görevi sevimli robot Vol.i’ye verilir. 2009 yılında Altın Küre, En İyi Animasyon Filmi seçilen Vol.i, aynı zamanda People’s Choice Favori Aile Filmi Ödülü de kazanmıştır.

Ben Burtt, Elissa Knight, Jeff Garlin, Fred Willard gibi isimlerin seslendirme kadrosunda yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Andrew Stanton oturuyor.

9. Annihilation – Yok Oluş (IMDb: 6,9/10)

Anormal şeylerin yaşandığı Area X bölgesi hükumet tarafından gizlice karantinaya alınmıştır. On yıllardır karantina bölgesi olan Area X’de artık insan uygarlığının izleri tamamen silinmiştir. İlk keşif gezisi, bozulmamış, cennet gibi bir doğanın süregeldiğini rapor etmektedir. Bölgeye giden 2. keşif grubu toplu intiharla, 3. keşif grubu dost ateşiyle, en sonuncu olan 11. keşif grubu ise kendilerinin bir gölgesi olarak geri dönmüş ve kısa süre sonra kanserden ölmüştür. 12. keşif grubunu oluşturan bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı, kendilerini nelerin beklediğini bilmeden bölgeye giriş yapar.

Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Gina Rodriguez, Tessa Thompson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Alex Garland oturuyor.

8. Bird Box (IMDb: 6,6/10)

Filmde bir kadın ve çocuklarının hayatta kalmak için gözlerini bağlayarak güvenli bölgeye doğru yapacakları yolculuk işleniyor. Milyonları intihara sürükleyen bir salgının yayılması ile hayatta kalmayı başaran Malorie ve çocukları, artık daha güvenli bir bölgeye doğru gitmek zorundadır.

Josh Malerman’ın aynı isimli romanından sinemaya uyarlanan filmde Sandra Bullock, Trevante Rhodes, Sarah Paulson gibi isimlerin yer alırken, filmin yönetmen koltuğunda ise Susanne Bier oturuyor.

7. iBoy (IMDb: 6,0/10)

Talihsiz bir kaza sonrası hayatı tamamıyla değişen Tom, artık normal gençlerden farklıdır. Kaza sonrası Tom’un beyninde cep telefonu parçaları kalmıştır ve Tom bunlarla yaşamak zorundadır. Bir süre sonra Tom elektronik cihazları kontrol edebildiğini fark ettiğinde de gücünü intikam için kullanmaya karar verir.

Bill Milner, Maisie Williams, Rory Kinnear gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Adam Randall oturuyor.

6. I Am Mother (IMDb: 6,8/10)

Bir robot tarafından döllenme ile dünyaya gelen genç bir kızın bütün dünyası içinde bulunduğu alan ve doğduğundan beri yanında olan annesi olarak gördüğü robottur. Genç kız dışarıyı her ne kadar merak etse de annesi olan robotun onu dışarısının ne kadar tehlikeli olduğundan ve insan soyunun da tükendiğinden bahsetmesinden dolayı dışarıya çıkmak konusunda korkmaktadır. Ancak bir gün genç kızın yaşadığı alana bir insan gelir ve genç kız bildiği tüm doğruların aslında yalan olabileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Clara Rugaard, Rose Byrne, Hilary Swank gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Grant Sputore oturuyor.

5. World War Z – Dünya Savaşı Z (IMDb: 7,0/10)

Gerry Lane, iki kız çocuğu ve mutlu bir evliliğe sahip bir Birleşmiş Milletler çalışanıdır. Sıradan bir gün ailecek arabada oldukları sırada bir anda bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ederler. İnsanlar saldırgan davranıyordur. Bunlara tanıklık eden Gerry bir an önce ailesini güvenli bölgeye yerleştirir. Ancak dünya tehlikededir ve Gerry dünyayı dolaşarak insanları saldırganlaştıran bu virüse çare bulmaya çalışır.

2013’te vizyona giren ve Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Marc Foster oturuyor.

4. Oblivion (IMDb: 7,0/10)

İnsanlık dünyadan göç etmiştir ve Jack adında deneyimli bir asker insanoğlunun eski yerleşim yeri olan dünyaya keşif için yola çıkar. Dünyada herhangi bir canlı kalıp kalmadığına ve eskiden insanların bu gezegende nasıl yaşadıklarına bakmak için keşfe giden Jack, dünyanın uzaylılar tarafından istila edildiğini fark eder.

Filmin yönetmeni Joseph Kosinski’nin kendi çizgi romanından uyarlanan filmde Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Nicolaj Coster-Waldau, Melissa Leo ve Morgan Freeman yer alıyor.

3. ARQ (IMDb: 6,4/10)

Bir çift bir laboratuvarda kapana kısılmıştır ve ellerindeki tek şey insanlığı kurtaracak olan yeni bir enerji kaynağıdır. Bu değerli kaynağa sahip olmaları onları hırsızlara karşı koruma zorunluluğunu da doğurur.

Robbie Amell, Rachael Taylor, Shaun Benson gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Tony Elliott oturuyor.

2. How It Ends (IMDb: 5,0/10)

Kimse ne olduğunu anlamamıştır ve gizemli bir felaket tüm ülkeyi savaş alanına çevirmiştir. Tüm bu kaosun içinde genç bir avukat, hamile nişanlısı ile ayrı düşmüştür. Genç avukat, hamile nişanlısını bulabilmek için nişanlısının babası ile birlikte batıya doğru yola çıkmak zorunda kalır.
Theo James, Forest Whitaker, Kat Graham gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda David M. Rosenthal oturuyor.

1. Elysium  – Elysium: Yeni Cennet (IMDb: 6,6/10)

Dünya artık hatırladığımız gibi değildir. Takvimler 2154 yılını gösteriyordur ve artık dünyada hayat daha acımasız bir hal almıştır. Dünyadaki en zengin insanlar sadece özel kişilerin yer aldığı özel bir uzay istasyonuna taşınırlar ve hayat daha da farklı bir hal alır.
Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda Neill Blomkamp oturuyor.
1 Shares:
Bir cevap yazın
You May Also Like